VEURNE2 MEI. GEMEENTE-RAED. Belgische Maelschappy v*s LA BELGIQUE, ft’acmlooze Maelschappy voor verzekering tegen Brandgevesligt TE BRUSSEL. ecne weinig de heereu Riche, algemeens Verzekeringen met vaste prentten, tegen Brandschade, gevestigd te Brussel, l’a- rochianenshaet, ;V° 9. Gemagligd, by ko. sisnglyk besluit van den 21 [ebiuary 1855. Voor nadere inlichtingen en prospectus, zich te bevragen in de zelelplaets der Maet schappy, l'arochianen-strael, n.° 9, en by P. CLAEREBOl DTdeurwaeiderte Nieuport. aennemers; deaerdewerken zyn reeds ver gevoorderd; men begint aen de static van Lichtervelde blokken en spooren te leggen, om het zand optie been te voeren, en alles gaet met de meeste orde vooruit. Wy iwy- felen niet of vóór den winter zal men naer üixmude ryden. M.’ Leplae, zal ook den voorstel onder steunen, maer denkt dat dezaek niet om standig genoeg op het dagorde is gebragt. M.’ Vanderheycle is van hetzelfde gevoelen cn verklaertdat hy den brief van M.'Dewitte niet heeft verstaen. Hierop vraegt M.’ Dewitte dat zynen brief gelezen worde. De sekrelaris geeft lezing van denzelven; M.’ Behaeghel vindt dat hy klaer en omstandig genoeg is. M.' Vandevelde doet opmerken dat de dagorde het werk niet is van den heer Dewitte en dat de andere deelen der dagorde niet meer omstandig nog klaer en het zelfs min zyn dan het voorwerp in discussie. Een kleine hinderpael schynt zich nog eens legen het onmiddelyk aen nemen van het voorstel van den heer Dewitte te ver zetten. M.' Leplae stelt vóór eene kommissie te noemen om de zaek te onderzoeken, cn voortebereiden.Doch de heer Vandevelde, doet zien dal de belangen der stad die hier in het spel zyn geen lang vertoef moeten lyden en dat men zeer wel het kollegie van burgemeester en schepen zou kunnen be- magligen om alle noodige inaetregelen te nemen, mits en dit zonder deze noodige inaetregelen te vertoeven), op de eerste zitting daer over verslag te doen. M.r Leplae vervoegt zich eindelyk aen M.’ Vandevelde en deszelfs voorslag wordt met eenparigheid van stemmen aangenomen. Dat de spoedige uitvoering van het ont werp van weg tusschen Houthem en Venrne van groot gewigt zy dit zal ons niemand be twisten. M.' Dewitte heeft zich genegen ge toond aen stads belangen hy verdient onze openbare dankbetuiging. (Thouroutenaer). Zyn toegelateo tot de eedaflegging als lagereonderwyzers, de volgende huipo ider- wyzers: M. Vercruysse, te Uytkerkc; E. Be- kaert, te Herteaux; Verhaeghe, te keghetu en K. Jansse is te Pervyse. Men schryft uit Eecloo: Den 24 april is alhier overleden M. Bernard De Keyser, geboren den 12 september 1778, en dus 79 jaren oud. De Keyser was een der iaetsle overblyfsels van het groote fransche leger. Als voltigeer had hydeel genomen aen den veldtogt in Spanje, al dc voorname gevechten bygewoond, die daerplaets grepen onder dit merkweerdig krygstydvak, en verschillende wonden ontvangen Om zyne onverschrok kenheid bekwam hy hel kruis van het Eere- legioen op den 12 april 1812. Over eenige dagen nog verhaelde ons De Keyser de huldenüaed waervoor hy met het ridderkruis was beloond geworden. De nf- deeling, waervan ouzo oudgediende deel maekte, lag, in dc omstreken der stad Vitoria, door de Spanjaerds omsingeld en onder ’tbereik eener sterkte battery welke deafdeeiing dreigde weg te vagen. De Keyser, die, als korporael, met drie man de nacht ronde deed, bekroop, in de duisternis, de vyandelyko legerplaets en bemerkte dat de spaensche vooruit gezette schildwacht sliep op zynen post, Ily doorstak dezen, en keerde terug tot zyne wacht. De nioeijelykheid was nu: den tweede schildwacht te verrassen; dit wierd de taek van De Keyser. Dezen bekroop cn doorstak hy insgelyks. Nu drongen onze dappere en zyne dry mannen, onder woest getier, in de battery en schoten de slapende kanonniers, vóór hunne stukken, onder ’tgeroep van régiment a nous! door den kop. De Spanjaerds, dus besprongen en in de meening dat een gansch regiment hun had verrast, namen de vlugt. De battery’ be vond zich in de magt van De Keyser, hem kwam,.op’teerste berigt, versterking toe, en de fransche afdeeling was gered. Verslag wierd er gedacn van deze heldendaed en bet eerekruis kwam dezelve beloonen. Do politiekommis^aris van Thicnen heeft op de markt aldaer, wederom eene groole kwantiteit ponden boter afgenomen die het vereischtc gewigt niet hadden. Die boter is, op staende voet, door hem ver kocht geworden aen de arme menschcn aen eenen halven frank den halven kilo.Dat zal tot les der bedriegers dienen. Koningin Maria-Amelia, weduwe van Lodewy k-Philips, is door koning Leopold op het trouwfeest van prinses Charlotte ge- noodigd. Van heden af begint men zich reeds bezig te houden met de inrigting der open bare verlustigingen, die ter gelegenheid der groote kermis van Brussel, en der viering van het huwelyk van prinsesGharlotte