I i Gent, 12 February. Veurne, 15 February. Besluiten en Benoemingen. Nieuws van de week. het J hangen; de talryke familie van de fynbek- ken, die gedurende den zomer by mHk lioenen inseklen cn rupsen verslinden. Ja zelfs tot onder de graenetende vogelen tpe vindt de landbouwer eene werkdadige hulp. De grauwe niusch, de gretigste dezer soort, wordtop het tydstip van het broeijèn vleesch- of beter insektetend, en spyst zyne jongen uitsluitelyk met poppen en vol- maekte insekten. Er zyn ook vogels, die gedurende een geheel jaer van hetzelfde tnsekt leven, zoowel ontler zyne volinaekle gedaente als onder deze van pop of nimf. Het is ook niet ongepast aen te merken dat sommige insekten, zooals de meikever, lot voeding strekken aen eene groote menigte, vogeh n, alsniede aen vleesch- etende dieren, van den wolf tot de boom- rat er onder begrepen. Ik ben overtuigd, zegt de schryver, dal men hel welligt zal beklagen geene maet- regelcn genomen te hebben ter behouding der kleine veldvogelen, die eiken dag wreeder vervolgd en vernietigd worden, en dat er misschien te laet zal aen gedacht worden om den landbouw tegen de aen- groeijende verwoestingen te bevryden, die hy door de vermenigvuldiging der kerf dieren van verschilligen aert ondergaet. Het is meer dan tyd dat elk een van ons zich gewoon maken van in die schoone en bevallige diertjes veeleer eene hulp dan een vyand te ontmoeten, op welker ver delging men zoo dikwyls buit. (De Akkerbouw). I altaer, aen- zonder Maendag avond heeft men met veel byval, den nieuwen dans quadrille des Landers, geleerd voor den aenstaenden karnaval. Het is eene fracije, ge- makkelykc dans, en zeer aengenaem oin zien. Deze gymnastique oefening was voorgegaan door een gevecht tusschen eenen Vlaemschen baen, in het orkest, en eenen Engelschen hacn, in eenen zwarten hoed. De Engelsche heeft moeten wykeu. Zoo als wy bekend gemaekt hebben, heeft de kamp tusschen het fyn engelsch enden half Limburgiclien, hall Turkschen haeu, dynsdag te Steenkerke plaeti ge had. ’T was kamp dood!.... Een jongeling die kwam van te tróuwen moest door zynen vader aen zyne nieuwe familie, die hy nog niet kende, voorgesteld worden. De vader, die zeer wel wist dat zynen zoon geen tooveraer was, had hem vooral bevolen te swygen, of ten minsten maer tespreken wanneer het volstrekt noodig was Hy komt toe, men ontvangt hem zeer wel, en zoo als het gebruik is by de boeren, is 't aeti tafel dat men kennis moet inaken. De jonge bruidegom, getrouw aen zyns vaders aenbevelingen, doet zynen mond niet open, of antwoord slechts doorja of netn; zoo dat de aenwezigen geen hoog gedacht van zyn verstand konden hebben. Een der gasten, oom der getrouwde, zegt halfluid aen zynen gebuer zeg dan, Thomas, vindt gy niet dat onze nieuwe neef er (litermaten dom uitziet? Myn vader,; zegt alsdan de getrouwde, nu dat ik hier gekend ben, ik mag klappen zoo veel ik wil, niet waer?» Men kan wel denken dat vader de vraeg zoo geestig uiet voodt als de andere gasten. De raed der stad Eecloo heeft op eene zoo ver- eerende als welverdiende wyze de menigvuldige bly- ken van belangstelling beantwoodt die de heer van Dammc-Bcrnier gegeven heeft zoowel aen de voorn, lige als aen de tegenwoordige akademie van teekeu- en bouwkunde der stad, lly heeft namelyk dezen