DEWEDüWEVERfflINCK, Veurne, 6 February. Landbouwnieuvrs. edersprekcn wat de nzsnorolznndifvn. ;en leu de toestand dier provincie ryk is zeer bcweenlyk. De Porte zendt versterkingen tegen de opgestane boeren, en er is niet aen te twyfelen of de rust zal in dat klein land weldra hersteld worden: maar het is enkel door de hervormingen in bestuerlyke zaken en in het regeringstelsel, dat men die rust zal kunnen duren maken. iets op te brengen verkwyneu der koinpagnie van 1 1,1 Morning-Posl echter er Brigham-Young mogen ontvangen. De firman der Porte, die den divan ad hoc van Moldavian ontbindt, is don 2a Ja nuary door den prins Caïmacan plcgtig afgekondigt geworden. Prins Vogorides heeft ten zelfden tyde een besluit alge- kondigd, dat op de strengste wyze alle ver- eeniging verbiedt, die voor doel heeft de werkzaamheden van den Divan voor te zetten. De onlusten, in Herzegowine uitge borsten, worden iedere» dag ernstiger en rln fnmtnnd dier nrovincie van het turksch GEMEENTE-RAED. uilroeijingsmiddel te wezen, dewylhyalle veertien dagen op nieuw in het werk moet gebragt worden, dat men dan nog niet vry is van de verwoestingen van dien koorn- byter. Een pachter van Bouvines is er eindelyk in geslaegd een uitmuntenden middel te vinden om de kalanders van zynen graen- zolder te jagen. Ziel hier hoe hy te werk gaet; hy neemt kempzaad, vlienderbladeren en look, hy pletlert dit alles ondereen in eenen mortier of anderzins, en strooi het hier en daer in kleine hoeveelheden op den vloer van zynen zolder. Voorzeker is deze middel allerzuinigst enisgemakkelyk om te bereiden. Ook gelooven wy, in het belang der landbouwers en anderen die zulks aen- gaet, hun hetzelve te moeten aenraden. POLITIEK OVERZICHT. De Moming-Post en de Press kondigen t>p eene byna stellige wyze af, dat een bill aen het parlement zal aengeboden worden, met het doel om de voorreglen te beper ken, die de vreemdelingen op het engelsch grondgebied genieten. De laatste rede voering van den heer de Persigny heeft Engeland aengemaend om eene leemte aen te vullen, die onder dat betrek in zyne wetgeving zou bestaan, en van wege het fransch gouvernement tot aenhoudende klagten aenleiding gaf. Volgens de Mor- mng-Post zou er van niets anders spraek zyn dan eene eenvoudige toevoeging aen de wet, waardoor de regtbanken zich zul len mogen bemoeijen met de samen- zweeringen, gcrigt tegen hel leven van een vreemden prins. In Frankryk is het wetsontwerp, bestemd om onder de hand van bel bestuer de pcr- soonen te plaatsen, op verschilligc tyd- stippen door staatkundige maatregelen gc- tronen, door den staatsraad byna geheel opgemackt. Het zal binnen kort het wetge vend lichaam worden aengeboden, nadat de keizer het eerste zal overzien hebben. Er is ook spraek van vyf groote policieaf- deeüngen in te rigten, in samenwerking met de vyf grooto krygsbevelhebber- schappen. Er is ook spraek van eene nieuwe wet op den verkoop van wapens, bommen, enz. Twee persoonen, dc eene Eranschman, en de andere vreemdeling, werkende me- depligtigen in den aanslag van den IA, en die zich ter plaets bevonden, zouden, zoo men zegt, er in gelukt zyn het grondge bied van Frankryk te verlaten, en aldus aen de vervolgingen van het geregt omlsnapt zyn. Men beweert ook, dat er zich onder de gekwetsten persoonen bevinden, die, zonder dat men de overtuiging heeft dat zy medepligtigen zyn, als verdacht worden gehouden van revolutionnaire denkbeelden le bezitten. De laetste brieven in Frankryk uit dc chinesche zeeën ontvangen, en loopende tot den io december, is engelschedagbladen hebbenaengekondigd, als