24-75 12-00 14 00 20-00 22-00 24-25 per'heet 13-50 17-12 10 00 15-00 00-00 07-50 p. 100 i- VERTREKUREN VAN DEN PRYZ.EN DER BROODEN VZEREN-Wtt. Mei 1857. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. gedeelte eene komen. LANDBOUWKUNDE. V'laswinning in Ierland. i Per Hrcto'. 21-6? 13 62 IS-93 08-86 14-31 De uren 33-50 per 145 liters 21-00 MIUDEN-PRYS. sellers, naeister, beide geboren van dito. c- 3 1 '12 k. S 1 ,d. Terwe Kogge Suerioen. Haver Boonen ■ateidag Ki Ales’. 52 c. s 1 k. f 40 35 1 id. 27 MiMCwrjre .MwnjwuwMrTw i Merkt van Brvggk, 19-00 tol fr. 12-00 16-50 06-50 13 75 00-00 05-25 v Do aenkweeking van het vlas trekt de aenmerking tot zich zoowel in Helgien als in Engeland, in Vrankrvk als in Amerika; en overal wordt den schadelyken invloed der vlasrolting op de openbare gezondheid betreurd men heeft zich daerom ook bezig gehouden met middelen te zoeken, om deze onmisbare werking door min ongezonde handelwyzen ten uitvoer te brengen. In Engeland stelt men hel grootste belang in de ontwikkeling van de vlaswinning, Yülpens dat men oordeelcn kan naer de uit ontsteld kan wezen. Ah wat is de liefde toeh een aerdig ding De veldtogt tegen Kabylicn is sedert den 20 begonnen. Het fransche leger is 20,000 mannen sterk. Al de maelregelen zyn goed genomen, en het vertrouwen in den goeden uitslag volledig. Een gryzaerd werd nieijer van een klein fransoh dorp genoemd. Willende zyne inede- dorpelingen bedanken, om dat zy hem ge kozen hadden,sprak hy hun in dezer voege Myne vrienden, ik zal nooit den dag ver geten, op welken gy ipyne gryze hairen aen uw hoofd heeft willen stellen. MejufFer Rachel de beroemde tooneelspeelster is zon dag te Marseille aengekomen. Hoewel nog lydend,schynt er veel verbetering in haren gezondheid toestand gekomen te zyn. Een soldact kwam by zyn kapitein en zeide hem dat hy eon Bedouin gedoodigt had. Zelfs voegde hy er by, daer is zynen arm die ik afgesneden heb. Dat is zeer wel, antwoordde de kapitein, inaer waerom hem het hoofd niet afsnyden Ha! het hoofd, ja,’t is juist! maer hy had geen nicer... Voor aleer uit Berlyn te vertrekken, heeft prins Hapoleon aen baron von Humboldt, in naem des keizers, de dekoratie overhandigd van groot ollicier van het Eere-Legioen, en zon dag naestzal ons muzykgenoolschap zich op nieuw naer de Fabryk b.-geven, om aldaer eenige stukken uiltevoeren. Veel menschen zullen gaen luisteren. Een vroedmeester van Madrid heeft boven de deur zyner woo- ning een uithangbord uitgestokenaldus luidende: Xvroedmeester. Dit geelicht niet te verwarren met dit van den arbzres kwakzalver, die h'er regt over n komen woonen. Generaal Burgoyne, bevelhebber der ge nie, en de kapitein Elphingslone, van het zelfde wapen, hebben dengenerael Tuttleben vitgenoodigt te I.ouden te komen, ten einde een banket aentenemen dat het geheele korps der ingenieurs hem wil aenbieden. Niet alleenelyk aen de Présende, maer ook op den weg van Adinkerke bestaet er eenen walernekker. Hy sc milt naby de herberg de Herderin, en trekt by voorkeur de Engel- schen in het water. Op de laelste peerden- loopstryden van ülilaneii, had een peerd van Victor Emmanuel den prys gewonnen; dit feit werd zoo luidruchtig en zoo eenparig toegejuicht, dat men het als een slaelkundig beteekenis aanschouwde. Alhier heeft men een nieuw middel gevonden, om het groeijen van het gras te beletten in de straten der stad. Men heelt het reeds met goeden uitslag'gebruikt in de Zuidstraet. De be volking van Londen, die in 1807 ruim 1 mil- lioen 100,000 inwooners telde, is sedert an derhalf mael toeginomcn on beloopt thans 2,625,000 zielen. Men kan dus daer naer de aenzicnlyke levensbehoeften berekenen door zoo vele monden gevorderd. Meld Koker heeft zyne wedding verloren. Hy had gewed dat hy in 1836, vyftien naer een vol gende zondagen prys gescholen bad, en naer gedaen onderzoek werden er maer elf ge vonden.» ’T en steekt op geen ajuinpeé). zegt Monn, maer ’l half tonnetje moet er al gelyk Tarwe van fr. Rogge Suerioen Haver Boonen Boekweit Aardappels aengeteekent met een syn tej»11' treinen. BRUGGE N'ncr Gent, Denderinonde, Aelst, Brnssel, 6-35, i-20*, 115, 4 (Gent alleen) en 0 Mechelen en Antwerpen, 6-35, 7-20*, 1-1®» 6' langs Brussel. OOSTENDE Naer Gt nt, Brugge, Denderinonde, Ad**» Brussel, 6. 