5 Kamer der Volksvertegen woordigers. Nieuws van de week. Brugge, 5 February. Antwerpen 5 February. i uwe Waerom moest gy u dan met deze 1 I eene 0Ï er maer 62 rappor- juslioie. is ecnc Wie wilt er den Veurnaer voor eenen ver en eenen domper doen acnzieu ’t het Advertentie-blad niet. broodschry- en is ma foi De l eurnaer trek zyne schouders op van mede- lyden, zegt hy, eiken keer dal wy lachen. ’K zou T wel geloven, hy kan niet lachen. Grimmen of grinten dal kan hy goed tnacr lachen allé dan Kos, gy schynt wel fier te zyn omdat, sedert de verschyuing van ons woensdags supplement gy juist vier weken lang hebt kunnen zwygen. Dat supple ment moet u wel zwaer op het hart liggen. Grondwet. Men heeft in het gasthuis eenefranschejufvrouw gebragt, welke zich zelven helleven had willen ont nemen. Volgens men verzekert, is zy van Bordeaux afkomstig. Wy welen niet om welke reden datzyzich eene messteek in de borst heeft toegebragt. Do wonde schynt echter niet gevaerlyk. Deze pooging tot zelfmoord werd volbragt in eene kamer van het huis waer de juffer haren intrek had genomen. Zitting van 28 January. Ontleding van smeekschriften er zvn tegen de milicie-wel. Wederlegging van ten. Beracdslaging over het budget van Het ecnigste feit van belang van deze zitting, i Do confrater daegt ons uit om op twee punten, die wy hem hebben herinnerd, in byzonderheden te treden. De bewyzen die hy ons vraegt zyn waerlyk niet moeijelyk om by te brengen het zyn alom be kende zakenmaer, Kos, gy hadt beter gedaendat potje gedekt te laten. Morgen weeral diner der twaelf. Het is Thomas die deze keer zyne broederen de gastvryheid tal schenken. Ier hunner eer heelt men reeds een turkje van 17 pond geslagt. Ze zullen met geen grooten honger van tafel gacn. Leve de vrede 1 In een geval maer willen wy oor logen, en het is om ons te verdedigen. Kozyu heeft ons tot den oorlog gedwongen, wal bekome hem onze schichten. De Veurnaer verfoeit V eurnambacht. Had Veurn- ambachl dal moeten weten; hy zou, sankernelle 1 op gespeeld hebben.Marr wie was toch de eigenaar van dat Veurnambacht korte woordenwisseling nopens eene som van 3400 fr met dewelke het voorgaande ministerie de reis-, en bureel kosten van den Aartsbisschop vermeerderd had. Deze som wordt niet loegestaen. Het trakte ment van E., bureel-en reiskosten daerin begrepen, blyven bepaeld op dn som van 23,000. Lifting can den 27 januory 41 petitiën tegen de conscriptie. Inwooners van Moen vragen eene brug in hunne gemeente op de vaert van Bossuyt Ondersteund door Mr. 11. Dumortier. De inwooners van Blanken- berghe vragen eene vermindering op den vervoerpn s van den vis. h, alsook een uitwateringskanael en eene zeehaven. Understand door Mr. Coppieters, en voor wat den vervoerprys van den visch betreft, ook ondersteund door Mr. Van Iseghem van Oostende en door Mr. De Smedt van Alveringhem ten voor iade van de'isschers van de Panne en van Diieuport. Pi. B. Dit herinnert ons Mr. Calmeyn: het was ook apropos van den haring dat hy in de kamer debu teerde, hy heeft dan nog eens gesproken voor het be houden van ons kommissariael;dan is hy getrouwd en vervolgens is hy op zyne lauweren gaen rusten, zeg gende dat een ander nu ook zoo veel doet. Het bmljet van Jiisticic beloopende tol de som van 12,836,000 iï., is zonder hoegeuaemde bemerkingen van belang met algemeenestemmen goedgekeurd. N. B. Vooraleer naer huis te gacn besluiten de heeren in hel vervolg wat neerstiger tozyn en dagelyks byeen te komen om 2 ure in plai ts van om 3 ure. Le page attend beaucoup de nout, zegt Mr. 11. Dumortier. Lilting van 30January. Beracdslaging over het budjet van finantien. Mr. de llenesse maekt een couplement'aen Mr. Frére ovei- de spaarzaamheden die hy in zyn Ministerie heelt ingevoerd. Men geeft lezing van de artikels die allen zonder de minste observatie worden goed gekeurd. N. B. Mr. Frére, de minister van finantien was present. Uvervlord van Materie verp’igt ons het verslag over de volgende zittingen der Kamer tol een ander num mer lu verschuiven. do Ireffelvke lieden tusschen ons Veurnaer, hadden wy, na uwen aanvallenden ar tikel van 27 january, in bezit kunnen zyn van uwen zouteloozen ariikcl van woensdag lest, weet gy wat wy vry de grofheden er uil gelaten zouden nagevolgd hebben? Lees: nooit wist de onbehendige en onb lamely ke schryver van den Veurnaer wat bescheidenh id was; nu. gelyk voorlyds voert hy eene tael van een