VISCHMARKT. het hulp- onlusten; adiui- menstclden, doch de voeren. Het rytuig, die teer ligt en smakelyk. gemaekt is. wordt met eenen ezel bespannen. Men heeft l'air trés gracieux daerin. Mr. de Uitgever. De aenvraeg aen den genieente-raed inge- diend om te mogen bouwen op de Visch- markt is sedert eenige dagen het voorwerp deralgemeene gesprekken.Volgens de eenen, moet het ontwerp, in het algemeen belang, verstooten worden volgens de anderen, strekt den voorstel tot de ver- schooning en verbetering der stad en moet het gemeente-bestner, wil het geenen ;.kt van slecht beheer daerstellen, de aenvraeg in zyn geheel met dankbaerheid aenveerden. De regentin heeft in hare zitting van za terdag /eer wysselyk gehandeld om tyd te winnen, om met geene te groote haest en zonder genoegzaeme overweging uitspraek te doen heeft zy de petitie naer de sektie van openbare werken verzonden. Het schynt nogtans dat de gemeente-raed geneigd is om het ontwerp te aenveerden en dat er voor de meerderheid maereene moeijelykheid meer bestaet, die is van te weten of men den grond, zoo als het ge- vraegd wordt, gratis zal afstaen of wel, of men eene schadeloostelling zal eischen, dienende tot het dekken der kosten voor het oprigten eener nieuwe vischmarkt. Deze kwestie is nogtans zeer gemakkelyk om optelossen. Inderdaed, over eenige jareri, als de gelegenheid zich opdeed om door het bouwen van eenen nieuwen muer eene straet regt te trekken, gaf men den grond voor nietzoo mogt Alhanase Vermeesch zyn huis en stal drie stappen vooruitbren gen, zoo bekwam de metser Bilcke ook gratis een deeltje grond. Maer nu zyn de tyden veranderd; het land op de oude Beestemarkt, de minst bevolkte straet van de stad, kost nu, zelfs als het gevraegd wordt om de straet regt te trekken en te ver- schoonen, de somme van fr. 44,777 - 20 per gemet. Dat vraegl de regentie aen de heeren Behaeghel. Aeugezien de Vischmarkt, als bouwgrond, ten minste nog zoo veel weêrdo heeft als de oude Beestemarkt, kan de re gentie, die geene twee maten en twee ge- wiglen heeft, niets anders doen, dan er eenon prys voor vragen in evenredigheid van fr. 119,5154 - 40 per gemet. Zonder dat ik den minsten invloed op de beslissingen van den gemeente-raed wil uitoefenen, ben ik van meening dat, voor aleer zich met den verkoop van den grond bezig te houden, men niet geheel en gansch de protestatie van de inwooners van de groote CLststraet mag uit het oog verliezen dat men vooreerst grondig dient te onder zoeken of het wel voordeelig of noodzakelyk is de Vischmarkt te verplaatsen; en dan, in de veronderstelling van een bevestigend antwoord op deze vraeg, of het wel voor deelig zou zyn eene publyke plaets, in Let midden der stad, vóór een schoon kerkge bouw, door een reeks eentoonige huizen te vervangen. Geldt het de vcrplaetsing der Vischmarkt, welke zyn de belangen die in dit onderzoek de aendacht verdienen te vestigen? A, De openbare veiligheid en gezondheid; B, de belangen der koopers en der ver- koopers C, de belangen van de daaromtrent woonende neiringdoeners. A. Met veel reden heeft men dikwvls over de Vischmarkt geklaegt men 'viel er ’s avonds over tafels en banken, de ver- pestende uitwasemingen waren er onver- dragelyk.» Men kan niet ontkennen, dat, met eene •lechte policie, de zelve bezwaren (het rs NIEUWS VAN EE WEEK. De portretten der marschalken en raels, die deel genomen hebben aen den oorlog in den Krim, hangen reeds allen in het museum van Versailles de marschal ken Canrobert en Bosquet, de admiraels Bruat en Hamelin); dal van den marschalk Pèlissier alleen is nog niet voltrokken. Het is de heer Horace Vernet die deze vyf por tretten heeft geschilderd. De Messager de Baijonne spreekt van een nieuw slach van smokkelary, by middel der krinolien be- gaen Zekere damen staken op den zuid- yzerweg hunne kinderen onder hunne kri- nolinen, ten eindeer geene plaets te moeten voor betalen. Over eenige dagen ontdekte een kontroleur op den weg van Toulouse een kind van meer dan zeven jaren, dat door zyne teedere moeder onder de vouwen van een overwyden rok was verborgen, in de hoop aldus de kompagnie te zullen be driegen. Die list is aen den dag gekomen, en op de gansche lyn der yzerwegen van het zuiden hebben de konlroleurs bevel ont vangen om de krinolinen streng te bewaken liet getal uitwykelingen, sedert het begin van ditjaer tot den 13 mei laetsleden te New-ïork aangekomen, beloopt tot 40,816. Dit cyfer overtreft met 15,191 dat van het voorledenejaer voor hetzelfde tydverloop. Iemand by eenen gulzigaard binnentre dende, vindt hem aen tafel, tegenover een overgrooten kalfskop zitten. ’K vraeg u excusie, mynheer, zegt hy, ik wist niet dat gy getween waert. Naer men zegt, heeft de bankier Mirès, ten pryze van 100.000 fr. het blad te Figaro aangekocht, cn te Wulpen leest men op een uithangbord In de H'a- rande verkoopt men dranken en melk. Een boer dezer omstreken leed sedert lang aen eene oogziekte. Eens vraagt