zou de mandaryn Yeh het ultimatum der fransche en engelsche dagbladen heb ben van de hand gewezen. By het vertrek van den koerrier was dat antwoord nog niet ontvangen geworden; men kan er dus den zin nog niet van kennen, maer men dacht dat het ongunstig zou zyn. De fransche officieren, gelast met naer Canton de boodschap van hunnen admiraal te dragen, hebben van Yeh een zeer be leefd onthaal genoten. Zy zyn, zeer vol daan over hunne zending, terug gekomen. De laetste tydingen over den indischen toestand zyn min ongunstig, dan men het dacht, by de aenkomst der officiële de- Sedert eenigc dagen zyn er in den Dierentuin van Gent twee kalveren van Durhamsch ras te zien, voortkomende uit de stallen van den heer baron Peers, voor zitter der provinciale landhouwkommissie te Brugge. Alwie die overschoone kalveren gezien hebben, verklaren eenparig dat het I moeijelyk zou zyn, om in onze provintie zulke volmaakte dieren te vinden. Men weet dal de hestuerraed van onzen dierentuin, liet nuttige hy het aangename voegende, besloten heeft eenen modelslal te bouwen, alwaer de beste runderrassen zouden vereenigd zyn. Men verzekert langs eene andere zyde, dal gedurende het schoone jaergetyde, er in het lokaal der maetschappy landbouw- conferencien zullen gegeven worden, voor welken dc medehulp van eenige onder scheidene landbouwkundigen stellig be loofd is. Wy wunseben het bestuer onzer maetschappy van natuerlyke historie met die uitmuntende maetregelen geluk. De i veekweek en de verbetering der veerassen zyn heden vraagstukken van het grootste belang voor de sociale huishoudkunde. De kalander, dit kerfdierlje dal onze landbouwers, de kooplieden en de bakkers zoo geweldig plaagt door de schade die het aenrigt op de gracnzolder, heeft tot thans toe wederstaen aen al de middelen die men aen boord gelegd had omhel uit te roeijen. Men doet hem niets anders meer den oor log aen dan met de zilt, doch men verslaet ligtelyk dat dit middel erverreaf is van een peche. Maer men merkt voortdurend op, dat sir Colin Campbell in alle rigtingi zyne krygsmagten verspreid, iets wal d opstand loelaet. om op gansch zynen door- togt weder te versehynen en zyne verde digingspunten te menigvuldigen. Men verzekert op nieuw, dal prins Pre- tullo zich naer Parys en naer Londen zal beeeven, om te trachten de betrekkingen te herstellen, lusschen den koning van Na pels en de gouvernementen van Frankryk en Engeland. Men heeft redenen om te gelooven, dat die betrekkingen niet lang meer zullen onderbroken blyven. Een artikel van den Moming-Post is toe- gewyd aen de Mormons, die volgens de laetste tydingen bereid schynen om te ver huizen, niet naer Sonora, zoo als men .eerst gemeld had. maer naer de engelsche bezittingen van \oord-Amerika. Alhoewel die streken beden zonder bevolking en zonder landbouw zyn, alhoewel zy zonder i in handen de lltidsonbaci, is de van gevoelen, dat men en zyn volk niet zou TE VEURNE, Zitting ran den 80 January 18'ÓB. Tegenwoordig de heereaVanderheyde, burg meester; Ollevier, schepen; Dewilte, Maieur, Deelcns, Behaeghel, Bernier, leden. Het proces-verbael der vorige lilting wordt afgc- leten en goedgekeurd. De eerste lack aen hel dagorde is de benoeming van een lid van het bestuer der hospicien. De heer César Despot, regler by de regtbank van eersten aenleg alhier, wordt met algemeenc stemmen gc- kozen. Hel volgende objekt aen het dagorde is de acn- vraeg van sieur Loby, om tyn magaiyn staendc ter Kaeiplaets alhier, op eenen grond behoorende aen de. stad, te mogen optrekken en hel in een woonhuis te, veranderen. De aenvrager venoekt verder nog dat de stad hem een gedeelte van de Becstemcrkt palende aen bovengezegd magaiyn in cynspacht ion afslaen, ten einde er oenen kour van la maken. 