Frak» ds Potter. DRAINAGE. leden stemmen j 't Is waar de Dwang heeft ons acn bind gesmeten, Wij zijn thands vreemd in ’telgen Vaderland, De wolvaarlzon schuilt weg in wolktapeten, Daar eerloosheid heur vleuglen stout ontspant; Maer wee u, waal! wanneer in later stonden; liet vrijheidsvuur dtor s Vlaming» boezen vliegt! Dan vloekt men u uil dry milioe e i monden, lieer Ucllelroid, gy liegt! Gent, 19 October 1855. Wij, kinderen van reuzen van geen knechten! Wij strijden stout voor de eer van Vlaanderland Wij ilnjlcn voor onz’ Taal, voor onze Hechten, Gesterkt, gesteund, gestuurd door ’s lleeren hand! Geen laffe waal dool ons terugge beven. Schoon schimp en smaad uit zijnen gorgel vliegt liet vlaamsche volk blijft in het harnas leven ci Heur liellélroid, gij liegt! (2.d’ artikel). gedeputeerde raden een vierde lid by eiken jury zal benoemd worden dat den jury dry bezoeken inde hofsteden der mededingers zal te doen hebben, in february, april cn julyMr. de voorzitter aenmoedigt de te genwoordige leden om al hunnen invloed te gebruiken ten einde de landbouwers tot mededingen optewekken. Mr. Houtsagher, Louis wyt de onverschil ligheid der landbouwers toe, aen de menigte vragen waer op de mededingers acn den jury zullen te beantwoorden hebben weinige zegt hy leggen gcerne hunne manier van handelen uit en niemand zoekt om den opbrengst zyner hofstede kenbaer te maken. Niettemin zal hy poogingen doen om den voorgestelden pryskamp te doen gelukken en zou zelfs zich laten ten dien einde in- schryvon, indien geene genoegzame andere landbouwers er in wilden deel nemen. Alle de leden der vergadering beloven de landbouwers met welke zy in betrek zyn de voordeélen van gezegden pryskamp kenbaer te maken. MU. Degraeve, J. B. en Vandaele, Louis, welke van in den beginne de zitting niet hebben bygewoond, na onderrigting van al het geen hiervooren aengehaeltkeuren de genomen beraedslagingen ten vollen goed. Niemand meer het woord vragende en het dagorde ten einde zynde, wordt de zit-» ting geheven. KAETSCHAPPT VAN LAND- EN H0VING30ÜW Van het arrondissement Veurne. Zitting van Woensdag 24 October 1835, om 10 ure voor middag. Voorzitter Mr. Deprzy arrondissements- kommissaris. Mynheer de voorzitterna/goedkeuring van hel procesverbaal der voorgaende zit ting, geeft kennis des vertrek van den sekretaris der Maetschappy, d’hcer Lodewyk Vanhaecke, welke zich sedert 1 july lest, te 2zrt_xAntwerpen heeft givcstigt, cnlzyne vervan ging door Sr. Eduard Delescltrae, bedienden in het arrondissements - kommissariaet te Veurne, lydelyk aeagesteld door hel bureel, ten dage der laetsten pryskamp van beesten; Mr. de voorzitter stelt voor gezegden heer Delescluze definitief te benoemen. Mr. Rooryck, Norbert, zal geerne acn dezen voorstel voldoen, voor zoo veel do maelschappy de voorgedragen kandidaat als bekwaam erkent. Mr. Desmet, tresorier, verzekert de ver gadering over de bekwaamheid van dezen kandidaat. Vervolgens word de benoeming van dun heer Delescluze by- algemeenc stemmen goedgekeurd. De nieuwe sekretaris neemt onmiddelyk zyne bediening waer. Mr, de voorzitter meldt dat do maetschappy sedert hare leste zitting eenen brief heelt ontvangen van de hoeren bestierders der vereeniging/a Campagnardo, te Brussel, inge- rigt om de laiidbouwny verheid tegen on heilen te verzekeren. Mr. de sckretgi is geeft lezing van dezen brief, welken strekt om den bystand dezer maetschappy te verwerven, zoo als dezelve hun verleend is geweest door de landbouw- maetsebappy van O.ist-Belgie. Genomen voor inlichting. Mr. de voorzitter geeft alsdan mcdcdecling van eenen omzendbrief van den heer minis ter van binnenlandsche zaken, betrekkelyk de duerte der eetwaren en de algemeenc maatregelen die zouden dienen genomen te worden om dezen toestand ton voordccle der bevolking te verbeteren. Ingezien het ant woord dringend verlengd was, is aen be roepen omzendbrief door het bureel voldacn geweest. Mr. de sekretaris doet lezing van het ver slag hier omtrent aen den heer gouverneur der provintic overgemackt. liet bevat eene aenvraeg op dat de regten van octroi en van slyting die meest overal geheven worden op de eetwaren en brandstoffen zoo als stovc- koolen, brandhout, enz., zouden afgeschaft worden. Mr. de voorzitter voegt hier by dat do maetschappy altyd voor doelwit moet heb ben de belangen der landbouwers te ver dedigen; wy kunnen dus, zegt dc achtbare spreker, geene middelen inspannen om do granen tot leege pryzcn te doen zinken, maer alleenlyks aenraden dc belastingen In ons voorgaende artikel hebben wy ge meld, dat dc oudste cngelschc boek, waer in er breedvoerig over het droogtrekken der1 landen hy middel van onderaerdsche water» leidingen gehandeld wordt, in 1G32 het licht zag. De schryver van dit boekwerk was zekere kapitein Walter Blight, een philantrope, die zich bezonderlyk toelegde tot het beramen van middelen, om, door