van het bisschoppelyk kollegie, in eene der zalen van hel stadhuis, plaets hebben. Te Dixmude heeft een slotmikcr, Amand Blomme genaemd, zich onder het beproeven van een geweer twee vingeren afgeschoten. De heer Muylle, onderpastor te Beernem, is onderpastor te Alveringhem benoemd, in vervanging van de heer van Walleghem, die in dezelfde hoedanigheid nacr Eeghein over- gael. De heer Waffelart, onderpastor te S. Denys, is onderpastor te Beernem benoemd. De heer van Overbeke, onderpastor te S. Denys, gael in dezelfde hoedanigheid nacr Reninghe, alwaer hy den heer Verschueren opvolgt, die onderpastor te S. Denys be noemd is. De heer Scherre, onderpastor te Eeghein, gaet in dezelfde hoedanigheid naer Siiit- Denys. De heer Biebuyck, onderbestuerder van het gesticht der doofstommen te Brugge, is onderpastor te Isegem benoemd. De bisschoppen van Belgien zyn op dit OOgenblyk te Mechelen vereenigd en in het aertsbisschoppelyk paleis geherbergd. De luitenant-generael Petithan, opper bevelhebber der burggerwachtvan Brussel, is zondag overleden. Men schryft uit Weenen, van den 5 augustus Gisteren avond ten zes uer, zyn deaerts- hertog Ferdinand-Maxitniliaen en zyneecht- genoote, prinses Charlotte, te Nussdorf aen- gekomen met de aertshertogin Sophie, die hem tot Leus was te gemoet gegaen. De lan- dingsplaets was schitterend versierd met belgische en oostenryksche vlagen De aerts- hertog Frans-Karel, de gouverneur baron d’Eminger, de prinses van Schwarzenberg, graef O'Sullivan, aen het hoofd van het per soneel der belgische legatie, en eene ontel bare volksmenigte, bevonden zich ter plaets, ten einde hunne hulde aen de jonge her togin, by hare aenkomst in Oostenryk, te bewyzen, Onmiddelyk by de aenkomst van den keizerlyken prins, is de aerlshertog Frans-Karel aen boord gegaen om de jonge echtgenooten te verwelkomen; hy bood, zynen arm, ten einde de jonge prinses aen land te brengen, alwaer eene jonge dame eene belgische naer men zegt, II. K. II. oenen bloemtuil heeft aengeboden, dien de prinses met hare gewoons welwillcnheid heeft aen- veerd. Te Scheenbrunn zyn HH. KK. cn KK. DU. aen den voet van den trap, welken hier toe prachtig versierd was, ontvangen, door Z. M. den keizer de keizerin en de aertsher- togen. De keizerlyke familie heeft zich daerna in de zalen van liet zomerpaleis be geven. Daer gelyk te Nussdorf, was het puik der hooge kringen van Weenen toegesneld, om de nieuwe echtgenooten de bewyzen van hunne achting en eerbied aen te bieden. lieden heeft te Laxenburg, tereereder jonge aertshertogin een familie-feest plaets gehad, dat geëindigd is door eene wandeling in het park. Morgen zal te Schoenbrunn, een groot gala-banket plaets hebben bygewopnd door hel diplomatische korps en door de aertshertogin Charlotte. 1111. KK. en KK. 1111. zullen te Scheenbrunn verblyvcn tot na den geboorte-verjaerdag van den keizer, ter welker gelegenheid alle de leden der kcizer- lyke familie zich op het kasteel zullen ver- eenigen. De keizer zal zyne reis in Hongarien opschorsen, om aldaer den 1G augustus aen te komen. De stad Roermonde is aen een groot ge- vaer ontsnapt. Er bestaet in die stad eenoude toren, gezegd de Kruidtoren', een everbl yfsel der oude vestingswerken Het is daer 'ithet buskruid der magazyniers in bewae.-d wordt, dat zy by zich niet mogen houden, stemd, maer toch zyne goedkeuring aen de konklusien der kommissie gegeven heeft. Voor wat de uitstelling der zack aengaet Mr. Vandevelde denkt dat dit niet mag ge schieden het is heden dat den raed byeen- geroepen is om het verslag der kommissie te acnhooren en zyne konklusien in stemmen te leggen, en dit mag niet uitgesteld wezen, ten zy er daertoeeen voorstel gedaen wordt, dat door de meerderheid is aongenoraen. Mr. Leplae neemt het woord ter verdedi ging van het bestaende reglement. De spre ker haelt verschillige artikels aen, die, zegt hy, zich in de gemeente-wet niet bevinden, en dio nogtans van grooten nut zyn. De afschaffing wordt in stemmen gelegd, cn aengenomen met zes stemmen tegen dry. Mr. I'undevelde doet hierna het voorstel om de heeren kommissarissen van hel volks- bal en de openbare feesten van den lesten kermisdag te bedanken over de diensten die zy hebben bewezen. Nooit heeft men te Veurne volgens het algemeen gevoelen schooner feest en meer volk gezien. Het feest is met veel verstandelykheid, met groote gespaerzaemheid gedaen. Dank aen de heeren kommissarissen is alles met de grootste betamelykheidgeschiktheid en goede orde geschied. De lieer Vandevelde wil dat het schepenkollegie gelast ly deze bedankingen te doen. De heer burgmeester zou liever hebben dat het daertoe verzocht worde. Belast, zegt de heer Leplae, de raed geeft hieromtrent zyne bevelen.» De heer burgmeester begeert dat de be danking enkelyk worde gedaen met dit by- voegsel dat het is voor de goede orde dat de heeren kommissarissen bobben weten te on derhouden. Deze wyziging kan Mr. Vandevelde niet aenneiuen. Hy wilt dat de bedanking onbe- paeld zy. Want het is niet alleen voor de goede orde dat de heeren