i! VET-WEIDE BILLANDER s WEST - VLAENDEREN. (M/ 1657.) Zaterdag 28 February 1857. DER STAD VEURNE. VEURNE, 28 FEBRUARY. ESSAI SUR LE REAU 011 Openbare Verpachting van eene allerbeste “TËVËRKÖÖPËN I p. TE CAESKERKE EN OOSTKERKE. bene:) seboonen 31 DVIRTINTIE-BL L wekelyks Steendruk- Hct AnviRTtxiiE-BiAn verschynt by PRyckmobrcu Zoon, Boek- en f kers in de Oost-stracl, n.° 34, to Velrse. De pry» san inschrijving is 0 francs ’s jaers soar de sladen omliggende plaetsen, en 1 francs jaers franco met de post. Men betaeld 12 centimen per drukregel voor de Inplaetsingen. De minste inplaetsing bctaelt 50 centimes. Geld en brieven franco toeterenden aen den Uitgever dezer. Deaengekondigdu carnaval cortege heeft verleden dynsdag, begunstigd door een al lerschoonste weder, onze straten doorwan- deld. De hoop die wy hadden uitgedrukt, dat zy alle verwachting xou overtreffen heeft zich ten volle verwezenlykt. Noch nooit was erin Veurne zoo iels te zien geweest. Het was aerdig, schoon, bevallig en aentrekke- lyk hel was een schouwspel waerop men nu l genoegen het oog liet rusten en voor jong en oud, voorarm en ryk, voor zieken en zwarlgalligen zelfs, was het hoogst vol doende. Wie had kunnen denken dat dit alles in min dan acht dagen kon sainenge- bragt worden? Maer nog nooit ook, bestond er hier meer eensgezindheid en bereidwil ligheid in hel vormen van eenen stoet, in hel inrichten van eene volksfeest: wie ge- vraegd was is gekomen, wie bezat heeft ge geven, wie eenigzins van dienste kon zyn met raed en daed heeft zich nuttig gemaekt. Dit is een bewys te meer, dal men in Veurne verder komt met de goede rede, zachtaer- digheid en vricndelykheid dan met hel geweld, buitensporigheden on bedreigingen. En waerom toch zou hier een verstandig mensch zyne medewerking geweigerd heb ben Is het niet beter, dal op de carnaval- dagen alle de klassen der bevolking veree- tiigd zyn, zich in eer en deugd vermaken, zich door de betrachting van het schoono het hart veredelen, dan dat men, zoo als het op andere jaren dikwyls gebeurd, getuige moet zyn, zelfs in den klaren dag, van veel ongemanierde, afstoolende en baldadige slemppartijen. Niemand zal dit betwisten. VVy zullen, ter loop, van de cortege eene beschryv ing geven, en aen onze lezers aen wie zy al te gebrekkig en onvolledig zou voorkomen, vragen wy voorop om ver- schooning. Wy denken overigens, dat deze feest met alle hare bezoiiderheden by ieder gildezal geboekt worden. Hel is twee en half ure namiddag, de Panncstraet krielt van nieuwsgierigen, voor de herberg de Keiser ziet men triomfwagens, ruiters, maagdekens in honderd verscliillige kostumen die elkander doorkruissengeen wolkje zweeft floor do lucht en eene warme zon verspreidt overal leven en vreugde. MM. DewittecnJ. Behaeghel de twee kom- missarissen van den stoet zyn in volle bewe- Di»u principe, centre el fin dis monde uni verse/, du beau, de la literature et de Part. par P. F. BAELDEN. Patriz, Profeseeur au Collége de Furnes. OnvrRgo destiné a faciliter l'étude np- profondie des lettres et des bcaux-arts, t approuvé par Sa Grandeur Monseigneur Malou, Evcque de Bruges. 1857. Prix 2 fr. 50. F.n rente chc* la raurr Deraedl, libraire, Grand’plac'n.’ Furnes Alle Bekendmaking, etc., behoort min ons uiterlyk eiken vrydag avond toeterenden. Alle Verkoopingen en Bekendmakingen by de Uitgever dezer gedrukt, zullen zzx-»<.zi gratis in ons Blad verschynen, uilgezondert die welkers insertie door du wel verëischtis. GtlEGZS Op Maendag, den 9 Maert 1857, om 3 uren na middag, ter herberg de Welkom, bewoond by Francis leimeesch, te Caes- kurke, zal er overgegaen worden tol de openbare Verpachting, voor eenen termyn van negen na een volgende jaren, om da- dclyk in ’t gebruik te treden, van eene allerbeste VET-WEiDE, genoemd de Negen tien Gemete, gelegen op Caeskerke en üost- kerke, langs den steenweg, by gemeldu herberg de Welkom, groot by kadaster H. 8-10 40 Cent., verdeeld in drie loten met reserve van accumulatie. Door het ambt van Ml,r HOLVOET-VAN- WODHEN, Notaris ter standplae s van Boerst, by wie men allo noodige inlichtingen kan bekomen. Inhoudende 160,000 kilos. Om voordure inlichtingen zich te adres seren by VIANI, brouwer to Housbrugge. ging. Het sein wordt gegeven, de trommel slaeten de cortege is in gang. Aen het hoofd van den stoet ziet men alle de vaendeldragurs der gilden nevens een geschaerd als een bewys van verbroedering. Daerop volgt het muzyk van Sle. Cecilia, voorgegaen van een tamboer-inajoor met vier tamboers. De gryshairige koolbak van den tainboer-majoor komt verre boven alle hoofden uil.Jantje is nogtans geen reus. De muzikanten zyn bezonder lief en frisch gekleed. Alle dragen eene zwarte broek en een bevallig overkleed met ceintuion en platte muts maer by de eenen is hel over kleed en muts géél by de anderen rood. Deze mengeling van kleuren maekt een zeer schoon eifekt. Hier «gter komt iets wat tot het hert en du ziel spreekt, het sieraed. de puik van den stoel. Het is de triomf van Paul en Virginie, zoo als men het genoemd heeft; de verheer- lyking van eene schoone menschlievende daed. Men weet, dal volgens de roman van Bernardin de St, Pierre, Paul en Virginie twee kinderen zyn van Europesche ouders, die met hunne moeders in een eiland van de indiaensche zee woonen dat zy op eenen zekeren dag, dat zy omtrent twaelf jaren oud waren, het woonhuis in de afwezigheid hunner ouders hadden verlaten om de ge nade van eene slavin aftesineeken d.it zy by de terugkomst, uitgepul van moeite, hun nen weg in eenen bosch hadden verloren, en dat zy daer des nachts gevonden werden door eenen getrouwen knecht en zynen hond Fidéle. Korts daerna, ontmoette hen ook een troep negers, die, uil erkentenis voor hunnu goedhertigheid deze lieve kinderen in triomf aen hunne teedere moeders terug braglen. Deze verbeelding was hier zeer wel op hare plaets, wanlde stoet ook was mi t liefdadige gevoelens bezield. De uitvoering er van was volinaeklde kinderen zalen op eenen verheven Iroon gedragen door 4 ne gers, en 14 andere negers opregt lief gekleed en bloemkransen dragende, voerden op de maet van het muzyk ze r eigenaerdige dansen uit. Het waren de leden van Rheto- rika die zich met dit tafereel hadden gelast en den algemeenen lof hebben verworven. Het tooneel verandert, en zyt gy tot tra nen toe bewogen geweest, nu gaet gy lachen, liet hem daer zitten in zyn prachtig rvtuig

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1857 | | pagina 1