Coburg, Gelymde Schoenen. Dc heer Jobard kondigt het volgende af over gelymde schoenen Om op eenvoudigheid uit te komen, gaet men altyd langs ingewikkelde omwegen op zoek dit getuigt het schoeisel der men- schen, dal nog geenen stap vooruit is ge- gaen. Sedert vele eeuwen naeide men de zool zotweg aen het bovenleêr, tot dat heden- daegsche uitvinders het in den kop krygen, ze er aen te nagelen, te pinnen en te vu ten. Maer geen mensch dacht er op, om ze er aen te lymen, en nogthans dit gedacht was het eenvoudigste, en had het eerste moeten in vallen maer de waerheid gaet kreupel, en wy zyn gelukkig te kunnen melden, dat zy te Brussel eindelyk aengekomen is in ge zelschap van den heer Lemaistre. Bah dat zal in 't water losgaen, hoor ik al roepen door degenen die geenen an deren lym kennen dan vlaemschen lym, mondlym of ouweltjes! Maer zoohaest de zeelym uitgevonden was, moest men be- grypen dat, indien het onmogelyk was twee planken, met dien onsmeltbaren lym aen- eengehecht, los te krygen, men ook twee stukken lecraeneen kan lymen. Zoo gezegd, zoo gedaen; de heer Lemaistre is er ingc- slaegd,enwv wensehen hem daerover geluk; maer nog meer wensehen wy de samenleving geluk, die hy aldus van hare laetste bloot- voeters komt ontslagen. De drukpers moest ter zyner eer een plegtig Domme salvum factum want ieder een zal in ’t vervolg schoenen by der hand hebben, en met vaste, onwankelbare schre den nacrden vooruitgang konnen stappen, waervande ontschoeide volkeren het meeste verwyderd zyn. Dit kunnen dc fellahs van Egypte en de slaven van Brazilien getuigen, diegeene schoenen mogen dragen, want van april tot op 15 eene tachentigjarige er geen overlyden en apotheker zullen daerwaerlyk niet ryk worden. Met genoegen kondigen wy aen dat er eerlang te Brussel verschynen zal een volledig verslag der feesten en plegtigheden <1 ie in ’s ryks hoofdstad en der provincie ter gelegenheid van dc25’verjaring van Z. M. troonbeklimming hebben plaets gehad. Een dergelyke uitgaef aen zoo lage prys was hoogst wenschelyk. Elke stand zal dit echt volks en nationale werk kunnen bezitten door het weinig dal hel kosten zal. BELANGRYKE TYDINGEN. Vecrse, 8 Aocemóer. Onder de persoonen die deel maken van den jury, te openen den 24 november, bemerken wy J. Verstraete, te Cortemarck R. Wullems, te Dixmude; D. Vandaele, te Ypere; Ph. Brouckaerl, te Staden; Ollevier, D. Vandenbuscheen J. Decae, te Veurne. By koninkiyk besluit van 3 november, is M. Deblauwe, advokaet en oud-greffier te Kortryk, thans in beschikbaren dienst, benoemd tot vrederegter van het kanton Dixmude, in vervanging van M. Verwilghen. By koninklyk besluit is de kerkfabriek van Beersl bemagtigd om eenige onroerende goederen uit er hand teverkoopen. i De heer D. Weins, van Brugge, is pro fessor benoemd aen 'tkollegie van Pope- ringiie. De heeren E. Delbecque, van Kortryk, en E. Loncke, van Rousbrugge, zyn professors benoemd aen t kollegie van Kortryk. Men schryft uit Nienport: Een tiental kanoniers met eenige soldaten onzer bezetting zyn dagelyks-bezig met de kanonnen en verder oorlogsmaieriëel van onze vestingen te doen diedacrsinls eenige jaren te beroesten stonden. Veel van dit oorlogstuig zal moeten buiten dienst gesteld worden. Men schryft uit Blankcnberghe. Hel is zeker, dat wie lang leven nacr Blankcnberghe moet komen woonen. Dat moet waerlyk de gezondste plaets van ons land zyn. Sedert het begin september, dap waerop vrouw is gestorven, heeft gehad. Grafmaker, doktor Zield» annoncen. Men schryft uil Oostende, van den 4 november Prins Alfred, jongste zoon der koningin v an Engeland, is hier dezen morgend met den engelschcn stoomboot Ftdid aengeko men, doch daer het lage ty was, is de prins >n eenen boot ontscheept. Z. K II. was vergezeld van zynen gou verneur. De kolonel d’llanins de Moerkerkc "as hier dezen morgend aengekomen, om Z. K. 11, to ontvangen. Na in het Badhotel te hebben ontbeten, hebben die dry personnagien eene wan deling in de stad gedaen, vervolgens zyn zy om tien uer en half met een byzonder ge leide mver Brussel vertrokken. Prins Alfred begeeft zich naer en vervolgens naer Berlyn. VERPACHTING DER BARHEELEN in tVeslvlaendeten Dezelve zal voor tenen termyn van een jaer, van 1* January aenstacnde, plaets hebben, te weten Te Brugge, zaterdag 8 November. Te Kortryk, maendag 10 Te Yperen, dinsdag 11 Te Veurne, woensdag 12 De aenbesleding zal geschieden by opbod of byafbod, of op die twee wyzen te gelyk, 'Olgcns dat den Raed van aenbesleding het noodig vinden. Hel is vastgesteld dat er geen opbod meer ’alaonveerd worden na de verpachting welk- danig het beloop er van wezen moge. Decker beloofd, dat hy poogingen zal aen- wenden om, even als verleden jaer, van de kamers weder een krediet voor die beambten te bekomen. De volks-optelling moet onder anderen dienen om het getal kamer- en sena •tsleden voor ieder arrondissement, juist te