HENDRIK CONSCIENCE. Belgische Maatschappij e*"5 andere 9, en by het Weenen, 13 november, aertshertog Ferdinand. INSCHRYVINO or DB VOLLEDIGE WERKEN van eenen hof aen dat er BELANORYKE TYBINGEN. Veuire, 22 November. De heer E. Dubreucq, sckretaris van het parket te Veurne, is greffier by het vrede- goregt dcr zelve stad benoemd, in vervan- zyne dagelyksche wandeling deed, de voor- bygangers, om hem in zyne diepe beden kingen niet to stoorcn, zich in stilte uit zjrnen weg ruimden, den eenen legen den anderen zeggende Lie, daer is Beethoven.* De landlieden bleven eene wyl in eene sprakeloze bewondering, maer welhaast plaatste zich Beethoven voorde clavccimbel, de jongelingen schikten zich tot spelen nevens hem, en de schoonc simphonic wierd onder zyn geleide nog ecus uitgevoerd. Bet was een oogenblik van onuitsprekely k geluk. Hier op improviseerde hy de schoonsteen aendoenelykste zangen; zyn poëtisschen geest verhief zich in hoogere sferen en scheen zich van alle aerdsche banden ont doen te hebben. De kleine clavecimbel galmde wonderlyk onderzyne magtigc hand: dan, klonk zy schokend en krachtig als het bulderen van den donder; dan, schel en lief als eene engelen stem dan, stil, geheim zinnig en onderbroken als de lactste zucht oens stervenden. Het was ook, eilaesl zyn lactste lied. Na een gedeelte van den nacht met spelen te hebben doorgebragt, begaf Beet hoven zich in het voor hem bereide bed ter rust. Des nachts werd hy door eene hevige slagingis de paragrafder troonrede geweest, betrekkelyk de regten en pligten van den staet, nopens de leden van liet onderwyzend korps der hoogescholen. Op ondervraging van den heer Delfosse, heeft de heer minister vanbinnenlandsche zaken verklaard, dat hy zynen omzendbrief staande hield, met de verklaringen, die hy in den sanaet gegeven hnd. Er is vastgesteld dat. op dit punt even als op de anderen, het adres zich zou bepalen tot eene eenvoudige omschry ving der troon rede. De heer Dechamps is lot verslaggever be noemd. De kommissie zal dynsdag vergaderen, om kennis van het adres-outwerp te nemen. Men schryft uit Rome van 3 november: Men loopt hier hoog op met een on gemeen talent dal zich tha ns veropenbaert. Het is de duilschc schilder Wurzinker, die in de tentoonstelling op de Volksplaetsgeëx poseerd heeft Hy, vereenigt in zich, zegt het Journal de Home, Titiaen, Rembrandt en Rubens. Noch min nog meer ging van wylen den heer Wancour. De heer E. Cailliau vervangt hem als sekretaris van het parket. Heden viert onze muzykmaetschappy den feestdag harer patrones Ste. Cecilia. Ten 11 ure van dezen morgen, speeldde het genootschap op de groote Merkt. Van dezen avond concert, daerna kaert- en andere spelen. Morgen naer de hoogmis zal het muzyk zich wederom op de groote Merkt laten hooren. Ten 5 ure zullen de dames bollen voor verschillige pryzen, en ten 9 ure zal het bal beginnen. Maendag avond, worstebolling voor de mans. Zaterdag heeft een schrikkelyk tem peest op de kusten der Panne gewoed. De zee was zoodanig onstuimig, dat het schuim der baren tot over het kasteel van den heer Bortier spatte. Eenige visscherssloepen waren in zee, en zyn als by mirakel er van af ge komen. In de maend October 1850 zyn 3532 brieven niet kunnen besteld worden, uit hoofde hunner onvolledige, onleesbaar of onnauwkeurige adressen. Onder die brieven waren er 71, die weerdyen bevatten voor eene som van fr. 950-14. Een koninglyk besluit, gegeven te Laeken, den 13 november, luid als volgt: Ons besluit van 20 july 1850, waerby ten voordeele van het leger eene herrinnerings- dekoratie ingesteld wordt der 25.* verjaring onzer regering, wordt op de werkdadige burgerwacht toegepast. De dekoratien zulle door ons verleend worden aen de officieren, onderofficieren, korperaels, brigadiers en burgerwachten die in een tydstip van dry maenden, devoor- waerden zullen vervuld hebben, door ge meld besluit vercischt. Art. 2. Onze minister van binncnlandsche zaken is gelast met de uitvoering van tegenwoordig besluit. De adreskommissie van de kamer der vol ksvertegen wood igers heeft zich zaterdag, om elf en half tieronder voorzitterschap van den heer Delehaye vereenigd. Al de leden waren tegenwoordig, uitgezonderd den heer de Theux. De heer de Decker, minister van binncn landsche zaken, en de heer Vilain X1III, mi nister van buitenlandsche zaken, woonden de vergadering der kommissie by. Het