1854, 72; SOCIÉTÉ D’AGRICULTURE ET D’HORTICULTLKE is met het leg gen van buizen patater-land. is by hem, maer voor de draincering van Ziet hier het verslag over de bewerkingen der maelschappv van landbouw van Veurne, van Madrid is derwaerts vertrokken. Op het vernemen van deze byzonderheden zweefde een lach op het gelaet van Ossuna. Zyne vreugde was te natuerlykcr, daer hy niet alleen een bloedverwant van den ver oordeelde, maer ook zyn beste vriend was. Die lach ontging den scherpen, wantrou wenden blik van Philips niet, en cene uit drukking van onzekerheid kwam op zyn gelaet. Desniettemin zyn en blyven wy koning, sprak hy met gedwongen kalmte, en wy zyn niet voornemens onze koninglyke persoon tot een mikpunt van spot tc maken. Deze scepter moge ligt schynen; wie uwer, myne heeren, het waegt dien te hoonen, dien zal hy zoo zeker vermorselen, als ware hy van yzer. De zaek zal terstond opgelost worden. Onze heilige vader de Paus is ons in hooge mate verpligtenwy vreezen daerom niet dat hy den stap zal afkeuren, welken wy heden doen. Kan de koning van Spanje tot do vorstelykc weerdigheid verheffen, dan kan hy ook een bisschop benoemen. Sta op Ruy Lopcz, bisschop van Segovia, ik beveel het u en neem bezit van uwe nieuwe kerkclyke weerdigheid De verbazing was algemeen. (Ta vervolgen). Ziet hier hel verslag sedert hare inrigting D E L’ARRONDISSEMENT DE FURNES. VELDWORTELEN WISTER. To Hohenheim is de volgende wyze van bewaring der veldwortelen bevonden de beste te zyn. Do wortelen worden op den effen geinaekten grond in myten van 5-6 voet breed en 3-4 voet hoog opgevlyd. Dit opvlyen geschiedt in volkomen vlakke lagen. Over iedere lacg wordt by voorkeur zooveel zand, of by gebrek daervan, andere loss grond heen geworpen, dal alle tusschcn- ruimte tusschen de wortels dacrmedu gevuld worden. Is de myt op deze wyze gevormd, dan wordt zy voorloopig metstrooi gedekt. Op dit strooi brengt men, opdat de wind het niet weg waeij hier en daer een weinig grond. Zoo blyft de myt stacn, tot dat de vorst begint. Alsdan dekt men de geheclc myt met 2-3 centimeters grond. Wordt de vorst sterker, dan wordt de aerdlaeg lot 1 voet dik versterkt. Sedert de toepassing de zer wyze van bewaring is geen enkele wortel te Hohenheim bevrozen of verrot; ja, het is gebleken dat, indien de wortels in de om geving met grond vast aen een gevrozen waren, de vorst hen niet het minst schaeddc, indien zy slechts in den grond ook weder ontdooiden. GEDURENDE DEX UEWAR1SG Vilt NIEUWS VAN DE WEEK. Men heeft sedert cenigen tyd op de lyn van den Noorderyzeren weg eene verbetering opgemerkt, die cene eervolle melding ver dient. Men weel dat de post van barreelwach- ter aen vrouwen, op byna verscheidene pun ten van den doorloop, is toevertrouwd. Die vrouwelyke bedienden hebben nu een slach van uniform bekomen, samengesteld uil een blauwen mantel mei rooden opslag, en roo- den opslag, en ronden blinkenden hoed. Zeer naby n.r 88 in de Richelieuslraet, le Parys, leest men op een uithangbord: SCHRADER, Kleermaker tan II. Dl.de Keizerin en van L. Dl. den koning der Belgian, opvolger van Heling. En wy die allyd gedacht hadden, dal Leopold de eerste koning der Belgen "as 1 Maer wie kan toch alles welen. Zondag 23 October, om 4 uer namiddag heeft cr ler dorpplaets vanSchoorc, om hel hardst geioopen geworden door Joannes Kesteloot, oud Dl jaren, en Joannes Defever gepensi- onneerd veldwachter, oud 85 jaren. Deze "eddiug geschiede om eene tonne bier, eene Compte ren du general de ses traranx et des résultals quelle a oblenus depuis son origine jusques el y compris fannée 1856. Onze region en privilegiënriepen ver volgens de edellieden als uil eenen mond. De koning stond van zyn ebbenhouten zetel op en sprak in groolen drift By de beenderen van den Cainpeador, hy de ziel van S. Jago, ik heb gezworen, geen bete le nutten, geen drank over myne lip pen te laten gaen, voor het bloedige hoofd van den verrader, don Guzman, voor my is gebragt, en het zal geschieden zoo als ik ge zegd hebDe gracf van Valencia heeft echter wel gesproken. De geregtigbeid van den koning is de waerborg van do reg ion zyner onderdanen, en nu den marschalk aensprekende, vroeg hy hem waer dc naeste bisschop tc vinden zou zvn. Sire, antwoordde deze kortaf, ik heb meer met het zwoerd dan met dc kerk te doen gehad. Uwer Majesteits aelmoeseftier, don da Silva, die hier tegenwoordig is, zal u zulks beter kunnen zeggen. Don da Silva stond op en zegde mctccnige verlegenheid: «Sire, de bisschop van Se govia was zielverzorger van het koninglyk huis, maer hy is do vorige ,week- gestorven en do benoeming van zyn opvolger ligt ter tafel in den ministerracd, zy behoeft nog slechts dc goedkeuring des Pauzen. Eene ver gadering van bisschoppen is op dit oogen- blik te Valladolid bycen, ook de bisschop hespe en een koppel vette keuns, die dadelyk moesten verlapt worden. Den 19 