gaf 3 vrienden, ge- den do Posten van Ambten. De minister van openbare werken heeft een besluit genomen, dal niet alleen ten sterkste wordt afgekeurd, door de Vlamin gen maer ook door fransche dagbladen. Het besluit van den heer Dumon meldt, dal men geene kennis van de v/aemsche tael hoeft te hebben, indien men als surnu- Les voo! de hoefsmeden. Wanneer een schoenmaker, schoenen of Jeerzen wil maken voor zyne kalanten, dan begint hy met hun demaet te nemen. Indien een schoenmaker u kwam zeggen, dat het beter is, de schoenen eerst zonder maet te maken, en later de voeten van de kalanten zoodanig te snyden, dat ze in de schoenen passen, ge zoudl met reden zeggen, dat de man zinneloos is. En nogtans wordt dat niet alleen dagelyks gezegd maer zelfs gedaen. Hel zj n de hoefsmeden, die zoo dwaes spreken en zoo onverstandig handelen. Als een pecrd moet worden beslagen, ma ken zy het yzer niet op zyn voet, maer wel moeder met Z. M. had gesproken. Dat men zich de blydschap der weduwe verbeelde, toen zy zoo onverwacht haren zoon terug kreeg en uit zynen eigen mond vernam, dal zy baer hert vóór niemand min der had uitgestort dan vóór den koning, vergezeld van den minister van oorlog. Ter gelegenheid van de groote leesten van ürussel, was er een landbouwer uil de omstreken van Aelst, die des avonds lust had gekregen om de komedie eens by te woo llen; aldaér binnen gekomen en gezeten zyn- de in groote majesteit en glorie, hoorde hy van lyd tol tyd roepen {lapiéce! lapiéce!) dan later als het stuk begon {chapeau bas! cha peau bas!) De landsman die geen woord fransch ver stond, had nogthansdeze woorden goed ont houden, zonder te weten wat ze aenduidden, en hy dachtdat hy alreeds halve Franschmau was. Des anderendags komt er hem een zoo een voudig maer tevens goed burger te gemoet die hem in het fransch naer de eene of an dere straet vroeg. Deboer herinnerde zich de woorden, die hy daegste vooren gehoord had, en sprak met kloeke stem: chapeaubas!) De burger ontdekte zich hel hoofd. Op de tweede aenspraek antwoordde de boer la piéce! De burger ging in zyn geldteschje en eenen halve» frank. De boer wetende dat, aen het pakken geen verlies is, nam den halveu frank en ging henen, zeggende tot zichzelven dat fransch kunnen zeer voordeelig is, en de eenvoudig burger, meenende dat hy aen alles wel vol- daen had en dal hy straks n.aerzyne bestem ming zou geleid worden, stond daer te zien gelyk een opgevulde haring. zien, noch hooren, stonden zy nog stom van verbazing aen het venster. Doch de herbergier herstelde zich het eerst van allen. Myn goede menschen en vrienden, sprak hy diep ademhalende; wy zy i bevryd van de nabyheid ties booten. Onze ziel althans heelt hy niet medegenomen. School meester schoolmeester, ga nog niet naer huis,’ maer zeg eerst een gebed op in de kamers waer de booze is geweest, dan zullen de muren weer zuiver zyn van zyn helsche besmetting. Geerne, geerne, sprakdeschoolmeester. Maer ik moet toch bekennen, voegde de burgemeester er hy, dat dit alles my zeer zonderling en raedselachtig toeschynt. En de oplossing bleef niet lang achterwege, loeit de weerd met zyne gasten op de bo venkamer kwam waer zyn helsche majesteit bad geweest, vond hy zyne kast openge broken, en al het gereed geld 3<i de pa pieren gestolen. Dejuweelen zyner vrouw en haer fynste linnengoed waren ook al door den duivel medegenomen. Een slimme spitsboef had de bygeloovig- heid en de vrees dezer goede lieden mis bruik gemaekt, om niet hunne ziel noch hun licliaem, maer hun geld weg te pakken. merair in de administratie van yzeren wegen en posten treden wil. Welnu, wy herhalen het, en ieder wel peinzend menseh zal het met ons instem men dat besluit is niet alleen nadeelig voor het algemeen maer h t is andermael eeneschreeuwendeonregtveerdigheid jegens de Vlamingen. Of is het niet onregtveerdig, dat men van den Vlaming eischt, dat hy fransch kenne, al was het maer om poort-kominis te wor den terwyl mffn van den VVael de kennis der vlaemsche tael niet eischt, al komt, deze zelfs belangryke posten in Vlaemsch-Belgien bezetten Al telden wy geen 2,837,000 Vlamingen op de-1,000,000 Belgen al hadden wy dus de overgroote meerderheid niet, dan zou er regtveerdigheid, ten dezen opzichte, moeten bestaen. Overigens, die maetregel is nadeelig voor het algemeen; want wat kan de VVael, met zyne fransche taai, in den post der vla insehe provinciën komen doe idaer, waer hon- derde koeren per dag, het Vlaetnsrh hem voor den n ats gesteken wordt? Wat wy willen, is niet onredelyk Wy hebben het regt te eischen, dat, als men den Vlaming dwingt het fransch te kennen, om een postje te