De Schelde, GEVESTIGT TE ANTWERPEN. lïelgische Maetschappy 2 A- G- MAETSCHAPPY VAN BRANDVERZEKERING BRUXELLES. Ryssel, die brand. ran Bergen moeten daer langs wenschingen van hetbelgiscbe gouvernement heeft ontvangen. Een zaekwaerncmer van Ryssel, die sints lang vervolgd werd,gelukte erin, men weet niet hoe, aen de policie te ontsnappen, telkens dat de policie dacht er de hand op tu leggen, Hy is eindelyk over eenige dagen, aengehouden, en men heeft ontdekt dal de betigte zich in eene grootc en holle piano wegslak; men moet weten dat hy z'aekwaer- nemer en tevens muzikant was by den schouwburg. Toen hy de policie hoorde naderen, verborg hy zich in de ruime piano, ’t Is daer dat men hem gevonden heelt. BELANGRYKE TYDINGEN. Veurne, 24 .Wet. Hi t lerblyf in onze stad van Mr. Montigny, dc grooteen vermaerdo violoncellist, die al zoo lofweerdig is voor zyne vriendelyke ge dienstigheid als voor zyn wonderlyk talent, zal lang in ons geheugen blyven. Mr. Montigny heeft aen alle nmzykmin- naren het genoegen verschaft hem te kunnen bewonderenwant, alhoewel hy meermaels zich in het lokael van Cecilia had laten hooren, heeft hy er nogtans in toegestemt eene muzykaleavondparty, welke donderdag lest in de sociëteit van Zannekin plaets had, door zyne tegenwoordigheid te verluisteren. Onnoodig is het te zeggen dat het gezel schap talryk was, en dat de kooren, de con certo voor clarinette, de romdneen en chan- VAN Verzekeringen met vatte premifn, tegen Biaudschade, gevestigd te Brussel, l’a- rochianenstraet, l\° 9. Gemagtigd, by ko- ninglyk besluit van den 21 february 1855. Voor nadere inlichtingen en prospectus, zich te bevragen in de zelelplaets der Maet schappy, l’arochianen-straet, n.° 9, en by P. CLAEREBOLDT Kandidaat - deurwaarder Duiukci k-straet, te Veurne. k <8! BELGISCHE MAETSCHAPPY algemcenc assurantiën tegen Zy verzekert tegen brand en het vuer 'les hemels, alle Goederen zoo als: Gebou wen, Meubels, Veldvrugten, Vee en Koop waren, mits geringe preinien. de schaden worden comptant betacld zoo haest dezelve zyn vastgesteld. Sedert haer bestaen heeft deze maet schappy in het arrondissement Veurne, meer dan voor 60,000 francs brandschaden vergoed. Agent principael te Veurne, B.' PIERRET, deurwaerder, Nieuport-straetn.’ 9. sonnetten, niettegenstaende wel uitgevoerd en wel toegejuicht, door het overheerlyk spel van den mildbegaefden artist verre op den agtergrond werden geschoven. Als een waer verdienstelyk mensch, is Mr Montigny minzaam en zedig, vyand van ge maaktheid, vyand van beslag. Hy onder scheidt zich niet door eene artistenkleeding, niet door lang hair, baerd of knevels, niet door buitenspoorige gebaren, maer wel door eene gepaste beleefdheid, eene gepaste wel- voegelykheid, door de zachtheid, de zuiver heid, de deugdelykheid indien ik het zoo zeggen mag van zyn gelaet. Mr. Montigny speeldde drie stukken; en hoe hemelsch schoon I lly speelt: zyne hou ding is vry en ongedwongen, zyn boog vliegt over desnaren, zyne vingeren bewegen zich of traeg en vast, of rasser en trillend, of met de snelheid van den wind, altyd ontstaen de zoetluidenste akkoorden. Hy speelt: hy be kreunt zich noch met de bravos noch met het handgeplak, hy schynt zich tot hooger spheren te verheffen, en zyn speeltuig ge- hoorzaemt aen du aendoeniiigen van zyne ziel. Moeijelykheden zyn voor hem geen hin derpalen hy beschikt maer over vier sna ren, en nogtansdan hoort gy een zoet engelachtig gezang, dan het bulderen van den donder, trom en klaroenen, de echo in de verte, dan weder de verleidende toonen eener mandolineof de luidruchtige cn krachtige harmony van een geheel orkest. Wat schoon talent Na dal Mr Montigny zyn tweede stuk ge speelt had, traden drie damen vooruit om hemvan wege de sociëteitte complimen teren en te bedanken, en hem tevens de titel van beschermend en corresponderend lid der koorzangmaetschappy van Zonnekin aente- bieden. Wel zedig eerbewys die de groole artist met aendoening aenvaerde en ver volgens zyn naein neèrschreef op het prach tig register-album der sociëteit. Nimmer zullen de Vcurnaers Mr. Montigny vergeten ja lang nog zullen zy gelukkig en fier zyn over de zoo beleefde als vereer- ende bereidwilligheid van een zoo uitmun tend kunstenaer. Uit Oostende meldt men van den 19 mei, dal aldaer een jonge visscher is veron gelukt, door met behulp van eenen boot naerzyne klak te willen gaen zoeken, die in hel water van den eersten dok was gevallen. Men denkt dat de boot eene schok zal hebben gekregen, waerdoor de ongelukkige jon geling het evinwigt zal verloren hebben, in het water gevallen, en tegen be balken zal gestuikt zyn. De 11 dezer is overleden tcDuinkerke, in den ouderdom van 97 jaer, M.J.