kommissarissen hunnen lof verdiend hebben, maer wel voor al wat hunne werkingen in het algemeen aengaet. Mr. Leplae ondersteund vuriglyk het voorstel van zynen ambtgenoot den heer Vandevelde. Hy legt uit met kracht alle de verdiensten van het feest en verdedigt het zelfde met zooveel te meer yver, daer het eene hevige tegenkanting heeft ontmoet van wegens overheden die over de burgerlyke zaken van het bestuer geenen invloed be- hooren uitleoefenen. De wyziging van den heer burgmeester wordt verworpen met 8 stemmen tegen 1, en het voorstel van Mr. Vandevelde uenveerd, insgelyks met 8 stemmen legen 1. Het derde voorwerp was: de overziening der gemeente-rekening van 1836. Eene kom missie wordt benoemd, bestaende uit de heeren Behaeghel, Deprey en Dewitte, ten einde het overzien dier rekening te bewer ken. De heer Behaeghel verlaet dezael. Eene aenvraeg der heeren Behaeghel, om een gedeelte bouwgrond, de stad toebehoo- rende, aftekoopen aen den prys van 2 fr. 25 den vierkanten meter, wordt met algemeene stemmen toegestaen. De zitting wordt kwart naer 6 ure ge heven. Donderdagavond, ten 9 ure, is alhier overleden in den ouderdom van 51 jaren, de heer Anlonius Behaeghel, schepen dezer stad. Met een edel karakter begaelt, bezat Mr. Behaeghel nog zeer grondige kennissen van administratieve zaken. De stad doet in hem een nieuw, en diepgevoeld verlies; ook is zyn vroegtydig afsterven alhier algemeen betreurd. Vrydag aenstaende, 21 dezer, zal de plcgtigc prysuitreiking voor do leerlingen oproep beantwoord, by gevolg is die voor lopige overziening gedaen geweest door het kollegie van burgmeester en schepenen die ter zeiver tydeenin voege der wet deel der besturende kommissie der middenbare school maekt; bygevolg hebben zy hun eigen werk gecontroleerd. Ik vraeg u MM. oi dit regelmatig is en of dit niet volstrekt legenstrydig is met do gemeente-wet? Verders MM. het is onnoodig een regle ment te hebben wanneer het niet gevolgd wordt. Volgens art. 25 van het zelve regle ment niemand mag zich onthouden van door zyne stemming deel te nemen in de beraad slagingen van den raed wacraeti hy deel neemt, en nochtans sedert eenigen tyd hebben meer dan een lid zich in de stem ming onthouden. Ik zou nog veel meer zwarigheden kun nen aenwyzen, indien ik niet vreesde u lastig te vallen, ik zal my dus bevredigen niet liet geen ik u onder dit opzicht kootn le le8gcn. 4.” Het reglement die wy bezitten, is grootendeels letterlyk uit bet reglement van Brussel overgeschrovenj dit kan ik u bewyzen. mits ik in bezit van het zelve ben en waerin gy alleacnteekcningen zult vinden er gedaen door wylen M.' Bril. Denkt niet MM. dat ik hier een blaem wil werpen op hetgeen onzen zeer betreurden vriend, M.' Bril, gedaen heeft; ver daer van. Maer ’t is de ondervinding die ons bewezen heeft dat dit reglement ons lot geen nut kan strekken. lot Brussel, de gemeentc-raed is van eene groote vergadering samengesteld, die belast is met met een groot getal zaken van belang en daerdoor zelf kan zv een regle ment vin orde noodig hebben, die geenszins kan di men aen den gemeenle-raed eener stad va i minderen rang. Ook heelt de wetgever dit voorzien door art. 78 der gemeente-wet, die zegtde ge- meei’te-raden /.uilen reglementen mogen maken enz., maer zegt niet moeten maken enz., diensvolgens er geene de minste ver- pligting bestaet on dat dit allecnelyks voor zien is voor de steden van l.*“ rang. 5." De gemeente-wet bevat alle de grond- stonen ecus reglement van orde, *1 is met behulp van dit reglement in de wet bevat, dat wy gewerkt hebben tolaen debenoeming van.M.' dril,zonder dat men ooit aen andere beschikkingen heeft moeten toevlugt nemen. 6.’ Dit die voor Veurne bestaet, heeft plaets voor alle de andere steden der zelve aengelegenheid en telfs van meerder rang. Daer bestaet geen reglement van orde te Yper, Dixmude, Poperinghe, Nicuport, enz., men heelt my zelfs verzekert dat er te Luik geen bestond en iels dio zeker is, is dat ten minsten de negen tienden der gemeenten van Belgien nooit gedacht h bben een regle ment te maken en er de noodzakelykhcid of de nuttigheid van gevonden hebben. Om u h t b wys le geven van hetgeen ik de eer heb u voor te dragen houdo ik dit van de gemeciile-overlicden der steden die ik it lii» r boven gemeld heb. Zoo dan, MM., voor alle de beweegreden, die ik kuom aen te halen, do kommissie heeft m. l algemeene stemmen besloten: dat het re.,lenient niet allcenely k moet gewy- zigd zj n, maer afgeschaft, en is van gedacht dat het voorstel die ik do eer gehad heb u te doen, in zyn geheel zou moeten aengenoiuen Worden. De heer burgmeester kan niet aennemen dat men in hel verslag s< hryve dat de kom missie met algemeene stemmen de afschaffing Van het reglement besloten heeft, mits hy meld. I ommissie niet gestemd heeft. Ver ders denkt hj dal deze zaek tol eene andere zitting zou dienen verschoven te worden. Do hoeren Dew.tte cn l andcvelde doen opmer ken dat de heer burgmeester wel niet ge-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1857 | | pagina 3