Yking der Malen en G wigten solo 28 mei 1857 heeft my belooft, my met Sinxen NIEDWS VAN DE WEEK. De keizier van Frankryk doet te Cher bourg een sloomyacht bouwen, dat hy den koning van Siam ten geschenke zal bieden. Hoewel de lekkerbekken in alle sai- zocnen hun smakelyk stukje wild eten, wor den er al niet te veel overtredingen op de jagt vastgesteld. Enkel oefent men zoo wat in ’t geheim het wildstroopen uit, en de gen darmen, veldwachters en oktrooibedienden, die ook al kunnen verdragen dat de zon in het water schynt, k y keu met eén oog na, en dan nog! Indien men noglhaiis hun in’tge- zicht durft lachen, o! dan verandert de zaek en zy willen dat de wet geëerbiedigd worde. Zoo ging het 0Tcr eenigo dagen met de oktrooibedienden aen eene der poorten van Leuven. Daer zagen zy een vyftigtal jagers Zaterdag laetst is te Afsné overleden mevrouw de weduwe Bernier de Lattre. van Veurne, die sedert ee lige jaren de stad Gent bewoonde. Zv is alhier donderdag morgend plegtiglyk begraven geworden. De heer Bceckmons, ontvanger der brievenpost te Veurne, is in de zeilde hoe danigheid te Lier verplaelst. Hy is alhier vervangen door den heer Wyndekens. Men ichryft ons uit Audenaerde van den 20 mei Heden voormiddag, om elf uer, hoorde men alhier hel sein blazen, dal er een begin van brand ontstond in de kerk van O L. V. 'an Pamele, veroorzackt door hel acnstcken van keersen digi tegen den troon geplaetsl, aldaer gedurende de maend mei op den altaer opgcrigl, tereere vau O. L. V. Spoe dige hulpmiddelen en de gedienstige lus- schenkomst van onze niaetschappy van vrye pompiers hebben onmiddulyk velcontheilcn doen voorkomen. Niettemin is geheel het altaer door het vuer vernietigd. De schade i» acnzienlyk. Men schryftuit Thielt: Eene buitenge- woone gebeurtenis heeft hier dinsdag plaets gehad. Dry huwelyken zynopdezen dag voor den officier van den burgerstand en in de parochailc kerk voltrokken. Die huwelyken waren degene van twee zusters en een broe der van eene der achtbaersle lamillien dezer stad. Dit zyn dry persoonen van een zelfde huis die op den zelfden dagen op het zelfde uer in den echt treden. Die plegtigheid had veel nieuwsgierigen op het stadhuis en naer du kerk gelokt. VYy hebben onlangs de hoofdschikkin gen medegedeeld van eenen koorzang-wed- stryd uitgeschrevendoorde LyrischeVereeni- ging van Mechelen en vastgesleld op zondag 12 july. Thans hebben wy een programma voor oogen door dezelfde niaetschappy rond ge zonden en waerby de liefhebbers worden uitgenoodigd op eenen pryskamp van alleen zang voor dames en heeren die zal plaets hebben op maeitdag 6 july. De eerste prys voor den solo der dames bestaet uit eene gouden paruer en delw’eede prys uit eene gouden broche. Voor de heeren zyn uit geloofd als 1.' prys eene groote vergulde medalie en als2.’ prys eene kleine vergulde medalie. De persoonen te Mechelen woonach tig en dieaen eenen schouwburg gehecht, zyn niet tot deelneming toegelaten. De piano- bygeleiding alleen is toegelaten. De mede dingers mogen eenen begeleider verkiezen; in alle geval zal de bestuerder-pianist der Lyrische Vereeniging aen hunne beschik king staen. Elke mededinger zal een solo van eigen keuze zingen, waervan hy den titel zal bekend maken by zyne inschryving- De inschryvingeu moeten vóór den 20 juny geschieden by den heer V. van Deurne, lid van den besluerraed, Groote Merkt, 6, te