de nautan. J-* in overweging nemende, dat Mandrin geen gewoon smokkelaer, maer wel een groot misdadiger was, dat de feiten, welke hem ten laste gelegd werden, onaf hankelyk waren van den smokkelhandel en gewoone mis daden daerstelden doch Mandrin, die voor de regtbank, welke den smokkelhandel strafte, had kunnen komen, indien hy zich aenstonds voorzien hadwilde er mede eindigen. IIy verscheen voor de kriminele regtbank, voorgezeten door den heer de Laverdc- Morval, koinmissaris-ondervrager. Na een langdurig proces, waerin de feiten, welke wy hooger aenhaelden, beetadigd werdenwerd Mandrin veroordeeld om levendig gcradbraekt te worden. Inden loop van zyn proces ziende dat hy van de mcnschen niets meer te verhopen had, wendde hy zich tot God. Een cerbied- weerdige gccstelykc die hem onophoudelyk in zyne gevangenis bezocht, gelukte erin zyn hert geheel te veranderen,en hem chris- lelykc gevoelens in te boezemen. Den 25, des avonds, verwittigde men hem, dat hy des anderendaegs moest sterven en dat hy zich tot de dood moest bereiden. Uy bedankte den greflier, die hem deze tyding bragt. Uy bragt den nacht in het gebed door. Des morgends, als de zon hare eerste stralen door het venster zyner gevangenis schoot, zag hy zynen biechtvader dezelve binnen treden; deze kwam hem al halen, om hem naer dc strafplaats te geleiden. IIy liet niet op zich wachten en volgde den geestelyke. Aen de Groote-Merkt van Valence, alwaer eene aenzienlyke menigte volks op hem wachtte, zag hy het schavot en betrad met vasten tred de trappen van hetzelve. Uy sprak tot de menigte, bekende zyne misdaden, en vroeg vergiffenis aen God en de mcnschen. Hy sprak met zooveel zachtheid en open- hertigheid, dat de omstacndcrs begonnen te weenen. Da erna om een einde acn dit treurig tooneel te stellen, omhelsde hy zynen biechtvader en zynen beul, en ging zich met gelatenheid op zyn smertbed plactsen, terwyl hy weenende uitriep: IPelk oogenblik! o mijn God! dat ik had moeten kunnen voorzien! Uy riglte vervolgens de oogen ten Hemel, waervan hy de vergiffenis scheen af te smeeken. Eenige oogenblikken later brak de beul hem de armen, beenen, billen en schenkels. Hy stierf te midden der schrikkelykste pynen, zonder een enkclct» schreeuw te laten. haven (het was kwart na zes uer des avonds) zagen zy een voorwerp dryven, dat zy eerst voor een dooden visch namen. Naderby komende, herkenden zy dat het eene vrouw was, in het zwart gekleed, maer die, dankzy haren crinolinen rok, nog boven water dreef. Zy namen haer op, en zagen dat zy nog teeken van leven gaf. Gansch lot haer zelven gekomen, vernam men van haer dat zy van Brussel was, 32jaren oud, getrouwd en moeder van familie. Zy was des morgends om pH ner met den spoorweg te Oostende aengekomen, cn des avonds, om half zeven uer, ziende dat het west staketsel gansch verlaten was, was zy in het water gespron gen op dezelfde plaets, wacr mev. Seoey zich verongelukte. Die dame heeft tot heden noch haren nactn noch haer adres willen opgeven; doch zy verzekert dat hare fa milie door haer van hare ontwerpen van zelfmoord verwittigd was geworden. Die dame is opgenomen in het Withuis, een hotel aen de haven, waer men haer in’toog houdt. Wy ontvangen nieuwe inlichtingen, betreffende mevrouw van Hove, die zich donderdag tc Oostende in de zee heeft willen verdrinken. Zondag nanoen is zy door de justicie in hechtenis genomen, op gereg- telyk bevel uit Brussel, en wel onder de beschuldiging van valsch handcls-geschrift. Zy was voornemens den zelfden avond, ten zes uer, nacr Engeland te vertrekken, cn zou reeds zaterdag gegaen zyn, byaldicn er toen een stoomboot vertrokken ware. Haer man was zaterdag middag aenge komen. By hunne samenkomst gebeurde er niets byzonders; men zou gezegd hebben, dat zy elkander nooit verlaten hadden, of ten minste, dat er sedert hunne scheiding niets buitengewoons voorgevallen was. Mev. van Hove verklaerde, dat zy haren man naer S. Jans-Molenbeek niet volgen zou, en men weet nu zeer goed waerom: zy vreesde de justicie. Een ryke Oostcnryker, graef von Plater, een edelmoedig man, altyd gereed om wel te doen, was daegs na hare redding haer gaen bezoeken en had medelyden met haer ongeluk. Hy had haer zelfs de middelen aengeschaft om voortaen goed te kunnen bestaen, en onmiddelyk naer Engeland te vertrekken. By ongeluk heeft de justicie haer vertrek belet. BELAKGRYKE TYDINGEN. Vlirne, 11 October. De cerwcerde heer Verhaeghc, kapellacn in S.