Dyck Grigiion heeft ook van i hebben Sire, wanneer de levensmiddelen op hoogcn prys staen, zien de bevolkingen die met spyt van hunne natuerlyke bestemming afkeeren, en altoos vragen zy de tusschen- komst van het gouvernement om te beletten dat de nyverheid een gedeelte verbezige van de eetwaren, voor de openbare voeding bestemd. Zoo vraegt men op dit oogenblik zclven van verschillige kanten dat men de fabriekatie van aerdappelbloem verhindere, zonder er acht op te geven datdergelyke maetregel onmiddelyk talryke werklieden zou treilen, die leven van den arbeid der werkhuizen, waer het gebruik der meel stoffen onmisbaer is. Het is inderdaed Uwer Majesteit niet onbewust dat de aerdappel bloem en de ameldonk voor de nyverheid onmisbaer zyn, ’t zy als grondstof voor de styving der ketens en papieren,’t zy om de stoffen op te glansen, en niemand gewis kan het ernstig meenen den gang te hinderen der gewigtigste fabrieken, waer duizende werklieden hulpmiddelen vinden die zy noodig hebben. Alles wat men op eene billyke wyze kan doen, is de poogingen acn te moedigen, die zouden aengewend worden om eene niet tot voedsel strekkende zelfstandigheid aen te duiden die met voordeel voor de nyverheids- gebruiken zou kunnen aengewend worden en de aerdappelbloem vervangen. Ik denk, sire, dat het nuttig is die opzoekingen aen te moedigen, en gevolgenlyk heb ik de eer Uwe Majesteit voor te stellen eene belooning van 10,000 franks uit te loven aen den uit vinder, die het doeltreffende middel zal ontdekken. at de vree ze ver mag op den mensch: Over eenige dagen, zegt de Journal de Francfort, heefteen geneesheer van Weenen eenezeer belangryke ondervinding gedaen, ten einde te weten wat de enkele vreeze voor een bcsmeltelyke ziekte kan te weeg brengen op een gezond mensch. Na er dubehoorlyko toestemming voor bekomen te hebben beloofde de doktoor aen eenen veroordeelde, die kloek en gezond was de kwytschelding van het overige zyner. straf, indieu hy zich wilde in een bed leggen in welk een persoon zooaenslonds gestorven was van den cholera, Indien hy ziek wierd, men zoude de grootste zorgen genomen hebben voor zyne genezing. De gevangene, na eenige aerzeling, stemde toe en legde zich in het bed. Na eenige uren, vertoonde zich al de voorteekens van cho lera, en onze kerel kreeg de ziekte in eenen hoogen graed. Men gelukte er uogthans in, hem te genezen,dank zyne kloeke ïichaems- gesteltenis. Maer welke was de algeineeno verwondering niet, wanneer men vernam dat hy geenzins gelegen had in een bed al- waer een cholerieke gestorven was, en dat men hem zulks allcenlyk had doen gelooven om te kunnen de uitwerksels kennen die de vreeze niaekt op de mensch. In 1844, dat is voor de verschyning der aerdappelplaeg wierdeii er 115.082 hektaren gronds in de negen provintien onzes lands, voordeaerd ippelteelt gebruikt. Sinds deziektc de pataters heeft aangetast, is de uitgestrektheid gronds, welke men aen de aardappel kweek bezigt, nu ongeveer 40,003 hektaren meer. Do middel matige opbrengst, gerekend vol gens officiële statistieken, wordt begroot op 200 hektoliters per hektare of 12.500 a 1'3,000 kilos.Diljaer zyn er verseheidene streken waer de hectare 20 tot 23,000 kilos palaten heeft opgeleverd. De oogst dus buitengewoon goed zynde gevoegd by de40,000 hokt, die uu metaerd- dappels meer beplant worden dan voor de ziekte, mag men met grond zeggen, dat wy eenen driedubbele oogst hebben Weinig is het geleden in de hoogkamer van Engeland verhief zich de stem van eenen trotschen edelman lord Derby riep uit Wy riglen legioenen op van dappere uil vreemde landen, zekerlyk zullen wy geene lieden die men Belgen noemt aenveerden zy vlugten voor den vyand. Wy zullen onzen tyd niet verspelen met dien dronkaerdklap te beantwoorden een ieder weet met welke wysheid de gererael Renard hem wederlegd heelt. Maer ziet de engelsche drukpers, die riet meer weet tegen wien hare gal uitspouwen, komt ons hoor.en, versmaden en bedreigen. Engeland met Frankryk te samen zullen ons eene strenge straf opleggen om onze lafhertigheid... Laffaerds, waerom? Omdat ons staets- bestuer wys genoeg geweest is om Belgies kinderen niet te zenden in den moordkuil die wy Krim noemen en die reeds zoo veel slagtoffers opgeslokt heeft. Lalfacrds, waerom? Omdat wy ons in geen- derlei wyze willen bemoeijen in eene zaak die ons gansch vreemd is. Eindelyk omdat wy te eerlyk zyn om te kunnen vergeten dat over vyf en twintig jaren, wy voor ge heel Europa gezworen hebben in alle geval len onzijdig ie blyven. Engeland betaemt het wel, Belgie dien smaadwoord toe te werpen Hoeven wy dan de uitlegging der beteekenis van dit woord te geven 1 Een laffaerd is deze die in weerwil van ge geven en gezworen eerwoord openbare traktaten die hy onderteekend heeft, onder de voeten vertrappen wil die zich over den voorledenen roem, nu zich schaemt, zich vernedert en