Ingezonden Artikels. Besluiten en Benoemingen Nieuws van de week. Kunst- en Letternieuws. Veurne, 22 Mei. Kiezing voor den Provincialen Raed. Kandidaten den 14 april, en uit la Plata van den 7 derzelfde inaend ontvangen. De kamers waren op 5 mei samengeroepen geworden. De brazilische yzeren weg van don Pedro II is den 29 maert ingehuldigd. De keizer en de keizerin woonden die plegligheid by. De geestdrift was te Rio-Janeiro groot, en men beschouwt die eenige uren yzeren weg als het uitgangpunt eener reeks, die het ryk zal doorkruissen. POL1TIEK OVERZICHT. Het èngelsch ministerie heeft eene eerste overwinning behaeld in de hardnekkige worsteling, waerbyzyn bestaen op het spel stond. De lordskamer heeft met eene meer derheid van 167 stemmen tegen 158, het voorstel van lord Shaftesbury verworpen. Die meerderheid van 9 stemmen is wel niet aenzienlyk, doch die stemming zal welligt niet zónder invloed zyn op het be sluit van het Lagerhuis. De opening der conferencien van Parys, die maendag moest plaets grypen, is op nieuw tot donderdag aenstaende verdaegd, en nog is het niet zeker, dat die opening op dien dag zal plaets grypen. De verande ringen, die men alle dagen in het engelsch bewind verwacht, zyn voorzeker eene hin- derpael aen het begin der conferencien, en het zou geene verwondering baren, zoo men wachtte, om die te openen, tot wan neer de toestand in Engeland vast bepaeld is. De laelste tydingen uit Indien zyn voor Engeland wezenlyk slechter. De vyandelyke krygsmagten zyn in Lucknow niet kunnen vernietigd worden, zoo als de opper-gene- racl er de hoop van had opgevat, en zy heb- nen zich verspreid in de gewesten, van engelSché troepen onvoorzien, en hen daer vervolgen valt zeer lastig. Eene onverdra- gelyke hitte heeft zich by de moeijelykheden van den toestand komen voegen, en ver- oorzaekt in de rangen van het europesch leger groote verwoestingen. Sir Colin Campbell vraegt versterkingen, en het gerucht was dezer dagen te Parys verspreid, dat het engelsch kabinet aen het franscli verzocht had, om zyne krygsmagt inChina te vermderen, opdat Engeland een een gedeelte zyner hulpmiddelen van daer naer Indien zou kunnen zenden. Volgens het schynt, heeft het engelsch ministerie het inzicht, wanneer lord Can ning, góuvcrneur van Indien, zyn ontslag moest geven, sir John Lawrence, thans gouverneur van den Punjab, tot gouver- neur-generael van Indien te benoemen met 24,001) p. st. (600,000.) inkomen ’sjaers. Uit China verneemt men, dat het officieel dagblad van Pekin eene vredelievende tael voert, doch dat de engelsche dagbladen, die in de chinesche kustkolonien gedrukt worden, het chineesch gouvernement en zyne agenten van list en valschheid be schuldigen. Uit Rusland verneemt men dat keizer Alexander voornemens is van den 12totdcn 27 juny eene reis in het noorden zyner stalen te doen. Iedere dag brengt byna het nieuws mede van eenen vooruitgang, door het russisch gouvernement gedaen. Nu heeft eene ukase de beroepen van boek- en steendrukker vry vtrklaerd, die vroeger omgeven waren van zeer ingewikkelde en byna onnakom- bare formaliteiten. De toelating om eene drukkery te mogen oprigten, zal verleend worden op eene enkele aenvraeg, vergezeld van een certificaet van goed gedrag. Die s< bikkingen zyn vryzinniger dan die, welke in verscheidene landen van West-Europa in zwang zyn. Verscheidene depechen uit Trieste en Ragtisa geven nieuwe byzonderheden over de worsteling der Turken en Montenegry- nen. Het is bevestigd geworden, dat de Turken, door de Montenegrynenverslagen, in wanorde op Klobuck en Kowenik zyn getrokken. Die overwinning der Montene- crynen heeft in de westerprovincien van het turksch ryk de kiemen van den opstand dieper doen wortel schieten. Op dit uer zyn de provinciën byna in vollen opstand. Men heeft tydingen uit Brazilien, van M.’ L. DESMEDx, grondeigenaer; M.' <lc vicomte Alexander de IIIEDFORT, grondeigenaer. By koninglyk besluit van 8“ mei worden subsidiën verleend aen de volgende gemeente besturen of kerk. Een dienstknecht was door zyne meesteres by hare kleesmaeksier gezonden om er eenen nieuwen man tel te gaen afhalen. Zy had hem stipteiyk bevolen, indien het regende, van een rytuig te nemen, uit vrees dat den mantel zou beschadigd worden. Do knecht deed wal de dame hem gezeid had en bragt den mantel door en door nat. Waerom heb gy inyne bevelen dan niet gevolgd? vroeg zy hem met gramschap. Madame ik heb eene voituer genomen zoo als gy gezeid had, maer gelyk of ik weel dat een dienstknecht nooit binnen in een rytuig tillen mag, zoo ben ik als naer gewoonte er van agter op geklom men. Niet legenstacnde april voorby is, zyn er nu nog van de vissehen welke men bezonderlyk in die maend vangt, alhier te vinden. Een onzer ingezetenen heeft vrydag zoo een gevangün, en toen nog geen kleinen. Onze held was om zyn dagelyks pintjen gegaen, en keek lustig op den schuiftafel spelen, wanneer men hem kwam aenzeggen dat een pressant aflairen hem te huis riep. De man hoest zich den boodschapper te volgen en vindt te huis komende, eenen brief liggen opzyn adres. Hem open trekken en ovcrloopen is het werk van eenen oogenblik. Men oordeele over ’s mans ver- baesdheid wanneer hy zag dat de brief bankbil- letten voor eene aenzienlyke som bevattede da welke hy van’s anderdags in do bank kon gaen af wisselen. Ik meer dan een half millioen ryk, vion djeune! mon djeune! wat zal ik met al dat geld doen? Zyne vrouw kreeg van blydschap eene appel flauwte om kort te maken geheel het huis was door dit onverwacht geluk onder te boven gekeerd. Watzullen wy daarmede nu doen? vroeg do man, wanneer zy een weinig tot bedaren gekomen waren. Wy kunnen toch met zulke fortuin te Vcwrno niet blyven, antwoordde de vrouw. Neen, neen I wy zullen Brussel gaen bewoones. Een schoon huis in de Rue royale betrekken. Dal wy prachtig zullen opschikken. Met sierlykc meubels. Ik zal eene koels met twee poerden houden. Ik zal eene logic in den theater hebben. Ik zalik zalenz., enz enz Een geluk, dat ons overkomt, als men het aen zyne vrienden niet kan mededeelen is maer een half ge luk; daerom liep onzen aprilvisscher weder naer de herberg en daer een zyner beste vrienden ont warende, gaf hy hem mededeeling van den onver- wachten baijaerd, en bragt hem mede naer zyn huis om hem hel bewys er van tc geven. Men verbeelde zich de teleurstelling, den spyt, het verdriet waerin devyf minuten te voren zoo geluk kige familie moest verkeeren, wanneer er bevonden werd dal de in den brief geslolene bankbriefjes niets anders waren dan twee billetten der lotery van Francfort, dat den brief zelve, welken hy haestig en tusschen donkeren en klaren slecht gelezen had, een berigt was dat, in geval van winst, men de gewonnen som alhier in de bank kon af halen, en dat het onver wacht deellol uit niets anders bestond dan uit eenen grooten schoulje van eenen aprilvisch. .Hdju logie, peerden, koels en prachtig huis in do rue royale te Brussel. fabrieken in onze provincie: O.-L. Vrouwekerk van Poperinghe; St-.Nikolaes-kerk van Dixrnude; St.-Mar- tenskerk te Ypere; de kerken van St.-Gilles, Gheluwc, Gulleghem, Oostduinkerke, Beerst, Wilskerke, Ise- ghem, St.-Kruis (by Brugge), Oostcamp, Thourout, Bekegem, Holiebeke, Polinchove, Moorsele, Denter- ghem, Jloere, Nieuwmunster, Schuifl’ers-Cappelle. De heer Rogier, minister van binnenlandsche zaken, heeft voor 40 afdruksels ingeschreven op het schoon tooneeldrama: Willem Tell, van Mr. Lodewyk Hoornaert, van S. Nikolaes, naer Schiller vertaeld. De welpeizende kiezers en vreedzame burgers van de stad en van de gemeenten, wenschen vnriglyk, dat deze hierboven genoemde heeren zouden herkozen worden, en doen al wat-zy kunnen om hunne kandi daten te o: dejsteunen. Wat ons doet verjtopen dat de kiezing eenen goe den uitval zal hebben, is, dal men overal hoort zeg- Verschelde malen reed» hebben wy gesproken van de belemmering