J. DE JAEGHER, TE BRUGGE, Duytsche Molensteenen en Kweeren Sleencn, VEURNE, 9 MEI. kerk; fr.24OO ’#n Ghistel, NIEUWS VAK DE WEEK. Vrydag werd te Parys eene geheime kies- vergadering, die gehouden werd by een oud-minister der republiek, plotseling ge stoord door het binnentreden van een kom- missaris van policie, die de aenwezigen in hechtenis en de papieren in beslag nam. Eenige dagen geleden bevond zich voor de koophandelsregtbank te Bordeaux een kust- vaerders-kapilein, die zich van geen ad'O- kaet voorzien had. De verdediger zyner tegenparty babbelde en overblufte den armen zeemandezen stond op: Mynheer de voorzitter, zegde hy, ik verzoek een uit stel van acht dagen om gedurende dien lyd eenen Btagueur te vinden, die in staet is dezen te beantwoorden. De zaek werd acht dagen uitgesteld. Men zegt dal de uit gaven door de keizerin-inoeder van Rusltn 1 gedurende baer winterverblyf te Nizza ge- daen, tot 14 1/2 millioeneu franks beloopen. Over eenige dagen gingen twee heeren naer de Fabryk wandelen. Over de Yper- brug gaende, zagen zy een visscher die eene lyn in ’t water liggen had. De man, niets vangende, was stillekens ingesluimerd. Plotselings krygt een van beide heeren een inval naer eenen naburigen winkel loopén, daer eenen droogen haring koopen, hem aen de lyn van onzen visscher vastmaken en die weder in het water leggen, zyn het werk van een oogenblik. Vervolgens gaen onze fareeurs op de brug den uitslag hunner poets afloeren Ja, nauwelyks zyn zy er, of de man schiet wakker, en het k >rk onder water ziende, verhaest hy zich zyne lyn op- te trekken. Maer, o wonder! in plaets van een baers of eene blei is het eenen haring die aen den haek hangt. Och Heer riep de visscher uit die regtuit de klucht verstond, Och Heer! mogt ik nu maer een broodjen opvisschen. Of de twee heeren stonden te lachen, behoeft niet gezeid te wurden. De opening van het parlement van Enge land heeft den SO april na middag ten 2 ure, door koninglyke delegatie plaets gehad. Die een ziek hondjen heeft adresseere zich Vestenstraet, n.* men zal het terstond genezen. Inlichtingen te bekomen by de doelen van St. Sebastiaen, ’s zondags vaa 2 1/2 tot 4 ure des na middags. Vader, zei een jongen in een koffyhuis tegen zynen vader die een gauwdief was, wat zult gy nemen, eene tas koffy Neen mynen zoon, was het antwoord; ik zal eenen lepel nemen. Het kleed dat de baron Sina by gelegen heid der intrede van den keizer van Oosten- ryk te Pesth zal dragen, zal, volgens een hougaersch dagblad, omtrent 400,000 gul dens kosten; zoo zeer is het met edelge steenten beladen. Een Engelschman, zeer gekend door zyne zonderlinge handelingen, had gewed dal hy eenen schouder van een wild zwyn, eenen haes, eenen faisant en 24 warme broodjes zou opeten een tydverloop van 2 uren was bestemd voor de tenuitvoer legging dezer weddingschap, maer er was nauwelyks anderhalf uer verloopen, sedert de gulzigaerd zich aen tafel gezet had, of reeds verdween het laetste der 24 broodjes met eene byna ongeloofelyke gemakkelyk- heid. Wat het meestte verwonderen is in dit vreetzuchtig waegstuk, is dal die Engelsch man slechts twee aen hem toebehoo- rende landen meer in den mond had; al de andere waren kunsttanden.litjuly aén- staende, zal de burgerwacht van Oostende eenegroole schieting aenbieden aen alle do korpsen der burgerwacht van hel koning- ryk, en morgen na middag is het groot orkester op den b.ïlkon van hét Stadhuis. Do feesleniers zullen de violen betalen en Joos zal het bier leveren-De beruchte Lola I Monies wil zich niet laten vergeten. Zy moest te Louisville, in de Vereenigde-Staten I dansen, maer hare vertooning leverde esn TZER-MARCHAND is YZEK GIETER, <i.i -.1 op den Burg lyn er te bekomen GEWIGTEN en BALAN- 'CLN van het nieuw stelsel; ook neemt hy oudeGewigten in verwisseling over. Hy komt aen allen zynen vorigen handel te voegen den verkoop van Allereerste kwaliteit en aen zeer matige pryzen. By beveelt zich, by voorduring, in de gunst van het geëerd publiek. De hertog van Brabant, de aertshertog Joseph en hun gevolg zyn dynsdag morgend langs den spoorweg door Aelsl naerOoslende vertrokken, en zyn tegen den avond op het kasteel van Laeken teruggekomen, na de haven van Oostende, en op de terugreis do steden Brugge en Gent bezocht te hebben. Nog nooit zal het saizoen der zeebaden te Oostende zoo luislerryk geweest zyn als het dit jaer beloofd. Reeds zyn een groot ge tal appartementen besproken. De badge- slichten en hotelhouders maken toebe reidselen in evenredigheid. De prins Men- chikoff, zal hel zomer-saizoen te Oostende doorbrengen. Men weel dat er een krediet van fr. 150,000 geopend is op een belgisch huis,in naem vandieu beroemden politieken persoon. Men achryft uit Brussel De heer F. Roelants, schryver van het drama: Willem de Zwyger, dat op 30 maert laetstleden met zulk eenen ongemeenen byval op den brusselschen schouwburg