-D.-C. Lefeburc de Terbeken, gepensionueerd ont vanger der rcgisiralie-regtengeboren te Veurne, weduwaer van Mevrouw Maria Her- wyn. Vóórde franscheonwcnleling van 1789, was hy officier in hollandsclieii dienst. Hy trad alsdan in het bestuer der registratie en domeinen en wierd achtervolgens benoemd tol ontvanger van Thielt en van Oostende en naderhand te Duinkerke, alwaer hy op pensioen gesteld wierd. Hy was schoonbroe der van M. ilerwyn, in leven directeur van het enregistrement en der domeinen te Brugge, en oom van wylen M. Bernier- d’Hongerswaloud arrondissement - koin- inissaris te Veurne. Onze lezers hebben ongetwyfeld niet vergeten, dat een belgisch officierde heer Schwarzenberg, in dienst van Turkyen,eervol deel heeft genomen aen de verdediging van Kars.Om onzen landgenoot tebeloonen, heeft het turksche gouvernement hem, onder den naem van Emin-pacha, tot den graad van brigade - generael verheven. De Press» d’Orient meldt, dat de heer Schwarzenberg ter gelegenheid dier benoeming, de gehik- By LODEWYK-JOZEF ABEELE Coinntis-greflier by het V rederegtoude Beetle-markt, Bleekcry, n* 10, te Veurne. Zyn er kapitale sommen te bekomen van 1000 .0. 100,000 francs, mits goed bezet. DB VAEHT VAN BOSSUYf. De nieuwe vaert van Bossuyt, door welks de Schelde aen de Leije zal verbonden wor den en welke met zoo veel moed door den eerweerden kanonik De Haerne in de kamer verdedigd werd, zal van een aller grootste nut voor onze provincie zyn. De kolen om met schepen van naer Kortryk gebragt te worden, langs de Schelde tot Gent cn van de kronkelende Leije opvaren. De nieuwe vaert zal dien weg 180 kilometers (2G vlaemsche uren) verkorten. .Men zal gemak- kelyk begrypen dat de prys der kolen, ten gevolge dier verkorting van den weg, mer- kelyk zal verminderen op al de kaeijen die van Deynze tot Waesten langs de Leije ge legen zyn. Maer die vermindering van prys zal zich ook doen gevoelen te Brugge, te Oostende, te Veurne, te Yper en in al de aenpalendu plaatsen, met een woord, in geheel West- vlaenderen. Trouwens de koolschepen voor al deze steden bestemd,zullen vande Schelde langs het nieuw kanael naer Kortryk af varen, van daer, langs de Leije, naer Deynze, en van Deynze langs de Schipdoncksehe vaert in de brugsche vaert naer Brugge ko men, en van daer naer Oostende, Veurne enz, voortvaren. En’tis niet alleen de verkorting van den weg die op de vermindering van den prys der kolen zal invloed hebben: er is daeieit- boven te bemerken dat de koolschepen, wanneer de bossuytsche vaurtzal gedolven zyn, niet meer door Gent zullen moeten va ren. Eh wel, zou men kunnen gelooven dat een schip ’twelk van de opperschelde in de Leije of in dc brugsche vaert komt, te Geut meer dan honderd franks moet betalen voor onkosten van Bruglol en andere regten, die, in diestad, uil krachte van oude bestaande gebruiken, op de deurvarende schepen ge heven worden? De bossuytsche vaert zal ons verlossen van dien tol welken wy aen Gent moeten betalen en alzoo zullen wy onze kolen byna zoo goedkoon kunnen bekomen ais de Gente naars. Wil men cens weten hoe lang de kolen op weg zyn om van de putten van Bergen (Henegouwen) naer Yper, langs rivieren en vaerlen, gebragt te worden? Juist zoo lang als er tyd noodig is voor een zeilschip om van Antwerpen naer New-York in de Ver- cenigde-Staeten van Amerika te varen! Iemand zal zeggenIndien het zoo is, waeroni laet men de kolen van Bergen naer Yper niet komen langsden yzeren weg, by welken dezo twee steden om z >o te zeggen in regte lyn verbonden zyn? De kolen des morgens te Bergen geladen kunnen ’savonds van den zelfden dag te* Yper aenkomen waerom dan gebruikt men den yzeren weg niet in plaets van den waterweg ’Tis om dat de voervracht langs het water veel beter koop is. is ook om dat er voor de schepen Standplaetsen zyn zoo veel men wil. Een trein op de spóOrbanon heeft zyneaenge- wezen statiën, waef by mag bf moot stilstaan Zy verzekert tegen brand en bliksemvoer allerhande gebouwen, koopwaren, gereed schappen van fabrieken, meubelen, inge oogste vruchten, beeslialen, akkergetuigenz. De premien zyn zoo gering als mogelyk vastgesteld. De verbintenissen der Maetschappy zyn dooreen kapitael van fr. 4,232,804 - 23 ge- waerborgd. Om nader inlichtingen te bekomen, men gelieve zich te begeven by Cn. DESAVER, correspondent der Maetschappy te Veurne.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1856 | | pagina 3