bepalen. De Emancipation brengt ons een nieuws, dat met voldoening zal vernomen worden. Het gouvernement zou besloten hebben aen de wetgevende kamers do mid delen te vragen ter verbetering van hel lot der kleine amblenaers De jaerwedden van al degene die gene 1200 of 1500 fr. trekken zouden vermeerderd worden, waertoe hel kabinet eene bysom van ongeveer 1.2 J0,000 fr. op de versehillige minislerieële bud- jetteu verdeden zou; Die som komt ons echter te gering voor, bovenal indien b ambten mei 1400 of 1300 fr. jaerwedde er ook bun aendeel van ge nieten zouden. Doch, hel beginsel van verhooging is door zich zelf een grootc stap. Men mag denken, dat het govvernement het by geen half hulpmiddel zal laten, en spoedig herkennen zal, dat de vermeerdering van jaerwed.le, voor het meeste kleine beambten, meer dan eene aelmoes zyn moet. Aerdige voornamen Men vind t in Amerika zonderlinge voornamen. Te Detroit is er eene familie Stickney genoemd, van welke de jongens heelen Eeu Stickney, Twee Stickney, Drie Stickney, en de meisjes Eerst» Stickney, Tweede Stickney, enz. In eene andere familie heelen dc jongens Jozef, Nog, Ook, en degene die nog geboren zullen worden, zal men noemenDaerenboveh Niettegenstaande. Te Philadelphia had een vader zyn kind Einde genoemd, om dat hy meende dat het laetste zou zyn; doch drie anderen nog nadien ter wereld gekomen zynde, hy noemde io Overtollig, Bij voeg iel, Supplement. De Emancipation meldt dat er een lang durige ministerraad is gehouden geworden by den luitenuat-generael Greindl, voorden opstel der troonrede. De paraffen, betrek- kelyk het opebaer onderwys, de liefdadigheid de lagere staatsbedienden, dc vensterkingen, de feesten vanjuly 1856, en de douanen-her- vorming zyn opgesteld. Op de laetste vergadering der centrale landbouwmaetschappy heeft een der leden, de heer Bortier, door cyfers bewezen, dat het landbouwmalerieel jaerlyks ten minste 3,650,000 franks aen de metaelnyverheid betaeid, en dat dc regten, die op dat metael in Belgien geheven worden, eene hinderpael worden lot de ontwikkeling der zeekoop- vaerdy. Gevolgentlyk heeft hy den ,wensch uitgedrukt, dat er een algemeen petition nement zou worden ingerigt, met het doel om de volledige vrystelling te bekomen der regten op yzer en houillekool, voorname grondstoffen der landbouwnyverheid. Dat voorstel is naer het onderzoek eener byzon- dere kommissie verzonden. Al dc landbouwkundigen van Fran- kryk dringen thans sterk aen om dedorsch- hing met den vlegel te doen vervangen door de dorsching met de machine. Om te doen zien hoe voordeelig het gebruik der dorsch-maehine is, haell men aen dat in de Seine-et-Oise eene proeve genomen is waer- by 650 bundels stroo, door de machine ge trokken na met den vlegel te zyn gedorscht, nog dry hektoliters graeti hebben opgeleverd. Dit doet zien wat massa graen er verloren gaet als men zich by de vlegcldorsching houdt. in de omstreken van Doornyk speelde de burgemeester van eene gemeente met een zyner schepenen voor eene tas koffy, en het spel ging den schepen tegen, die altyd kwyt of dubbel wilde spelen, en 268,120 tassen koflfy heeft verloren, hetwelk eene som van 6705 fr. uitmaektc. De burgemeester heeft zich met eene tas te vreden gehouden, en heeft deandereaen zynen schepen kwytge- scholden. Als een bewys van den vrnchtbaren grond van Ghcel, meldt men, dat den heer Cooinans, onderwyzer te Steden, by het uitdoen zyner boelen er eene gevonden heeft, wegende 28 pond en die eene dikte had van byna eenen meter in de koorde. Men schryft uil Ryssel Er wordt op dit oogenblik hier van niets anders gesproken dan van eenezaek, bestemd om gansch het aenzien onze stad te veran deren, en waervan de oplossing, zoo het schynt, binnen eenigedagen zal plaetsgrypen Er zou van niets min spraek zyn, dan van onze vestingen en versterkingen plat te leggen, en de verdedigingslyn over degrens- geinente Wazemmes,en zelfs over Esquermcs te brengen. Ryssel, die heden inharen be perkten oiukring maer eene bevolking van 75 a 80 duizend zielen telt, allen de eene op de auderen gehuisvest op koeren zolders, overal, zou op dat oogenblik zich vry ont wikkelen, volgens de eenvoudigste wetten der gezondheidsleer. Dc stad zou aldus een nyverheidsbelang aenwinnen, veel grooter dan dat van heden. Het is thanszekcr, dat op 31 december aenstaende eene algemeene volks-optelling in Belgien zal plaets hebben, en nog andere belangryke punten van statistiek le gelyker- tyd. De minister van binnenlnndscho zaken heeft eene vergadering geopend, waerop de divisie-hoofden der provincialen ad mi n istra- tien tegenwoordig waren, en waerin men gezamenlijke maetregelen, voor de alge meene werking, heeft genomen. Verders, terwyl dit nieuw en veel werk aen dc pro vinciale beambten geven zal dat maer ma. ger kan betaeid worden, heeft de heer de

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1856 | | pagina 3