Mechelen. De gemeenteraed van Roubaix, heeft eene som van 8000 franks gestemd vooreen groot feest, dat de pompiers dier stad in juny aenstaende aen al de korpsen van dit zelfde wapen uit Frankryk en uil Belgien zal geven. Uit de havens der Zwarte zee en der zee van Azoff meldt men dat de granen merkeijk afgeslagen zyn, ten gevolge van net iraei uitzicht van den oogst en der weinige aen- vragen uit den vreemde. De yking zal voor de volgende gemeenten plaets hebben op de dagen hierna aenge- wezen Ie Couckelaere, den 17 juny; te Nieuport, den 20, 21,22 en 23 juny; te Wulpen op den dj U, den 27; te Veurne, den 28, 29, 30 en 31; te Dixmude, den 4, 5, 6 en 7 augustj; te Woutuen, den 10; te Merchem, den 11te Clercken,den 12; te Lessen, den 13;teZarren, den 14, te VVercken, den 17; ie Vladsloo en Heerst, den 18; te Keyem en Schoorbakke, den 19; te Pervyse, den 20; te Adinkerke, den 24; te Bulscampcit VV ulverihgbem, den 25; le Houlhem en Leysele, den 20; te Isen- berghe en Beveren-dorp, den 27; te Rous- brugge, den 28 en 29; te Abeele en Walou, den 31; le Proven, Stavcle, Crombeke en VVeslvleleren, den 1 september; le Hoog- staede, Pollinchove en Loo, den 2; te Alve- ringhum, den 3; te Avueappelle en Nieucap- pelle, den 4. V ergrooting van Antwerpen. Zaterdag hield de midden-sektio, gelast met het onderzoek van de rapporten over de bovengemelde kwestie, eene zitting. Men weet dal er twee ontwerpen ter studie zyn, en deze alle bei zyn goedgekeurd door het departement van oorlog: Het eene heeft betrekking op de kleine vergrooting aen den kant van Austruwee), ten pryzcvan 17 millioen; het andere is de algemeene vergrooting, de inlyving van Burgerhouten Berchem, en waervan de uit- gaef geschat wordt op 45 millioen. Ten gevolge vanden verkoop van militaire gronden zou er 8 millioen van het eerste en af komen, met het geweer op de schouder, met welgevulde wildtasch, en bovendien eenen stapel hazen, reëen, sneppen, patryzen enz. begeleidende, die alle op eene berrie gedragen werden. Zoo ongeloofelvk was de zaek, zoo onbeschoft du stoutmoedigheid, dat zy nauwelyks hunne oogen dorsten ge-' looven. Eindelyk moesten zy wel aen de dui- delyke bewezen zaek geloovcn, zooveel te meer daer de toegeloopen menigte de moe dige jagers luid toejuichte. Na een oogen- blik zich zelven belast te hebben, besloten de vertegenwoordigers der wel te werk te gaen, en de wenkbrauwen fronsende en de hand op hunnen sabel leggende, grepen zy de jagers by den kraeg en verklaarde het wild aangeslagen. Doch, bniteng-woone zaek, onze jagers verre van wederstand te bieden of de minste ontroering te ge voelen, konden zich niet weèrhouden in een. n luiden lach te schieten; de poort mannen van hunnen kant, kenden weldra de oorzaek dier oneerbiedige lachzucht: al het wild, dat men op de berrie wilde in brengen, was siuts lang geschoten al do beestjes hadden strooijen ingewanden, zy waren opgezet! Het spreekt van zelfs dal dé bedienden, die zich zoo deerlyk hadden laten foppen, geene arrestatie bewerkten en zwoeren zich niet meer te laten bedotten Te ChAtelel heeft er deze week een zonder ling huwelyk plaets gehad. Eene 83 jarige juffer heeft beslist eenen man te nemen en heeft daertoe eenen 45 jarigen weduwaer gekozen. De gryze bruid bezit een fortuintje van 200,000 fr.; de bruidegom-weduwenaer brengt vyf frissche kinderen ten huwelyke; zoodat men, in weerwil