'dier komtiich een tusschengcval voordoan. Wanneer den cynspacht van den grond waerop het magaiyn gebouwd is, afgestacn wierd, werd er in den nkt bepaeld dal erin den gevel van het ge bouw, ringen tonden moeten ingeinelseld worden oiu du revpeit te spannen waeraen da beesten den dag van de merkt vastgemaekt worden. De kwestie was nu hier te welen, of beesten aen den gevel van een woonhuis vastmaken, niet onveilig v< or d> siclfs bewooners tou weien, en of men niet diendeingeval dit bouwea toegestaen wierd - die ringen weg te nemen. Van den anderen kant wint de Beestenmarkt van dag tot da die ringen wegnemen ware dus de sland- plavts verkleinen en dus wetenlyk schade aen den lel'vn toebrengen. De raed beslist dus met algcmeoua stemmen do beslaende ringen nltlaer te behouden. Verders besluit men een enkwest van commodo et incouimodo te openen, en alleenclyk naer het sluiten van hetielve eene beslissing over den in cyns- pacht af te slancn grond te nemen. Verscheid» ingeietenen van ’s Ueerwillcmseap- pelle vragen om van Vcurne afgescheiden te worden. Il«l schepen kollcgie lal een verslag over dete laek opmaken en hel den gcmcente-raed voorleggen. Dc uiting wordt geheven. Een schrikkelykc ramp komt een onier achtbare ingeietenen te treffen. Do chicoreifabriek en olie molen van den heer Vanderheyde-Ghewy, burg meester alhier, staendo by de Zuidbrug, is gisteren omstreeks middernacht gansch de prooi der vlammen geworden. 'Zoodra men den brand gewaer werd was reeds geen blusschen meer mogelyk;alle de pogingen moesten zich bepalen aen het beschutten van dc aen- palenden wooningen, waerin men gelukt is. Het was een indrukkend schouwspel die groole houlten reus van beneden tot boven in vlammen to lien. De wind die rond middernacht watgereien was,bragt nog by om den brand te vergroolen, en deed op de stad letterlyk eenen vuerregen vallen, toodai men een oogenbiik voor nog andere rampen vraesde Ge lukkig heeft dit geen plaets gehad. Vele lieden hebben tichin dit geval onderscheiden wy kunnen die allen niet opgenomen, nogtaus tyn wy eene byiondere melding verscliuldigt aen Fran ciscos Titeca, Joannes Kybens, pompiers, en aen een werkman van den yteren weg die gedurende gansch den brand op liet dak van hel acnpalende huistalen, en leer veel bygebragl hebben om het aen de vlam men ie ontrukken. Men rekend de schade op 80,000 fr. Alles was ver zekerd. Op het oogei.blik dal wy dit sehryven rooken do puinen nog. Wy deden verder het programma mede van helCuncerl dal dc maetschappy ran Cecilia Zondag --rr- -- Heeft <le eer aen een-ieder bekend te maken, dat ly den koophandel van wylen haren man lal blyven voortdoen. Verders dat zy vooriien is van een allerschoonst assortiment porcelein, erislalyn, half cristal, glas en gleiswerk, pottery in steen- en aerdewerk, borstels voor tapyten, peerden en voituren; voor vrouws- en lURnskleederen, stoven, schoen, knopen, sloten, schilder- huis-en haerdborstels; glazen pannen voor daken, vensterglas, krywit, gemaekte blormen, yier- v»erk, zwingelzwaerden, potloot, yvoonwart, terpen- lyn-olie, chicoreicoffy; ook alle slach van pypen, pypekassen, tabakzakken, kabarelten, grove en iyne, enz, enz. Door de goedo kwaliteit der ware alsook door hare genadige pryzen, verhoopt ly by voorduring de gunst van betpublyk te verdienen. Men zegge het voort.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1858 | | pagina 2