Cï Boonen S 1 id. Dal. J. M. J. Ryx. DE PADW, DE GA5ZEN EM EE DDIKER. Dal. 23-84 15-67 10-05 17-37 Ryz. fr 01-19 00-00 01-20 00-28 00-72 00-00 00-00 00-25 00-90 BURGERSTAND DER STAD VEURNE. Vertrek-Uiien van den Yzer-u>el 09-00 11-50 19-00 20-00 00-00 00-00 07-00 08-75 p. 100k. PRYZEN DER BROODEN ra» dito. I f I 6! c. k; I 41 j §1 i Haver Boonen 38-00 26- 00 1G 50 27- 00 woonende Franciscus Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen ld. witte Gele erwten Blauwe erwten Aerdappelen Tarwe van Rogge Sucrioen Haver Boonen Boekweit Aardappels 40 in., 3 ur. Gur.55 77 Tt BI Terwe Rogge Sucrioen Haver per Hrrtol. 34-82 GEBOORTEN den 13. Elisa-Maria Caron, dogter van Petrus en van Amelie Barbier, Beooslerp. den 14. Eduardus Schockacrt, toon van Pieter en van Sophie Lelieur, Bewesterpoort. STERFGEVALLEN. den 14. Marie Wildemeersch, beiondcr, 72 jaren, geboren te Vinchem, en te Veurne, huisvrouw van Ma Hier. Berges (Frankryk) Macndag 15 October. Middenprys per hectoliter, Dal. fr. 38-24 ct. 20-09 18-26 10-04 20-45 20- 05 00-00 21- GO 06-53 Dergelyke inrigling daer te stellen hoort vooral aen de ny verlieidsuieesters. Wan neer bel evenwigl niet meer gelyk slant tusschen de dagloonen en de pryxen der voorwerpen van eerste noodiakelykheid, is hel eene piigt van incnschlievcndheid voor de patroonen, al te doen wat inogclyk is, om het te herstellen, en het geringste, dat xy.inct dit inzigt doen kunnen, is aen de werklieden de verliezen te sparen, welke bun de tusschcnkomende handel van allen aerd doel ondergaan. Hoe zich ook hunne medewerking voordoe, het zy door de noodige voorschotten, om den voorraed te koopen, bestemd om op inkoopprys, of zelfs verminderden prys te worden ovcrgelaten, het zy de zelve eetzalen slichten, vvaer het werkvolk eenvoudige, maer zelfstandig»!, bereide spyzen vindt, die hunne middelen niet te bovengaan, zullen zy niet dan goede vruchten van hunne weldadige tus- schenkomsl te verwachten hebben, cn be houdens de voldoening, diezv zullen genie ten eenen weldadige» piigt te hebben ver vuld, zullen zy de erkentenis opwekken van degenen, die zy zullen hebben verpligt,door de banden nauwer te strengelen, die ze aen hun vereenigen. De behendigste nyverheids opperhoofden hebben zich niet bedrogen over dezelfde stoffelykc voordoden, die zy trekken kun nen uit dergelyke instellingen, onder hun patroonschap in het belang hunner werk lieden, ingerigt. Zy zyn weldra gewacr ge worden, (lal de kleine opofferingen, welke zy zich hiervoor getroosten, hun met woeker worden terug gegeven, cn dat hetgene de piigt en de menschlievendheid hun gebie den, geheel en al overeenstempt, met de be rekening en de ware inzage van hunne belangen. Overigens kunnen do bazen, die geen werkvolk genoeg hebben, om op eene nut tige wyze eene Maetschappy lol den aenkoop van levensmiddelen te slichten, zich tol andere industriëlen, in hunne buerl wen den, welke zich in den zelfden toestand bevinden, en aldus, met gemeen overleg eene vereenigingdaerstellen, die, om vrucht- baer te zyn, op oene nog al groote schacl moet worden ingerigt. Eindelyk, in die plaetsen, wacr zulke ver- eenigingen onmogelyk zyn,kunnen mensch- lievende burgers en zelfs de burcclcn van weldadigheid, of de plaelselyko autoriteiten zulke inrigten, of ten minste te hulp komen aen de genoegzaam vernuftige werklieden, die zulks zelf zouden willen poogen lot stand te brengen. Een pauw stak ecus zyn steerl wyd open En eik bleef opgetogen staen. Twee ganzen, uil een’ poel gekropen, En zagen maer gebreken aen. Zin, zegde d’een, wat slonko beenen, Wat vuile voeten hy toch heeft. Zyn schreeuw, sprak d’andcr zoo meteenen, Doet verre vluglen al wal leeft. Dan lachten zy elk met zyn spreken; Maer al met cens komt T duikertje uit Mynheercn, roept hel, overluid Gy ziet van ver des pauws gebreken, Uw oog is buitenmate fyti; Maer uwe zangen, voeten, beenen, Zyn nog zoo leelyk als de zyn’ En wie zal u zyn’ steerl verleenen? Teurne, 18 October 1855. II. D. T.