NIEUWS VAN DE WEEK. Nothing prys Ryckebo Algiers Uit Frankfort meldt i in de omstreken dezer stad Het zeldzaeni bestendige en sehoonc zomerweder levert eene menigte ópmerke- lyke verschynselen waervan men nu en dan in de dagbladen gewag gemaekt vindt. Wiet slechts op het platteland, inner ook in de steden komen byzonderheden voor, der ver melding inderdaad overweerdig. Zoo heeft men dezer dagen met verwondering in eenen hof te Amsterdam, op een plat aengelegd, en geheel en al in de open lucht, twee nestjes van kanarievogels ontdekt. In het eene wa ren reeds jongen: in het ander zat de pop nog op een viertal eitjes te brocijen. OPENING DER JAGT. By koninglyk besluit van den 14 augustus wordt de opening der jagt, zoo op wild als op fezanten, vastgesteld ais volgt: In Oost- en VVest-VlaenderenBrabant, Limburg en Namen, op22 Oogst; In Henegouwen, op 22 oogst voor de lin ker Samberoevers, en 2a oogst voor het ander deel der provintie; In Luik op 22 oogst, voor een gedeelte der provincie en op 30 voor het andere deel In Luxemburg op 1 september. Woensdag morgend, om zeven uer, verliet eene vrouw, wooncode buiten de Boelaerstraet te Gceraerdsbergen, haer huis, en sloot er een klein meisje in van vyf of zes jaren. Zich alleen bevindende was de kleine opgestaan en had een fosforisch stekje ontsteken dat, tol aea hare vingers afgebrand zynde, zy op hare kleederen liet vallen en er het vuer instak. Het was om trent elf uer toen de vrouw terugkwam en haer dochtertje zoo deerlyk verbrand vond, dat haer de oogen uit het hoofd waren, zoo- dal zy byna dood was en niet meer jam meren kon. Naer het hospitael gedragen, is het twee uren daerna in deyselykste pyneu overleden. Hel is reeds hel derde kind dezer vrouw dat,alleen te hnis gelaten, zich aldus deerlyk verbrand heeft. De twee eerste zyu gelukkig genezen, het laatste heeft het met de dood bekocht. Zulke zorgelooze moeders zouden wel verdienen voor het geregt als pligtig aen moord door onvoorzichtigheid ten voorbeeld van andere gestraft te worden. De aerdappelen kwamen in 1583 naer Europa. Na 53 jaren brak de aardappelziekte uit en vernietigde <1 hoop der landbouwers, en na BOjaren waren de aerdappelen reeds zoo ontaard, dat er niet ecnszaed kon ge wonnen worden. In het jaer 1696 bragten de Spanjaarden weder goede zaden uit Peru, welke 45 jaren lang gezonde aerdappelen opleverden. Later werden evenwel ook deze ziek en in het jaer 1779 was die ziekte zoo ver gevoorderd, dat men de verkregen zaden ook niet meer gebruiken kon In het jaer 1797 bragten de Engelschen nieuwe zaden naer Europa, maer eerst in 1802 en 1803 vonden deze eene eigenlyke verspreiding in Duilschland, en zyn van dal oogenblik af ge meen goed voor allo volkeren geworden, Vyftig jaren later viel de aerdappelenziekte niet vernieuwde hevigheid in, die eerst in het Jaer 185(5 is verminderd. Hieruit zou het byna schynen, alsof de aerdappelen elke vyftig jaren aen ziekte onderhevig zyu. De verovering van Kabylieu zal eene nieuwe krygsonderverdeeling in Algiers noodzakclyk maken. De altoos toenemende wyde der krilo- ninen, eene meedere verbruiking van ba leinen vorderende, is zeer noodlottig voor de walvisschee; de jagt op deze zeereuzen is op grootere schael ingcrigt geworden. Over dry jaren verkocht mende baleinen maer 200 ponden sterling per ton; verleden jaer klommen zy tot 420 ponden en nu staen zy reeds boven de 50Ü p. st. De datnen zullen mo"elyks de oorzaek zy dat de walvisschen teeuemael uitde Noordzeezullcn verdwynen. Fransche klassen. 1. ’ klas. 1.' divisie 1." prys Mersseman l.ouis, van Brussel, 2.’ prys: Vandcnbru- "aene Désiré van Veurne. 2. ’ divisie 1.' prys Bruncyn Henri, van 'eurne;2.* prys: Florizoone Francis, van Wulpen. 2.’klas. 1.’ divisie 1.’ prys: Welvaert Petrus van Oostcamp; 2.’ prys: Decroos Henri, van Veurne. 2? divisie: l.’prys: Vandenberghe Au- Rust, van Adinkerke2.* prys: Ryckcboer francis, van Veurne. Voorbereidende sektie. 1.’ divisie. 1.* prys Vandendries Arse- nius, van Veurne; 2.* prys Vermout Louis, prys: Matsacrt Désiré, van Vanderstraetc Désiré, van men dat de oogst l zoo voortreffelyk is, dat de oudste landbewooners zich zulk een overvloed niet kunnen herinneren ais dit jaer oplevert, en de hoedanigheid staet by de hoeveelheid niet achter. Dikwyls is van den rykdom en van do excentriciteit van zekere Engelschen ge sproken, en onlangs vertelden de duitsche bladen dat een lord, die zyn intrek had ge nomen in een tiotei van Heidelberg, ’smor- gend ten 8 uer werd wakker gemaekt door het geraes dat deurwaarders en p licie- ageulen maekten, die last hadden dat hotel geregtcrlyk te verkoopen, en dal daerop de lord zynen kamerdienaar afzond met hint om zonder te dingen alles in te koupen, op dat hy (de lord) nog een weinig rust zou kunnen smaken: De kamerdienaar gehoor zaamden:! de lord werd voor 25,00(1 guldens kooper van het hotel, dat iiy nooit had ge zien en nimmer wilde zien. Dezer dagen is te Parys