schik. niet geschenen heeft. Sedert eeuwen heelt men soms bemerkt, als de ion Lichtmis schynt, dat de koude in February, die der maenden december en January verre over treft. Daer men op Lichtmis geen zonne- sehyn zag, zyn de weèrwicheïaérs in hun gepleegd, op de achtcrplacU van Jan Bodeyn, koophandolaer te Houthem, ten nadeelc van F. Deetens, koophandolaer te Veurne. Men heeft omtrent tien zakken kolen gestolen, waer van een gedeelte door de gendarinery van Veurne in het huis van eenen reeds veroordeelden persoon is ontdekt geworden. De gemeenteraed der stad Dixmude heeft het slag op hel brood afgeschaft. By koninklyk besluit zyn tot leden der kommissie van landbouw in Westvlaen- deren MM. Van Renynghe, te Popcringhc Lesafl’re, te Moorseele; A. Biebuyk, te Rous- selacre, en Beheyt, te Rumbeke. De Gentsche koninglyke mactscbappy van Rhetorika, de Fonteinisten, heeft een nieuwen perel aen bare roemryke kroon ge hecht. In den tooneclkundigen pryskamp te Brugge zyn liaer de twee eenige pryzeu voor hel drama en het blyspel toegewezen. Er waren dry medekampende maetschap- pyen, en iets wat opmerkensweerdig is, is dal alle dry dramas vertoond hebben van onzen verdienstelyken tooneelpefenaer, den heer Ondereet; de Fonteinisten speelden er, benevens de Dochter ran Dominique, het drama Lodewyk van Ntvers; da maetschappy van Kortryk de Familie Dyckmans en die van Lokeren de Gevolgen der Fooroor- deelen. Eerlang zal te Gent op den franschen schouwburg vertoond worden: Casilda la Bohémienne,acne opera waervan het muziek- geschreven is door den regereuden hertog van Saksen-Coburg-Gotha. liet schynt dat de koninglyke familie van Belgian zou uit- geuoodigd worden om »le eerste vertooning van dit werk van haren bloedverwant met hare tegenwoordigheid tevereeren. De heer Dieryckx, burgemeester van dc sta 1 Thonrout, heeft, even als het verleden jaer, ook dit jaer zyne jaerwedde 770 fr.) ten voordooie van den arme afgestaen. Om het bedrag er van te vermeerderen, heeft da heer Dieryckx eette lotery ingerigt, van 809 loten aen 2 fr. het lot. La Nation zegt dat er spraek is den koning, ter gelegenheid van de 25’ verja ring zyticr troonbeslyging, cone gouden kroon aen Ie bieden van 350,000 fr. Eenige ollicieren van het leger zouden hunne karna- raden uilnQOdigen aen deze gilt deel te ne men, by middel van eenen dag soldy,en van de ollicieren zou Je uilnoodiging tot de onderollicieren en soldaten overgaen. Het zelfde zou ook onder dc burgerlyke beamb ten plaets grypen. De weduwe Verfaillic, dagloonster te Gits, den 3 dezer hare twee kinderen alleen t’liuis gelaten hebbende, zoo zagen de gebit ten korts daerna rook door het venster ko men, en meenende dal liet brandde, drongen zy in huis waer zy een yselyk schouwspel zagen, liet jongste kind, tien maenden oud, was deerlyk verbrand en hel slier! den zelfden dagjzyn vyfjarig broedertje had ook schrikkelyko brandwonden. Deze laetste verklaerde dal zyn broedertje koude heb bende, hy de wieg by hel vuer had getrok ken. Men vreest voor het leven van het tweede kind. Een brief uit Rome verzekert dat do keizer van Rusland op het onverwachtst eenen wensch zou ingewilligd hebben, die door het hof van Rome sints lang gevoed werd. Niet alleen zouden de vier kalholyke bisdommen, die vroeher in Polen bestonden, hersteld worden, inaer daer zouden er nog zes nieuwe bykomen, derwyze om aen al do behoeften der katholyke bevolkingen te voldoen. Een eigenhandige brief van den czar zou dezo voor den Paus aengonamo toe- gevenheid vergezellen. Sterrekyker» beweeren, dat men voor geen groote koude moet bevreesd zyn. Zy steunen zich hierop, dat op Lichtmis da zon Met genoegen zien wy dat dc poogtngen om onderstand te verschaffen aen de wed. en kinderen van Eug. Zetternam dagolyks uitbreiding krygen. Te Bergen is nu ook een komité tot stand gekomen met dit liefdadig doel, waervan de volksdichter Antoine Clesse deel maekt; ziet hier het fransch dichtje, waerby Clesso aen zyne medebur gers aenkondigt dat er ten zynen huize eene inschryving ten behoeve der familie Zetternam geopend is A mes concitoyens. Bon Zetternam a ses derniers mom ents, Auteur sorti de la classe ouvrière, Avec sa gloire aux écrivains flamands II a légué ses enfant» et leur mere. Nou» aussi nous les adoplons I Dans nos veux une larme brille. En répétant Flamands, Wallohs, Ce ne som la que des prénoms Beige est noire nom de familie. De familie. Boschtaillie en Plantsoenen. Naer hel eindigen de voorenstaendc booip- vendilie, in de herberg genaemd St. Jacob, bewoond door sieur Eenwaert, te Crombeke, in de dorpplaels, zal men nog verkoopen de taillie voorden ontbloot van den jarc 1856, met geteekende plantsoenen, staendc op de naerschreven bosschen, toebehoorende het zelve bureel van Weldadigheid en Kerk- fabriek. Belangt ykheid