Kieuws van de week. Besluitenen Benoemingen. Sterfgeval. Landbouvvnieuvvs. Veurne, 27 Maert. I der pryskamp, den heer de gemeenteraed van S. Nikolaes By Bevel: De Sekretaris, Cu. CLAEREBOUDT. 8064. 6038. 4917. 4112. 9634. 8962. 4557. 9502. 13,376. 64,162. Uit Aelst schryft men, dat de hoppe vast aen prys blyft, en niet meer zal af- slaen, om reden het artikel zeer schaersch wordt. De gemeenteraed van S. Nikolaes heeft aen het landbouw-komiteit, een sub sidie van 400 fr. verleend voor eenen veepryskamp, welke te Nikolaes op 12 july zal plaets hebben. Volgens den franschen landbouwkun dige graef Rosse, zal de aenstaende zomer een der heetste wezen die bekend zyn, en hy raedt alle boeren om beschutsels te bouwen voor hun vee. Gezien de circulaire van mynheer de gouverneur dezer provintie in dato 25 february 1858, ter kennis brengende van het Publiek, dat een byzonder pryskamp van hengsten, te Alencon (Vrankryk) van den 17 tot den 20 mei toekomende plaets zal hebben, en ten zelven tyde, ook een gewestelyke landbouw-pryskamp, de an dere geslachten van huisdieren bevat tende. Daer waerschynlyk onze goede veeop- voeders, deze gelegenheid zullen waerne- men, het zy om de beste stalen der schoon ste geslachten van fransch ras te zien, het zy zelf, om vooreigen, voortteelende dieren aen te koopen, verwittigd ten dezen einde zyne geadministreerde dat het programma der pryskamp, in het provinciael Gouver nement, ten hunnen inzage berustende is. Gedaen te Veurne den 27 Maert 1858. Burgmeester en Schepenen N. VANDERHEYDE. Verslag over de kivestie der milicie. POLITIEK OVERZICHT. Een stilzwygen, dat men gelukkig noe men rtiAg, heeft al het gerucht vervangen, ontstaan door de afkondiging der brief wisseling lusschen de kabinetten van Sint James, en der Tuilerien. MaerschalkPelissier is afgezant te Londen benoemd in vervanging van den heer de Persigny. De Daily-News geeft echter aen Frankryk dep raed van voortaen Engeland tot het uiterste niet te willen dryven, want alsdan zou dat land, zegt hy, een verbond aen- gaen in Ijet geheim met de europeschede- mokratie, en de verantwoordelykheid van dalfeitzou op diegenen vallen, diedeengel- sche natie tot die gevaerlyke noodzakelyk heid zouden hebben aengedreven. Dé aenval der Chinezen tegen de rus- sische gestichten van den Amour wordt bevestigd. De Chinezen bereidden zich sedert langen tyd tot dien aenval, en reeds hadden zy aen het kabinet van Petersburg zelve de willekeurige akten aengeduid van den gouverneur van Oost-Siberien, gene- rael MourawielT, dien zy niet den naem vaji russischen roover bestempelden. De piëmontesche dagbladen blyven ytjiot u|iuend het gerucht verspreiden dat liet ministerie Cavour op het aftreden start. De vrienden van het ministerie ver zekeren echier dat de besluiten der kom missie, door de meerderheid der kamer zullen verworpen worden, en dal men het ministerieel ontwerp uit dringendheid zal sttinmon. Het spacnsch ministerie heeft geloofd het ontslag niet te moeten aenveerden van deji lieer.Gonzah s Bravo, van zyne bedie ningen van afgezant te Londen, gegeven ten gevolge der redevoering, die hy tegen het vyetsontwerp heeft uitgesproken, dat onlangs door de cortcs is gestemd gewor den, nopens de vaststelling van den budjet. Het parlement van Melbourne in Austra- lien, heeft eenen bill acnveerdt, die den vader van alle k^nd van zeven jaren, dat niet leert lezen en schryven en naer geene school gaet, met eene