bekomen, de VVael ook gedwongen zy vlaemsch te verstaen. Dit is reglveerdig, dat is noodwendig? (Handelsblad.) pryzen, die verschillen van 3000 tot 4000 fr. voor groote partyen. De kleine partyen gaen tegen ongeloofelyk hooge pryzen, de twee koopen die de overwatering der Meenepoort uitmaken werden aen een en denzellden persoon voor 125,900 fr., voor 31 heel. 34 aren 38 cent, toegewezen. De hoekige ves ting die moet geslecht worden en groot 9 h. 32 a. 48 c. is verkocht voor 30,000 fr. De halve luaen, ten westen des spoorwegs, groot 5 h. 6'» c., is verkocht voor 12,000 ir. Men denkt dal het domein van de vestings- gronden van Yper 600,000 fr. zal maken. Men leest in een blad van Antwerpen: Over een pier weken, wandelden twee heeren door een dorp van het Luxem- burgsche, naby Arlon,en traden in eene ne derige afspanning binnen, om er eenig voed sel te gebruiken. Deze herberg wierd ge houden door eene weduwe, die er eerlyk haer broodje won, doch sinds twee jaren de afwezigheid van haren zoon betreurde, die als kap irael van de jagers, hier te Antwer pen garnizoen hield. De goede vrouw sprak over haren zoon by elke gelegenheid, en nu ook met de twee vreemde heeren, die zy ter tafel had. Deze stelden veel belang in het hertelyk geklap der weduwe, en vroegen nadere byzonderheden over haren zoon, waerby de gevoelige moeder, onder het vertellen, in tran n losb >rst. Een der heeren gaf den an deren een leeken, waerby deze zyne brieven- tesch uittrok en een paer regelen schreef. Dy vouwde het papier schreef er een adres op, en de brief wierd naer de dorps-bns ge dragen, waerna de onbekende heeren van de weduwe afscheid namen, en de herberg en het dorp verlieten. Den volgenden dag ontving de zoon der weduwe, van zynen generael, te Antwerpen het bevel, onmiddelyk v.m hier naer Arlon te vertrekken, en er zich by den minister van oorlog te begeven. De verschrikte kapo raal dacht niet minder dan voor den krygs- raed te moeten verschynen, ofschoon hy te vergeefsch iudacht wat hy dan toch mis dreven had.... Generael Greindl zegde echter ae i den soldaat, dal hy, van dienslonlslagen, naer zyne moeder mogt vertrekken; dat de koning het aldus wilde, te meer daer zyne te brengen met den geheimzinnigen gast. Nu sloeg de dorpsklok het uer van mid dernacht, en plotselings heerschte er «Ie diepste stille die wel een kwartiers tiers duerdc, en toen was het alsof er een zware last op den grond viel. De deur van de bovenkamer werd nu opend, en men hoorde ze weer toeslaen. De vreeselyke, mode man kwam met zyuo zware leerzen de trappen af. De vrouw van den herbergier geloofde nu niets anders dan dat zy in het volgende oogenblik den booze in zyne ware gedaente zou zien. Zy lag half in omniagt op haer stoel de weerd hield den ontvanger vast omklemd de schoolmeester stiet het eene gebed om verlossing na het ander uit, de burgemeester alleen had nog eenige tegenwoordigheid van geest behouden. Toen de deur werd opengestooten en de reusachtige gestalte des vreemdeling* met hoed, mantel, mantelzak en zweep zichtbaer werd, riep de burgemeester. Ga, duivel, ga weg van my Nauwelyks echter had hy deze woorden uitgeschreeuwd, of de roode gast ylde de deur uit en stortte zich in den stal. Allen liepen naer hel venster, en nu zagen zy by het schitteren van den bliksem hoe de roode reus in de duisternis voort galop peerde. Zelfs toen zy hem niet meer konden verdiept in gissing en gedachten over ronden gasten zyn ee.nloonigen tred ia kamer boven hun hoofd. II •cdswas er ecu vol uer verloopen, en de roode gast had zich geen oogenbly k rust vergund. Langzamerhand waren de pypen uitge- gaen; zy luisterden zwygend naer boven en schoven, als door instinct gedreven, de ’loeien digler by elkander. Op ecus trad de stalknecht binnen. Mynheer, mynheer 1 riep hy bevend, het pecrd van den vreemdeling is dol geworden, nel by t om zich heen en heeft oogen als.... Nu dan, als wat? AIs brandende kolen! Hy heelt den duivel in ’t lyf; of hy is de duivel zelf, stot terde de arme knecht. Ik weet niet wal ons llog zal overkomen. Nu werd hofgezelschap nog meer verlegen. De vreemdeling boven hun hoofd liep nog ’naer altoos heen en weder, het tikken van ^Cl> uerwerk kon niet regelmatiger zyn dan "et gerucht zyner schreden. Had hy nog maer een enkel oogenblik rust genomen maer neen, het stappen van den vreemdeling bleef altoos even eentoonig. Het onweder daer buiten was vreeselyk elementen schenen in oproer te zyn; ‘was of de wereld zou vergaen. 1-n degasten van den herbergier waren ‘ïljeloovig genoeg om hem weder in verband

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1856 | | pagina 3