4 l Landbouwnieuws. erbruiking I I De lyn van Ancona naer Bologne zal 1 adnrirael Gnvel en I OVER DE WEERGESTELDHEID VAN 1857. Het jaer 1857 is nu ten einde geloapen en tot heden toe hebben de gewoone ver- schynselen, die de veranderingen van de jaergetyden kenmerken, volkomen gebrek gedaen. De droogte, enkelyk door eenige ligte regens van korten duer onderbroken, heeft geduerd van april tot het einde van augustus en hel begin van seplembei", als- toen heeft men eenige dagen regen ge noten, juist toereikend om den groei van het wintervoeder weelderig te verzekeren, en van dan wederom heeft de droogte her nomen, die tot heden toe voorlduerl. Het weder is niet alleen droog, maer ook hel- _,d*r, gerust en warm gebleven. De onstui mige- evennachlsw inden ,r die gewoonlyk met de tweede helft van september en de eerste van October losbersten en zoo dik- wyls den orkaen-vorm aenuemen, zyu dit jaer achterwege gebleven. Slechts hier en daer langs de zeek uslcn heeft eenigonstuiinig doch droog weder gewoed en zoo als wyhet zegden hebben, de regens van september, October en november volkomen ontbroken. Deze weersgesteldheid', die zoo hoogst nuttig geweest is voor den groei van het veevoeder en voor het weiden van het vee in de beemden, heeft ook veol voordeel opgeleverd voor het bewerken en inzaeijen der akkers. By het droog doch „eenigzins mistig weder van October en november is POLITIEK OVERZICHT. De opstand in Indiën mag als gausch gedempt aenschouwt worden. liet engelsch gouvernement heelt eene depechc ontvangen, die tydingen mede deelt uit Indien tot den 4 december. Die depeche, door admirael Lyons aen de lords der admiraliteit toegestuerd, bevat zeer belangryke feiten, maer die echter nie- mands verwondering zullen opwekken. Men herinnert zich inderdaed, dat de hoofdbevelhebber der engelsche krygs- magten, sir Colin Campbell, zich naer Cawnpore had begeven, en dat hy aen het hoofd van een korps troepen den Ganges was overgetrokken, de afdecling Greathed vervoegd had, en dat hy ter hulp van Alumbagh trok, waervan het kleine garni zoen door een groot getal vyanden geheel ingesloten was. Wanneer hy Alumbagh ontzet had, heeft generael sir Colin Campbell zyne krygs- verrigtingen tegen het leger van Oude be gonnen, dat sterke standplaetsen vóór en rondom Lucknow bezette. Het leger be vond zich te peerd op de twee wegen, welke naer die stad leiden; het had zich zorgvuldig verschanst, en telde niet min dan vyftig duizend mannen. Maer indien de 50 duizend soldaten van Oude moeijelyk aen de highlanders van ge nerael Havelock en aen de fusiliers van ge nerael Outram weerstonden, nu moesten zy het weldra opgeven, wanneer zy acnge- vallen werden door de vereenigde krygs- magten van sir Colin Campell, die tol bo ven de 20 duizend mannen beliepen. De worsteling heeft echter in de naby- heid van Lucknow zes dagen geduerd; zy is zeer moorddadig geweest; de opstandelin gen hebben als wanhopigen gevochten, doch moesten eindelyk wykenvoor de euro- pesche luchten behendigheid. De stad Lucknow is ontzet geworden; het heldhaftig garnizoen, sedert zes maen- den in de verblyfplaets opgesloten, ter prooi aen alle beroovingen en aen alle vrees, is verlost geworden; de vrouwen en kinderen zy nu in veiligheid. Het is eene groote verligting voor het menschclyk ge weten de verlossing te vernemen dier eenige honderde persoonen, die, na dooi de bacnstroopers te zyn gemarteld geweest, die hen belegerden, met hunne lyken den venen of anderen put van Indien hadden gevuld. Het voorbeeld van Cawnpore is daer, om te doen bewyzen, wal de Ci payers weten te doen met vrouwen, kinderen en gevangenen. De Moniteur Francais geeft tydingen uit de pauselyke staten. Het bestucr der pau- selyke yzeren wegen zet vlytig zyne studiën voort, over het ontwerp van yzeren weg tusschen Rome en de grens der pauselyke stalen tot aen de oevers van den Pö. Men verzekert dat de vastgestelde doorloopen der sektien van Rome naer Tcmi en van Ancona naer Bologne binnen kort aen de goedkeuring van den minister van koop- nandel en der openbare werken zirflen on derworpen worden. De lyn van Rome naer Teini zal omtrent 106 kilometers lang zyn, en door acht statiën bediend worden. De fransche Moniteur bevat een dekreet, waerby de senaet tegen den 18 byeenge- roepen en het bureel dier vergadering sa mengesteld wordt. Maerschalk Pclissier is tot ondervoorzitter benoemd. Hetsiaets- blad bevat ook de benoemingen van ver scheidene senateurs, namelyk de heeren Leroy de Sftiut-Arnaud. Hubert Delisle. Eene korrespondencie van Parys bevat nieuws over twee* gewigtige kwestien, na- melvk over de zaek der Donau-vorsten- dommen en over de doorsteking der land engte van Suez. De moeijelykheden nopens de eerste zaek zouden verelïend zyn; I rank- rykzouafgezien hebben van de vereeniging, en men zou nu trachten de twee provinciën l te vrede te stellen met maelregelen te nc- 1 men tegen de misbruiken, waerover zy met rede kloegen. Wal de landengte van Suez betreft, de