Schrikkelyke aeuslag. Veurne, 16 January. Kamer der Volksverle&en- woordigers. 1 tyd noch geld te verkwisten, en van beide liet beste gebruik inogelyk te maken zon der werkzaemheid en zonder gespaerzaem- heid komt gy tot niets; hebtgy integendeel deze hoedanigheden verkregen, dan kunt gy alles. Wie al wint wat hy eerlyk winnen kan, en al spaert buiten de noodzakelyke uitgaven wal hy wint, kan niet missen ryk te worden, ten ware God, die alles regeert, en van wie een ieder de zegening zyner poogingen moet afsmeeken, in zyne peillooze wysheid, er anders over beschikt hadde. Op het leven van den Keizer en de Keizerin der Franschen. Wy ontvangen daer even het laetste nieuws uit Parys, dat vaneen schrikkelyken aenslag gewaegd, op het leven van den keizer en de keizerin der Franschcw ge pleegd, doch die gelukkig mislukt is. is van een uitgebreid en zeker crediwt, en die cr ook goed gebruik weet van temaken. Vergeet nooit dat geld van eenen voorlzettcnden aerd is. Geld kan geld vóórtbrengen; de nieuw geborene schy/jes doen er andere voor den dag komen in neg grooter getal, en alz.oo voorts. Hoe moer geld men gebruikt in handelen itt nyverheid, hoe meer het zich vermenig vuldigd, en de winsten zyn al grooter en grooter. Al wie eene bevruchte zeug doout vernielt geheel liet nakomelingschap tot in het duizendste geslacht. Al wie eenen enkelen frank wegsmyt verliest al wat die frank opbrengen kon en dat met honderde franken. Vergeet nooit dat men eene som van meer als 50 franken per jaer vergaderen kan, met eene kleine gespaerzaenjheid van 14 een timen por dag. By middel van deze kleine som, die men dagelyks en zonder er acht op te nemen, op zynen tyd of op zyne uitgaven verkwistkan een mensen die krediet heeft, zich het gestadig bezit en gebruik verschaffen van de groote som van 1,000 franken. Een kapitaal van 1,000 franken, door een behendig man ten nutte gebragt, kan zeker eene schoone winst geven. Vergeet nooit het spreekwoord: dc yoede betaelder is meester van eens ander mans beurze. Iemand die gekend is van mot nauwkeurigheid en stiptheid op den val- dag te betalen, zal ten allen tyde en in alle omstandigheden gebruik mogen maken van hel geld zyner vrienden; iets wat sorn- wylen hoogst voordeelig is. Uitgezonderd dc werkzaemheid en dc gespaerzaemheid kan niets meer medehelpcn lot een jonge- l.ngs welgelukken in de wereld, dan de stiptheid en de regtvaerdigheid in geheel zynen handel. Daerom, houdt nooit ge leend geld een uer langer dan gy beloofd hebt het terug te geven, uit vrees dat eene enkele onnauwkeurigheid u voor altoos de beurs uwer weldoeners sluite. Inzake van crediet wordt alles, tot klei nigheden to<*. - in acht genomen. Hel ge rucht van eenen hamer, die, van ten vyf ure 's morgends tot negen ure 's avonds aen de oor van uwen schuldeischer klinkt, zal u welligt zes maenden uitstel verwer ven, maer ziel hy u aen het billaord-spel, hoort hy uwe stem binst de werkuren in de herberg, van’s anderen dags vraegt hy zyn hy zyn geld, ja, zelfs vooraleer het eist baer is. liet is door die hezonderheden dat gy toont dat gy uwe verplichtingen uil het oog niet verliest!; het is daer door dat gy de goede faem verkrygt van een volko men eerlyk man op wie men steunen mag en dat uw crediet zich meer en meer uit- breidt. Wacht u wel van tien misslag te be- gaen van sommige lieden die crediet heb ben. maer tlie al wat zy voorliet oogenblik bezitten als hun eigen goed aanschouwen en ook dusdanig hunne manier van leven schikken. Om zulks te voorkomen houdt rekening dag per dag van uwe uitgaven en ontvangsten. Indien gy u de moeite geeft alles, ja, de minste kleinigheden aen- teteekenen, zult gy welhaast er de voor dat len van erkennen; gy zult ondervinden boe weinig tyd cr maer noodig is om vele kleine uitgaven lot eene groote som te doen klimmen en gy zult overtuigd zyn, dal gy veel voor later dagen haddet kunnen sparen, zonder u nogtans ontberingen van eenig belang