I Besluiten en Benoemingen o Nieuws van de week. Kamer der Volksvertegen woordigers. Veurne, 17 April. Landbouwnieuws. 9BHI J 'I lY >n ?r n it yf te I 1 vcrnfinont in zyn geschil met Napels niet te willen ondersteunenFrankryk is nog min bereid om zich met die zaek te be- moeijen. Piëmonlhlyft dus aen zyneeigene middelen overgelaten. Eene telegrafische depcche uit Madrid meldt dat de senaet met 75 stemmen tegen 6, een voorstel van den heer Tejada ver worpen heeft, strekkende om de bekend making hy middel der drukpers van de zit tingen te wyzigen. ïn Zweden duert de ministerieële krisis nog allyd voort. Wy hebben reeds gemeld, dat de groote engelsche jury, of de jury van inbeschul digingstelling, Simon Bernard en Thomas Al'sopp voor den vonnissenden jury had verzonden, onder de beschuldiging van sa menzwering tegen keizer Napoleon. By een ander besluit wordt Simon Bernard insge- lyks voor den jury verzonden, onder be schuldiging van medeplegtigheid in den aenslag van den 14 january. Men weet dat die tweede beschuldiging de belangrykste der beide is enkel nopens dit punt dat er getwist en getwyfeld wordt, of de engelsche wetten tegen de onder danen der koningin» die schelmstukken van dat slack bobben begacn, op vreem delingen kunnen toegepasl worden, die op engelsch grondgebied verblyven. I i k i a IVoens- h st baldattot diep Men zegt dat het eerste locomotief Dixmude zal o t re ist i i I o t r n, en i, in i'. •1.9 m or ei 9 Door koninglyk besluit van 9 april, is de heer Jozef Valcke, onder-luitenant benoemd in het korps der pompiers van Yper in vervanging van Francies Mieroo, die zyn graed als eere-titel behoudt. Een elegant gekleed heer, drong by de opening van de opera eene dame ter zyde en plaetste zich voor haer. Weet gy, mynheer, hervatte de persoon die haer vergezelde, hoe men zulk een gedrag als het uwe by ons noemt Foorkoniend, antwoordde do andere bedaerd. eenige maenden later, na oogst, cene tweede land bouw feest uit te schryven. By gevolg, MM. uw bureel is van gevoelen gedu rende 1858 geene algemeene tentoonstelling van landbouw-voortbrengsels te openen. Nemaer zal het alle pogingen aenwenden om onzen jaerlykschen pryskanip van huisdieren belangryker te maken. De meaning van het bureel is, van dezen jare, boven de premien voor werk peerden en hoornbeesten, pryzen voor kiekens, kalkoenen,eenden en konynen, uit te loven. Wy zullen UE., MM., hierover breedere uitleggingen geven,by het vaststellen van het pro gramma tot het welk gy welhaest zult overgaen, Ondertusschen voeden wy de zoele hoop dat gy zult gelieven in ons gedacht te stemmen en alzoo door ÜE. medewerking onzen iever te ondersteunen in dit en alles wat wy tot voorspoed des landbouws zouden konnen beoogen. Die de quadrille des lansiers begeert te loeren, be- geve zich, den zaterdag van 7 tot 9 ure ’s avonds, in de herberg de Keixer, alwaer een dienstwillige en bevallige professor van Sluis, hem kosteloos de uoo- digc lessen zal geven. Eene inschryvingslyst voor het banket ten dago der inhulding des spoorwegs, is te Dixtnude in om loop, en de Veurnaers zyn uitgenoodigd om ook in to schryvenvoor het gedenkstuk dat de stad Luik aen haren overleden volksvertegenwoordiger Del- fosse, gaet oprichten. Een ryke en eerlyke jood, die in den handel zware verliezen had geleden, was genoodzaekl zyno beta lingen lestaken. Na dat hy met zyne schuldeischers eer. akkoord getroffen had, bleef hem weinig overig. Een jonge ridder van de el wilde op zekeren dag met dezen braven man den spot dry ven en voegde hem toe: Mynheer, ik wenschtedat ik uw geld had. En ik, hernam dejood, dat ik uw verstand bezat, dan hadden wy beiden even veel. darmen hadden hem gezegd: Zonder papieren mogt gy niet in Belgien. De heer L., was dus bedreigd van tusschen Jeutnont en Erquelinncs te moeten blyven, inaer gelukkiglyk werd hy door den telegraef uit zynen netelachtigen toestand verlost. Nadat men te Saint-Quentin inlich tingen gevraegd had, mogt de heer L., naer zyne wooning terugkeeren. Sedertdien dag heeft hy vast voorgenomen in het vervolg nooit meer op het kon vooi te slapen, en van nooit een slap