vriend eu beschermer .au kunsten en wetenschappen benoemd tot eere-voorzitter (president honoraire') der- zelfde akademie. Wy verheugen ons over die welge paste en hoogst gelukkige benoeming, en wy twyfelen geenszins of elkeen wieeenigen prys hecht aen de heilzame en nuttige instelling onzer akademie zal in dit ons gevoelen deden. (Eeeloonaer). - De wonderen der elektriciteit. - Wy verleven een tyd van wonderen tegenwoordig! Een der meest bekenden is gewis hel wonder der elektriciteit, een der nieuwslen echter, dezer toepassing op den akker bouw. Men zaeit by voorbeeld een akker met erwten, en iaet de elektriserende machine daerop werken By elke nieuwe Ontlading worden de erwten grooter, en deskundige verzekeren, dat men melde proefneming moest ophouden, toen de erwten reeds de grootte van kalebassen hadden bereikt. Korenhalmen in ecu dektrieken bodem waren bin nen heteetmad zoo zwaer, als de dikste aspersiu. Ten gevolge dezer proefnemingen gaen geen sche pen meer mier luhaboe onder zeil; de guano, mitsga ders alle verdere mest, is een overtollig ding gewor den, en de zoo zeer geprezen zaedbemesling komt verder hoegenaamd niet in aenmerking. Regen, droogte, wind en weer raken van nu af den landman geen zier meer. Zoodra het graen of andere veldge wassen niet regl voortwillen, heeft de boer, in piaels van den hemel regen of zonneschyn af te smeeken,en kel zyne kliesteer-,.... ik wil zeggen elektriseerma chine voor den dag te halen. Zoo is de landbouw dan eensklaps in het eigenlyk wetensebappelyk gebied verheven. Ploegen nog eggen zal men meer op velden zien, maer overal voltaïsche balleryen, teidsche flesschen en allerhande elektri- seerloestellen. Gelyk naer postillons en ouderwelsche postwagens op onze groote wegen, gelyk naer trek schuiten in onze vaerten en kanalen, zal men in bet vervolg te vergeefs naer den zingend achter zynen ploeg aenstappenden landman omzien; hy is verdwe nen van hel aerdryk, even als Hilfe en de vele godde- looze godheden van h t oude Griekenland. De huisvrouw, die zich door de groentevrouwen niet wil laten overvragen, de oude vryer, die niet by een kok wil eten of porties uit de gaerkeuken doen, komen, en de zoodauigen meer kunnen nu voortaen Dè'k.'irnatnl zal van dezen jarc zoo luisteriyk niet zyn dan verleden jaer. Nogliint buiten hel Concert en bal dat de niael- schappy van Ste. Cecilia morgend aen hare leden zal gcv.m, vernenimi wy dat zy nog maendag na middag tusunen met de iii.ictschappy Rhatonka verdomd de straten|lcr stad zal doorloopen. 1) r dagen is er een kind te vinden gelegd ge worden in de kapel van kenbei ghe Men heeft tiet do naeii; van Kapullu gegeven. Du juslicic doel Opzoe kingen. Men leest in den Journal de Bruges, van den 6: Een droevig voorval heeft zondag lest, om twee uer, in een huis by de Daiumepoort piaelsgehad Ze kere M., koopman in kolen, had zich borg gesteld voor eenen Engclschman, die bier eene nyverbeid uitoefende. Daer d ze in bankroet werd verklaerd, zoo vervolgde men do borg, en do duerwaerdcr en zyne handlangers kwamen in zyne wooning. Buiten zichzelven, greep dié persoon eene pistool vast, en schoot die op den detirwaerder en zyn gezelschap af. Hel schol heeft niet getroffen. M is vader van tien kinderen. Men zegt dit zyne vrouw, tengevolge van dit