boet straft. Die niaetregcl, die in het parlement van Mel bourne slechts doorgegaen is na de leven digste oppositie van wege eenige leden, bekomt devolle goedkeuring van den Mor- ning-Post die eene dergelyke wet in Enge land zou willen aenveerd zien. i!0 te zetten otn den wensch, PETIT1KS 68 104 108 77 ‘289 179 120 874 564 1701 BAJiDTZlKISS. Zondag lest, ter gelegenheid der eerste communie was het diner in twee en twintig verschillige plaatsen. l)e pataters «Iaën af. de het getal der onderteeke- Een persoon van aenzien, maer met een zeer be krompen geest, wilde zich in 's koningshof doen voorstellen. Zyn uwe edeldomstitelen in regel vroeg men hem. Ja, antwoordde hy, niets ont breekt er aen.Gy hebt zekerlyk uwen geslacht boom? voegde men er by. Wel, ging onze man voort, ik heb vele boomen op rayn buitengoed, maer ’k weel juist niet of dien er is: ik zal 't aen mynen pachter vragen. Bykoninglvk besluit van 19 maert, is er volle kwytschelding verleend van alle vcroordeelingen die geene maend en geene boet van 16 franks overtreffen of van eene der straffen afzonderlyk, uitgesproken vóór 16 february laetstdoorde korrektio'nnele regt- bank, of vat; enkele policie, krachtens het strafwet boek. o Mev. Pourchez is te Fruges, in het departement van Pas-tle-Calais, in den ouderdom van 100 jaren overleden. Zy laet 125 kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen na. PASPOORTEN. De belgische reizigers die zich user Frankryk be geven, moeten voor iedere reis hun paspoort doen viseren door eetien fransohen diploiuatischen of konsulairen agent. Hel eerste civa zal alleen den kanselarylaks be talen, De andere visa gevraegd tydeus don gewoonen duer van het paspoort dal is een jaar worden kos teloos afgeleverd. Defransehe legatie zal geen vreemd paspoort meer viseren wacropslaet: M. en zyn gevolg, zonder de namen en den ouderdom te melden der persoonen van dit gevolg. Zy zal ook weigeren de paspoorten te viseren, afge leverd door belgischen diplomatische of konsulairc agenten aen persoonen die geene Belgen zyn. (Jlont/cwr). HET E0LLE6IE VAN BURGMEESTER EN SCHEPENEN DER STAD VELRNE. Hel schynt nu stellig dat ze te Dixmude ferm kermis zullen houden, ter gelegenheid der inhul- ding van onzen yzeren weg. De Veurnacrs gaen ’t hamme been voor cadeau krygen. Dynsdag morgend had alhier ten 10 ure morgens den lykdienst plaets van den heer Beequé, assistent by de parochie kerk van den H. Nikolaus. Ganseh Veurne was uitgelaten om den cerbied- waerdigen geestelyke eene leste hulde aentebieden. Dil is niet te verwordereh. De Véiirnaers herinnerden zich nog dé talrykc dienalen die den heer Beequé aen de slad bewezen had, en wildenden achlingswaèrdigen gryzaerd eenen treurigen en laetsle blyk van erkentenis toedragen. De kerk was, gedurende den dienst, lelterlyk opge propt, en eene menigte ryken, burgers, werklieden en arme mcnschen hebben den afgestorven tot zyne iavlste wooning vergezeld. Morgen zal de plegtige uitreiking der St. Helena medalie aén de oudgedienden van Napoleon de eerste gedaen vorden. De niaetachappy van Ste. Cecilia zal Uit feest met hare tegenwoordigheid ver- luisteren. Ziel hier de namen der zeventien gedekoreerden MM. Bouten, Framciscus. Brycx, Desiré, Bernier, Charles, Beun, Pieter, Routier, Pieter Boudeweel, David, Allo, Engelbertus, Dewulf, Joannes Franciscus, Dispersy n, Jokobus, Herlrickx, Melchior, Mnrlicr, Franciscus, (Jpstaelr, Petrus, Ridey, Joannes, Vanhaecke, Bernardus, Vanheé, Carolus Josephus, Vereetsoghe, ff ndrik, Woutters, Carolus Ludovicus. Tiet verslag is rondgedecld geworden, hetwelk de kommissie heeft opgemaekl over het vracgpnnt van de afschaffing de militie. Dit verslag deelt de volgende opgadf mede van ingekomene petitiën, en I naers STcniiv. Antwerpen Brabant West-Vlaenderen. Oost-Vlaenderen. Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen Total: De kommissie drukt do hoop uit dat het niet zal noodig zyn de kamer aen te zetten om den wensch, uitgedrukt door 64.162 burgers uit alle streken des lands, gewetensvol te onderzoeken, alsmede dat het gouvernement zich onverwyld over dc kwestie der milicie zal verklaren. V In ons voorgaande nummer hebben wy bewezen boe Veurne een der gezondste, der properste en netste steedjes is, wy zullen nu cenigc derzcl ver aen- genaemheden aenhalcn. Veurne bezit verscheide schoons raaetschappyen, waeronder twee muzykgenoolschappen, Rhetorika, Sebastiaen, enz., enz. Zyl gy, vreemdeling, liefhebber van harmony, van den zang, van het deklameeren, of van met de handboog te schieten, deze vermaken kunt gy in deze versehillige maelschappyen vinden. Zytgy bewonderaer van schoone gebouwen, koomt dan en aanschouwt ons Stadhuis met zynen loreu, de kerk van Ste. Walburga, het Paviljoen, enz., enz. Men heeft, wel is waer, het aenzien van het Stad hui» bedorven met daer kassynen met groole ruiten iutesteken Het is waer dat het oudemannenhuis als wegge stoken'is, dat men wel acht dagen zou moeten zoeken, vooraleer het onlangs nieuwgebouwd schoollokael voor d’arniekindërén, te vinden; Het is waer dat men som* toelaet op eene onregel matige wyze <le kassynen in eenen voorgevel te steken, ’t is te zeggen dat’t eene dikwyls een paer voet hooger is dan dat er nevens maer dit doet niets aen <le zack en daer mogen vela mcnschen komen naer kj ken. Zyl gy liefhebber van eene fyne buikvulling? Wel, koomt dan naer Veurne. Veurne is hel land der tafelvrienden, der lekker bekken by uitstekendheidhet luilekkerland, in een woord. 4N y willen dacrdoor niet zeggen dat hier, even als in het luilekkerland, de kiekens u gebraden in in den mond vallenneen, dat ware overdryven, maer onder bat opzicht van het mondje, het maekt hier zeer goed. In den winter, gaet er niet eene week voorby of men heeft in d’eene of andere herberg een toupétje. Nu heb je de onlangs opgerichle drywekelyksche diner der twaelf apostelen, waeraen een-ieder mag deel nemen als hy uitgenoodigt is dan in d eene of andere maelschappy een smulpartytje, enz., enz. Drinkt gy geern een goed glas bier komt naer Veurne. ’s Avonds vereenigd men zich in d’estaminety al- waer men al redekavelen,' of éett parlytjén met de Verscheide persoonen hebben eene zekere vrees uitgedrukt op de kloektc der balken boven do Iteenen zael van het stadhuis en verzekeren ons, don derdag na middag do zoldering te hebben hooren kraken. M n weet dat do regering onzer stad eenen brief geschreven had aen de administratie van den yzet en- weg van Lichlervelde op Veurne, om te weten wal zy voornemens was te doen ter gelegenheid der inhul- ding van gemelden weg. De administratie heeft geant woord dal de feesten der inhulding te Dixmude zul len plaets hebben en dat wy hier feest zullen mogen houden met de opening van de spoorbaen op Duinkcrke. Dal is hetgeen men noemt: vygen agler Paesschen!

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1858 | | pagina 3