buiten zyne deur meer te doen zonder van zyn paspoort voorzien te zyn. O "Litling ven den 13 april. De zitting wordt om 2 1/2 uer geopend. Aen liet dagorder heeft men de beraedslaging over hel budget der openbare schuld. Het budget beloopende tot fr. 38,632,535-84, wordt gestemd zonder aanmerking door de 59 tegenwoor dige leden. Vervolgens heeft men deberaedslaging over aenbe- volene petitiën. Verscheidene petitiën uit het kanton Zout-Leeuw vragen eene verbetering van den toestand der ge meente sekretarissen. De Kamer verzendt die smeekschriften naer den heer minister van ’tinwendige met vraeg van uit- leggingen. Zy verzendt naer den zelfden ambtenaerde petitiën van verscheidene landbouwers der omstreken van het Soniëtibosch, waorby de uitroeijing der konynon en hazen dier streek gevraegd wordt. De heer minister van financiën legt dry wetsontwer pen neer; 1. ’ Het budjetvan buitenlandschezaken; 2. * Eene kredietsaenvracg van 610,900 fr. aen het departement van openbare werken; 3. ’ Een bygevoegd krediet van 7,600 fr. aen het departement van financiën. By petitie gedagteekend uit Schacrbeek, vragen verscheidene inwooners van Sehaerbeek de vernieti ging van het koninglyk besluit waerby de schepenen dier gemeente benoemd worden.-— De kamer ver stoot de vraeg en zet het onderzoek barer dagorde voort. By de petitie uit Poesele wordt gevraegd dat de kiezingen voor de kamers voortaen in de gemeente zouden plaels grypen. De heer de Theux zegt dat het nutteloos zyn zou een debat voor de petitie uit te lokken, doch dat do kamer met over de petitiën te stappen geen einde stelt aen de onregtveerdigheden die door de kie- zingwet geheiligd worden. De kamer stemt de voortzetting der dagorde, inge volge de konklusien der kommissie. De zitting wordt om vier uer geheven. Wy vernemen uit echte bron, dat de hoogerc over heid zich ernstig bezig houdt, met maelregelen te nemen, om de uitvoering der wet van 8 maert 1858, betrekkelyk de voorgestelde groote werken aen de rivierden Yzeren aen devaertvan Plasschendalc door N'eupor en Veurne, naer de franschc grenzen, te verzekeren. Reeds by besluit der bestendige afveer- diging des provincialen Raeds ter dagteekening van 9 dezer, is er eene kommissie benoemd ten einde by gemeente, en by wateringe (daér viaer de gemeenten in het bestrek van dusdsnigc instelling zyn), do uitgestrektheid der eigendommen te bepalen, voor dewelke do gemeenten en de belanghebbende eige naren zuilen moeten bydragen in de algemeene kosten der bedoelde werken het aandeel door den provincialen Raed vast te stellen. Deze kommissie is zamengesleld als volgt Voorzitter31? Vandromme, lid der bestendige aiveerdiging der provincialen raeds. Leden MM. Carlon, komniissaris van het arron dissement Yper; Clcp, oud lid van de kamer der volksvertegenwoordigers; De Brcync-Peellaert, volksvertegen woordiger Degrave, provinciale raedshcer; Burggraef de Nieuport, lid des pro vincialen raeds; Joye-Ghys, kommissaris van het ar rondissement Veurne-Dixmude; Merghelyr.ck, Ernest, provincialen raadsheer; Van den Pcereboom, Alphonse, lid van de kamer der volksvertegen woordigers. Geheimschrijver mat raedgever.de stem: M.' Do Munter, kommissaris der bueriwegen van het arron dissement Veurne-Di.'tmudo. Zondag heeft de maetschappy van Zannequin haer laetste winterfeest, met de medewerking van den jongen heer Lust, leerling van helkoninglyk konser- valorium van Brussel, gegeven. Alle de stukken hebben op eene zeer voldoende wyze uitgevoerd geweest. De heer Lnsl heeft op eene uitstekende wyze do twee stukken voor piano, die op het programma waren ingeschreven, gespeeld. Het eerste Sonate van Weber, van het begin tot het einde met moeije- lykheden bezaeid, speldde hy met eene juistheid, eene netheid en een gemak die de toehoorders in luidruchtige toejuigingen deden losbarsten. Het tweede stuk, la Clochelte du Ptllre, gevolgd door Galop di bravura werden door hem ook op eene zeer onderscheidene wyze uitgevoerd en verwekten een langdurig handgeklap onder de talryke aanhoorders. Het concert werd gevolgd door een bal dat tot diep in oen nacht duerde. Gedurende de