tponeel zinneloos is geworden, Men scliryll uit Brussel aeu den Memorial van Kortryk: Men hééft ecu onderzoek over de uitwykelingen gedaan. HA getal der fraitscho uitwykelingen, in Belgian verblyvende, is sedert lang tol op omtrent BO verminderd. Men verzekert dal dit onderzoek, gedaeu ten gevolge der doorreis van de samenzweerders- moordenaers Pierri en Orsini, lol hiertoe niet ge- vaerlyks heeft aen den dag gebragt. By koninglyke besluiten van 0 january, zyn be noemd in de volgende gemeenten van het arrondis sement Veurne De heeren Guilleman, L. en Rabacy, F. schepenen te Adinkerke; Morlion, B. C.schepen te Alveringhem; Iluyghe, II. en Zw.ienepoel. H, schepenen te Avecap- pelje; P. Viane, burgmeester, en M. Verdoncks, en P. Vauden Broucke-M.ihieu, schepenen to Beveren; C. Ghyselen, schepen te Boilshoucke; A. Baclden en P. Wandelaere, id. te BulscampJ. Declerck en J. Cornille, id. te Coxyde; C. Duchatelez, id. Eggc- waerlskappelleP. Torrelle, id. te Gyverinchove L. Rolo, id. ie lloogstaede C. Pieren, id. te Southern; N. Rooryck, burgmeester en P. F. Linseale, schepen te Isenberhe J.-F, Slove, burgmeester, en F. Rycke- boer en T.-F. boys, schepenen te Leysele F. Breyne, burgmeester, A. bynaert en C. Boussemaera sahepe- nen te MoêresL. Meynne, schepen te Nieuport J- Dequidt, id. te OerenA. Provoost, id. te Oosl- duinkerkoF. Vaji Tortelboom, id. te Pervyse; bVanhoutte, id. te Ramscappelle; L. Legein-Portier, burgmeester en P. Adam, achepan ta Sint-Joris Een dagblad uit Frankryk, verhaald ons volgende Over cenigc dagen, op hel oogenblik dat de ver- tooning ging beginnen van hel opera La part du diable, hadt de directeur noodig van de parliluer van dit stuk eens te overzien, lly iiadl ongelukkig- lyk dit boek niet by zich. Wetende dat hy zich hel werk by een zyner vrienden in stad kan bezorgen, belast hy een zyner bediende van het theater het zelve aanstonds te gaen vragen. De bode vertrekt in aller haest on komt buiten adem aen do woonst die men had aangewezen en klinkt. Eene jonge, eenvoudige onnoozele meid komt open doen. Mejulfer, Zegt onze bode, ik koom u de partituur vragende la part du diable, (wegens, of uit naem van den duivel.) De la pai l du diable riep de meid al vluglcnde uit I Maer zy hadt de deur open gelaten; de bode volgt haer op, herhalende zyne vraeg de la part du diable. Do jonge meid, vol va.. schrik, roept om hulp! loon vertoont zich den meester en vraegl wal er gaande is. Men legt hem alles uil, dn, zyne meid al lachen Q, gerust stellende, geeft hy de partituur van la part du diable aen den eenvoudigen bode, die toch met den duivel geen gemeens hadi. C. Ryckeboer, schepen te Sint-RicquiersRecour- Dejonghp, schepen te Stavele P. Markey, schepen te Steenkerke; J-B. Cambron, id. te Vinchein, P. De- schoolmeester en J. Idou, schepenen te Wulpen; 1’. Fpjley, id, te VVulvcringheru B. Duhocquel, id. te Zoejenaey. In de volgende gemeenten van het arrondissement Dixmude. De heeren C. Pieters en J.-B. David, schepenen te l.anipi-rnisse P.