zullen plaets grypen. Er is sprank van een groot veneiiaensch feest op het kanael, van aen denGrooten Dok tot aen de brug van Laeken; de Groendreef zou geheel verlicht zyn. Eene aentienlyke som zal besteed worden voor het uitdeden van buitengewoonen bystand aen dearmen. Hel is zeer te vreezen dat de nacht van zaterdag tot zondag zeer noodlottig zal ge weest zyn voor dc fruitboomen en vroeg- tydige groensels. Vele persoenen gelooven eene weinig strafbare daed te begaen, wanneer zy zonder voorzien te wezen van eene toelatingskaart, over de baen van den yzeren weg gaen. Eene Agent Principaal voor de kantons Venrne cn Haringhe, 1’. BOR11E, te Veurne. Utting van den 25 april 1857. Waer tegenwoordig waren MM. Vander- hcyde, Dekeuwer, Behaeghel, Dewitte, Van- velde, Brycx, Haieur en Deetens. Na het stemmen van het eerste voorwerp der dag orde is de heer Leplae bvgelreden. Vooreerst wordt de verpachting der goe deren van het bureel van weldadigheid met algeineene stemmen goedgekeurd, liet be loop der nieuwe verpachting is fr. 9593 - 50 Der oude verpachting 8057 - 94 Dus vermeerdering 1535 - 50 Het merkwaardigste en meest belangver wekkende der zitting is de voorstel door den heer Dewitte gedacn, om tot den uilvoer te geraken van den ontworpen steenweg tus- schen llouthem <m Venrne. Hy ontwikkelt zynen voorstel daeromtrent met deze ■woorden MM. In onze In raedslaging van 4 junius 1853, hebben wy r enen onderstand gestemd van 2000 franken, ten voordeclc van eenen gekassyden weg dienende om het dorp van Houthem te verbinden met de baen aen het gouden Hoofd langst den hoek der Doode- maunen, wy deden zulks in het vooruilzigt der aengroeging van onzen merkt. De gemeente van Houthem die eene der voornaemste is van hel kanton wordt door de kwade wegen een groot deel van het jaer geheel van hare hooldplaets afgezonderd. Dit geschiedt meest in den bekwamen oogen- blik om dc granen ter merkt te brengen, en nochtans MM. tellen deszelfs voortbreng sels onder de beste van het land. Het tydstip der betaling ’an den onder stand der provintiemoel nog bepaeld worden. Maer de gemeente Houthem is in staet >an ondertusschen de noodige verschotten te doen om aen het werk te gaen, zy wacht anders niet als de verdiende hulpsoin op den budget van den staet, en deze zal niet geweigerd worden. Ik late my toe, MM., den voorstel te doen Op dat de gemcente-raed dezer stad vuriglyk zoude aendringen hy het gouvernement om do instructie van dit ontwerp van weg »oospoedig mogelyk te doen voltrekken cn ”>et eene toelage te begunstigen. Ter zelver tydo van by do bestendige af- 'aerdiging der provintie trachten te ver- Itrygen dat de gemeenlellouthem zou zonder uitstel bemagligd worden om eene geldlig- ting te doen ten einde de noodige vooruitbe taling te konnen verwezentlyken. 51.’ Vandeihi yde vraegt dat de zaek zou worden uitgestcld om inligtingen te nemen. M.' Vandeveldeondersteunt Jl.’Dewitte, en vindt de zaek dringende. Op 7 juny aenstaende, zal te Bergen (Frankryk) een groot luuzykfestival plaets hebben, waerop alle muzykinaetschappyen van Frankryk cn van den vreemde, uitgenoo- digt worden. Een gouden gedenkpenning zal terdezer gelegenheid geschonken wordenaen ieder deelnemende genootschap. Voor de verst afgelegene maelschappy zal er ins- gelyks een gouden eermetaal te bekomen zy n. Wy twyfelen niet of ons muzyk zal aen dit feest willen deel nemen, zooveel te meer daer Bergen in ons festival van 12juny 1853 door twee maetschappyen vertegenwoordigt was. In de laetste zitting van den gemeen- teraed van Nieuport heeft de heer Kesteloot- de Man, aen den heer voorzitter overhandigd, namens den heer baron Jules de Saint Gcnois, schepen der stad Gent, lid van de koninglyke akademie te Brussel, enz., een exemplaer zyner groote verhandeling over den waren n.aem, geboorteplacts, bloedver wanten en wapenen, begraefplaets en ge schriften van Cornelius de Schepper, gezegd Scepperus geboren te Nieiipoort in 1502, gestorven te Antwerpen, den 28 maert 1554, een werk door den lieerde Saint Gcnois de stad Nieuport ten geschenke aangeboden. De raed stemde dankbetuigingen aen den heer baron de Saint Gcnois, en gelastte het schepenen-kollegie hem dit by brieven to laten kennen. De koude nachten, die wy de verledene week hadden en die nog gedurig koud bly- ven, hebben zoo hel schynt eenig nadeel aen de vroege aerdappclen toegebragi. Vele die reeds uitstonden,zyn vervrozen; zoo ook is hel gestaen met veel fruitboomen. Langs eenen anderen kant, zou hel koolzaed. dat niet al te veelbelovend was, door deze koude luchtgesteldheid verbeterd zyn en eenen goeden oogst voorspellen. De werken van den yzeren weg van Lichtervelde op Veurne worden spoedig voortgezet, dank aen de voorbeeldige be sturing van de boeren Richc, algeineene

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1857 | | pagina 3