(naer franklin.) ISr Landbouwnicuws. POLITIEK en OVERZICHT. belangryke, 7 d dat het landbouw tijdschrift, dompeld!! •zoru wordt uitgegeven; in HAED AEN EENEN JOTiGER AMBACHTSMAN. Om aen uw verzoek te voldoen heb ik de volgende gedachten te neèr geschreven. Zy hebben my nuttig geweest, en aen u ook tullen zy het zyn, indien gy er u maer naer schikken wilt. Vergeet nooit dat tijd geld is. Iemand die met zyn ambacht vier franken per dag winnen kan, en die cenen halven dag wandelt of zynen tyd verspilt, alhoewel hy maer gedurende zyne wandeling of ledige uren vyftig centimen heeft verteerd, is niet alleenelyk die vyftig centimen kwyt, maer wel daer by nog twee franken! twee franken die hy, om zoo te zeggen, door de venster heeft geworpen. Vergeet nooit dat crediet geld is. In- dien iemand my zyn geld, na den valdag van myne schuld, in handen laet, geeft hy zelf er my intrest van, of in andere woor den, geelt hy my al wat dat geld kan op brengen gedurende den tyd dat het in I myne beschikking blylt. Zulk eene winst I kan zeer groot zyn, voor een die in bezit M.’ Vandenberge, arrondissements-kom- misaris en voorzitter der landbouwmael» schappy te Thielt, heeft dooi eene circu laire aen alle de gemeenle-besturen van zyn ressort laten weten, dat de landbouw- conferentien, die over twee jaer door hem in- gerigt zyn,eene grootere uilbreidingzullen verkrygen, en d... l.~- die door zyne zorg wordt uitgegeven; plaets van macndehjks, wekelijks zal ver- schynen. lie leden van onze maetschappy van land- en hovingbouw, welke hel zoo bwlan. gryk werkje getiteld: Conferentie over het vraagpunt: ivat een landbouwer al weten en doen moet, dat hun over eenigen tyd gratis is toegezonden, gelezen hebben, zullen volkomen overtuigd zyn van de nuttigheid der Thieltsche landhouw-cunlrenlicnini land- bouw-schri[len, en zy zullen ook welligl den wcnsch geuit hebben, zoo niet hier ook zulkelessen te zien geven, toch ten minsten zich meermalen met zulke wel opgestelde, werkjes te mogen Onledig houden. liet zal aen onze lezers, hopen wy, niet onaengenaem zyn, indien wy er hier van de gemelde bladzyden eenige uittreksels mede- deelen. Daer zyn er die zeggen en meenen, dal er geene boeken over den landbouw van noode zyn: dat wilt zeggen dat men van den landbouw niet mag spreken want spreken en lezen is al ver hetzelfde. Hoe is hel toch mogelyk? Is ér wel eene kunst ofwetcnschap ter wereld waerover er niet gesproken, niet gedrukt wordt, of waer- van er geene boeken bestaen? Iedereen weet daler boeken zyn over de cyferkun- de, de landmeetkunde, de aerdrykskunde, de geneeskunde, de bouwkunst, over den koophandel, immers over alle kunsten en wetenschappen, lot over hel kleermaken toe, en daer zouden geene boeken mogen zyn over den landbouw, die voor den jnensch, de eerste, de belangryksle, de noodzakelykste, ver de mocijelyksle en meest ingewikkelde aller kunsten is!.... «Alle landbouwer moet kunnen landmeten omdat hy dit in vele gevallen noodig heeft voor zyne bewerkingen, bemestingen, be plantingen, bezaeijingen, verkoopingen van vlas, aerdappelen enz. Hier ook zal menzeggen: een ander doet al die zaken voor den boer, ’t Is waer, maer, ’tis teupryze van schoon geld, vrien- dekens. Ik zeg nog dat de boer dal moet welen, kunnen en door zich zelven doen, juist omdat het zyne eigene zaken zyn. De I laken-en lynwaedkoopers en andere die by ken, verklaren zy echter wat <ie ö<uhimo<» reeds van gisteren had aengekondigd. Een der luitenanten van den hoofdbe- vclhebber, generacl Windham, te Cawn- pore gebleven, is den 27 november door de opstandelingen van Gwalior verslagen geworden. Sir Colin Campbell is ter zyner hul]) moeten toeschieten, en den 7 decem ber bevond hyzichpersoonlyk teCawnpore, versloeg er op zyne beurt de opstandelin gen, en ontnam hen hun geschut, en be voorrading van alle slach. Daerby bepalen zich voor het oogenblik de byzonderheden. In het ongelukkig gevecht, dat generael town do opstandelingen heeft reeds andere dagbladen gemeld hebben, namelyk, dal eene toenadering op het punt staet zich tusschcn Engeland en het koning- ryk Sicilien te verwezentlyken. De sardinische kamer van afgeveerdig- den beeft in hare zitting van den 8 dezer dekiezingvan den kanonik Marongin ver nietigd en, daerdoor ingewikkeld, beslist dal de kieswet geene vereenigbaerheid der betrekking van kanonik met den wetge- venden lastbrief toclaet. In de jongste kie- zingen zyn ook nog andere kanonikken naer de kamer afgeveerdigd, en het is dus te denken dat de kiezing dezer laetsten ins- gelyks zal vernietigd worden. De koningin van Spanje heeft den maen- dag, H January, in persoon de cortès ge opend. La Epova gelooft te mogen bevesti gen, dal Mexico de