hy aen zynon gebeur of hy daertegen geen remedie wist. Wel, antwoord de gebuer, over een jaer leed ik geweldige pyn aen eenen tand, ik deed hem uittrekken en was terstond ge nezen ’t is nu aen u van te zien wat gy te doen hebt. Het gerucht loopt dat prins Napoleon eerlang eene reis naer Turyn zal ondernemen, en Cis heeft donderdag onge- lukkiglyk nie’en beetje van d’esp kunnen profileeren.Er is hier eene nieuwe dili gent ie-d ienst tusschen Wulpendyk en het Bariertje en vice versa ingerigt. Dit dient specialyk om op donderdag van Wulpen kermis do vermoeide kermisgasten te ver gen het gouvernement reeds den 29 mei, twee klassen milicianen ouder de wapens te roepen. Die milicianen zullen naer hunne haerd- steden terugkeerenzoohaest de rust zal hersteld zyn. Met genoegen melden wy, dat de rust overal in het land hersteld is. Men verhoopt alom in de wyslioid des konings, die wel middelen zal welen te vinden om die rust bestendig temaken. Men isechlernog niets omtrent die middelen te weten komen; waer- schynlyk heeft de koning nog geen vast be sluit kunnen nemen, daer de bezigheid hem opgelegd door de reis van hertog Constanlyn langs Antwerpen; waerschynlyk ook wil de koning slechts handelen, na ryp overleg met de stadsmannen in wien hy vertrouwen stelt. Met de grootste nieuwsgieringheid* vraegt men echter hoe de tegenwoordigs toestand zal eindigen. Zal men de kamers ontbieden en een oproep tot hel land doen? Zal het tegenwoordig ministerie aenblyven? Zal men de zitting der kamers hernemen en de beraedslaging der liefdadigheids-wet met de tegenwoordige meerderheid voortzetlen Dit zyn de vragen die men alom hoort, doch die voor het oogenblik nog niemand op lossen kan. krankzinnigenhuis van Fains, door het ka- nael van de Marne naer den llhyn van den yzeren weg gescheiden. Een boot ontving de gekwetsten, die on- middelyk naer het krankzinnigenhuis wer den overgebragt, waer de heer bestuurder hen ontving, en in de zickcnzael plaets ver leende. De geneesheer van het gesticht diende hen de bereidwilligste zorgen toe. Ziet hier de namen der dooden en ge kwetsten: Vallereau, vuerstoker van Eper- ttay, dood; Brun, bediende by den yzeren ’’eg, dood; Gillet, mekanicien, gekwetst; Hoilinski, smid by de statie van Bar ge- kwest; ilabrecr, timmerman by do statie van Bar, gekwetst; Boullereau, werkman by de •talie van Bar, gekwetst. De gekwetsten maektendeel van konvooi. Eene dame, die reisde met haren echt genoot en twee harerdoglers, had de boenen •tèrk gekneusd, en zes of zeven reizigers hebben eenige wonden ontvangen die weinig «rustigheden aenboden. De keizerlyke prokureur en de instruk- tieregter hebben zich onmiddelyk ter plaets begeven, alwaer zy den policie-komtuisaris onzer stad hebben gevonden. Een regterlyk onderzoek is begonnen. Te middernacht verklaerde zich het vuer in de verbryzelde stukken der machienen, en de pompiers van Fains door den kom- inissaris aanstonds ontboden zyn er in ge lukt den brand uil te dooven. Over eenige dagen, ten gevolge der stem ming der wet op de liefdadigheid hebben er te Brussel vyandelyke belooningen tegen de voorstanders der wet plaets gehad. 'Sande- rendags hebben deze tooneelen zich ver nieuwd, maer viel ernstiger. Lang voor het einde der zitting bezette eene ontzaggelvke menigte de oimrek van liet paleis, wach tende op den doorlogt der aigeveerdigdtm. By kun uitgacn borsten do toejuichingen uil, en duurden ongeveer eene halve uer voort. Onder de kreten, welke door duizende opgewondene persoonen werden aengeheven verslond men die van weg met de priesters, weg met de katholieken, weg met de ministers, in’l water melden ]pi esident. een bid voor M. Kothomb, leven de liberalen, weg met de meerdei heid, leve de minderheid 1 Men lees: in de EmancipationMen meldt ons dal de wooningon van verscheidu leden der K mier b I gerd zyn geworden, dat de glazen overal zyn i.igeslagen onder den duizendvoudige)! kreet van weg met Malou, weg met iVotliomb, weg mei de Theux, weg met den kanker der kloosters! De ruiten in tkollegio der Jesuiten, by de Kapucicncn onder Redemptoristen zyn vcrbryzeld. Ner gens is de oproer gedempt. Eene proklamatic is aengeplakt geworden, *aerby het verboden werd met meer dan vyf persoonen op straet samen te komen. Vrydag hebben de wanorders zich nog taels vernieuwd. In verscheidene kloosters «n andere geestclyko gestichten werden rui ten ingeslagcn, terwyl er aanhoudende uit- jouwingen en geroepen opstegen legen de goestelykheid. ben zaterdag is alles tainclyk wel afgo- •°opeti. Do nieuwsgierigen waren talryk doch kalm. Men rekent dat er wel 6.000 perooonen do 'erschillige groepen samenslelden, doch de •lad blei f rustig. Te Antwerpen heeft men dezelfde too- neelcn te betreuren gehad, fc Luik en Gent hebben er insgelyks onlusten plaets ge- prepon. De wanorders welke op verscheidene pun. 1 kn Tftii het land hebben plact gehad, dwon.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1857 | | pagina 3