geef my zyn, in de maend grootsoli feest, de stad Brussel te eeuw, bezit gy, na lang burger- eenhalf ure later verscheen Z. M. op den daer geplaetsten troon, vergezeld met Z. D. kinderen en verder Overheden. Het adres van den provincialen racd wordt door zynen voorzitter de heer Pccsteen-De Lampereel gelezen. De koning antwoordt: Myne heeren,ik herinner my met her- kentelykheid het toegenegene onlhael dat West-Vlaenderen my aendeed, toen ik over vyf-en-twinlig jaren in het land toekwam. Uwe provincie is eene der schoonste, der rykste en der verkleefdste acn onze instel lingen, en nooit heb ik by u andere gevoe lens ontmoet, dan die welke gy my heden betuigt. Sints het tydstip dat ik u herinnere, is onze nationaliteit aengegroeid en heeft voor al den eerbied der vreemde natie verworven. Dit was een onontbeerlyk punt, want, om eene wezenlyke nationalitet te bezitten, moest zy ten minste als dusdanig herkend worden. De onze berust op de eervolste grondbeginsels, waerop het bestaen van een volk kan steunen het zyn die grondbegin sels die wy moeten behouden en verdedigen. Ik dank u over de gevoelens die gy my daer uitdrukte, en de dankbaerheid welke ik u betuige, die ook zult gy by myne kin deren lerugvinden. Zy zyn opregt verkleefd aen hun vaderland, en zy zullen zich in de toekomst toeleggen op het bewaken van zyn geluk, op het handhaven zyner instellingen en zyner nationaliteit. Daerna las deschepeneRoels, het adres der stad Brugge, die ons wat te lang en uitge rekt toeschynt, Z. M. antwoord daerop. Myne heeren, onder al de groote steden van Belgien, is Brugge do eerste geweest, die ik bezocht, toen ik over 25 jaren in dit land kwam om bezit te nemen van den troon my door den nationalen wil aengeboden. Ten dien einde, omringden allerlei gevaren onze jonge nationaliteit; heden wy mogen het met fierheid zeggen, hebben wy het geluk er over te zegepralen. Na het vierde eener Myne heeren, wat vele volkeren maer tydverloop bekomen ten prvzc van twisten, van al bun vergoten bloed, watzelfs velen niet bestemd schynen ooit te bereiken; gy bezit de voordeelen die het moeijelyksl om vereenigen zyn dc orde met de vryheid, de veiligheid met de wettclykhcid gy bezit nog, het moet gezegd zyn, eene groote stof- l'EESTEN VAN BRUGGE. Dj stad Brugge, alom gekend om zyne sehoone feest, heeft andcrmael by deze ge legenheid haer ouden roem staende gehou den; de groote merkt was prachtig en aller geschikt met kunsten ordevercicrd voor de pleglighcden, alsmede al du plaatsen en stralen waar de koninglyke stoet moet dóór trekken. Wy zouden te lang zyn om alles te beschry ven,omtrent twee ure was de gan- scheu stoet opdegrootc merkt gerangschikt, Treurig lot van twee reizende Duiven te Biussel. Een dagblad van Antwerpen had een zyner opstellers naer Brussel gezonden, met een mande, waerin zich twee duiven bevonden, ten einde eerder dan zyne confraters zyne lezers tydingen van de feesten te kunnen geven. De eerste zorg van den opsteller by zyne aenkomsl te Brussel was van zich naer het kofl'yhuis van ....te begeven; hy geeft aen den dienstjongen zyne duiven, vraegt een ontbvt en begint de dagbladen van den morgend te doorloopen. Na eenigen tyd dient men hem eenen fricassee op, welken by met zooveel te meer eetlust naer do maeg zendt, daer do heilzame spyze zich tainelyk lang heeft doen wachten. Hel oulbyl geëindigd zynde, de opsteller vraegt de kaerl en betaelt; dan zynen stok en zynen hoed nemende, wendt hy zich tot den dienstjongen, en zegt hem; geef my nu myne duiven.» By deze woor den schynl de jongen gansch ontsteld en verandert hy van kleur. Maer eiudelyk ge dwongen, stamelt hy dit antwoord: Myn heer, gy hebt uwe duiven opgeëten; ik meen de dal gy ze my gegeven had, om ze gereed te maken... Ik heb gedacht dat gy dc duiven geern at, en dal gy er mede gebragt had uit vreeze van er hier met dc feesten geene to kunnen vinden. Men zegt dat de dagbladsohryver in eene razende gramschap eene klagte by dejustieiu is gaen doen en dut hy 1U00 fr. schade en intrest vraegt. Ziet daer een proces dat gees tig belooft te zy n. Wy zullen er den uitslag van doen kennen. FRANKRYK. Generacl de Nartiiuprey, stafoverste van. liet leger van den Oosten, is den 23 te Mar seille aengekomen, enonmiddely k naer Par; s vertrokken. Du Bysantin heeft insgelyks te Marseille een groot gedeelte van den staf van den maiTsehalk Pélissier uengebragt. Dc ludiaen, over deze onverwachte bewe ging niet weinig verwonderd, bleef even zeer slaen, om zyne lans te werpen, doch zyne vouten verwarden in hel struikgewas en hy viel. Davidson voelde zyne krachten herleven als een leeuw sprong hy op zynen 'yandlus, alvorens dezo den tyd had om op le st.ion, rukte hem do piek uil de hand, •’ecg don wilde aen den grond en begon toen "edcr uit alle krachten te loopen. loonde Indianen hunen stervenden aen- 'oerdcr bereikten, bleven zy een oogenblik