voetvallen doet voor zyne eeuwoude vyanden. Laffaerd, bezonderlyk, is deze die in tegenwoordigheid van den vyand, toen men handgemeen geworden is zyne bevelhebbers schandelyk verlaatdie even als een verschrikte haes voor den ja ger vlugt. Engelsehman, toen gy ons wildot hoonen en in onze eer raken, gcvoeldet gy niet in welk diepen afgrond gy gevallen waert, be dacht gy u niet dat op uwe vaendels in on- uitveegbare letters geprint staet den naetn met welken gy ons wilt bemodderen. Ja indien gy de zaek zuiver beslissen wilt ncemen wy eenen onpartydigen persoon ziet hier wat hy u antwoorden zalWaterloo was de schoonste perel uwer kroon 1 Wa- terloo heeft de geketene wereld aen de fransche hecrschzucht en dwingelandy ontruktWaterloo heeft Europagewroken, «cn gy waert het Engelsehman die door Douanen-Tarief. Woensdag heeft de kommissie welke met de herziening van het douanen-tarief, be treffende de gefabrikcerde produkten, is gelast, zich tweemael vereenigd, in het mi nisterie van financiën. Zy heeft de meeste voorstellen van den minister goedgekeurd.’ De tarief op het garen is op omtrent 10'/, van de weerde vastgesteld de weefsels zul len 12 a 15 betalen; en liet geverwde lin nen 18 a 20 Men zegt dat de vertegen woordigers van Gent die voorstellen in grondbeginsel hebben aengenömcn. Het regt zal volgens de weerde bepaald, maer volgens het gewigtgeheven worden. liet vóór-projekt zal naer de koophandel- kamers gezonden worden, en indien de rap porten by tyds inkomen, zal het definitief worden opgemaekt en in de kamer voorge steld, te samen met een wets-ontwerp over de differentiële regten met dit laetste en het wetsontwerp over de eerste benoodigde stoffen, zal het dus de volledige hervorming van den tarief uitmaken. De pachtery van Grignon heeft ook nieuwe zendingen van vrugten godaen eenige hoveniers hebben overgroote kwantiteiten fruiten gezonden. Een hove- nier, heeft voor zyn part alléén meer dan 530 verschillige soorten van kernfruiteu gezonden Twee zeer onderscheiden ho- vingbouwers van Veurne de hoeren ge- broeders Verreghemhebben bij da 400 soorten van fruiten gezondendie zeer bemerkt worden. Wy mogen dan vóórspellen dat den on- vermoeibaren yver onzer stadsgenooten die reeds zoo dikwyls bekroond is geworden, opnieuw, cu ditmaal in do hoofdstad van Frankryk, zyne belooning zal ontvangen. Gisteren zyn de stoffelyke overblyfsels van F. Vandenbuekhavc ter aerde besteld geworden. De ma etsch ippy van S,tc Gecilia waervan hy deel maek'.e, heeft hem tot aen het graf geleid onder het spelen van rouw- marschen. Eene inschryvingslyst, ten voordcele der weduwe van den overleden, zal matndag aenstaendc, dag lan vergadering, in de zael <ler maetschappy geopend worden. Wy twy- felen niet of dezen oproep aen de mensch- lievendheid, zal door allen, zoo wel eer- als werkende leden der maetschappy niet on beantwoord blyven. De Moiiiteur van heden kondigt de wet af over de maten en gewigten. De ver- rificatcnrs der maten cn gewigten zyn ver deeld in dry klassen. Hunne jaarwedde is bepaald als volgt Vau 3.' klasse, minimum, 2000 franks; maximen, 2200 franks; van 2.‘ klaste, minimum, 2300 franks; maximum, 2600 franks; van 1.' klasse, minimum, 2700 franks; maximum 3000 franks. De adjunktverificateurs trekken 1200 franks ’s jaers. Zyn gerangschikt in de 1.' kategorie: de bureclen van BrAssel, Antwerpen, Gent cn Luik; indc2.', Brugge, kortryk, Dender- monde enz.; in de 3.'Yper cn Audenaerde enz. By koninglyk b sluit van den 27 October zyn benoemd Tot verificateur te Brussel, do ridder F. lluyttens, verificateur te Gent. Te Gent, dc heer Constant Rodenbach, verificateur te Doornyck. Te Doornyk dc heer Eugcen van verificateur te Turnhout. Dc reizigers, die met den hollandsch- b'jlgischen yzeren weg reizen blyven by voortduring klagen over de strengheid door do ambtenaren acn dc grenzen gebruikt, voor het bezichtigen der paspoorten. In ceu brusselseh blad leest men de volgende aankondiging: Eene ongelukkige vrouw, moeder van een talryk kroost, bedankt Mej. Henderika Roger, voor dc 3000 kilos steenkolen, 6 zakken acrdappelen cn dc kaert van 100 brooden, die zy liaer heeft gezonden, om den winter met hare zeven kinderen te helpen doorbrengen. Wat moet men hier by voegen UitParys meldt men dat de heer pries ter do llaerne, volksvertegenwoordiger, cn do heer David dc Ghcest tot ridders van het Eere-I.egioe« zyn benoemd. By koninglyk besluit van 25 October, wordt eene som van 10,000 fr. verleend, om eenen prys uit te loven ten voordcelo van den uitvinder, diecenc niet voor de voediug bestemde zelfstandigheid zal acnwyzen,ge schikt om de meelstof te vervangen in do nyvarheidsgebruiken, waertoe zy thans go- bezigt worden. Ziet hier het verslag van den heer minister de Decker acn den koning, wacrop dit be sluit genomen word

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1855 | | pagina 3