nuttige werken, den algemeenen welstand en het lot der arbeidende klasse te verbeteren. Blights boek boezemde veel belang in, en verkreeg, in korten tyd drie uitgaven. Van danaf, was de drainage, by onze over» zeesche naburen, door velen gekend nog- tiians, daer alle landbouwkundige verbe teringen zeer tracgzaem zich verspreiden en wortel vatten, werd deze ook maer op enkele plaetsen uitgevoerd. Niettemin, deze nuttige praktykwon veld en, op het einde der jaren 1700, trok een landbouwer, Elkington genaemd, de alge- meene aendacht op zich door de goede uit vallen van zyne drainering. Het engelsch gouveruemcntzelfblcef er niet onderschillig by, en gaf aen Elkington, die door zyne kunde en volherding, niets opbrengende moerassen in vruchtbare landen had her schapen, gewigtige en eervolle belooningen. Te rekenen van dit tydstip krygt dc drainagt, liet zy met rys, steenbrokkeling pannen, enz. In Engeland en in Schotland, meer en meer uitbreiding. Later, in Bclgenland, en wacrscbynelyk in andere ryken, ziet men hier en daer, het zy men nu kennis had van dc engelschcf drainage ofte niet, proeven doen van den zolven aerd. By ons draineert M/Sonnevilie, in 11130, met bundels van elzen hout; cn, in M.' Dc Bocarmé met overdekte dak pannen. Over omtrent vyftien jaren, na liet uit vinden der inaclnenen by middel der welke’ de droogbruizen aen eenen zeer lagen prys kunnen vervaardigd worden ging def drainage in Engeland met rasse sc’h’rederï vooruit. die dezelve bezwaren aftcslacn, op dat deze afschaffing cenc vermindering op den prys van verkoop zoude te weeg brengen, welke vermindering toch cenc gelukkigen invloed zoude hebben op dc werkende klas die nu zoo sterk beproefd wordt. Dit verslag is door alle dc leden goed gevonden. Mr. de voorzitter mackt na dies aen dc vergadering bekent dat de bestendige af- veerdiging aen deze maetschappy heeft ver leend eene hulpsom van fr. 210-34 op het krediet door den provincialen racd gestemd. De brief die dc maetschappy hierafonder- rigt, zegt dat dit op voorwacrdc is, dat de processen verbalen van de algemeene zit tingen, in exlenso, aen de provintialc over heid gezonden worden. Dezelve brief meldt dat de bestendige afveerdiging van advies is dat voortaen dc maetschappyen geene land bouwwerktuigen mcerin loting zoude geven, maer in tegendeel dezelve onder de leden openbaar verkoopen ten anderen, dat er geene geldprcmien meer in pryskampen zoude uitgeloofd worden, maer dat men deze premien door landbóuw-werktuigen zoude vervangen Het bureel heeft aen den heer gouverneur der provintie, opzigtens het gering beloop der hulpsom, een rekïaem gedaenmaer deze hooge ambtenaar heeft seffens wedergesehreven dat er geene ver meerdering kan bekomen worden om reden dal de verdeeling van het krediet gebuert was in evenredigheid van het getal leden van iedere maetschappy. Mr. de voor zitter vraegt vervolgens aen de vergadering, voorstellen om deze som ten voord cel igsten te gebruiken. Mr. Desmei, tresorier, doet alvorens kennen de gestaetheid van de geldmiddelen der maetschappy. Hy verhoopt dat men voor het loopende dieastjaer op een batigslot zal konnenrekenenin tegenwoordigheid van cenc zoo voldoende gestaetheid stelt hy voort door de mactsehuppy den aenkoop te doen van een weeg-tuig (.Bascule). liet acht bare lid, legt vooroogen de voordeelcn die er uit moeten spruiten voor den koop handel in materie van landbouw, wel na- mènllyk ter veemarkten alwaer weinig landbouwers de juiste weerde kennen van het geen zy te koop stellen en dit om dat den verkoop niet by gewigt kan geschieden. ’T is eene voordragt welke de maelschappy allervoordceligst zoude konnen doen, de hulp nogthans van stads- en stads-besluer inroepende, cn welke men in korten tyd overal zal acnnemen. Alle de tegenwoordige hier in toe. Het bureel zal vervolgens inlichtingen nemen nopens de kosten van daerstelling dcszelve weeg-tuig. Mr. do vooizilter doet ook den voorstel van in 1836, indien de middelen der maet schappy het toclaten eene algemeenc ten toonstelling van huisdieren te openen. Mr. Rooryck, voornoemd dringt aen op dat het peerdenras eene der byzonderstc kategorien der programma zoude uitmaken. Dc poerden zyn toch hedendaags een der acnzienelykste takken van ’s landbouws- nwerheid en de kweekers verdienen tendien opzigte de grootste aanmoediging. Mr. Simoens, Pieter, ondersteund! de aan merkingen van den heer Rooryck. Dc vergadering beslist dezelve ter ty<ls in aendacht te nemen. Mr. de voo> zifter onderrigt de tegenwoor dige leden van eenen nieuwen omzendbrief van den heer gouverneur der provintic, rakende den dryjacrlykschcn pryskamp van stalvocdcring, voorhandigen omzendbrief deelt mede dat de termyn voor de insebry- ving verzet is tol op den eersten december aenstaende; dat er mits goedkeuring van

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1855 | | pagina 3