7', 12-45, 8-15 (Brugge en Gent alleen), 5-30. Mechelen en Antwerpen 12-45, 5-30" lang» Brussel. breiding die du koninglyke maetschappy voor de vermeerdering en de verbetering der vlasaenkweekiug in Ierland genomen heeft. Deze maetschappy, die onder de bescher ming slael van de koningin en van prins Albert, wordt door de insehryving onder steund van meest al de aenzienlyko persoo- nen van Groot-Brittanje en door de bylage van hel gouvernement. Zy geeft werk aen niet min dan dertig landbouwkundige in genieurs die in vreemde landen de beste handelwyzen gaen bestuderen om dezelve in de jaerlyksche verslagen namentlyk be kend te maken en ten lande te verspreiden; ook is het in Ierland en byzonderlyk te Bel fast, dat men de beste behandelingen ver- eenigd vind en onderlinge in vergelvking gesteld voor de bouwing, de iuoogsting, de bewaring, de rotting, het zwingelen, en hel hekelen van het vlas. Deze zyn de behandelingen die heden in gebruik zyn Het vjas wordt gczaeid in welbemest en, indien hetmogelyk is, gedraineerde landen; hetzelve wordt gesleten op hel ougenblik dal de stengen aen den grond geel ge worden zyn en dal de bovenste helft nog groen is. Naer mate men het zeilde trekt heelt men zorg het in kappellen regl te zetten. Eenige dagen vergenoegen om de plant langzamerhand te laten droogen eert deel van het zap klimt onderlusschen in het zaed, doel hel zelve uiteen zetten en ryp worden. Ter zei ver tyd bekomt het lint meer kragt; het verdroogt volkomentlyk aen het opper einde en iiel bederft zelfs niet door de wakle van den regen. Hel vlas wordt dan in bundels naer huis gebragl waer men het in stapels (vummen) oi onder scliermdaken veilig houdt. De eerste werking die hel ondcrgael is de ont- zading; men doet het by handvollen door eenen pletmolen tusschen twee hollen yzeren rullen gaen. De kluppelen vallen openge barsten in eenen bak en laten hunne zaden ontsnappen, om nadies door den wan gezui verd te worden. De stengen worden regt en digt tegen elkandcrcn gezel in byzondere standen op eenen mei gaten doorboorden loozen bodem, waer zy onder hel waler worden gehouden by middel van eenen houten rooster. Daerna brengt men er warm water in van 36 honderddeelige gra den lot dat al hel vlas, ja zelfs dc rooster volkomen overdekt zy. Er ontstaat weldra eene zueraehtige gisting, en eene onllossing van k olzucrgaz (gas acide carbonique) mei eenige spooreu van zwavel walerslufgaz (gaf suljhydrique). Hel nat wordt vernieuwd by middel van eenen waterstracl in hel midden van den onderbom, en eene wilerlossing aen hel bovenste der kuip. Na twee en z -venlig uren tydverloop of zes en negentig uren is do rotting voltrokken naervolgens men zoet, dat is gewoon water, of selenietzuerwaler heeft gebruikt (eau seleniteme), om zich er van te verzekeren breekt men eenige sten gels en als hel schorslint gem.ikkelyk van hel strooi afscheid dan is hel genoeg gerot. Men heeft nauwelyks hel water geheel laten wegloqpen of men neemt het vlas met volle armen weg om regtslreeks door een vierrollig perstuig gejaagd ie worden, waer het gedurig niet water wordt bestrooid, het welk men er regengewys doet opvallen, ten einde het nat der rotingkuip van tusschen het zamengcwoefscl d. r plant tedoen verdwy- uen en namentlyk hel plantlymzuer acide pccliqu») Dc stengen aldus van hun nat ontlast, worden in eene droogery by middel van loglwind overgebragl, dé droogmaking wordt voleiml in twaclf uren met hulp der vuerstoof. Ecus tot dien staet gebragl wordt het vlas gedrongen door een ander soort van perstuig, vyf koppels gegroefde rollen, die de lemen of het houtstoffelyke verbreken. Men laet bet nadies van twee tot drie maenden in magazyn een weinig vocht hernemen om dat dc stengen niet te broos zouden zyn. Er blyft dan eindelinge niet meer te doen als le zwingelen en te hekelen om het vlas in do beste hoedanigheden to bezitten. Moniteur dev intMtr malóiiele.) GEBOORTEN den 16. Hector Beene, zoon van Jacobu» en van Anna Vandenbussche, Beooslerpoort. den 18. Carolus Legrand, zoon van Aman* dus en van Cecilia Warmoes, Bewesterpoort. Carolus Pyson, zoon van Carolus en van Anna Fahy, Oost-straet. HUWEt.YKEN. den 18. Ludovicus Vantieleko, slagtcr, 27 jaren, geboren en wooncode te Duinkerke, jongman, met Henrica Desniedt, bezonder, 25 jaren, geboren en woonende te Veurne, jonge dogter. den 2(1. Franciscu» Goos, kleermaker, 39 jaren, jongman, met Natalie Dierycx-Vis- 51 jaren, jonge dogter, en woonende te Veurne. STERFGEVALLEN. den 17. Eranciscus Dehaeze, werkman, 40 jaren, geboren en woonende te Veurne, man van Sophie Lehouck. deu 20 Natalie Muyllaert, 3 jaren. PRYS DER GRANEN. Ter Merkt van Vzcrik, van 20 Mei. Er waren ter merkt 987 heet. Tarwe. 39 id. Rogge. 543 id. Suer. 54 id. Hav’. 78 id. Boonen. Tarwe van fr. 28-00 Rogge 19-00 Suerioen 22-00 Haver Boonen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1857 | | pagina 4