De Schelde, GEVESTIGT TE ANTWERPEN. •^f>g vroeg daerenboven MAETSCHAPPY VAN BRANDVERZEKERING vroegere beloften, en roept eindelyk, al wee- nende en snikkende uit, dat zy hem, in weerwil zyner ontrouw, nog altyd zoo zeer bemint, dat zy hem geluk komt wensehen. Bewaer dezen bloemtuil als eene herin nering aen my riep zy uit, en liet, be- schaemd, haer aengezicht op den schouder van deu ontrouwe nedcrzakken. Zooveel zelfs«erlochening, zooveel liefde mogt niet o.ibeloond blyven. Gy bemint my dus wel sterk riep de verblufte jongeling uit «Ik bemin u en zal u altyd blyven beminnen Dat’ssterk 1... riep de volksmenigte verwonderd, toen zy plotseling den brui degom haer de hand zag geven, die zyne bruid, zyne ouders en zyne vrienden liet staen, om naest het meisje met den bloem tuil héén te snellen. De Speelzucht. Geeno week gaet er voorby, of de dag bladen berigten ons zelfmoorden, die in de speelhuizen van Spa, Wiesbaden, Ems, enz. gepleegd worden. Uit Wiesbaden wordt nu weêr gemeld, dat in den tyd van weinige dagen, dry per soenen zich daér hel leven hebben beno men, na dat zy gansch hunne fortuin op het groene tapyt hebben zien verloren gaen. Er is voorzeker geen schrikkelyker drift dan die van het speler is er geene, die zulke rampzalige gevolgen na zich sleept, en het is, inderdaed, eene wezenlyke schande voor onzen tyd, voor die beschaefde samen leving, zoo als men ze noemt dat er gou vernementen zyn, die het spelen niet alleen toehalen, maer zelfs bevorderen. De badsteden worden, door het spel, de vergaderplaets van de gelukzoekers uit alle landen. Dier komt de vader des huisgczins, zonder aen zyne kinderen te denken, zyne fortuin aen het gevloekte spel opoö’eren; déér komt de zoon zyn laetste goudstuk wagen, dal hy tuissschien zyne ouders ont stolen heeft; ddér zit zich somtyds eene kussien, een onineetbaer goed voor de vlaemsche zaek ten gevolge zullen hebben. De Commercial Adveititer van Honolulu (Sandwicheilanden) meldt de ontdekking van een eiland, voorzien van ryke depots van guano, en geschat op meer dan 100 millioen tonnen. Het gouvernement der Vereeuigde Stalen heeft de fregaet ludépen- dance mier dal eiland gezonden, om er bezit van te nemen. De exploitatie er van zal zeer gemakkelyk geschieden langs de haven van Honolulu. Men schryft uit Brugge Er wordt met veel lof gesprokén van eeneu proprietaris, voor het volgende feit dat weerdig is door velen onzer ryken nagevolgd te worden. De proprietaris in kwestie, had eene hofstede van verre boven de honderd gemeten, waer van de pacht uil was, en aen den ouden pacht van 30 fr. het geniet verpacht wierd Een groot gelal landbouwers hadden zich ten huize van den proprietaris begeven, waeronder er waren die hem lol vijf-en veer tig f/anct boden. De proprietaris weigerde te verpachten aen die prys, maer hy riepzynen ouden pachter, en sprak hem als volgt; ziet, men biedt my al 45 Ir. het geniet voor de hofstede, die gy tol nu toe gebruikt hebt; ik wil u niet doen opslaen; maer ik leg u de ver- biudtenis op, van met uw graen ter merkt te komen en niet hooger te verknopen dan aen eeneu prysdien ik uzal stellen en waervan gy en de burgers kunt bestaen. Indien ik gewaer word, dat gy booger zult verkocht hebben, binnen geheel den tyd dat uwe nieuwe pacht zal duren, moogt gy zeker zyn, van na verloop van uwen pacht te moeten verhuizen. De oude pachter vertrok vol blydschap; hy-zelve kon het voorgevallene niet verzwygen. Sebastopol bied nog altyd de beeld- tenis der vernieling aen. Ter nauwer nood zyn daer eenige huizen bewoonbaer, en bet zyn degene welke de Eranschen na de ver overing der stad voor hen hersteld hadden, l.r is aldaer geene bevolking. Alleenlyk de Noordenschanzen hadden eene bezetting van triepen der zeemagt. De straten zyn lel- terlyk niet stukken van bommen en obitsen en met kanonballen bedekt. In het voorge bergte der haven, is men sinds zes weken bezig met hel opzockcn der bommen welke nog niet ontploft zyn. Te Kamiesch en te Balaclava vind men veel oud krygsmateriëel dat de bondgenoten niet hebben willen inede- nemen,alsook barakken, tenten en wagens. Te Sebastopol bestaet niet eene vensterruit men heeft er eenige te Kertch, maer veel te Balaclava. De schecpvacrt is in Crimëe onbeduidend. BELANGRYKE TYDINGEN. Veurne, 31 October. Onze graenmerkt van woensdag lest was sterk bevoorraed. Men verkocht maer lang zaam. De tarwe heeft eene daling onderstaen van 4 francs op den Veur.