Ingezonden Artikels. Een steingeregligde. <lit mandact toever- Davidson op hunne o Bhcggk 20 Juny. Uit versla;; der zitting van onzen gemeen- teraed, zullen de Feesten van Brugge, tot viering van den 23" verjaerdag van ’s ko- nings besluer over Belgian, den zondag 27 july beginnen; dien dag zal Z. M. de koning in Brugge aenkomcn, en er plegtig ont vangen worden. Men is thans bezig met het regelen der program, en de inhuldiging van het standbeeld van Jan van Eyck, den be roemde brugschen schilder, zal deel maken van het program; dit marmeren standbeeld, gemaakt door den verdienstelyken beeld houwer Calloignc zaliger, die de brugsehe kunsten zoo eene facm verworven heeft zal op de Jan van Eyck-placts, voor de aka- demie, ontdekt worden;'/.. M. de koning zal die plegtigheid bywoonen, en eene kantato zal er gezongen worden door al de brugsehe koormaetschappyen vereenigd. Des avonds algemeene verlichting en veneliaenschc feest op de Spiegeï-rei. Er is ook kwestie van het muziekkorps der daer evenwel Daniël, nieltegenstaende Da vidsons raed, nog a.tyd zyn heil in de vlugt wildezoeken, snorde een pyl zyn oor voorby, en een tweede trol hem in den schouder, liy gaf een luiden schreeuw eu stortte op den bodem des boots neder. Davidson vatte do riemen aen en roeide naer den oever. De Indianen maakten zich onmiddolyk van hem meester co houden hem handen en voeten, ofschoon iiy hun tie verzekering gaf van zyne vrien is.happelyke bedoelingen. De ongelukkige Daniel, wiens bloed in slroomen op den bodem des boots vloeide, werd aengegrepen en inden vloed geworpen, alwaer hy, naeenige vruchlclooze pogingen, om den oever te bereiken, de dood vond. Davidson, die getuige was van deze bar- baersche dacd, koude dus reeds dadelyk vermoeden, welk treurig lot hem te ver wachten was. Het was hem evenwel motontgaen, dal de Indianen, alvorens zy zich op zulk eene gc- makkelyke wyze van Daniel ontsloegen, zyne wonde nauwkeurig hadden onder zocht; hy meende daerom, dat zy zynen ongclukkigcn makker in den vloed hadden geworpen, uit vrees, dat hy hen te lastig zou vallen op den langen weg naer hun dorp, dat verder noordwaarts aen den voet van het rotsgebergte lag. Twee Indianen namen schouders en droegen hem twee tot dry honderd schreden dieper het bosch in, waer zy zich in eene kleine vlakte gelegerd had den. Dc ongelukkige gevangene werd daerop nedergelegt aen de voelen van den hoofd man Sm-Micks-o-Suks (BuITelhoQrnvet) die voor zyne wigwam (tent) zat en met al het welgevallen ecus Oosterlings zyne pyp rookte. Na het verhael der gevangenneming van Davidson te hebben aengehoord, dacht Stu- Micks-o-Suks een oogenblik na, stond op en riglte zyn scherpen blik op den gevangene, wien eene yskoude rilling door de leden voer. Davidson, die met de zeden der roodhui den bekend was, meende eenige hoop te mogen opvatten uit deze aendachtige be schouwing van het opperhoofd, dal slechts zynen l'omahawk had behoeven te grypen, om hem zonder verderen vorm van proces het hoofd te doorklieven. Het is misschien slechts uitgestcld, dacht de jager, doch het is toch altoos tyd ge wonnen, en in mynen tegenwoordige!! toe stand kan ik niets meer verlangen. Zonder de minste ontroering te laten blyken en met eene vaste stem, gaf Davidson op nieuw de verzekering aen Stu-Micks-o- Suks van zyne vriendschappelyke gevoelens, Dc hoofdman beschouwde hem nog eens met een doordringenden blik en trad toen weder in zynen wigwam, werwaerts hy door ongeveer tien indiaensche krygers werd gevolgd. De overige manschappen van de kleine troep vleiden zich op den grond neder en vormden cenen kring rondom den gevangene, wiens armen nog steeds waren vast gebonden. Na verloop van een kwartier uers onge veer trad Stu-Micks-o-Suks uit zynen wig wam. Het opperhoofd had inliisschen zyn staatsie- en eercmonie-kleederen aengu- t rokken. In zyne regterhand droeg hy eene lans met twee zakken, waervan dc een eene trophee was,opde:i aanvoerdereener andere troep overwonnen. In zyne linkerhand hield hy eene lange pyp, waervan het roer ten minste vylvoetlang was. Dit roer was omwoeld met zyde van alle kleur, waeraen weder vogelve deren waren vastgehecht. Dc kop der pvp was van roodeaerde en stelde een knielen den mmisch voor, wiens gescalpeerd hoofd den tabak opnam. Deze pyp was door Stu- Micks-o-Suks zelven verveerdigd. De steen was afkomstig uit de heilige inyn, werwaerts Indianen eene soort van bedevaart hielden en alwaer volgens de wet van den grooten geest, de vyanden elkander eenmael als vrienden zouden begroeten. (Te eerro/^ert). Een kiezer voorstaender der plaelselyke belangen. - -i---tt Veurne, 21 Junius 1836. illr. de uitgever. Nu de kiezing van een lid van den pro- vintie-raed schielyk nadert, hebben wy be lang de middelen kenbaer te maken waervan men gebruik maekt om de kiezers te mis leiden die bereid zyn te stemmen op M.’ DEN BUIGGRaEF ALEXANDER DE NIEUPORT, Majoor onzer burgerwacht. Gelief, Mynheer, aen het publyk medete- deelen wat men hier omtrent vernomen heeft. Men doet aen sommige gelooven ouder de stemmers die voor onzen regtschapen kan didaat genegen zyn dat hy zich welhaast zal op rang bevinden om in den gemeente raad gekozen te zyn, ja zelfs burgmeester te worden. Dat is opzettelyke logentael, Mr. de Nieuport begeert volstrekt niet de plaets van Burgemeester te bekleeden eu verklaart opentlyk dal hy geene kandidateur aenveerd voor den geineente-raed. Men voegt er by dat men zich bereid by middel van het Boterkuipje en op andere wyzen schandschriften in het licht te brengen tegen onzen achtbaren kandidaat en zyne vrienden. Logons en lastertaal zyn twee zaken die alle weldenkende mensehen moeten veront waardigen e.i die, verhopen wy, het mede gevoel ten voordeele onzer tegenstrevers nooit zullen konnen opwekken inliet kan ton van Veurne, waer men van zulke mid delen cenen natuerlyken af keer heeft. Activeer, Mynlieer de verzekering mvner achting. keerzyde ziet men een bclgischcn leeuw met de wapens der negt n provinciën. Eene andere medalie is geslagen, door denzelfden kunstenaar die de eerste ver veerdigd heeft, dc h ;er Hart, te Brussel. Deze tweede medalie moet de stemming vereeu wigen, uitgebragt door de centrale seklie in zake van het vergrooten van Antwerpen. Men leest er op, in het fransch Vergrooling van AntwerpenDe herkentenisvolle Antwer penaren, aen I/. de .Vaeyer, Goblet, Rogier, Coomans. Eeydl, Thief/ yvan /seghem, leden der centrale seklie, 12 mei’1856. Op de keer zyde staan de wapens vau Antwerpen met de spreuk Hoe grooter, hoe sterker. Men zegt de medalie zeer fvn bewerkt. De fransehe Monileur bevat eene nota ever den keizer, zyne reizen en zyne ver moeienissen. Het olficiëel dagbland voegter by, dat de keizer meer dan 600,000 fr. aen de overgestroomden der Rhone en Loire heeft uitgedeeld. KIEZING VOORBENEN PROVINCIALEN RAEDSHEER. Kiezers Aen de bewegingen die sedert eenige dagen in onze stad ontwikkeld zyn, kan men gemakkelyk voorzien dat er in hel kort iets byzonders moet gebaren. Eu inderdaad, wy zyn geroepen op M lentlag, 23." dezer, om cenen nieuwen Provincialen Raedsheer te kiezen in vervanging van wylen den aglba- ren heer Bril. Hel geldt dus ons welzyn en bel welvaren van het arrondissement Veurne. Aen wie zullen wj trouwen Eiken kiezer in het byzonder weet ge noegzaam; welke aangelegenheid er bestact in den keus, die 1 y geroepen is te doen van den persoon die >al belast zyn met onze belangen in den provincialen raadkamer te Brugge, te verden [en. Zuker is het loltlyk van zyn vaderland te dienen; maar «on zich van hel mandaet van Provincialen Raedsheer lolfelyk te kwyten, is de eerzucht tot deze plaets te bekleeden, niet genoegzaem men moet daarenboven de noodwendigheden van het arrondissement welke men vertegenwoor digt, ten gronde kennen, zoo wel onder de staalkundige als onder de nyverheid en koophandel betrekkingen de kennissen en de dapperheid hebben om dezelve te ver- toonen en, in nood, voor dezelve te konnen regt eisschen. Wy moeten het dus ons voor eene ware burgerpligt aenzien, van onder de kandi daten te kiezen, zonder eenig inzien hoege- naemd, dien genen die meest talenten en middelen bezitom onzeplaelselykebelangen aldaer te bestryden. Dit teeken van vertrouwen vinden wy in den persoon van Mr. de burggraef Alexander de Nieuport, major van de burgerwacht der stad Veurne. Dit is eene welgeschikte kandidaat, vol reglschapenheid en van een edel karakter. Overtuigd zynde dat hy een wel geleerd en tevens een invloedhebbende:! man is, die onze interesten metvlyten nauwkeurigheid zal voorstaenwy hebben nog verder de verzekering dat hy zich altyd langs den kant der gematigheid en regtveerdigheid zal schikken en in alles onafliankelyk zal te werke gaan. Wel aeu dan, kiezers! zoo wy ons van deze waarheden doordringen en indien alle de persoonen in stael van deze te begrypen, zich elkander de hand willen leeneu, den naem van mynheer deburggraefde Nieuport zal maandag zegepralend uit de kiesbus komen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1856 | | pagina 3