der Warande werd vertoond, isdezer dagen door Z. M. den koning der Nederlanden tot rid der benoemd van de orden der Eikenkroon. Aershertog Ferdinaod-Max wordt te Weenen verwacht, van waer hy zich naer Brussel zal begeven. Voor zyn huwelyk met prinses Charlotta van Belgium zal de aerts hertog naer Engeland koningin Victoria als bloedverwante gaen bezoeken en ko ningin Amelia als grootmoeder zyner ver loofde. j. De heer Snellaert houdt zich yverig bezig met het opmaken der laetste blad- zyden van de bibliografie of lyst dar olaemsche boeken, sedert 1830 in Betgien verschenen, en door het Willems-fondsuil legeven. Dat werk zal ook eene lyst bevatten der vlaemsche dagbladen, die in Belgium sedert 1830 ver schenen of verschenen zyn; ten einde die lyst zoo volledig mogelyk te kunnen op maken, worden de uitgevers van al de vlaemsch dag- en weekbladen verzocht, een nummer er van toe te sturen, aen het adres van genoemden heer Dr. Snellaert, Steeu- dam, Gent. Eene groote opera in vierbedryven en zes tafereelen, getoonzet door den luitenant Verdeyum, van hel 7.’ linie, in garnizoen te Luik, is thans ter studie en zal den 4 mei gespeeld worden. De titel van het stuk is Boudouiu B>as-de-Fer ou es Normands sous Charles II De sphryver van het libretto is de heer Janssens, van Oostende. Volgens de officiële statisiiek van het gouvernement, is de bevolking van Belgien verdeeld in twee derden Vlamingen en éen derde Walen. Er is nu een snuggere Wael voor den dag gekomen, die in de Meuse van Luik eenen brief heeft geschreven, waerin hy met cyfers wil bewyzen, dat dit degroot- ste logen der wereld is, en dat het zou moe ten zyn twee derde Walen en éen derde Vlamingen. Men weet hoe de statiestiek van het gouvernement wordt opgemaekt: het is volgens de eigene bekendtenis van ieder persoon zelf, dus onfeilbaer en onloochen- baer. en toch wil de Wael die beslryden. Brussel, onder anderen, zegt hy is dry vierde franschOok de helft der bevolking van Gent, Antwerpen, Brugge, Kortryk, enz. rekent hy voor Walen! Het derde, dat hy zoo goed wil zyn voor Vlamingen aen te nemen, noemt hy onkundige werklieden, uilvaegsel der maetschappy! Wal men toch scliryven durft! Wie dit leest moet deschou- dersophalum. en denken dat men geene ge zonde rede meer moet bezitten, om schaein- teloos zulke logenen te durven uitkramen. De Walen denken daerdoor hinder te doen en zy leveren uns in tegandeel do ontegen- sprckelykslo bewyzen der regtveerdigheid onzer zaek. Onze gemeente-raed heeft zich woensdag lest in geheime zitting vergadert. In deze zitting hadden onze raedsheeren teoordeelen Over eenige reklamatien legen de kiezers- lyst gedaenzoo wy vernemen zyn zy alle aenveerd geworden. Woensdag na middag, keerde eenen landbouwer uil de Moëre met zynen wagen, waerop teven nienschen waren, naer huis weder. Omtrent de herberg de Herderin ge komen, geraeklen de peerden op hol, ver schrikt zynde door het gerucht eener kar die aglerkwam. Gelukkiglyk heeft men de nienschen aen tyds kunnen redden; noch tans is eene vrouw die de lavtsle in het water gebleven was, geia. r.yk ziek. De genaemde Joanna Van lloutte, win kelierster te Alveringhem, is zondag avond naby Vorthem, door eenen onbekenden kerel aengerand geworden, die haer gouden kruis en keling van den hals afgerukt heeft. Op het roepen der jonge dogter kwamen nienschen toegesneld, die tien dief dwongen devlugtte nemen, het kruis en de keling agterlatende. Het hof van appel te Gent heeft in zyne zitting van 29 april, Anua-Haria Dierykx, vrouw Vaiwlenueersch, oud 86 jaren, koopvrouw in boter tol Vinchem, herwezen tot 5 maenden gevang, uit hooide van vervalschle boter te hebben verkocht te Veurne,den 22 October 1858. By koninglyk besluit van 20 april zyn de volgende hulpsommen verleend Fr. 244 08 aen den raed der kerkfabriek van Zarren,voor de herbouwing dier kerk; fr. 2079 aen de raed der kerkfabriek van Oostduinkerke, voor de vergrooting dezer kerk; fr. 2400 aen den raed der kerkfabriek van Ghistel, voor de herbouwing der voor- 8e'els en de binnenruimte dezer kerk? Men leest in een blad van Oostende: Te beginnen van den 1 mei is do uilvoer der aerdappelen op nieuw loegelalen. Ver scheidene kleine scheepkenf zyn bevracht voor het vervoer der pataters naer Engeland Reeds zyn er aenzienlyke hoeveelheden in U|,te stad aangekomen, zoo per spoorweg als door schepen. Hel zal welligt even soo lyn te Antwerpen en te Gent. Op de merkt *an Antwerpen van 1 dezer hebb-n de aer I- “Ppelen e ne ryzing ondergaen van 20 a 22 Itut honderd De engelsche schooner Falcon den 1 mei uit Brugge naer Gent ver dokken, ten einde aerdappelen te laden in bestemming naer Engeland. De Union de l.ouraini gt, van harm kant, dat de aerdappelen sedert den 1 mei reeds fr. per 100 kilos zyn opgeslagen.-— Te Thienen zyn zy ook in prys gerezen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1857 | | pagina 3