maend maert laatstleden zyn er 3355 brieven niet kunnen te regto komen, uit hoofde van onvolledigheid, onleesbaarheid of onnauwkeu righeid der adressen. Het volgende geval, zegt het Journal de Charle- roit bewyst dat het niet a’tyd voorzichtig is in de wagons van den yzeren weg te slapen. De heer L. negoeiant te Sinl-Quentyn, had te Ca teau eene zaek te vereffen; hy klom in den waggon en na zynekaert aen den konvooiwachter overhan digd te hebben, viel hy, hetzy uit vermocijenis of verveling in slaep, en wanneer de wachten/e Cateau riep en de trein aldaer een oogenblik stil hield, hoorde of wist hy er niemedalle van. Toen het konvooi te Erquelinnes aenkwam, werd onze slaper door de Belgische gendarmen gewekt, welke hem naer zyne papieren vroegen. Hy antwoord de, dat hv zich bedrogen had,dat hy niet naer Belgien macr wel naer Cateau wilde gaen. Hy wachtte den terugkeer af van den Belgischen trein en toen deze aenkwam, klom hy er in en dacht nu weldra te Cateau te zullen zyn, doch te Jeumont werd hy door de franschc gendarmen tegengehou den.«Zonder papieren, zegden zy tot hem, mag er niemand in Frankryk komen. De bclgische gen- Verslag aen de maetschappy van Land- en Hoving- bouic' run hel arrondissement I eurne, op het voor stel der heeren Declercq en Leplae, ten einde ter gelegenheid der opening des gieren wegs van Lich te/ velde op Veurne, binnen deze stad eene alge- meone tentoonstelling van Landbouw-voortbrengsels te openen; namens het biueel, door E. Delescluse, sek/etaiis, in algemeene vergadering «jn Woens dag 1“ April 1858, acngeboden. Mvst UlKRIS, In zitting van 14 October 1857, werd er door twee achtbare leden onzer vereenigiug, de heeren Othon Declercq en Karei Leplae, het voorstel gedacn om dezen jare, in de hoofdplaets van ons bestrek, eene algemeene tentoonstelling van Landbouw-voortbreng sels te openen, ten einde alzoo met het daerstellen van onze spoorbaan op Lichtervelde, den vreemden de gelegenheid te verschaffen by ons die schoono voortbrengsels te konnen nazien. Ohtiiiddelyk werd uw bureel gelast dies acngaende in de opvolgende byeenkomsl schriflelyke maelre- gelozi voor te leggen. legen eene nadere vergadering, die van 13 janu ary lest, was uw bureel hel nog niet eens over deze zaek de afwezigheid van leden wiens gedacht te.’ slof als licht moest doorgaan, had het in de ontnogelyk- heid gesteld een besluit te nemen. Sedert, is men in staet geworden eons rypelyk de zaek te overwegen, en deze overlegging heeft uat- gene te weeg gebragt waer van wy de eer hebben DE Myne Heeren, hier eene korte ontleding te doen. Ver van ons de gedachte dat eene tentoonstelling van graansoorten, wortels en knollen meelgevende- voeder- spin of draad- oliegevende- en bittere planten, voortbrengsels der landbouwnering alsook van verheit rde werktuigen voor de boerenneringof eene tentoonstelling van fruit- en boomvruchten, hofgroenten, bloem- en pronkgewassen, alsmede van hoveiiiersalaein geen nol zou bybrengenintegen deel alreeds hebben wy het in princiep erkend en wy geloven dat het een krachtig middel is om tot ver beteringen te geraken. Zonder die tentoonstellin gen die den vooruitgang van deze of gene streek, van zulk of een ander gebruik, bewyzen, zou men by onwetendheid van die neiging om beter te gelukken tot eene onverschilligheid komen; zich inbeelden dat er niets meer te doen blyft en in tegenspoed alles aen bovennatuerlyke dingen toeschryvcn. Nochtans, Myne Heeren, uw bureel heeft de inoeije- lykheid ingezien, dezen jare cene dergerlyke ten toonstelling te openen, en dit om de volgende redenen: Om dat het ontnogelyk is deze in te rigten iegens het tydslip der opening van onzen yzeren weg, zoo als de 'opstellers van het voorstel het gewild hadden, aengezien uien verzekert dat bedoelde yzeren weg voor de maend juny aenstaende in dienst zal gesteld worden; 2.’ Om dat het nog ten ontydezoude zyn, de zelve gezamenlij k met onzen jaerlykschen pryskamp van peerden en hoornbeesten op den eersten Zaterdag van July te schikken Ten slotte, dat het to kostelyk zou vallen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1858 | | pagina 3