van het F las als nagewas. Hier omtrent bevat het zwitsersch tyd- schriftvoor landhuishoudkundede volgende mededeelii g van zekeren heer Lehman. Nadat het zaed een paer dagen in olie geweekt en daerna met gips vermengd is, wordt het na den oogst van rogge of tarwe, al is het ook in hel begin vau augustus, gezaeid. Den volgenden dag wordt het land gezeekt en wanneer de jonge planten ongeveer een duim lang zyn, worden zy des morgends in den dauw sterk met gips bestrooid. In goede wynjaren wordt het zaed nog tamelyk ryp, •naer indien dit ook het geval niet ij, ver- krygt men een zooveel te schooner gewas, daer de vlasvezel veel fyner wordt dan wan neer het zaed gerypt is. In het laetst van October, of zoo mogelyk nog later, wordt het vlas by droog weder geplukt, in kleine bosjes naby den wortel gebonden en onmid- delyk onder dal aen spiën opgehangen. In het volgende voorjaer wordt het vlas indien er ryp zaed aen is, gerepeld en overigens op de gewoone wyzegerood- De Friend »«n den Landman Bkcsszl, 8 February. De National heeft opgehouden te ver-' schynen. In zyne plaets is verschenen de Nation, onder het bestuer van haren vroe- geren hoofdopsteller do heer L. l.abarre. FRANKRYK. De Constitution»! meldt, d«t een veearts van Marseille, do heer Fabre, het middel heeft gevonden om de poerden van de snot en wormziekten te genezen. Zes peerden, welkt; hem door den heer minister van oorlog toevertrouwd werden, zyn allen genezen. Verscheidene dezer peerden hadden de zickto in eenen Imogen graed Men leest in den Moniteur Ziet hier de lyst der gevolmagtigdcu die deel zullen nemen aen de confereneien die te Parys zullen geopend worden Voor Frankryk: de graef Colonna Wa-- lewski, minister van buitenlandsche zaken, ondebarondcBonrqueney.gezantteWeenun. Voor Oostenryk de graef von Buol- Schauenctén, minister van buitenlandsche zaken in Oostenryk, en de baron von Htibner, gezant van Oostenryk te Parys. IjgVoor Engeland de graef van Claredon, vorrnarae-»taetsaekretaris in hel ministerie Gemeente Crombeke. Eersten Koop. Het Zw ynland-bosch, groot 29 aren, strekkende oost en west, pa lende oost bosch van Cornells Lermyte, west en noord land gebruikt door Cailliez, zuid bosch Bóssuwe, met 96 geteekende plant soenen en 5 krullaers. Gemeente Proven. Tweeden Koop. Het Proven-bosch, groot 29 aren, palende oost, zuid en west de zaei- landen gebruikt door Garel Vandenbroucke, en noord bosch Mr. Vandewalle-Deghclcke, met 127 geteekende plantsoenen en 2 krull. Gemeente Crombeke. Derden Koop. De Vloge,groot 1 hectare 7 aren 7Ü centiaren, palende oost bosch sieur Criem, zuid de Vyllynen en andere, west Heiland Mr. Viane, en noord het Eykelst, verdeeld in twee loten. Eerste Lot. Zyndede ztiidzyde met 64 geteekende plantsoenen en 7 krullaers. Tweede Lot. üp de noordzyde, met 102 geteekende plantsoenen en 6 krullaers. I leiden Koop. Hel Eykelst, groot 58 reu, palende oost gras en bosch sivur Criem, westen noord landd'heer Viane, met 84 gt- toekende plantsoenen en 3 krullaers. 1 yfden Koop. Do Galgevloge, groot 14 aren 00 centiaren, gelegen oost tegen de dorpplaels van Crombeke, langst dc strael leidende naer Weslvleteren, met 18 plant poenen en 6 krullaers. Zesden Koop.Het Boschjc, genaemd do Abeeleti-dreve, groot 11 aren 96 centiaren, palende aen de landen en bosschen van de hofstede gebruikt door Joann s Dclaplace, met 13 geteekende plantsoenen en 1 krull. A'oy gemeente Ciombek». Ilygevoegde Artikel. Do taillie oud 7 jaren van den bosch ge naemd Jen Jooswal, groot 5 hectaren 45 •ran 40 centiaren, toebelmorende den heer Chantrcll De Stappens en mevrouw Mortier De Etappen» te Brugge, palende van oosten •'en de Dooren-strael, verdeeld in zes loten, (gescheiden met schaerdingcn. Eerst» Lot. Te beginnen aeti <le noord- 7yde, waer in zich eenen wal bvind, mot 192 geteekende plantsoenen en 5 krullaers. Tweede Lot. Zuidaen den voorgaenden koop met 266 geteekende plantsoenen en 6 krullaers. Deide Lot. Zuid aen koop 2, met 253 geteekende plantsoenen cn 3 krullaers. Fieidn Lot. Zuid acn den voorgaenden, met 281 geteekende plantsoenen en 4 krull. Fy/de Lot. Zuid aen koop 4, met 300 geteekende plantsoenen en 5 krullaers. Zesde en laetste Lot. Zuid acn koop 5, •net 240 geteekende plantsoenen cn 5 krull. Den veldwagler Pinson, te Crombeke zal do voorschreven bosschen aen de liefheb bers acnwyzen. Het principael betaelbner op 1 July 1856, mits te stollen begoede en bekende borg, den tienden penning verhoog met de andere be spreken gereed to voldoen. rs, BELABGRÏKE TYDINGEH. Veurre, 0 February Onze stadsgenoot, do heer E. Gcva, is as sistent en muzykmeester by de middeubare school van Nieuport benoemd. Inden nacht van 1 tot 2 dezer maend, er nog eon* diefte van brandkoolen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1856 | | pagina 3