dezer heeft ten schouwburge van M.r Offenbach te Parys, de 423 veriooning plaets gehad van les deux avengles, en dc Séance van woensdag avond was zoo nogal oragcus. Men borstelde, men pluisterde, men zeepte, men scheerde en men kaïndedat ’teen plezier was.De aenstaende invoering van den zegel op de dagbladen in Oostenryk is nu buiten allen twyfel. Men zegt dat den Estaminet-bacs St. in ondcrhandeling is met baes-timmer- inan B. over het maken van oenen belveder, of pavillioen of tent op zyne achterplaats van waerdc habitués hetacnkoiuen van hel konvooi zullen kunnen aenschouwen, al een pinljen drinken, een pypje rooken en al redekavelen. Geen wandelaers rond de statie zullen hun kunnen ontsnappen. Iemand die weinig lust had om soldaet te worden, verzekerde den geneeskundige die mei de keuring belastwasdathv steeds hevigepynen in zyn been had. Dit been riep de doctor. daer kan men niet het geringste aenzien!» Dan moet het dat zyn antwoordde de patiënt dadelyk en stak hem het andere toe. Het gevecht is gedaen. Wy hadden be looft onze lezers den uitslag er van te doen kennen: welnu, ’t is kamp dood. Er is spraak van eene aenzienlyke vermindering in het oostenryksch leger; en men verzekerd dat een herbergier uit de Duinkerk-str.ict zyn uithangbord zal veranderen. üp de merkt van Parysgrypen cr gedurig peerden- verkoopingen plaets, ten gevolge der ver mindering van het effectief der ruitery en van afwyzingen. Dynsdag na middag zyn alhier twee ladingen draineerbuizen aenge- komeu. De eene is de Vleeschhouwerstraet ingetrokken en de andere is de A’ieuport- brug uitgereden. Proficiat}De over vloed van den wynoost, zoomen de dag bladen van Bourgogne gelooven mag, zou voor den geldelyken toestand van de Lamar tine zeer gunstig zyn geweest. De beroemde dichter heeft 3000 stukken van zynen nieu wen wyn van Macon verkocht, aen 80 Ir. de 2 hcktöliters, totael240,000 fr. Te A’ieu- purt is erovereenige dagen ecu brief aan gekomen op welkers adres stond te lezen: Aen M.r Mkoopman in visch en andere sterke dranken.Eene korrespon- dentie uit bet westen meldt ons dat men al- daer dynsdag lest begonnen is met het leg- La société louche a sa 10.' anuée d’ex- istence. Sur la convocation de Mr. Depret, commissaire de ('arrondissement de Eurnes- Dixmude et membre de la commission pio- vincialc d’Agriculture pour le 5.' district, un grand nombre de cullivateurs el <ie propriétaires se réunirent a l’hótel de 'iile a Fumes, le 11 mai 1848 et se constitucrent en association, sous la denomination de Société d’Agriculture et d’Horticulture de l'ariondissement de Furnes. üne commission fut chargée d’élaborer un projet de regle ment et préienla en assemblee générale du 24 mai suivant, son travail qui fut adopté a 1’unanimité. Par arrèté royal du 8 juin 1848, S. M. daigna approuver les statuts de [’association. C’est ainsi qu’clle fut défini- tivement établie et qu’eile commcnca ses travaux, avec 107 membres.Depuis cettc époque, le nombre des associés a subi le mouvement suivant: en 1849, 109; en 1850, 108; en 1851,90; en 1852, 76; en 1853, 72; en 1854,72; en 1855,68, en 1856, 75. üne seule modification a été introduite dans le reglement, rélativement a la com position du bureau. D’après l’art. 10, [’ad ministration de la société doit ètre confiéc a un président, un viceprésident, un trésorier, un secrétaire et un nombre de délegués pris chacun dans la commune de sa circonscription. En 1854, on a trouvé préférablc dc n’avoir qu’un délégué par canton, afin de mettre l’organisation en harmonie avec celle des cornices agricoles instituésen vertu de l’arrcté ministériel du 29 novembre 1849. Cependant cc change- de stukken omver vielen. Hy is door ons koninglyk geregtshof 'eroordecld, wat kan de verrader verlangen? Sire, hernam de scherpregler, hy ver langt door dcbyl te sterven zoo ais ecu edel- •nati toekomt, en niet door het strop, en bo vendien verlangt hy voordedry bietste uren tyns levens dc vertroosting van een priester! Welnu, hetzy zoo, antwoordde Philips. Is echter onze biechtvader niet reeds by •'em, zoo als wy bevolen hebben •Ia, sire, de heilige man «e hertog wyst de hulp van S. Dia» ‘lu sil'a al. Hy wil gcene absolutie ontvangen dan v»n eenen geestelykc, die ten minste den r-ing van bisschop heeft, daer hy beweert, ‘■at ieder ter dood veroordeelde edelman r®gt dacrop heeft. Dit regt hebben wy inderdaed, zeide de °ene Ossuna, en wy verlangen het van Uwe ‘b'jesleit ook voor onzen bloedverwant. Deze tael was hel teeken tot eene algc- tdeene beweging. Onze regten en de regtveerdigheid de^ '’dings, zyn onafschcidelyk. aen elkander Verbondetisprak degraef van Valencia, een 'd ’n van reusachtigc lengte, die in volle "apenrusting den staf van grootmacrschalk Ia" Spanje in de regterhand hield, tcrwyl 'detdcandercopzyn groot zweerd Jcundc,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1857 | | pagina 3