gazetopsleiler onweerdig. wy neuuen meueiyiien gehad l>y het lezen van uwe onbehendige, driftige en onbetame- ly ke bemerkingen die gy ons in uwe gazet van woensdag lest legenschryft. Wy moeten hel bekennen, wy verwachtteden ons van uwent wege aen geene bevallige beleefdheden; maer, zoo gestoord en geergerd zyn! zoo gram! zoo bitsig en bytend Om dat wy ons al lachende tegen uwen eerste grove aanvallen verdedigd hebben, wie had dat ooit van u gedacht? Heeft de mostaerd- plaester en de pillen die wy u hebben voorgeschre ven, uwen scherpzinnigen geest dan zoodanig ontroerd, dat gy al die kromme sprongen maekt en zoo schrrrrrrikkelyk kwaed zyt? Kozyu, gy moest u nooit kwaed maken! dat ’son gezond, en da er by, gy kent bet spreekwoord die kwaed is heeft ongelyk. Vreest gy niet Kos, dat men het reeds op u heeft toegepist? Op alle de keine beschuldigingen die wy u ten laste gelegd hebben, stamelt gy als een misdadige, die op heeter daed van pligtigheid aen eene slechte zack betrapt wordt, en niet weet op welke manier aen eene bekentenis te ontsnappen. Waerom dan, indien gy niet afgunstig zytge lyk of gy hel op vele manieren tracht te proberen waerom dan ons op eene onbeschofte wyze aenrau- den, en zulks voor het eenvoudig feit dat wy, xaek van openbaar en algemeen belang, en die zelf bekend gebrekkig te zyn, beknibbelen Gy weet ook wel dal een dagbladschryver het recht heeft de akten van een bestuer te beoordeelen, te hand haven en te laken, en wanneer by het met welvoegelykheid weet te doen, de herkentenis van het publyk hem altyd ten deele valt. Zyn wy in onze gezegden nopens stadsverlichting onbetamelyk ge weest? Zeker neen zaek bemoeijen Wanneer er, op het een of ander tydstip, eenen pennentwist tusschen ons beiden is ontstaan, was liet immers eiken keer gy niet die ons den eersten aenrandde?.. 'Zeg, Kozyu, was dit niet uit jalocrsch- heid Waerom is het dat gy ons zoo boosaerdiglyk, en zonder de minste reden, de naem van partydige toe werpt? Is het niet om ons als vyandig aen het tegen woordig stadsbestuur te doen doorgaan, en ons by zekere penoonen hatelyk te maken Zeg, is dat geenen snooden trek die u door de jaloerschheid wordt ingegeven Wie is de lasteraer en de lafhartige, of wel hy die een gebrek in sladszaken vaststelt, of wel hy die open- baerlyk en zonder grond een zyner bloedverwanten wilt zwart maken en voor zcdeloozeti wilt uit schilderen Wy zullen nu beide laten oordeelen. Genoeg daer over. Voor heden wel te verstaen. Zondag ochtend, om 8 uer, is de zoon van den inspektuer der douanen, gaende langs de vestingen van de Dampoort naer de oostendsche poort, een som geld van 800fr. afgenomen. De policiedoet neerstigo -opzoekingen om de daders van dien stoutmoedigen aanslag te ontdekken. Er is dezer dageu in Antwerpen eenen koning overleden, die sedert verscheidene jaren alhier achter de traliën zatten ongetwyfeld zyne vryheid, zyn ryk en zyn paleis betreurde. Sedert eenigen tyd washy ziekelyk, en zyn toestand werdj alle dagen erger; eindelyk heeft de leeuw in onze zoologie want’lis van dien boschkoning dat wy spreken den geest gegeven. Opdeden I dezer is hieraengekomon oostenryk- sclm brik Vico bevindt zich een matroos met een zoó monsterachtig grooten neus, dat hy waerlyk ernstige stoornis onder T volk verwekt. Nooit by menschen-geheugen heeft er zulk een grenadier préienlgeroepen op ’t neusenappel. Wanneer de ei genaar en drager van dit ongewoon ding den voet aen wal zet, wordt hy door eene gansche straetpro- cessie omringd. Vrouwen, mannen en jongens geven luidop lucht aen hunne verwondering. Stond nu dio nous |nog rnoedermensch alleen op ’t aengezicht, maer neen, nog zeven kleine akolieten puisten om ringen den vervaerlykeu vleeschberg. Wat zouden zy daer doen? God, de god der neuzen weet het. Maer toch, de straetjongens die dadelyk eene oplossing naer hunne wyze aen alles geven, roepen al spotland: 'Leg! en die teven kleine daer pelilionneren by den groole om ook neut te worden. Kos zegt dat hy de eigenacr van Veurnambacht niet was. ’T kan zyn. Maer waerom dan moest gy med culpa, med culpa, tried maxima eulpd, roepen? aen bare leden geven zal. Als gawoonlyk zal dit Concert door een Bal gevolgd worden. Donderdag namiddag was eene schipperin met baar kind in de Kaai gevallen. Een stasdsarbeider is spoedig de vrouw ter hulp gekomen, en heeft moeder en kind aen eene gewisse dood ontrokken. Over eenige dagen