van den ouderdom, al aenstonds in volle familie zal wezen. Men verzekert dal de depot van het regenten! lansiers, te Leuven in garnizoen, naer Yper zal overgebragt worden, en de depot van het gidsenregement nu te Brussel, zal naer Leuven gaen. Een jongeling van Steenkerke die by eenen slagter den been- houwersliel leerde, schreef de volgend# re gelen tol zyne familie By dezen iaetik u weten den staet van myne gezondheid die zeer voldoende is, tot dat het genoeg is, en ik verhoop van u hetzelve. Ik laet u verder nog weten dat mynen meesier over my zeer voldaen is, hy heelt my reeds verscheide malen doen bloed laten, en indien ik zoo voortging, van my met Sinxen te doen hel vel afstropen. Donderdag avond had een reiziger een biljet ta Mechelen voor den trein van Brussel geno men hy vergiste zich van konvooi’, en nam dat van Antwerpen. Hy bemerkte tnaer zyn misslag, wanneer de trein reeds in gang was, en wilde met alle geweld er uit sprin gen. Hy kwetste zich ernstig, en men heeft hem naer Mechelen moeten dragen. Bpi- ten de Nieuport-brug luid de policie-klok ’s avonds ten 9 ure. Groothertog Kon- stantyn is den 28 naer Engeland vertrokken, en het hotel do Reiziger is in een prachtig café herschapen. Hel wordt mepst bezocht door ontvangers en andere openbare auibt- tenaers. zynon iever, werkzacmlieid en kunde, met deze aloude gilde, op vele tooneelen, be kroond geweest. Het dichtereu-vuer is by hem slechts, met den dood, uitgedoofd ge weest! üp alle stonden, in alle plaatsen, hy vpudl altyd iels te zeggen it: die Godenlael. Zyne veelvuldige rouwdichten hebben hem alom beroemd gemaekt. Hy was van alle kenners en liefhebbers gekend en geëer biedigd. Zelfs de spottende weetnieten, die niet schoons, groolscli, vaderlandscll, letter kundigs kunnen waferdeeren, kroegen nog veelal van hem, in dichtkunde, eene les v.u> wellevenheid of welvoegelykheid Onze heer De Groote, altyd met liefde tot de konst bezield, was nog daerby de beste, de teedersleder vaders,de goedaerdigste vriend, de zuivermeendsie medebroeder, de op- regtste vaderlander, de eerste vereerder zyner geboortestad zyne tallooze verzen be- wyzen dit aen elke bladzydeGoede oude Vriend waer zyn nu uwe vndcrlandsche verhalen, uwe steedsche gebuerlenissen, uwe verlellingjes, uwe duizend anekdoten, uwe eindelooze kluchtjes, waermede gjalle dage, alle avonde, eene menigte uwer vrienden verniaekte?De Groote, gy waert eene van die voorbeelden der chte Veurnenaren, van die zuivere oude ba gers, die er nog heden, helaes, zoo weinig te vin den zyn, gy waert ook, in al uwe Ijdeu, wy hebben er getuig van geweest, het g. duld in persoon! O, boe veel hebt gy toch, met een zuiver hart, den Godsdienst en de b ir- gerlyke Dcugdun niet gezongen En als uwe ziekten hel toelieten, in onze kleine wandelingjes of uitstapjes, gy spraek nog gedurig over de schoonheid d. r natoer, de grootheid der schepping en de wonderen van het Heelal!Ga, goede Vriend, de Opperheer, hoop ik, is van u te vreden hy heeft u by hem geroepen, zeker om niets anders dan om hem daér, in uwe gezangen, voor eeuwig, te verh erlyken Moge ik ik my, wat later, by u vervoegen om daér altyd, gelyk hier op aurde too dik- wyts, op nieuw onze lieren te zanten te spannen tol lof van God ütnnis spiritus laudet Dominum 1 l'aurwel, en tot weerziens. G.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1857 | | pagina 3