to to to te verleend aen gezegden heer te Dixmude. teS. Kruis. die de Vlamingen mag hoonen en lasteren, zonder dat de heer minister er kwaed in ziet Schalde). De beer Perrin, bestuerder der Opera- Comique te Parys, heeft onzen stadsgenoot Gevaert gelast hel muziek te schryven eener nieuwe opera-comique. Het groot-opera le Grand-Jlaitre de Calatrava, van onzen stad genoot, dat in de Keizerlyke Akadeinie aan geleerd wordt, belooft des te eerder opge voerd te worden, daer de vertooniug van de Magicienne, van Halevy, lot in de maend july schynt uitgesleld te zyn. De wel eerweerde heer pastor Bloeme, te Roquetoire, heeft een boekje uitgegeven dat de aendacht verdient te wekken, niet alleen van de Vlamingen in Frankryk, maer ook van de vlaemsche Belgen, immers van al wie belang stelt in de nederduitsche tael en letterkunde- Hetzelve geeft eene vertaling in franscho verzen van het Kinderspel,» van Cats; de vlaemsche tekst is er by gevoegd. Dit werk is verscheenen le S. Omaers, by Henry-Lemaire. Ziet hier een verhael, dat het voor komen heeft uiteen roman te zyn getrokken en dat, echter waerheid is; de lieden a u wie het geb •urd is, bewoonen den vierden wyk der stad Antwerpen. Minstens 25 jareu geleden, verlieten twee werklieden, een Antwerpenaeren een W i, twee goede vrienden, die in een huis der Bogaerdstraet in de kost waren, de stad, om naer Parys te gaen werken Beide waren zadelmakers van beroep.Zy leefden zoo goed mogelyk gedurende eenige maenden in de hoofdstad van Frankryk. Maer een tydsiip kwam, dat het werk stil stond, en onze twee vrienden bevonden zich letterlyk op straet. Wal aengevangen? Naer Antwerpen weder- keeren? Men was er een oogenblik op bedacht, maer de eigenliefde, de vrees van bespot te zullen worden door hunne daer gelaten gezellen, wanneer die hun zoo spoe dig zagen weerkomen, inaekten dat de twe» werklieden een ander besluit namen. Zy na men dienst in het vreemd legioen, hebbende elk voor gansche schat, den stuk van maer- schalk van Frankryk in het vooruitzicht. Dien stok winnen zy niet, om de eenvou dige reden, dat zy in een gevecht met de Kabylen beiden krygsgevangen werden ga- maekt, en ver, zeer ver het binnenland wer den ingevoerd, alwaer zy al de harde voor- waerden van het slavenleven vervulden. Weldra ontsnapten zy. In plaets van op het noorden aen te houden en zicit by de Franschen legaen vervoegen, gingen zy on gelukkig het westen in en kwamen te Ma rokko aen. Men mishandelde hen niet, integendeel, en dewyl zy zich op nieuw inlyfden, zou het misschien slechts aen hen gelegen hebben, zich tot eenen Imogen graed in het marok- kaensch leger le verheffen maer het land behaegdo hen niet veel en zy besloten te vertrekken. Deze reis trokken zy naer het zuiden, dc- wyl zy altyd de kust in het oog hielden. Het geen zy onderweg ontmoetten, op wat manier zy leefden, hoe zy door de bevolkingen, of door de volksstammen der afrikaensche westerkust werden ontvangen, ziet daer zoovele byzonderheden, die wy mischien binnen kort zullen welen, maer die wy op dit oogenblik in het geheel niet kennen. Alles wat wy welen is, dat zy gedurende twee jaren onder een dier volkstammen ver bleven, en zich alsdan in het bezit zagen van eene zekere hoeveelheid goudpoeijer en ivoor, wanneer zy besloten naer Amerika over le steken om het geluk op nieuw te be proeven. Zoo gezegd, zoo gedaen. Een amerikaensch vaertuig bragl hen en hunne kleine schat naer New-York. Nauwelyk» haddenzy eenige dagen in die groote stad vertoefd, of zy be gaven zich het binnenland in. Zes maenden daerna waren zy gevestigd op eene goede pachthoeve van Kentucky, die zy zelf ge bouwd of doen bouwen hadden,in de hoop aen dezelve achtereenvolgenlyk het omge legen land, de bosschen, enz te verbinden. [inmiddels geloofden de broeders en do zusters, die de eene alhier had, en de ouders, die de andere in de omstreken van Bergen bezat, hea beiden reeds lang dood. Zy lieten lüaetschappy van Lend- en llovingbouw van het ariondissemenl Feurne. Cornille, en een aen d’heer Arsenius Bril, landbouwer te Veurno. Gevolgentlyk worden de heeren Van Daele en Bortier, respectievelyk als eerste en tweede kandidael uitgeroepen. Mr. Van Daele, op de via 'g aen hem in gevolge beroepen regl nn-ai g d en, ver klaart eventuellyk bedoelde zending te aen- veerden. Mr. Burlier is afwezig aen du vergadering, Niemand meer het woord vragende, de zitting wordt gesloten. Algemeene vergadering van woensdag 25 february 1857, om twee ure na middag. De zitting neemt aenvang met de goed keuring van het proces verbael der laelsle zitting. Na dien is cr kennis gegeven van de toe- gekomene stuks voor eerst geeft de sekre- taris lezing van een brief van den arron dissements kommissaris van Veurne-Dix- mude, beriglende dal le rekenen van l January 1857, de