in het begin van den dooi was hel zoontje van den heer D. in eenen gracht na by destalie van den yzeren weg door het ys gevallen en in gevaer van te verdrinken. Een zyner schoolinaetjes kwam het ter hulp, en met vele behendigheid en tegenwoordigheid van geest gelukte het heiu zyn kameraad te redden. Verleden donderdag wordt het jaergetyde van den heer Réné Deprey, in Ste. Walburgakerk alhier, gecelebreerd. Groot was de toeloop der ingezetene die nogmaels aen de nagedachtenis van den braven en regtschapen man zyn komen hulde bieden. Altyd zal Réné Deprey, als’ bestuerder, hoog gewaardeerd blyven; wie met hein in innige betrekkingen is ge weest, zal nooit de deugdclykhoid van zyn karakter vergeten. De plegligheid der kerkceramoniën, de ingetogene godvruchtigheid der aenwezigen, de her innering aen die zalige stonden welke alle Veurnaers arm en ryk hy dien waren menschenvriend hebben doorgebragt, hebben by menigen nieuwe tra nen doen ontstaeu. De Kamer heeft besloten, in eene barer laelste zittingen, dat de voorgestelde welken voor het af leiden der Yzcrwalers zullen uitgevoerd worden. Bravo Maendng by hel slecht weder is een kuiter op een kwarlieruers afstand dar Penne op eenen bank geraakt. Hel scheepsvolk deed noodseinen, maer nie mand durfde op de woedende golven het ter hulp snellen. Hel schip is met hooge ly gelukkig kunnen losraken en heeft zynen weg oostwaarts kunnen voorlzetten. Men schryft uit Nieuporl’; Maandag II. heeft hel water der zee door de fello wind zoodanig opgeschud geweest dat dezelve, door de vuiInis-buisen welke zich in de haven uitlossen, in onze straten is komen binnendringen, rn de in- woouers der Valke- Oosleude-en St. Jacob-siraet, gedurende eenigen tyd in den neteligsten toestand heeft gehouden. Des nachts zyn alle maeli egclen voorde zekerheid en veiligheid genomen Wy hebban gelukkiglyk geene schaden tc betreuren. Men herinnert zich maer zulkdanige hooge ty sedert den 5 february 1825 in onze stad aenlesiippen gehad la hebben. Men schryft uit Oostende, van den I lebrunry: Eerte nieuwe en schrikkelyke ramp heelt onze haven getroffen. Reeds van vroeg in den morgend waeitle de wind met groot geweld, en by de hooge ly, het is tc zeggen om twee uer, werd de noord-noord- westen-wind allergeweldigst. De zee was zoo hol, dat gedurende dry opeenvolgende uren de zeedyk door de golven overmeesterd werd,die in de veslingsgrach- ten sloegen. Op honderd meters westwacrst van den hui saai, byna daer wacr de dyk eenen bogt vormt, hei ft de Zee een overgroot gal gemaekl, en een gedeelte van de binnênhelling weggenomen. Kanlbloksleenen en ver scheidene honderde steenen der oppervlakte zyn uit geslagen. /.oodra het Inge ty was, hebbende kapitein der genie Truinper, en luitenant-kolonel van Bergerhaus, van hel 9.* lienieregcment zich ter plaels begeven, vergezeld van eenigc soldaten en werklieden der genie. Op dit uer, 10 usr des avond, werken twee koiupagnien van het 9.* linie en afdeelingen der artillerie en der genie, met hunne officieren aen het hoofd, met de grootste vlyt. De zee is zoodanig gsweldig, dat zy schuimend tot op de daken van het Kursaal slaet. Hel Koiiingtyk 1‘actljoen was ook geheel overstroomd, en het zeewa ter, ual de voordeuren inslroomde, liep langs achter in de vestinggrachten. Eene petitie van do gemeente Brecht, onder- teekend door byna al do eigenaers, vraegt de veran dering der jagtwetton. De Moniteur deelt als volgt den korten inhoud mede van dit smeekschrift «Do inwooners beklagen zich dat in de omstreken van hunne wooningen, het wild zoodanig overvloe dig wordt, dat het niet zeldzaem is twintig hazen te gel) k hunne akkers te zien verwoesten. Volgens hen is de schade die men hierdoor lydt onberekenbaar groot. Dewyl er iels kan waerheid zyn in de klagtsn der aanvragers, en dat er redens zouden kunnon be- ataen oin (leze klagten in aenmerking te nemen, denkt de kommissie t« moeten voorstellen, de petitie naer den minister van binnenlandsche zaken te verzonden. Confrater, gy zegt dat wy u beschuldigen tegen MM. Beh. en B. geschreven te hebben. Confrater, gy zyt weeral builen de waarheid, art dat is noch geestig, noch schoon. Het woordje tegen die gy in groote letters schryft, stael by onsnielgedrukt. Over en voor hebben wy gezegd en nietvoor en rscss. Vriendje Veurnaer, Nu voor het laatste, en dit is serieus.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1858 | | pagina 3