-.cschen zak. Het is op zaterdag 8 november, dat de niaetschappy van /..innekin haren nieuw- gekozen hoofdman, de heer August Ollevier, ter gelegenheid zyner inhuldiging, eeneu prachtige!) Souper zal aenbieden. Wy twy- ielen niet of dit broederfeest, die zich onder de beste voorleekens aenbiedt, zal ieder lid der niaetschappy willen bywoonen. In Oostende ontbreekt er drinkbaer water. Het schepcn-kollegie heeft aen den gemeenteraed het voorstel gedaen, om te beproeven eeneu arlesiaenschen borrelput te boeren. De heer Judokus Bauwens, bekwaeni muziekleeraer en komponist, is te Brugge Overleden in den ouderdom van 84 jaren. Het nieuw werk van onzen landgenoot Gevaert, een groot opera in dry b -dryven, waervan de eerste vertooning in de innend January aenstaende in het groot opera zal plaets grypen, heeft voor voorloopigen til< 1 Sirena. Men zegt op voorhand veel goed van het werk. De heer Girod, muziekuitgever te Parys, geelt op dit oogenblik de volledige verza meling uit der operas van Gretry, met piano begeleiding. De prospectus meldt dat de heer Gevaert met de verveerdiging der be geleiding is gelast. Men ziet dus dal de grooie verdiensten van onzen landgenoot meer en meer op prys worden gesteld. By berigt van den minister van finan ciën, zyn de coupons van intrest der rent van 4 1/2 en 5 ton honderd, vervallende den 1 november 1856, betaelbaer, te rekenen 'au heden, by al de agenten der nationale bank, zoo te Brussel, als in de andere steden llrs ryks. Maandag lest is te Brussel, in bel ministerie van binncnlandsche zaken, de ilerde vergading van de kommissie der tael- grieven gehouden. In deze vergadering heeft zich de kom missie onledig gehouden, met het vaststellen ian grondbeginsels in zake van midden koer onderwys. Nacr wy weten zal zy zich niet inlaten, net hetgeen er by de Walen gebeurt, omdat y denkt dat dit hare zending niet is. De kommissie verlangt de gelykheid voor Ie beide talen, in de vlaemsche provincie men kan voorzeker niet redelyker zyn an dat. Verderhceftzy schikkingen genomen, die, Is zy ccns uitgevoed worden, voor natuer- y-k gevolg moeten hebben, dat, na eenige iron, de vlaemsche tael geheel en al den sng bekleede, welke haer in ’t middenbacr nderwys toekomt. Alle» doet verhopen, dat de grondige dis- Zy verzekert tegen brand en bliksemvoer allerhande gebouwen, koopwaren, gereed schappen van fabrieken, meubelen, inge oogste vruchten, becstialen, akkergetuigenz. De premien zyn zoo gering als mogelyk vastgesteld. De verbintenissen der Maetschappy zyn dooreen kapitael van fr. 4,232,804 - 23 ge- waerborgd. Om nader inlichtingen te bekomen, uien gelieve zich te begeven by Cu. DESAVER correspondent der Maetschappy te Veurne. H'aelsche Ambtenaert. Uerhaelde keeren hebben wy aengetoond, hoe onberedeneerd het gouvernement te werk gaet in het benomen van ambtenaers voral, in wal betreft de kennis der twee talen. Niet lang geleden werd er te Leuven een ontvanger der contribution benoemd en verbeeldt u de verwondering der Leuvenaers toen men bemerkte, dat de nieuwe anib- tenaer geen woord vlaemtch verstond hy, die iederen dag met eene uitsluitend vlaem- sche bevolking in betrekking moest komen De dommigheid of liever de hardnek kige haet van eenige mannen in’t ministerie tegen het vlaemsch heeft dezeu keer echter eeneduchtige les gekregen. De ontvangergevoelde zelf het onmogelyke van zyne positie; hy was overtuigd, dat hy de tael des lands moest kennen, wilde hy zyne bediening bchoorlyk en nauwkeurig vervullen hy zond zyne beweegredens naer het ministerie en zyne verplaetsing. Die vraeg was al te regtveerdig, en zy strekt tot cere van het gezond verstand van dien ambtenaer, die geene oorzack van opdringing of kwelling wilde zyn. Waren al de waelscheambtenaers, die in ’tvlaemsche land zyn, even zoo verstandig Het ministerie heeft dan ook gehoor ge geven aen de vraeg, en den ambtenaer naer hel Walenland terug gestuerd. Daer alléén kan hy eene plaets bedienen uit hoofde hy maer ééne tael magtig is. Nu, als dit systeem algemeen in voege wordt gebragt, zal er eerst gelykheid voor ons Vlamingen, zyn. (Handeltblad'). In de Trouwzael. Het Journaelde Liège vertelt een zonder ling tooneel, dat woensdag lestleden op het stadhuis van Luik plaets greep. Er moesten elf liuwelyken gesloten worden. Alle de ver loofden stonden in de trouwzael, met hunne ouders en getuigen, ongeduldig te wachten, dat aen hen de beurt kwam, om uit den mond van den schepen te hooren In name der wet, verklaer ik u door den echt aen elkander verbonden! toen er een jong meisje, gansch alleen en met eeneu fra.-ijeti bloemtuil in de hand, door de menigte heendrong, on byna buiten adem vlak voor een jong pacr staen kwam, hetwelk eindelyk, na een uer wachtens, op het punt was by wctskracht vereenigd te worden. Op het zicht van het meisje met den bloemtuil, werd de jongeling ontsteld en liet plotseling den arm zyner bruid los, die hem verbaesd acnzag. Het meisje met den bloemtuil neemt dien kleinen oogenblik van scheiding te baet om den bruidegom aen te spreken, verwyt hem zyne onstandvastigheid, herinnert hem zyne

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1856 | | pagina 3