ÏS I 50 5 1 Dal. Ryz. 05-73 Dal. ur« a* middag* den 30. Marie Carre, 4 maendtn. 22-99 15-84 09-03 17-08 37-50 per beet 23-75 17-25 11-25 19-50 00-00 08-75 p. 100 k. 22-50 16-00 10 00 16-50 00-00 07-75 33 00 22-50 10-00 22-50 28-00 Ryz. fr 00-63 00-00 00-00 00-66 00-00 01-01 00-00 00-00 00-27 fr. 33-61 f I 75 c. - 1 >/2 k. f 59 c. - *- I K0 11 id. 39 PRYS DER GRANEN. Vertree-Uren van den Yztr-n>eg BRUGGE. Tan 7 ur. 35 in. ten 10 ur. 20 ni. 'smorg ten 2 uren 40 min. Ten 5 ur. 45 min. ,s na midd. en ten 8 ur. 20 min. avonds, naer Oostende. (Schelde) per Boonen STERFGEVALLEN. van Aude- Tarwc Koglre Sucriocn Haver Boonen ld. witte Gele erwten Blauwe erwten 00-00 Aardappelen MIDDEN-PRYS. Heet»’. Terwe Rogge Sucriocn Haver Rogge Sucriocn Haver Boonen I1UWELYKEN. den 3 jan. Guillielmus Sobry, concierge, 33jaren geboren en woonende' te Veurne, weduwaer van Anna Rabaey, niet Marie Dclaeler, bezonder, 30 jaren geboren te Ghistol, en woonende te Adinkerkc, ion«e dogter. J b He/ brood. De aanhoudende duerto van de levens middelen en vooral van het brood heeft in den laetsten tyd vele persoenen aengespoord, om naer middelen om te zien, welke hetzelve voor minderen prysacn de lagere klassen te kunnen leveren. De persoouen, welke naer die middelen zoeken, meenen het goed met de lagere klasse, wy zyn de eerste om het te beken- aer.. Dat zy met lang te zoeken hun doel zullen bereiken, dat is de samenstelling van een brood zullen vi nden, dat tenzelfden tyde smakelyk, gezond, hartelijk en goedkooper is dan het gewoone brood, willen wy niet betwisten. Nog meer, wy hopen dat zy het zullen vinden, en zullen volgerne hunne uitvinding toejuichen, enden dienst pryzen, dien zy door dezelve aen de bevolking in Bv.ruvh (Fraukryk) Macndag 31 December. Middenprys per hectoliter, Dal. fr. 37-21 ct. 21-73 18-39 08-90 20-09 23-20 00-00 Ter Merkt va» Veuhsï, van 2 JanuO.i'J- Er waren ter merkt A 18 heet. Tarwe. 40 id. Rogge. 585 id. Sucr. 54 id. Hav.' 66 id- Boonen. Tarwe vanfr. 45-00 51 -00 per 145 liter» - 34-50 24-50 16 50 Dixxi'nt 31 December. Boter pryzen van 18 °/u tol 22 n/0 st. 'tstuk. OOSTENDE. Ten 6 ure 15 in. ten 7 uren 15 min- morgens. Ten 12 ure, 15 mln. ten ur* en ten 6 ur«at middag* •’iwr Brugg* «te. schouwers zullen er willen tegenwoordig zyn. Het Concert van zondag lest ten profyto der behoeftigen, door de koninglyke maet- schappy Ste. Cecilia gegeven heeft eenc onverwachte opbrengst gehad. 1007 franken hebben de yverige omhalers de heeren Olhon Declercq en Gustave Desmedt kunnen inzamelen. Het feest had daeroiu ook eene massa toehoorders byeengebragt. Het Concert was voortrefïelyk. De stukken voor vol orkest werden met veel sanienhaug gespeeld. Twee heeren van Yper zongen met een waer talent twee opéra stukken die luid ruchtig toegejuiehl werden. De heeren De- rycke en Dinoir van Duinkerke die elk een »olo gaven, d’eene op den cornet, d’andere op de klarinet hebben zich ook doen onder scheiden de heer A tsleyn, zong ons twee stukken die door het publyk zeer werden aengeuomen hy werd ook hevig toegejuicht Maer do held van het feest was zeker de heer Vanherkel vader, insgelyks van Duinkerke, een onderscheiden artist op de viool. Mr. Vanherkel gaf ons eerst gezaraenelyk met zynen zoon een duo voor twee violen in welken men gemakkelyk koude hooren dat de zoon zyn vader welhaest in talent zal evenaren. In hel tweede deel speelde Mr Vanherkel eenige variation op het lied Jlal- borough, die zoo vroeijelyk, zoo eigenaardig, en tevenszoo moeijelyk waren, dat hel pu blyk vcrscheide malen in schaterlach uit borst, torwyl hel ter zclver tyde door een zoo schoon talent verrukt, de zael onder dui- zende bravos deed weerklinken. Mejuffers Decae en Brycx mogen wy ook niet vergelen; hunne welwillendheid is se dert lang gekund. Juffer Decae zong op eenc voortreffeïykewyze twee stukken uit le Pro phéte hare romancen zong zy ook op eeno be vallige wyze het publyk heeft haer sterk bejegent. Juffer Brycx gaf ons eeno fanlazy op Robert- le Diable, welke zy niet veel aplomb uitvoerdde aen haer ook ontbrak het aen geone bravos. Onze Veurnsclie zan gers, do heeren Faure, Beeckman en Ryeke- boer zongen als gewoonte, dit zy genoeg ge legd om te bewyzen dat zy hun met talent van hunne taek hebben gekweten. Een nieuw fransch dagblad