Porte zou, ten titel van concessie en gezamenlyk met Engeland, den firman geteekend hebben waerby de groote onderneming gemagligd wordt waeraen de heer de Lesseps zynen naem gehecht heeft. De pruissische kamers zyn voor den 12 January samengeroepen. Men verwacht voor den 4 February te Berlyn, prins Fre- derik "Willem en zyne echlgenoote, de -jeugdige prinses Victoria van Engeland. Men gelooft dat de prins van Penissen, broeder des konings op dit oogenblik met de koninglyke lastgeving bekleed, te Lon den het huwelyk van zynen zoon zal by- woonen. De oorlog in den Kaukasus wordt voort gezet met veranderende wisselvalligheden. In weèiyvil het ongunstig weder, hebben de Russen, onder bevel van generael prins Bariatinsky, met de bergbewooners ver scheidene gevechten gehad, Waerin deze laetslen overwonnen werden. Echter zyn de Russen niet zonder bekommering over de beweégloósheid van Schamvl, die hun ernstige vrees inboezemt, en zy denken dal hy met de lent de vyandelykheden zal hernemen. Er is weinig nieuws uit Spanje; echter laten geloofweerdige inlichtingen toe te denken dat er in de cortés eene hevige op positie tegen het kabinet zal zyn. Reeds hebben eenige vereenigingen van gede puteerden plaets gehad, en ’t ware wel mogelyk dal de keus voor het voorzitter schap der corlès zou vallen op den heer Bravo Murillo, wat eene daed van gewel dige vyandschap zou wezen tegenover dit kabinet. de omgeploegde grond zacht verkruimeld geworden; het werk is voor pi erden en menschen zeer vergemakkelykt en de in- zaeijingen zyn bvua overal onder de guns- I stigste omstandigheden gedaen geworden. Al de berigten die wy ontvangen, zoowel van binnen als van buiten het land, zyn het I eens hel treffelyk aenschyn der te veld I staende winterv rechten te melden, enbyal- dien de hierop gevestigde hoop niet be- I drogen wordt, mag men zich voor hel be- i gonnen jaer aen eenen niet min oyeivloe- 1 digen oogst dan dezen van 18»> i verwachten. Deze redenen hebben ook op de pryzen der eetbare landvoorbrengselen den groot sten invloed uitgeoefend. Door de voor- I deeligen slaet der wegen en stralen blyven j de merkten overvloedig voorzien en de j granen even als deaerdappelen, die voor de 1 verbruiktng van hel land zelve geschikt zyn I worden heden aen pryzeu verkocht, die I nog nauwclyks den landbouwer in zyne I onkosten zouden wederbrengen, ware het niet geweest dat den overvloed deze vermin* during eenigzins zal kunnen vergoeden. t I Integendeel blyven al de waren die voor uitvoer vatbaer zyn, zooals boter en eijeren, I aen uitnemend hooge pryzen, en zonder twyfel zullen kiekensenkonynendenzelfden 1 weg iuslaen, zoohaest de verkonding van hel weder en hel ophouden der geldkrisis, die zoo hevig op Engeland drukt, de uit voering op eene breedere schael zullen toelaten. De gesteltenis van den landbouw in dus algemeen gun tig: hel wintervoeder is over vloedig verzekerd; de landwerkingen zyn onder de gpnslig^te omstandigheden uilge- voerd; de voorspellingen beloven een guns tig jaer; door dvnstaelder wegenen straten kunnen de landbouwers gemakkelyk hunne vruchten en voortbrengselen verknopen en hel openen der havens voor den vrven uit voer van boter en eijeren, gevogelte, kony- nen en vee verzekert hun eene ryke ver goeding voor omslandelykc prysvermin- dering die sommige voortbrengselen on- dergaen, prysvermindering die wy ten anderen zeer gelukkig achten voor de werkende volksklassen der sleden en van het platteland, die. gedurende den winter zooveel gebrek te lyden hebben. Die toestand nogtans, hoe gunstig ook, zou nogtaus eenen slechten invloed kun nen maken op hetgeen er nog gedurende den winter kan overkomen. Totzyn einde heeft't jaer 1857 zich door zyne byitengewoone droogte en helderheid onderscheiden. Zal dit gedurende den ge beden vvinten voortduren? Niemand zou zulks durven beweeren'. Integendeel be- staen er ernstige redenen om het tegen overgestelde te vreezen. Sedert dat er nauwkeurige weèropne- mingen zyn gedaen door de beroemdste natuerlyui’digen van Europa, heeft men altyd aengeslipt dat de hoeveelheid water welke gedurende den loop van een geheel jaer op een laud mil, ultgd gemiddeld de zelfde w. Hel eenige verschil 'dal men waerneomt, raekt de tydstippen der regens, die nu vroeger dan later voorkomen. Welnu, hel is gemakkelyk te beseffen wat uit dezen erkenden en algemeen aengenomen regel moet voorlvloeijen. Indien de hoeveelheid i te vallen water dezelfde moet blyven, en dat I er in het begin van In t jaer zeer weinig water gevallën is, mag men met eenige zekerheid besluiten, dat er met het begin van dit jaer zeer overvloedige regens zullen ovei komen, die misschien en waerschynlyk op eenen korten tyd, zullen vallen, en dus ook tot gevolg zullen hebben al hetgeen er gewoonlyk uit deze omstandigheden spruit, dat is onhtuimig: weder en geweldigs oven- I ij 4 I i 1 L“. veertien statiën hebben, en omtrent 127 kilometers lang zyn.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1858 | | pagina 2