onzer groote Merkt op den woen»- dag, maer nooit is er aen deze reklamen gehoor ver leend geworden. Ware het nu nogtans, nu dat het naburig Ilout- land met steenwegen overkruist is, dat onzen yteren weg die, voltrokken zynde, meer en meer vreemde lieden en vreemde waren zullen ter merkt brengen, ware het dan nu niet het oogenblik om daer een» ernstig aen te denken Alles op onze merkt is overhoop, de kramen met stofliegoederen staen in 't midden van eenen yzer- winkel, zeefd- en klompmarchands rondom een kraem met naelden en spelden, enz. enz. Op de sukrioenmarkt is de doorgang moeijelyk, ja zelf» dikwyls onmogelyk, en menigwerf heeft het weinig gescheeld of er gebeurden daer ongelukken. Het is te hopen dat de regering dezen slaet van zaken zal doen veranderen eer het te laet is, en dat bet alhier zoo dikwyls toepasselyk spreekwoord: alt hel kalf veidionken it dan vult men den put, ditmael niet zal moeten gebezigd worden. Woensdag kwam een man de Zuidstraet in. Be dwelmd door het gerucht der voorbjgaende rytuigen van alle «lach, hoorde hy niet dat een wagen met twee peerden bespannen hem opvolgde en geraekte onder de peerden. Door een gelukkig toéval slapten deze over ’s mans lyfzonder hem het minste letsel toe te brengen en hy inogter alleenlyk met den schrik van onder komen. Onder de persoonen die geroepen zyn om deel te maken van den jury in de eerste serie van het tweede kwartacl 1858, bevinden zich do heeren Ch. Dewulf schepen te Handzame; Dcetens, geincente- raedsheer te Veurne; P. J. Easier, grondeigenaer te Clercken en Aug. Dellair, grondeigenaer te Oostende. Zaterdag II. is het kind van Frans Verriest; molenaer te 3t. Joris, by Nieuport, onder het beluik der molenvlerken spelende, door een derzelve aen hel hoofd getrolfen geworden, die het verscheidene stappen ver heeft gesmeten. Het kind is leelyk ge wond maer laet toch nog hoop van redding Ecrsdacgs zal de aanbesteding in het gouver nement» hotel te Brugge plaets hebben Voor de onderhoudswerken aen het kantel van Plasschendaele langs Nieuport en Veurne, over de fransche grens naer Duinkerke van 1* juny 1858 tot 31 mei 1850. De gemeente Reninghe bereidt zich, om waer- diglyk het begin der werken te vieren van het tweede gedeelte van den kasseiweg, welke door dit schoon dorp heen, den weg van Veurne aen dien van Ypere naer Dixrnude verbinden moet. Den 25 dezer zal een banket worden aengeboden aen den heer gouverneur, de volksvertegenwoordigers en arrondissements- kommissariisen van Ypere en Dixrnude, aen den senator Van Woumen, de provincialen raedsheeren en de ingenieurs van bruggen en wegen. De Gaiett» iUédicale zegt dat het toéval een be proefd middel heelt doen ontdekken tegen de brand wonden door houtkolen veroorzaekt. Men heeft maer op de verbrandde plaets een koud stuk houtkool te leggen en de pyn zal zoo aenstonds verminderen. Een uer later is het zeer teonemael genezen. Men heeft verschelde proeven gedaen die de heelkracht dezer ontdekking bewezen hebben. Het waelsche nieuwsblad Potlillon deelt mede dat een schooljongen van Bois-Lessine( Henegouwen), die blinde-moeiken speelde, een winterkoningsken onder het welfscl eener kleine brug hebbende zien dringen, en op den buik zynde gaen liggen op deze brug om het vogelnestje te rooven,een oogverblin ding heeft gehad en aen zyne moeder is gaen ver tellen dat er onder de brug in kwestie een autaer, een tabernakel, eene O.-L.- Vrouw, enz. bestaet. Niet twyfelendeof er was een mirakel, vertelde de moeder van den jongen het feit op zulke wrze aen hare buervrouwen, dat heel het dorp aen het wonder geloofde en er op den Hemelvaartsdag meer dan 25,000 menschen uit do omliggende gemeenten de beruchte brug kwamen bezoeken, ondanks heileggen van verscheidene geestelyken, die niet wisten hoe be- wyzen dat er onder de brug niets dan het nestje van eert winterkoningsken bestond.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1858 | | pagina 3