voornaemste voorwerp der beraed- KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Lilting van den 13 november. De openbare zitting wordt ten half dry uer geopend. De kommissiën der volinagten hebben hunne werkzaamheden geëindigd. Al de kiezingen zyn geldig verklaerd. De aënwe- zige leden leggen den eed af. Aen het dagorder is de samenstelling van het definitief bureel. Men gaet over tot de kiezing van den voor zitter. Getal stemmers, 95; 2 witte briefjes. Volstrekte meerderheid 48. De heer Delehaye wordt voorzitter gekozen met 50 stemmen; de heer Delfosse bekwam 43 stemmen. By de kiezing voorden eersten ondervoor zitter, wordt de heer de Naeyer benoemd met 55 stemmen; de heer Loos bekomt er 38. De heer Orts wordt met 78 stemmen tot tweeden onder-voorzilter gekozen. Worden gekozen tot sekretarissenDe heeren Vermeire, Calmein, Tack, Crombez. De heer Delehaye beklimt den zetel, be dankt de kamer voor zyne erkiezing, en stelt voor hel voorloopig bureel bedankingen te stemmen. Aangenomen. De zitting wordt geheven. J "’bekeringen met vaste premièn, tegen brandschade, gevestigd te Brussel, l’a- vochianenstiaet, ,V9. Geniagtigd, by ko- ninglyk besluit ran den 21 febiuary 1855. l'oor nadere inlichtingen en prospectus, bich te bevragen in de zelelplaets der Jlaet- ichappy. l’a/ochianen-sliaet, n.’ 9, en by P- CLAEREBOLDTKandidaat - deurwaarder buinkei k-stiaet, te Veurne. De uitgaef geschiedt in engelsch lormact, °p -choon papier, en zal met eene duidelyke en kompakte letter gedrukt worden, Ieder werk zal opgeluisterd zyn met eeno houtgravuer verveerdigd door de beste •eekenaers en de beste plaetsnyders. Elke aflevering zal ongeveer 100 blad- zyden druks bevatten, welke den inschryver aen één centiem per bladzyde berekend zal «lieverd worden, De afleveringen zullen in eenen sierlyken omslag gebrocheerd zyn. Om de veertien dagen zal er eene aflevering van circa 100 bladzyden verschynen. De geheele uitgaef der bovengenoemde werken wordt geschat, ongeveer 240 bladen van 16 paginas druks, te zullen beloopen. De duizend eerste inschryvers zullen een rxemplaer van het portret van Hendrik Conscience, op groot formaat gedrukt, ont vangen. Men schryft in by J. P. VAN DIERE en C.' te Antwerpen, en by 1’ RÏCKEBOER en Zoon, boek-en steendrukkers te Veurne. Na de verschyning der werken zal de prys de helft verhoogd worden. Euwelyk van prinses Charlotte. De Presse Beige kondigt de volgende de- peche af Het huwelyk van Maximiliaen, broeder van den keizer en op perbevelhebber van bet keizerlyk zeewezen, is besloten; de jonge prins huwt de prinses Maria Charlotte van Belgien. Van eenen anderen kant lezen wy in do Indépendance Beige Men schryft ons uit Weenen het vol gende, cn wy meenen te mogen zeggen, in gevolge onze byzondere inlichtingen, dat dezaek waervan er spraek is als officieel in ig beschouwd worden Er is grootelyks spraek nieuwen familieband die ons van Belgien zou verbinden. Het ontwerp van is onlangs te Dresden vastgesteld. Er is kwestie van het huwelyk van den jongsten broeder des keizers, aertshertog Ferdinand Maximiliaen, met prinses Charlotte, dochter van koning Leopold. Dit huwelyk wordt als stellig in onze hoogere kringen aenge- kondigt. De aertshertog Ferdinand-Maximiliaen- Joseph is geboren den 6 july 1832, uit het huwelyk van den aertshertog Frantz-Karel- Joseph met de prinses Sophia van Beijeren, koorts overvallen, zyn hoofd brandde, hy hygde naer versche lucht en ging buiten in het veld. Maer de lucht was vochtig en koud, de wind ruischte geweldig door de bladeren, en wanneer de gryzaerd weder binnentrad was hy bevend en erg ziek. Wel haast waren alle geneesmiddelen vruchte loos, en een heelkundige, uit Weenen ge komen, gaf te kennen dat zyn einde nakend was. Hummel, Beethovens eenigste vriend, vernam het gevaar; in allerhaest kwam hy aengesneld maer, te laet, hel sterfuer was reeds daer. Do zieke herkende nogtans zynen boezemvriend cn scheen hem door eenen zachten maer droevigen blik te be danken. Hummel smolt in tranen en drukte hevig des gryzaerds koude hand. Deze handdruk werkte op den stervenden als vuer; een lichtstrael doorschoot zyne verflauwde en alrcede halfge*lotene oogen en hy sprak Niet waer, Hummel dat ik een groot kunstenaar ben geweest» Een laetste zucht ontvloog zyne borst, en Beethoven was niet meer.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1856 | | pagina 3