op te leggen. Kortom, de weg der fortuin zal zoo effen zyn indien gy het zoo wilt als de schoonste paden. Alles hangt bezonderlyk af van twee woorden werkzaemheid en 'gespaerzaemheid, dat is te zeggen, van noch het inannelyk en i en i het vrouwelyk gc- Mei genoegen kunnen wy onze lezers melden, dat de heer August OlUvier, agent van de Bank alhier, schepen onzer stad benoemd is, in vervanging van wylen den heer Ant. Behaeghe). De maetschappy van Zonnekin waervan dc heer Ollevicr voorzitter is, zal hem dezen avond ccno schitterende serenade ge ven. Ziet hier de beweging van den burgerstand in onze stad gedurende 1857. Er zyu 179 geboorten geweest waervan 87 wettige mannelykc en l onwettigcn 85 wettige vrouwelyke en 6 onwettige. Elf kinderen zyn daerenboven als doodgeboren aengegeven geworden, wanof 7 van 4 van het vrouwelyk geslacht. Onder de geboorten zyn’er 3 tweeling-geboorten begrepen die vyf kinderen van hel inannelyk en 1 van het vrouwelyk geslacht voortgebragl. Alle zyn uit wettig buwelyk gesproten. 195 sterfgevallen hebben plaets gehad. Daeronder zyn er 02 kinderen en ongehuwden van het manne- lyk geslacht, 29 gehuwden id. en 8 weduwenaers 63 kinderen en ongehuwde van slacht, 17 gehuwde id. en 17 weduwen. Onder deze sterfgevallen zyn begrepen 6 persoonen die aen onze stad niet loebehooren. 5 behooren aen het inannelyk en slechts een aen het vrouwelyk ge slacht. Integendeel 3 Veurnaers van liet inannelyk geslacht zyn in andere gemeenten gestorven. Dien ten gevolge dal de sterfgevallen voor w;.t deze stad aengaet, moeten berekend worden op 192; dat is dus 23 sterfgevallen meer dan geboorten. 42 huwelyken zyn gesloten geworden, te weten: tusschen jongmans en jonge meisje?, 35 jongmans en weduwen, 4 wcduwacrs en jonge meisjes, 2 we- duwaers en weduwen 1. Inlusschen zyn 88 vreemdelingen de stad komen bewoonen, zoo dat de bevolking die op 31 december 1850 lol 4701 beliep, op 31 december 1857 op 4775 gebragt was. Men heeft alhier dikwyls gesproken van dc be lemmering der groote Merkt op den woensdag. Inderdacd alles wilt op du groote Merkt wezen: g’hebt er de Graenmerkt, de Groenselmerkt, de Bo- terinerkt, dc Konyncnmerkt, de Yzermerkt, drie a vier roeken kramen met stolliegoederen, tabakmar- chands, klompenmakers, enz. enz. Alles is dooreen gemengd en er bestact geen rangschikking of orde, liet is te verwonderen hoe er aldaer reeds geen on gelukken zyn voorgevallen. Door het leggen van nieuwo steen- en zandwegen wint de Oraenmerkt van week tot week aen, en is nu reeds een der aenzienlykste van Belgic geworden. Door het verbeteren der wegen en de gciuakkelyk- heid der communicatie komen er nicer en meer kraineniers ter merkt. Allo die kramen, alle die verschilligo koopwaren op eene en dezelfde plaets gesteld, kunnen niet mis sen van eene verwarde opeenhooping te veroorzaken. Geern zagen wy dat stadsregering daerin voorzage. Men zou by voorbeeld do Graenmerkt, die alle dagen aenwint, op zyne voormalige plaets laten. De Groenselmerkt warogeheel wel in do Noord- straet by het huis van den heer ontvanger lack. De Boter- en Eijermerkten zouden op den Appel- tnerkt konnen overgebragt worden, enz. enz. Zoo doende zou er ten minste meer regelmatigheid bestaen en do vrees voor ongelukken grootendeels verdwynen. Wy hopen dat onze regering dacrop acht zal nemen. Men leest in l’Emanoipation. «Men zegt dat de heer Tesch, minister van justicie, aen de kamer do afschalfng gact voorstellen der weten en reglementen die den taks der intresten voor leeningen «n hypo theken vaststellen, liet geld als eene eenvoudige- koopwaer moetende beschouwd worden, is het niet noodig, volgens de opsteller* van het ontwerp, de voorwaerden van verkoop of van verhuer der kapi talen te regelen. Men beweert dat dit ontwerp in de kamer door eene groote meerderheid zal aenveerd worden.» Den 7 dezer heeft een brand te Poperinge het huis bewoond door Barbara Pich, gedceltelyk in asch gelegd. Tc Mculebekc is vrvdag aengchoudcn Karei do Zitting van 22 december. 