-E. Lenoir, schepen te LooP. Car- dinael, id. te Nieucappelle; C-L. Van Eecke, id. te PollinklioveC. Rodts, id Sluy vekenskerke. By koningiyk besluit van 11 january is do heer P. Mouthaye, afileelingslioofd by het provinciaal be stuur van West-Vlaendereu, kommissaris van het gouvernement b -tioenid by de ma -ischappy van den yzerenweg van Licht-rveldo op Veurne. By koningiyk besluit v <n 5 february is er aan den heer abt Piila rt, oud-pa<tor te Nieueappelle, thans w.io.lende ie Veurne, een pensiom van 7B7 francs toegestaen. By koninglyke besluiten van hetzelfde datum is er het onder zekere voorwaerden aen do volgende persoonen toegelaten daring uit te graven te weten Aen sieur Henri Deberdl te Bulscamp, uil een' stiïk zacilanden weidegelegenindezel.de geniepptit; aen sieur Ferdinand Vandewoude te Ramscappelte, uit eene weide gelegen in de zelfde gemeenteaen sieur Simon Declercq en Constantin Brumersch te Rams- cappelle, de eerste uil een stuk zaeiland, de tweede uil eene weide, beide gelegen in de zelfde gemeente van Ramseappelle; aen den heer Louis Desiuedt, te Alveringhem, uil eene weide gelegen te Wul- veringhem aeu sieur Pieter Aerlebout, te Ooslkerke, uit eene weide gelegen te Lampernisse; aen sieur Duytschaever te Dixmude, uit eene weide gelegen te Woumenaen sieur Eugeen Degraeve lo A'ieucap- pelle uil een stuk zaeiland en weide gelegen in de zelvegemeente; aen sieur Louis llabaey te Coxyde, uit eene weide gelegen iu Lumpernissu aen sieur Pieter Beknort te Adiukerke, uit eene weide gelegen te Bulscamp aeu sieur Angelus D'grave te Pervyse, uit een stuk zaeiland gelegen te Veurne, seklio s'Hcer- willeiuscappelleaeu Lhristiaen Lapiaese te Avo- cappelle, Üihon Declercq te Veurne, en Jan-Baptisle Degrave. te Sluyvekenskerke, uit drie verschillige perceeleii zaeiland gelegen te Veurne, sekiie Beoos- lerpoort. Woensdag had alhier de militie-loting plaeta. Dag van vreugd voor d’eenen, van verdriet voor d anderen, doch voorallen dag van uitspanning. Dis Vanreuterghem, een fruitverkooper alhie-, herinnerde zich Ook nog met voldoening dien dag, op welken hy, de klak op zy‘ Mars en Bacchus vierde, en om de verjaring er van eens goed overtebren- gen, liet hy zyn kraem in den brand, hing de beest uit en ging op de lappen. ïlaer een aental kapellen bezocht te hebben, go- raekte onzen Dis, die nog al liefhebber is van schoone kunsteryin St. ificolauskerk, en ging van altaer tot altaer om er alle de merkweerdigheden eens goed te inspekteeren. Men kan wel denken dat de oogen van onzefruit- marchand door den drank een weinig beschimmeld waren; dit was de oorzack dat by, by den altaer van 0. L. V. van Salette gekomen de juweelen die fezdve versieren van beneden niet wel kon onderscheiden. Om ze beter te kunnen bezigtigen klom hy op den altaer, nam de juweelen af en bekeek ze op zvn ge mak. Dis vondt er (litermaten veel gratie in, en in zyne verrukking, vergat h y ongelukkiglyk die weder 'e hangen, stak ze in zynen zaken ging er mede naer huis. Maer hy had zonder de politie gerekend. Do ver- dwyning der juweelen was bemerkt geweest, en Dis had schoon: je suis distrait, c'est une maladie op verschillige toonen te zingen, de gendarmen ver slonden dat niet, en leidd .m hem l’einden de Toord- straet in een hólel waer men de menschen leert matig leven. De diner diewy in ons nummer van zaterdag gekondiga hebben, is geestig, broedérlyk en ongevallen afgeloopen. Men was au grand complet, en alleenelyk twee der aenwezige hebben de prik gekregen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1858 | | pagina 3