staen en hieven by zyn lyk een jammerlyk gehuil acn. Weldra had Davidson een klein eiland bereikt, waertegen de boomstammen, "elke onophoudelyk den vloed afdryven, "aren aengedreven en een soort van vlot 'orinden liet struikgewas, dat zich daerop had vastgezet, vormde ecu voor hel oog ondoordringbare:! schuilhoek, waerin zich de ongelukkige verborg. Nauwelv ks was hy weder cenigcrmate tot sich zeisen, of hy hoorde aen den oever het 'filde geschreeuw der Indianen. Door eenigc gaten lusschen de takken zag hy sommigen hunner zich in hel water werpen en naer liet v>land zwemmen. Na ceuige vcrgeefscho ’••sporingeu verwyderden zy zich weder en legerden zich aen den oever, waer sy het overige gedeelte van den dag doorbraglen met weeklagen over de dood huns opper- hoofds, wiens lyk sommige derwaerts had den gebragt. Welkeen angstvolle dag voor Davidson 11 y was echter gered dezu gedachte alleen was genoegzaem, om hem alle moeite en wonden te doen vergeten. By het vallen van den nacht en toen de Indianen hunne vuren uitdoofden, om zich ter rust te begeven, sloop hy uit zynen schuilhoek te voorschyn en zwom over eene vry groote uitgestrektheid den stroom af, tot dal hy meende veilig aen land te kunnen gaen. Davidson liep den ganschen nacht door, en bereikte desauderendaegs morgens, uitgeput van vermoeijenis, koude en hon ger, eiudelyk een legerkamp van jagers, waer liyal die verpleging vond, welke zyn toestand vorderde. Davidson gaf, gclyk te denken is, van dien dag de pelsjaglop; in de stralen van St. Louis ontmoeteden hem de zwartvoelun, welke hem herkenden, doch zich wel wacht ten, de dood huns opperhoofd* aen hem te wreken. Alexander, molder en landbouwer te Ha- ringhe; Tanghc, werkman, te Zillebeke; Van Zuyt, landbouwer, te Zonnebeke; Verbeken en Coorevits, landbouwers, te Waereghem Decroo, werkman, te Veurne; Veryser, land bouwer te Wercken; Devvaele, werkman, te Sluyvekenskerke; Markies en De Coninck, werklieden, te Lampernisse. Jl. Floor, notaris te Poperinghc, is al- daer schielyk overleden. I'.en blad van Brussel meldt dat, vol gens aldaer loopende geruchten, koning Leopold voornemens zou september aenstaende, een als wederbctüoning, aen geven Men houdt zich tegenwoordig in Europa bezig met een vraegsluk van het grootste be lang. Moet men de koepokinenting staken Moet men die voort blyven verspreiden? Onlangs heeft in zitting van d-n 8 july het lagerhuis in Engeland zich in den zin der vry heid vcrklaerd. De Compulrany bill vac cination is verlaten geworden. Die uitslag is het gevolg van meetingen, vlugschriften, en meer dan twee honderd smeekschriften,aen hel parlement toegestnerd tegen de wet, die de moeders dwingt op straffe van boet, hunne kiuders te doen vaccineren. In een boek, onlongs in Frankryk ver schenen, en dat veel gerucht heeft geinrekt tracht dc geneesheer Verdi Delisle door sta- tieslieken te bewyzen, dal men aen de vaccien dc lichamelyke en zedelykc ontrerning van het mensehelyk geslacht toegeschryven moet. In Duitschland bepalen de geneesheeren zich niet meer by hel schryvcn van b leken tegen de vaccine, maer ook karikoturen worden uitgegeven, op welke de noodlottige uitwerkselen der koepokinenting, dc uit vinder en de uitvinding belachelyk borden afgebceld. fclyke welvaerlterwyl wy by de anderen zien, dat degenen die de vryheid genieten niet altoos in eenen veiligen en voorspoedi ge:! toestand verkeeren, en dat de orde eveneens nietaltoos eene vvaerborg der vry heid is. Die kostbare voordeelen, moeten door hel breed ontwikkeld nationaei gevoel ge- haudhaefd en bevruchtigend gemaekt wor den. Wat my betreft, iry weet dat ik nooit opgehouden heb my met eene vaderlyke genegenheid en bezorgdheid bezig te hou den met den bloei van ons vaderland en in ’t byzonder der stad Brugge, die ik gelukkig zou zyn geheel en al haren vroegere!! glans te zien herkrygen. Het is naer dit gemeen- zaem doel dal al ons streven moet strekken. Ten slotte, moet ik myne kinderen aen uwe toegenegene trouw aenbeyelen. Toen ik ter eerste male in uw midden kwam, was ik alleen; thans heb ik prinsen aen myne zyde, die doordrongen zyn van hunne pligten jegens Belgien en die zich weer lig zullen toonen van die te vervullen, en u ie helpen in de edele taek, die u opgelegd is. Daerna komen dc burgemeesters der pro vincie, niet hen ouderdomsdeken den lieer Surmont aen het hoofd, den koning het album aenbieden, dat de adressen bevat van de 248 gemeenten van West-Vlaenderen. Dit album, een reusachlige foliant op velyn- papier, prachtig gebonden in rood fluweel met zilveren sloten, werd met genoegen doorbladerd door Z. Jl. die dc burgemees ters harlelyk bedankte. Daerna algemeenen d< filé van al de maet- schappycn en gilden burgerwachten en het leger. Na het Banket verlichting en vuerwerk, die de verbazing van allen gaende luaekte.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1856 | | pagina 3