engelsch-fransche be middeling aenveerd heeft, voor het regelen van zynen twist met Spanje. Men verwacht er zich aen, dat het spaensch gouverne ment zelf die gebeurtenis zal bevestigen. indruk opwekken. Eene tyding, die een niet min pynlykcn indruk zal te weeg brengen, is de dood van den schitterenden engelschen generacl in Indien, den dapperen Havelock, die, aen het hoofd van een klein getal mannen, er in gelukt was de rangen te doorboorden van honderd duizend opstandelingen, ron dom Lucknow verspreid, en die liet klein engelsch garnizoen, in die vèrblyfplaets opgesloten, vanleeftogthadvoorzien, ophet oogenblik dat het ging omkomen door hon gersnood, of door ontploffing van inynen, door den vyand gegraven. Het is den 25 november, dat generael Havelock aen den buikloop overleden is. De held zal dus, aleer zyn roemvol leven te eindigen, de schitterende blyken van nationale erkentenis niet gekend hebben, hem door hel Parlement gestemd. De dood van Reschid-Paclia is nog altyd de groote staetkundige gebeurtenis van het oogenblik. Men zegt dat zy voor eerst ge volg zal hebben lord Stratford te Konstan- tinopel terug te brengen, en aldus de stel lige verzekeringen door dien diplomact te Weenen gegeven, te verregtveerdigen wanneer de besluiten van het engelsch kabinet nog er verre van af waren, van in dien zin genomen te zyn. Maer sindsdien j- ,rnT1 grootvizier is de toe- Oosten in den grond kent, ten eindo zyne staetkunde te ondersteunen, en op den op volger van Rescind de grootheid van den engelschen invloed te behouden. Niemand kan beter dan lord Stratford die rol schit terend vervullen; hy was de vriend, de raedsheer van den overleden vizier. Ook meldt de Globe reeds stellig dat hy afge zant te Konstantinopel blyven zal. De opvolger van Reschid-pacha is reeds 1 door den sultan benoemd. Het is Alli- pacha, die dus weder grootvizier wordt. Fuad-pacha vervangt deze in de buiten- landsche zaken. liet parysch dagblad, de Siècle, eischt dringend eene‘nieuwe byeenroeping van het kongres van Parys, om over de Donau- prinsdoinnien te beraedslagen. Volgens hem loopt de vereeniging der prinsdom men gevaer, en heeft de kommissie der oeverstaten, die de regelen der scheep- vaert van den Donau opgesteld heeft, aen oostenryksche belangen, de belangens der and, re mogendheden geslagtoiferd. De Bilancia, van Milanen, bevestigt wat mate en gewigte verknopen, doen het ook zelve, en dat ook wel om dieswille dat het hunne eigen zaken zyn. Gael by een laken- verkooper om eenige meters laken, hy zal toch naer den schoenmaker niet gaen om die te meten! Een ander zal zeggen, ’tzyn al nieuwig heden dieniet inhouden: Hoort nog, lieve mensch! Is er wel in de wereld iets dat zyne verbeteringen niet ondergaen heeft, of voor verbeteringen nietvatbaeris? Daer is niets nieuws onder de zon, zegt men. Dat is eigenlyk waer, maer het wordt dikwyls kwalyk verstoen. Indien iemand, ’tis gelyk welke kunst II. V. de landbouwkunst, van hare verbeteringen wilde ontdoen, en ze I tol haren eersten of oorsproukelyken staet wilde terugbrengen, elkeen zou opstacn en zeggenHy is van zyno zinnen beroofd Man,’ten kan niet zyn! Maer ik vraeg nu wie de verstandigste is hy, die van geene verbeteringen booren wil, of hv die de verbeteringen wil afschaffen? Indien zy beiden in eenen zak zaten,’ken zou waer- lyk niet welendenwelken boven schudden! Indien er niet hier en daer opregl verstan dige menschen, 'tis gelyk in welken stand, I waren geweest, die met iever en standvas tigheid, niettegenstaende alle spotternien, die ze moesten uitstaen, in hunne opzoe kingen, proefnemingen en verbeteringen voortgegaen zyn, in welken ellcndigcn staet ware het menschdom alsnog niet ge- Hoort nog beter, vrienden, aen hem, die alzoo spreekt, xou ik zeggen indien gy, gï die de hödendaegsche manier van boeren by ons kent, in eene andere landstreek overgingl, alwaer de menschen netjes nog alles doen, gelyk hier oudtyds, daer zoudt gy onophoudelyk peinzen en zeggen: by ons doet men dit zoo! by ons doet men dat suis! hier doet men dit en dal! maer in onze landstreek is het zoo en zoo! by ons, in vergelyking van hier, is het heel anders, veel beter, immers, Tis er een aerdsch paradys! ent huis komende zoudelgy geene momlekens genoeg hebben om van het armoedje van dat land te vertellen Nog anderen zullen zeggen dal is al wel maer waer,hoe en wanneer dat al geleerd Hoort, beste vrienden, ik zal het u met korte woorden zeggen Die geern leert, leerlv cel; dienietjgeern leert, leert niets. De eerste neemt alle gelegenheid te bact om kennissen cn we tenschappen te verwerven, terwyl de tweede riergers naer omziet

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1858 | | pagina 2