Veurne, 25 January. GEMEENTE-RAED. Kamer der Volksvertegen woordigers. - ESC 1 de om het dicnstjaer 1857. De ontvangsten bedragen fr. 1407-57 De uitgaven1185-37 het e. het bestuor, otn te weten al- iou hebben, en al welke kant Zitting run den 21 January. Tegenwoordig de beerenVanderheyde, burg meester; Ollevier, Deprey, Dewitte, Brycx, Maieur, Deetens, Behaeglle en Bernier. De iitting wordt ten 2 ure geopend, De sekretaris geefl lezing van het besluit by welke de heer A. Ollevier schepen dezer stad benoemd wordt. Daerna legt de heer Ollevier den eed af, en de heer burgmeester verklaerd hem als schepen ingehuldigt. De raed besluit met algemeene stemmen, op een voorstel gedaen van wege het schepetikollegie, van den nieuwen in bediening getredene schepen, in korpsonmiddelyk naer de tilling te gaeu geluk- wenschen. Mr. Ollevier'. «Ik dankc den raed over tyn ge nomen besluit. Ik achtc iny gelukkig de plaets te mogen ver vullen tot de welke Z. M. my komt te benoemen, en welke myne voorouders too lang bediend hebben. Myne gezondheid die voortdurend blyft beteren, tal hoop ik, toelaten, dat ik my van de my nieuw opgelegde taek behoorlyk kwyte. Ik heb de bediening van schepen aenveerd ten einde de belangen der stad en deszelfs ingezetenen meer en meer te kunnen voorstaen cn verdegigen, dit zal allyd myn doel zyn en stadswelzyn zal ik allyd en uit alle myne magt betrachten. De sekretaris geeft naerna lezing van het ant woord des bestuers van den yzeren weg op oenen brief aen hetzelve door den gemeente-raed toegc- stuerd, aengaende het opnemen van een gedeelte van den weg genaemd Burgweg. Hier zyn wy onze lezers eene kleine uitlegging verschuldigd. Het bestuer van den yteren weg had een gedeelte van den weg genaemd Burgweg naby de Roodstraet, ingelyftinde statieplaets er dacr gedeeltelyk een gebouw op gesteld. De stad schreef aen waerzy haren uitweg de Bootstraet zou kunnen gemeenschap hebben met de kalseide van Brugge. De administratie tan den yzeren weg geeft in haer antwoord te kennen dat zy eene kalseide zal leggen, leidende van de Bootstraet langst de statie, naer de kalsei van Dixmude regl voor de herberg den Haen, dat aldus de communicatie in plaets van belem merd, veel gemakkelyker zal wezen, en dat de stad dacr door geen het minste verlies zal onstaen. MM Ollevier en Behaeghel vragen of er daerover geen aktzou dienen gesloten te worden tusschen de stad en de maetschappy, ten einde de passagie daer •euwiglyk te behouden. Mr. de burgmeester doet opmerken dat dit vooraf bepaeld is in het koninglyk besluit die dè concessie aen de maetschappy verleend heeft. Verders komt men overeen op voorstel van raeds- heer Dewitte, de stukken deze zaek betreffende, ter inzage der leden in het sekretariaet neèr te leggen, en in eene aenstacndezitting daerover te besluiten. Zitting van den 19 January. Om twee ure juist appel. Onder ander petitiën de permanente Depu tatie van West-Vlaenderen vraegt de ontlasting van de overschatting die in onze provintie op de grond belastingen drukt. Ondersteund door Mr. Boden bach- Een zekere Mr. Gregoir, waerschynelyk weinig vol- daen over den uitslag der zanglessen in de midden- bare scholen, vraegt dat mende jongens zou leuren zingen in de lagere scholen, omdat zy later geenen kostelyken tyd zouden verliezen. Verzonden naer de kommissie van petitiën. De inwooners van Dickebusch vragen dat fransch gouden geld gangbaar zou zyn in Belgi Ondersteund door Mr. Bodenbach. Jionsje Cailliau, sekretaris van het Parket van Veurne, vraegt eene verhooging van traktement. N. B. Hy heelt ma foi, gelyk, het Gouvernement gaet wel de jaerwedde van de arrondissements-kommis- sarissen verhoogen, zy die niets te doen bebben als van den bon jour te maken. De gemeenteraed van Gent vraegt dat men al spoe dig de vacrt van Schipdonck zou voltrekken. N. B. Hier in Veurne hebben wy ook wel het een en t ander te vragen voor onze vaerten en wegen, maer ’t en presseert niet. Zes honderd petitiën van gemeenteraden, partiku- lieren, enz. metten minsten 12,000 handteekens be dekt, vragen de afschaffing van de loting. N. B. De petitiën van Veurne en omstreken moeten nog ge boren worden. Bah er zyn er al genoeg. Las us zwy- gen ’t is meeste gemak. Mr. Armand de Perceval, de nieuwe Brusselsche volksvertegenwoordiger, legt den eed af. Om 3 1/2 wordt de zitting opgeschorst. Nummer dry van