eene zotte historie gebeurd, die evenzeer onder de voorbeelden van éngelsche excentriciteit mag gerangschikt worden. Da heer N., een der voornaemsle boomkweekers en hoveniers van Frankryk, bezit in de Champs-Eiysées verscheidene broeikassen, wier schoonheid vermaard is. Eene dier broeikassen vooral trekt, om hare inriglin naer den nicuwslen smack, de bewondering der kenners. Over eenige dagen werd de inrigting van den heer N... bezocht door een Engelschmau die zich te Parys bevindt, en na zyne tevre denheid over be broeikassen te hebben be tuigd, vroeg by den prys van eene der schoonste. De heer N... antwoordde dat zy niet te koop was, en overigens dat zy niet dan met veel moeite kon worden uil elkan der genomen, vervoerd en weder ingezet. De Engelschmau hield aen en de eigenaar putte zich tevergeefs uil in alle redenen, die hy nuttig en krachtig oordeelde om den broei- kasbewouderaer tot andere gedachten te brengen. De lord bleef echter onverbiddelyk naer den prys vragen. «Welnu sprak de heer N..., als gy volstrekt wilt, onder een millioen geeft ik myne broeikas niet. Hy' dacht door dat groote woord dadelyk een einde te maken aen den lastigen aendrang van zynen brilschen bezoeker, doch bedroog zich, want de lord antwoordde: Best, ik ben kooper; hier is hel adres van inynen bankier teParys en het myne in Engeland. «De heer N..., meende dat de Engelschmau spotte, maer neen, deze sprak in ernst; de koop was bchoorlyk gesloten, en dat onze hovenier er gcene schade by had, behoeft niet gezegd te worden. De opening van het internationaal kongres van weldadigheid, te Frankfort op den ilein, is bepaeld op 14 september aen- staende. Een groot getal inwilligingen uit verscheidene landen zyn reeds ingezonden en alles laet hopen dat de vergadering ten miustézoo talryk. en bclangryk zal wezen ais diegene van Brussel in 1856. Het programma en opiossing-onlwerp der vraagstukken is in ’liransch en in het duitsch uitgegeven. Heit kan ze bekomen en zich doen insehryveii by vrachtvrye brieven aen den heer D. G- Varrentbapp, sekretaris van het inrigtings- komileil, llochstrasse, te Frankfort op uén Mein, of aen den heer Ed. Duepe-tiaux. hooldinspekteur der gevangenissen en ge stichten van weldadigheid, 22 Kuiiststraet, te Brussel. Dit Napels wordt gemeld, dal do druivenziekte er weder is ontstaan, zoodat de regering van hel plan om eene nieuwe belasting op den wyn te leggen, moet afzieu» Viin Veurnc. 2.* divisie. I.' Veurne; 2.' prys Veurnc. r 3.’ divisie. 1 prys Butaeyc Honoré, van 'eurne; 2.' prys: Sarrazyn Petrus, van t curnc. Macndag aenstaendc, zal de plegtige I’fysuitreiking voor de leerlingen van de middelbare stadsschool plaets hebben. Deze plegtigheid zal in eene der zalen van het stadhuis plaets hebben. Over eenige dagen was zekere Pieter Marchand, winkelier te Clcrckcn, bezig met klavers te snyden voor zyne konynen, op een stuk land zyner moeder, toen zyn broe der Angebertns toekwam en hem met een sch ir-vzer eene doodelykc wonde aen de schouder loebr.igt. De minister van financiën verwittigd de belanghebbenden det de intresten voor hetjaer [853 van de borgstellingen in geld, betaclbacr zyn tot op 31 december 1857. Na dit lydslip zullen deze intresten vervallen, ten voordci Ie van de openbare schathist, krachtens art 36 van de wet van 31 mei 1846. Du belanghebbenden, waarvan de inschry- 'ings-tilel zou vernietigd zyn, ten gevolge dvr uitbetaling of van de vereeniging van hi t kapitael aen eene bygevoegd storting, zullen in hi t departement van financiën administratie van de kas der depots en consignation een cerlificat kunnen beko men dat dplaets van den titel neemt. Sedert de hevige hitte, sterven er te Brussel vele kinderen.. Macndag heeft de bliksem twee b tomen van hunne schors ontbloot, in de gemeente Dro igenbosch. Vyl’ minuten vroeger hadden twcejongcliiigi n onder de getroffen boomen geschuild. Koninglyke b sluiten van den 20 july keuren de beraadslagingen goed van de gemeenteraden van Adinkerke, Oostduin- kerke en Zoutenaeyc, strekkende om beniag- tigingto bekomen wederzydig hel maximum der personele belasting te verhoogen, ten einde de gemeentelyke onkosten te kennen bestryden. De geineentc-raed van Nicucappelle is Int hetzelfde einde beiuagtigd tydelyk het hiaximum der personele belasting te ver hoogen. Een Koninglyke besluit van 28 dito, keurt het plan goed der tweede sektie van don steenweg van Loere naer Oostvleteren, leidende van Reninghe naer Ooslvlcteren. Hetzelfde besluit bemagtigd de belang hebbende gemeenten, of, in hunne plaets, de bestendige deputatie deze gronden uit er hand tc koopen, en, des noods, de ontei gening er van te eischen, ingevolge de wet ten op d eze stof. M. dcKeuwcr, van Nienport, heeft tc Brugge, voor de som van 23,860 Irs. de wer ken aangenomen der afloopingsvaert van ^ladsloo en Camerlynck - Ambacht. Het bestek belii p tol 24,000 frs.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1857 | | pagina 3