is te Brussel verschenen. Dit blad draegt voor titel la J'aix, en zal de politiek van Rusland voor- slaen en verdedigen. Wy lezen in hel Zondagblad naerde Op onzelactsto merkt waren er vreemde kutsers (opkoopers), die, zonder zelfs le vragen hoeveel, de boeren on boerinnen briejes aanboden van 30 en 31 stuivers voor clkon kilo boter. De landlieden door zulk hoog acnbod aangeprikkeld en hunnen prys nog niet gesteld hebbende, eischten dan nog hoogere pryzen. Hetzelfde misdryf wordt ock op andere merkten gepleegd.» PRYZEN DER BROODEN van dito. S 'li k- 2 1 id. het algemeen en aen de mindere klassen in het byzonder zullen bewyzen. Tot hiertoe heeft echter nog niets ons de overtuiging gegeven, dat zy die uitvinding gedaen heb ben. Integendeel is al wat wy in den laetsten i tyd zagen en hoorden, ons komen tonnen, dat men nog altoos niets heeft gedaen dan soekon. Een paer voorbeelden zullen dit nog boter ophelderen. Men heeft begonnen met tarwebloem of roggebloem te mengelen met bloem van ryst Dit brood kan men natucrlyk aen min deren prys laten. Persoonen, die er van eten, beweren, dal h«t aengenaem is; doch zyn tevens verpligt te bekennen, dat het zoo voedzaam, zoo hartelyk niet is als het brood alleen van tarwe- of roggebloem gemaekt. Er zyn er, die eene mengeling van tarwe bloem, of van tarwe-en roggebloem met bloem van maïs zeer aenpryzen. Volgens hen is brood van die mcgaling niet alleen zeer aengenaem zeer gezond, en veel goed- koopcr dan ons gewoon brood, maertevens zeer voedzaem, byna dan datgene, waervoor men alleen tarwe of rogge gebruikt. Hier dus zyn al de voordeelen verccnigd. Ongelukkiglyk worden die voortreffelyko hoedanigheden door sommige gedeellelyk betwist. De heer Lodewyk Dumortier iiame- lyk, een schepen van Doornyk, die zich veel met de kwestie houdt, beweert, dat het brood, voor de helft uil tarwe en mats bc- staende, zwaer en vast is. Het kan dus niet gezond wezen. Om zulks te verhelpen raadt die heer aen by die mengeling nog aardappels te doen. Hy verzekert, dat hel brood, op die wyze samengesteld, voortreffeiyk is onder alle betrekkingen. Hel is ligt; ziel er schoon uil, soadt veel beter dan ai ’toverige, is gezond.en aenmerkelyk goedkooper dan tarwe of roggen brood. Wal kan men meer der wenschee Meu neme wel aendacbt, dat de heer Louis Dumortier dit brood onder zync oogen hoeft doen bakken, en diensvolgens met kennis van zaken spreekt. Jammer maer, dat <1 persoonen, die de mengeling uilsluitelyk met ryslbloem of met inaisbloem aenpryzen, iusgelyks door ondervinding spreken, het welk niet belet, dat de broodsoort, die zy voorslaan, door andere weer wordt afgekeurd. Wy twyfelen niet, of dal zal ook het geval wezen met het brood van den schepen van Doornyk, hoezeer deze zich van deszelfs voor- treffelykheid overtuigd toont. Wat volgt uit dal alles Dat, gelyk wy 't i by den beginnen zegden, de kwestie der samenstelling van goed en goedkoop brood nog verre is van opgelost te wezen. Dat eenc oplossi' g nogtans mogelyk is, gelooven wy I stellig. D.ieruin juichen wy van herle de opzoekingen en nasporingen too van zoo velo menschevrienden, en drukken nogmaals I do hoop uit, dat hun streven eerlang met I een volledig welslagen worde bekroond, Merkt van Bnvccz, [zaterdag 29 december. Tarwe van fr. 30-50 tol fr. Roggo Sucriocn Haver Boonen Boekweit Aardappels Coralie Borel, eigenaarster 47 jaren, geboren en woonende te Venr,ne, weduwe in 1.’ huwelyke van Edtuondus Moutonnier, «n in 2 huwelvke van Edmoudi s d’Acquel. den 31. Romanes Euicke, 3 maanden. Carolus Coggewerkman, 38 jan® geboren en woonende te Veurne, man van Rosalie Deleu. den 1 januai y. Ivo Hoet, landbouwer, 64 jaren, geboren te Schoore, en woonende te Veurne, weduwaer van Marie Pinson. den 2. Paulina Delreinerie, winkelierster, 29 jaren, geboren te Gent, en woonende to Veurne, huisvrouw van Carolus Vanden- abeel o. Carolus Mortier, werkman, 49 jaren, geboren te Boislioucke en woonende te Veurne, man van Thccla Eecke. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. GEBOORTEN den 28. Ucnricus Bernaert, zoon van Phi- lippusen van Marie Henning, Veslcnslracl. den 2 januaiy. Marie Demeulenacre, dog ter van Petrus en van Barbara Vandaele Ardoye.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1856 | | pagina 4