83 mannen zyn present aen ’tappet M.’ Coppicters van Brugge ncenit het woord.» Ik peis ik nog al zegt hy, dat er van deze winter veel kolen zullen noodig zyn, cn ongel ukkiglyk gacu de engeliche kolen moeten regten betalen te rekenen van det. 1 january 1858. Dat het nieuw ministerie van het gedacht was van het oude, en van het myne ook, wy zouden aen de Kamer voorstellen dat tyd- stip nog wat te verschuiven en alzoo beletten dat de kolen cpslaen. Wat denkt er Mr. Erère over? Mr. Frére, do minister van financiën, dieeen Wael is, cn die hoegenaemd van don vryen invoer der cngelsche kolen niet wilt hooren, maer ook van de eerste dagen geene woordenwisselinge wilt hebben met eenen representant van de linker zyde, byt op tyne fyne lippen en antwoord Vriendje Coppieters, de zack i« gewigtig zy verdient een ryp onderzoek, en daerom heeft het ministerie nopen* die kwestie nog geene beslissing genomen Wy zullen er op eenen anderen keer van spreken. Mr. Rodenbach is van het gedacht van het oud mi nisterie; Mr. de Brouckere zou gelyk Mr. Erère ook liever de discussie op de koolregten uitstellenMr. Coppieters is kontent en men spreekt over wat anders. Het gene op het tapyt komt is eene pro positie om het peruonneel van het hof van appel van Luik to vergrooten, om dat die heeren, die nog zoo veel slapen en leeg loopen als werken, het zoo schrik* kelyk lastig hebben Al de representanten zyn be wogen door compassie; en, in eenen oogpink, noemen zy eenen gebeden hoop nieuwe regters, pro- kureurs, substituten, advokaten - generaals, com- miiengreflier», en wat weetik al. De boer zal'tal betalen I Voor’t leste wordt cr een handelstraktaet ge stemd tusschcn Belgio on do twee Sicilian. Onze wetgevers zuchten van vermocithcidcn rollen hunne matten op. Het is dric cu een kwacrt. Zitting van 23 december. Het is wodcr al twoe uren on een kwacrt als do heeren byeen komen. Buiten hunne bezigheden in de Kamer, zy hebben het te Brussel styf lastig peiije? Ja, ja: ’s morgends ten acht of ten negen ure ópstaan de gazetten en correspondentie lezen een representant ontvangt alle dagen ten minsten eene halve puipegalo brievendan een koppel broèr- kens of kadetjes eten met chocolat dan zich was- sehen en scheèren, zich het hair vetten en de baert smeèren; zich de tanden en do nagels poetsen dan zich voor zynen spiegel in de declamatie oefenen, audience geven, enz., enz. Dat vraegt al g’heel veel tyd. Er zyn nog al cons meee als twee mael twaelf leden te kort. Mr, Rodenoach spreekt. Ik zie niet, zegt hy, waer om dat Mr. do minister Rogier eene circulaire ge schreven heeft, om de menschen benauwd te maken van de fransehe kluiten en sous ik vind dat in ge heel niet wel, en dat het gouvernement zoo veel verstand had als ik, wy zouden al ons zwaer koper geld verkleinen en vcrligten en eon batje doen van ten minsten een millioen. En waerom hebben wy hier geen gouden geld dat is ook niet wel, dat i* eena groots gênatie. Mr. Lelièvre, representant van Namen vraegt dat men eene nieuwe wet zou voorstellen op de be lastingen, om dat zy tegenwoordig grootendeels door do kleinen menschen betacld worden (bravo!Hy vraegt ook dat de brieven voor geheel ’t land maer zouden getaxeerd zyn op 10 centimen. Mr. Henri Dumorlier spreekt van de noodzakelyk- heid van het kadaster te herzien. Mr. De Naeycr van Aelst vraegt dat men de tol- regten op de kolen zou verminderen. Het ministerie, door het orgaen van Mr. Frère ant woord op alle kwestien, maer zy zullen er later in do kamer nog op terug koeren cn het Adrcrtentie-Blad ook. Smet, wever, oud 24 jaren, beschuldigd van den 31 oogst op de jaermerkt van Popisringhe aen den land bouwer A. Top, van Proven, eene som van 360 franks in goud ontstolen te hebben.Op het oogenblik zyner aeuhonding, bezat de Smet nog 122 frank».

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1858 | | pagina 3