het dagorde, is eene aenvraeg den gemeente-raed toegestuerd door sieur TaCoen, ten einde een gedeelte gronds, gelegen aen stads Mestplaets, in cynspacht te mogen bekomen, om er gebouwen op te stellen. Mr. Behaeghel vindt dat vóóraleer nogmaels te laten bouwen op grond de stad toebehoorende, men zou dienen eene algemeene bouwlyn aentenemen. De heer BurgmeesterOver deze zaek is er reeds in ons midden gehandeld geweest, maer nu is daer de kwestie niet; het geldt hier te weten of men dien grond zal afstaen ofte niet. Mr. BehaeghelDe kwestie 'ligt zekerlyk daér. Er bestaen reeds twee huizen aen den beginne der slraet leidende naer de herberg het Sasjs, later kan deze straet aen beide zyden gansch volgebouwd worden, indien gy dus daervoor geene bouwlyn aen- neemt, zal er wederom eene reeks onregelmatige huizen daergcsteld worden, en men zal, in plaets van de stad te verlraeijen, dezelve een onaengenaem uitzicht geven. Naer eenige andere opmerkingen wordt de aen vraeg met algemeene stemmen verworpen. Het overige der zitting leverde niets opmerkens- wcerdig op. Zoo als men in het bovenstaendc verslag heeft kun nen zien, is de heer A. Ollevier donderdag namiddag als schepen van Veurne ingehuldigt geworden. Hel luiden der triomfklok, heeft deze biyde tyding aen de burgers der stad aengekondigd. ’s Avonds, terwyl talryke huizen verlicht werden, heeft de koninglyke maetschappy van Ste. Cecilia ded nieuw ingebuldigden met eene schitterende se renade vereerd. De benoeming van den heer Ollevier als schepen heeft hier door een-iedermet genoegen vernomen geweest, en dit is niet te verwonderen. De familie Ol levier heeft allyd van hare leden in de magistratuer der stad geleld, en het Veurnsch volk verheugt zich op nieuw eenen Ollevier aen het bestuer van stads zaken te zien. Daerenboven bezit de heer Ollevier ccn onafhankelyk karakter, eene onwankelbare wils kracht, die hem allyd de misbruiken die men icvers zou willen inbrengen zal doen verstooten, cn tegen de reeds bestaende doen worstelen tot dat zy ver- dwynen, in de gemeente Dickehuisch van het arron dissement Korlryk, is er op dit stond een verzoek schrift in omloop, om aen de kamer der volksverte genwoordigers te vragen maatregelen te nemen, op dat het fransch gouden geld wettigen koers in Belgien zou hebben. Hel onthael, te Mechelen aen den heer de Per ceval gegeven, is zeer schitterend geweest: gamchde stadwas verlicht, en een stoet, samengesteld uit acht tien maetschappyen, is den nieuwen vertegenwoor diger van Brussel tegemoet getrokken. De verzoekschiften voor de hervorming der mili- eiewet nemen in aenlal toe. Beeds zyn er in omloop in de steden Diest, VVavrc, Arlon, Nyvel enz. Dat van Wavre draegt de handteekens van 252 keizers, vaders van familie, leden van het schepcnen- kollegie en des gemecntcraeds. By gevolg is er een batig slot van fr. 222-18 De vergadering keurt de rekening van den tresorier goed en gaet vervolgens over tot het opmaken der begroeting voor hel löopende jaer 1858. Het artikel 1 der uitgaven jaerwedde van den sekretaris» op voorstel van Mr. Desnïet, tresorier, wordt van 50 franken verhoogd. Het artikel 2 druk- en bureel kosten als ook art. 3 aankoop van boeken, inschryving op de dagbladen zyn behouden gelyk het vorig jaer. De beraadslaging wordt geopend op artikel 4 kosten der pryskampen die in 1858 door de maetschappy zullen gegeven worden. Eenigeleden vragen naer het verslag op den voorstel van mynhecren Declercq en Leplae. Mr. dc sekretaris geeft te kennen dat het bu reel nopens dit voorwerp byeen geroepen is ge weest, maer dat de leden te weinig in getal zynde, hier op niet hebben beracdslaegd. Hy doet noch tans opmerken dat het ontwerp van programma der aenstacnde pryskampen moet gevoegd wor den aen de begrooting-staet welke door de hoogere overheid is gevraegd. Verschelde leden spreken eenige woorden op bet nut van dezen jare eene algemeene tentoon stelling van landbouwvoorbrrtngselen te openen. Na eene korte beraadslaging wordt dit in prin- ciep aangenomen en de vergadering stemt ten dien einde het dubbel der som welke in 1857 by bedoelde artikel werd voorgedragen. Niemand meer het woord vragende en dagorde ten einde zynde, wordt dc zitting 3 1/2 ure geheven. Dc zitting van 21 der zelfde maend, werd uit- sluitelyk verleden met bel onderzoek onder be trekking van ’s landbóuws belangen, des ont1 werpsvan den te leggen steenweg, leidende van den eenen kant van de Staveldambrug naer de kalchiede van Hoogstade naer Rousbrugghe, en van den anderen kant van Staveledorp door Crombeke naer Westvleteren op de kalchiedo van de Kortekcer naer Poperinghe. Een af druksel van het proccs-verbael dezör zitting is aen Mr. den minister van binnenlandsche zaken overgemaekt geweest, vergezeld van een smeek schrift in voorde.