“ Walburga-kerk alhier, is principael benoemd in het bisschoppelyk koliegie dezer stad. Morgen zal alhier de prysdeeling voor den leerlingen der akademie plaets hebben. De overheden van stad, en het muzyk van S te. Cecilia, zullen deze plegtigheid bywoonen. Men schryft uit Gent De hooge prys der boter doet alom ge gronde klagten opryzen. Do duerte dezer cetwa'er is zoo hoog gerezen, dat de boter voor lalryke werklieden niet meer koopelyk is, en een voorwerp van luxe voor menig huisgezin van geringe burgers is geworden. Het is aen den opkoop en de verzending naer vreemde landen, dat deze buitengewoonc prys wordt locgeschrcven. Men. denkt algemeen dat het in voege brengen van region op den uitvoer, een mid del zou kunnen worden om den prys der boter te doen afslacn, en hierom hebben, zoo het schynt, talryke burgers dezer stad voorge nomen eene petitie tc teekenen en aen de kamer te zenden, by welke petitie er zou worden gevraegd dat er regten op den uit voer der boter gesteld worden. Men leest ineen dagblad: De Engelschcn werpen zich op onze provinciën, en ontnemen ons al onze voort brengselen, derwyzc dat onze huisvrouwen dikwyls builen staet zyn, zich de noodzakc- lykste levensbehoeften aen tc schaffen. Onze eijeren, ons groensel, boter,fruit, alles wordt voor het buitenland opgekocht, cn neemt den weg naer Engeland. Onlangs kocht een Engelschmandenoogst van een overschoonen notelaer, maer hy op het land stond, voor 400 fr. De afgeslagen noten zyn geteld hun getal beliep tot 0GG7 dozynen, zyndc 80 duizend noten. De-pruimen zyn opgekocht geworden eene inaend voor hunne rypheid, do boter voor alleer zy was gemaekt, en dc eijeren, vooraleer zy waren gelegd. Men schryft uitOostcnde van 2 oct. Het belgisch schip Pictor was in zee gesleken, voortgesleept door «le stoompost- mael, die later naer Dover moest vertrekken. De loods had den Pictor in volle zee geleid en stevende in eenen boot met vier roeijers weer nacr land. By het invaren der Een hcrtverscheurend onbeschryfelyk tooneel heeft plaets gehad, toen men mev. van Ilove hare gevangenneming kwamaen- kondigen. Verscheidene vrienden van die dame waren daerby tegenwoordig, en vooral twee dames die uit Brussel aengekomen waren om haer te zien. Gisteren, 6 October, is mevrouw van Hovo naer Brussel gevoerd. Het gesticht der Blauwe Meisjes cn het instituet der zusters van 0. L. V. Visitatie van Gent zyn het voorwerp geworden van eene onderscheiding en van eene daed van hooge mildheid, die wy ons verhaesten me«lo te deden. HH. KK.. [lil. de hertog en de her togin van Brabant, by het lactste bezoek der koninglykefamilie, vernomen hebbende,dat het prachtig kantenkleed, door de stad Gent de hertogin ten geschenke aengeboden, het werk was van de leerlingen van dit geslicht, heeft aen de moeder overste eene som laten geworden van 2500 franks, om naer haer goeddunken gebruikt te worden ten voor dode van het gesticht datzy bestuert. Deze edel moedige gift was vergezeld van eenen zeer vleijenden brief van wege HH. K.K. 1111., meldende dat, ten bewyze der hooge belangstelling die II. K. H. aen dc Blauwe- meiskenschool foedraegt, alsook aen de ontwikkeling van eenen nyverheidstak dieer onderwezen wordt om de toekomst te verze keren van een groot getal arme kinderen de hertogin van Brabant dit gesticht onder hare bijzondere bescherming neemt. Volgens liet Journal de Charleroi, zou de minister der financiën zich ernstig b zig houden met het vraegstuk van geld-krisis, en voornemens zyn eene gouden geldmunt te doen slaen gelykvormig aen dc nieuwe fransclie de minister zou voorstellen aen de munt gedwongen koers te geven. Op die manier zou de belgische munt den inval van het franschc goud tegenhouden, cn de beurs- en handelzaken met onzo zuidclyke naburen zouden hierdoor iner- kelyk bevoordeeligd worden. Dc Moniteur bevatte dezer dagen eenen omzendbrief aen de Gouverneurs der pro vinciën, gezonden inlichtingen gevende over eene groote landbouw-tentoonstellingdie te Parys van 1 tot 20 juny 1857'zal plaets grypen Wy zullen, op tyd en stond, de land bouwers met alles bekend maken, die daer gezellen sliepen. By het hooren van voet stappen ontwaekten zy plotselings; doch zy hadden den tyd niet om hunne wapenen tc vatten. In een oogenblik waren zy omsingeld en zoodanig gebonden, dat zy niet meer konden ontsnappen. Men bragt hen den 10 met 1/.m nacr Valence cn zy werden aldaer in de ondor- aerdscho kerkers van het opperhof op gesloten. Men inaekto zich gereed om hun proces op te maken; doch er boden zich kleine moeiielykhcdcn aen. Het parlement van Grenoble had alsdan eene groote befaamd heid dank acn zyn parket-opperhoold Servan Welnu er waren to Valance, een drossacrdschap, een baljuwschap en een koninglyk reglersambt, welke gelast waren van al do misdaden en overtredingen kennis tc nemen. In 1738 was er eene byzondcrc kriminele regtbank voordeliezorging van den pacht, cn tegen het gevoelen van hot parlement daergesteld, om de smokelaers te vonnissen. De regtbank had onophoudelyk geschillen veroorzaakt. By de tyding der gevangneming van Mandrin wildo het parlement hem voor de kriminele regtbank van Valence verzonden,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1856 | | pagina 3