maelschappy vyf afdruk sels vau hel vlaemsch blad de Akkeibouw, voor rekening van het departement van binnenlaudsche zaken zal ontvangen en dit in het oogwit van de lezing er af te ver spreiden. De vergadering beslist deze afdruksels ter beschikking der leden, ten huize van den sekretaris te laten berusten. Daerna wordt er mededeeliug gegeven van eenen omzendbrief van den heer gou verneur der provincie VVest-Vlaenderen bekend makende dal er binnen de maend mei aenitaende, te Brugge, eene uitdeeling zal geschieden van voortteelers van het Durhams koeijenras, welke geschikt zyn om in statie gepiaelsl le worden ter verbetering van het inlandsch ras. De tegenwoordige leden nemen op zich dit berigt ruchlbaer te maken en diegenen welke in hunne boer- dery gemelde voortteelers begeeren te be zitten voor 31 inaert 'aenstaende aen gede puteerde raden te laten kennen. Het byzundersle voorwerp der dagorde is de kiezing van twee kandidaten voorde be naming van een lid der provinciale kom missie van landbouw, in vervanging van den heer Deprey, overleden. De maelschappy gaet vervolgens tot bedoelde kiezing over, ingevolge de artikelen 25 tot 31 van het ministerieel reglement van 29 november 1849. Alvorens is er bewezen dat de leden ter vergadering in genoegzacm getal tegen woordig zyn, om wettiglyk tot deze kiezing overtegaen De bewerkingen geven den volgenden uitslag Als eerste kandidael Mr. Lodewyk Van Daele, eigenaer on landbouwer, te Veurne, bekomt al de stemmen min één gegeven aen d’heer Jacob Cornille, eigenaer en land bouwer te Coxyde Als tweede kandidael Mr. Pieter Bortier, eigenaer en landbouwkundige te Adinkerke, bekomt insgelyks al de stemmen, min dry waer van twee t 1 F. van Rysselberghe, pachter te Beveren. L. do Brabandere, landbouwer en ge- ■ueeute-raedslid te Canegem, Wïllems-Lebrct, wynkoopman te Bru ;ge. •I. Bovyu-llembry, koopman te Meenen. 11. fermote, notaris te Brugge. I. . Lecomte, notaris te Blankenberge. A. de Busschere, notaris te Brugge. L. Delescluze, schepen te Brugge. L. van Totnrne, gemeente-ontvanger Deerlyk. L. laure, tabak-fabrikant to Veurne. J. van Houtte, grondeigenaer E. de Peelaert, grondeigenaer E. Coucke, advokaet, te Korlryk. A. Bersou-van Haline, koopman le Kortryk. K. van den Broucke, gemeente-raedslid te Sladen. A.vtn Elsand notaris te Brugge. Godderis - Janssens kool - koopman Brugge. E. S;rruys, wyn-koopman le Brugge. F, Beheydt, schepen te Rumbeke. F. Uinnaert, landbouwer te Lapschuere. L. de Bie, burgemeester te Ooslcamp. Bygivokgde Jeans De heeren K. de Spot, staets-gepensionneerde Brugge. N.Gillebaerl, timmerman te Brugge. K. Poltevin, grondeigenaer te Brugge. P. Moerman, staets-gepensionneerdu Brugge De heer F. J. Waeles, kommies ter ge- sohriften van 1* klas te Oostende, is benoe nd tot ontvanger der direkle belastingen en accyisen le Ghislel. De heer H. F. Lelotte, controleur der dou anen van 3.’ klas te Poperingc is benoemd lol controleur van 2.' klas ter zelfde ver- blyfplaets. De heer C. A. Dejardin, tweede direktie- koinmies ven 2.’ klas te Brugge, is benoemd lot ontvanger der direkie belastingen en accynsen te Mannekmisvere. Debisschopvan Luik heeflingeschreven 'oor 300 fr. leroprigting van een monument aen gr.ief Felix de Merode. Sedert eenigen lyd heeft men in onze Heivlakten* proeven genomen voor het planten der hop. Getuige den uitslag, dien een onzer bekwaemste landbouwkundigen Bekomen heeft onder Caluipbout en Putte, zyn die proeven uitnemend goed gelukt, en ’"en mag verhopen, dat onze Kempen een- ”'»el den hon-ooi'st in Belgian zuilen ver dubbelen. De heer Mertens, lid van onzen pro- '•ncialen raed.van wiens proefnemingen wy Bier spreken, heeft zyneopmerkingen byeeu vfrz.imcld en dezelve zullen dezer dagen ver- ‘tdiynen onderden titel van de la Culture du Houblon, dam lei bi uyiies de Belgique el des ^“yibas. Jammer, dal dit nuttig boekske, Hetwelk geroepen is om veel licht over die B’tltuer le verspreiden, door den vlaemscheii ai>dbouwer niet zal kunnen verstaen worden. Den H february is te Gouna overleden russische generael Oslerniann-lolsloy epueiud door den slag van Kulm in 1813, "*er hy met 6000 mannen uitgelezen troepen rt" ganschen dag liet legerkorps van den f’C’ierael van Damme tegenhield. Kunst- en Lellerntwi. Be redaklic van het lydschryft voor on- .’’wjzers: De Toekomst, had den heer '"’nisler verzocht de nieuwe publikatie on- 'er zyne bescherming le nemen. Du heer '"blister heeft than, laten welen, dat hy dit >el doen wil, doch onder uitdrukkelyke '"orwaerden, dat het tydschrifl tic Walen ,,,el kwetste. (Die arme Walen, zy zyn ook ‘"Oongelukkig in Belgicn!) tens dat inge- lle,”d, zal hy 70 inschryvingcn op het v ’etusch werk nemen en 200 op do Abeille

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1857 | | pagina 3