-M. Dixvcns 15 October. Boter pryzen van 17 °/o tot 21 o/o -J in magazyn leggen. Zoo vinden die achter volgende stortingen hunne bestemming. Ten eerste zyn zy tegen elk nadeelig voorval be veiligd wanneer geene afslag te verwachten is, zal men byna het geheele maetschappelyk kapitael gebruiken tot het indoen van voor raed. Hoe zal men alsdan hel bestendig fonds herstellen, welke tol den aenkoop van levensmiddelen is gebruikt geworden, en op nieuw in geld moet veranderen Zeer een voudigolko deelgenoot ontvangt het aen- deel der gekochte waren, welk hem behoort, cn wel in evenredigheid van zyne gestorto gelden. Maer liet kan gebeuren, dat hy slecht berekend bebbo, of dat sommige voorwerpen te kort schieten, dan kan hy, mits komp- tante penningen, hetgeen hem ontbreekt, inkoopen. Op deze wyze ontvangt hy voor eerst zyn aendeel, tol beloop van zyne stor tingen; en voor het overige kan hy, op zekere voorwaerden, op inkoopprys, en mits klinkende speciën, een vast bepaald gedeelte der in magazyn zynde waren bekomen. Op die wyze heeft het maetschappelyk kapi tael zyne vollo werking verrigt in het belang van al de deelnemers, en het is op nieuw tot geld herleid. Het is slechts op die voorwaerden en binnen die perken, dat de stortingen van patroonen of ccrelcdcn moeten worden aen- gemoedigd. Later, wanneer de geest van vereeniging meer in degewoontens der werkende klassen gedrongen zullen zyn, dan zullen zy de vreemde hulp weten te missen, en zich zelve bestieren; dan zalzich ook dc noodzakelyk- lieid van een vast kapitael nog meer doen gevoelen. Men begryptook wel, dat die vercenigen- gen, onder verschiilige vormen kunnen worden ingerigt, dat zy vast of tydelyk zyn kunnen. In hel eerste geval, moeten in het algemeen de penningen allengskens worden vereenigd hy middel van eene kleine by- drage, regelmaglig door de deelnemers by- ccngebraglzoo zyn verscheidene Maet- schappycn, die in België werkzacm zyn, en onder anderen te Leuven, Bergen in Hene- gauwen, Antwerpen en Mechelen, lot groot voordeel van dc werkende klas ingerigt. Die nuttige in.tellingen zullen, zonder twyiel, gedurende den tegenwoordige!! toestand groote diensten bewyzen aen hare mede leden. Het ware te wenschen, dat dezelve nog talrykcr wierden, en dut al degenen, die, onder welkdanig oojfpunt ook, gezag hebben op het werkvolk, die stichting daar van vcrgemakkelykti n en de werklieden acnspooren om er deel van te maken. Nogtans, daer, wacr dezelve nog niet bc- stacn, «n wacr liet nogtans nuttig zyn zou aen de werkende klas een gedeelte der voor- deelcn te verschaffen, die dezelveoplcvercn, moet men hel niet nalaten, 'al ware hel slecht tydelyk, instellingen van denzelfden aerd in terigten. Het is zeker moeilyk by de persoonen, voor welke zulke inaetschappyen lioofdzakelyk bestemd zyn dc middelen te vinden, die noodig tyn, om een fonds te vormen, welk in de kosten van eerste inrig- ting cn het koopen van voorraed moet voorzien, ten zy deze laatste zich tot voor- werpen bepalen van geringe waèrdo, en in kleine hoeveelheid aangekocht. Niels belet echter, gelyk wy gezegd hebben, dat indus triëlen en kooplieden, die wcrkmcnseheti gebruiken, liefdadige burgers, of zelfs het openbare gezag, dergelyke verconigingen stichten en het voorschol doen der pennin gen voorden aenkoop van voorraed, welke alsdan op inkoopprys aen de deelgenoten zouden worden ovcrgelaten. Dit is zelfs een voortrelfelyk middel, om, met weinige kos ten, veel goed aen de werkondo klasse te doen, terwyl men aen dezelve dc voordeelen van een wys vooruitzigt loert begrypen. PRYS DER G R A N E N. Ter illerkt van Velr.ie, van 10 October. Er waren ter merkt 19G6 heet. Tarwe. 66 td. Rogge. 1479 id. Suer. 54 id. Hav.’ 30 i* Boonen. Tarwe van fr. 49-00 53-00 per 145 liter» Rogge 32-00 -- Sucrioen 20-00 13-00 24-00 M1DDEN-PRYS. BRUGGE. Ten 6 ur. 55 in.ten 7 ur. ten 1 uren 40 min. Ten ’min. 's na midd. en tun L s avonds, naer Oostende. OOSTENDE. Ten 6 uren 15 ni. ten 7 uran 15 B"’' 's morgens. fen 1 ure, ten 3 uren d ten G ure, ’s na middags naar Drugg«> Merkt van Brvgge, zaterdag 13 October. fr. 34-00 tot fr. 39- OOper heet 22-50 23-50 16-50 18-50

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1855 | | pagina 4