-le van dit ontwerp. UE. MM. kent verders den uitslag onz r poogingen. liet vaststellen van hel programma voor den jaerlykschen pryskamp van Peerden en Hoorn beesten was het voorwerp der byeenkomst van 8 april volgende. I.indelyk in algemeene vergadering van 14 October lest, deden wy een algemeen verslag over de maetschappy, sedert hare inrigling. Wy hebben onzen jaerlyksc.hen prvskamp aen welken 41 mededingers hebben deel genomen, op4julyl857 geopend. De volgende pryzen zyn door UE. gejont geweest. 2 premien voor Merrien van een tot twee jaren, gezegd Achttienmaenders. 2 premien voor Merrien van twee lot dry jaren 2 premien voor Merrien met veulens. 2 premien voor Slieren van alle ras.2 premien voor bekalfdo Veerzen. 3 premien voor Melkkoeijen. By gevolg zyn er 13 eermetalen uitgeloofd ge weest en eene som van 710 franken, hebben wy onder de winnaren verdeeld. De uitreiking dezer aanmoedigingen heeft met de g woone plegtigheid plaets gehad, in eene openbare zitting daer toe onder het voor zitterschap an den heer burggraef Alexander de Piiciiporl, provinlialen raadsheer, ten Stad- huize alhier gehouden, en in welke men ook de overhandiging heeft gedaen der landbouw- eerleekens door 'L. M. den koning aen dc ge noemde Eduard Verreghem, hovenier bootn- kweeker en Hendrik Decroo, handwerker, beide te Vruriio, vergund. Overigens, geloven wy to moeten spreken van <1* zittingen des besluer-raeds. In die van lOjuny 1857 heeft men, na do be noeming van den jury welke in onzen pryskamp beoordeeld heeft, op voorstel van een achtbaar lid, Mr De Munter, b. sloten, aen de bestendige afveordiging des provinlialen Raeds een smeek schrift in vourdeele van den ontworpen steen weg van Ihiuthcmdorp naer het geliuchte het Goudenhoofd in te dienen. Weinige dagen na dien, ontvingen wy van bedoelde overheid eene voldoende antwoord hl de vorige zitting, op mei 1857 gaf Mr. Dehooit, onze vcrdiensl dyke kantonale raads heer, zyn gedacht te kennen van gedurende het zoniergelyde onder dc bescherming der inaet- ■ch.ippy kosteloos eenige leergangen van pra- tiksche meetkunde te openen in voordcele van alle jongelingen die hun als lid onzer ver- eeniging zou hebben doen inschryvcn. Onmid delyk stemde het bureel in dit gedacht en deed Mr. Dehoon den aenbod, van voor rekening der maetschappy, den aankoop der benoodigde teekenbehoeflen Ie doen. Wy hebben met voldoening bestatigd dat deze leergangen door verschelde landbouwers zoonen cn werklieden zyn bygewooiid geweest; ook ge loven wy in hel algemeen gevoelen der maet schappy te deden met Mr. Dehoon hier open- baerlyk onzen dank te betuigen. Men kan im mers den vooruitgang des landbóuws niet beter betrachten dan door onderwys en ondervinding. Deze die zich hier toe aenleggen zyn de mannen die wv in onze vergaderingen geerno ontmoeten cn mogteii wy nog eenige zulke ieveraers in ons midden bezitten, dan zouden wy welhaast land- bouw-conferenlien openen, zoo als dezelve maende'.yks te Thielt plaets hebben en waerzy ally d door eene groote menigte met vrucht ge volgd worden. Ten verlcdenc jare, MM. sloten wy ons verslag, met UE. medewerking, by voortduring en ster- 1 ker, te verzoeken. Heden eindigen wy met aen UE. voren te leggen, dat hel onderwys den land bouwer t<^t uitvinding opwekt en zyn leidsman is in de ondernemingen om tot verbeteringen to geraken; by gevolg wy poogingen zouden moe ten aenweiiden, om het zelfde tc verspreiden. Vlerken wydu'sMM; in het algemeen om de leer zucht eens opgebeurd en verlevendigd te zien, dan, zegde onlangs een verdienstelyke onderwy- zer by dene vergadering van talryke jonge land bouwers, da(l zal de eerste,de nuttigste, de nood- zakely kste kunst voor het stoffclyk welzyn van denmensch, te weten: de landbouw, in zynen vollen glans schynen. Na dit verslag legt W,-. Desmet, tresorieriync rekening over, met des zelfs bewvsstukken voor

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1858 | | pagina 3