1 BJ Veurne, 12 Jun y. Nieuws van de week. ft Prijskamp door dc Maetschappy van Landbouw uitgegeven. I ltd 31 inci Pcerdcn een 10 fr.; 2* pry», een bronzsu Hel gcmccnte-besl mi vastgesteld geworden by den gemeönte-raed van tl - PEERDEN-BAS. ras, geschikt voor den Land bouw. eene macnden, hun ver een ongeluk eg die eindigt aen de Mae*, tl van zwacr ALGEMEENE schikkingen. De mededingers zyn gehouden zich voorafgaan- delyk te doen inschreven. Ten dien einde kunnen zy zich by E. Deiïiclczi, sekretaris der maetschappy, van heden af tot den dag des pryskamps aanbieden. Dc peerden zullen, ter gestelde uer, op do Kaei- HDISDIEREN. JConynrn een van beide geslachten): 1* prys, zilveren eermetael en 1 eermetael en 5 fr. Ai>Atnv(ieder lot zal uit vyf hinnen on eenen hacn moeten bestaen): 1* prys, een zilveren eerme tael 2 prys, een bronzen eermetael. Kalkoenen (het lot zal moeten samengesteld zyn uit eenen kalkoenschcn haen en eene kalkoensche bin) 1" prys, een zilveren eermetael2* prys, een bronzen eermetael. Kenden (het lot zal eenen eenderik en twee hinnen moeten bevatten): 1’ prys, een zilveren eermetael; 2' prys, een bronzen eermetael. Het gcinccnte-bestucr zal nog verdorde volgende premien uitreiken welke zy beraadslaging van 1847, te weten A. Een verguld eermetael, ter weerde van fr. 21-07, aen dengenen.die hel grootste getal stieren, ossen of veerzen, ten minsten twee jaren oud zynde, zal ten toon gesteld hebben; B. Een zilveren eermetael, ter weerde van 15 fr., acn dengenen die hl grootste getal kalveren, min dan een jaer oud, z 11 ten loon gesteld hebben; C. Een zilveren eermetael, ter weerde van 15 fr., aen dengenen die hel grootste schapen zal ten toon gesteld hebben; I). Een zilveren eermetael, ter weerde van 15 fr., aen dengenen die hel grootste getal zwynen zal ten toon gesteld hebben. De tenloontleller moet eigenaar wezen van dedieren die liy do. i mededingen. Gedaen in zitting van het kollegic van Burgmeester en schepenen der stad Veurne, van 22 mei 1858. ALGEMEENE SCHIKKINGEN. Art. 1. Voorgaande pretnien zullen alleenlyk uit- gcreik. vorden aen de eigenaars der beesten die zullen volmaaktst zyn in gemaeksel en in vet.Do welgemaaktheid wordt vooral vercischt. Art. 2 De premien die toegestaen zyn voor de schapen en de varkens zulle maar uilbetaeld worden, 'oor het geval dal het bekroonde dier verkocht zy binnen de acht dagen na den pryskamp, e n geslagt binnen de dry maanden in het koningryk. Het vierde van elke premie, toegestaen voor de ossen en de veerzeu zal belaeld worden aen den land bouwer of kweeker, by welke de beesten geborenzyn, indien zy wel verslaande in België zyn geboren. Art. 3. Beesten van vreemd ras worden in den prys- kamp aangenomen, indien zy in België gebragt zyn geweest vóór zy een jaer bereikt hadden. Art. 4. De inschry ving der mededingers zal gedaan tvorden ten dage van den pryskamp, ten sladhuize, van 6 loi 8 ure morgens. By hel inschryven zal men stukken nederleggen, vaststel lénde den oorsprong der beesten en dc plaets waer zy geboren en opgevoed zyn geweest. De stukken zullen bevestigd worden door de burg meesters .Ier gemeenten alwaar de mededingers hunne huisvesting hebben. Als gevolg aen ons artikel van 9"juny, by het welk wy de inrigling vragen van eenen omnibus dienst tusschen Veurne en de Panne, zullen wy herinneren dat over een twintigtal jaren Blanken- berghe maer een dorp was, zonder schoonl? stralen, noch schoone huizen en die slechts door eenige vischkoopnians gekend was. Tegenwoordig is Blau- kenberghe een lief stadje, waer jaerlyks duizende vreemdelingen gedurende eenige maenden hun ver bi yf houden en waer in’t kort voor de verbetering der visschery en de gezondmaking der streek voor één miljoen werken zullen uitgevoerd worden. Men zegt dal Blankenbergho dezen voorspoed groolelyks aen zyn yverig besluer te danken heeft. Als verblyfplaels gedurende het zomersaizoen is Veurne duizendmaal aangenamer alsBlankenberghe; wy liggen op den yzeren wegen met eenen goe den omaibiisdiensl zyn wy ook maer een half nerfje van dezee. Op geene plaatsen levert de zeekust meer aangenaamheid op als aen de Panne. Indien dit ge kend ware en indien men hier acn de vreemdelingen alle mogelyk gemak verschafte, zouden zy welhaast met honderden afkarnen. Wat bron van voorspoed ware bet niet voor onze stad indien zy eene badstad mogt worden! wal voor deel zou dacr uit niet spruiten voor burgers en neeringdoeners, indien er alle jaren,duizende vreem delingen alhier gedurende blyf moglen houden Wy gelooven dal deze zaek wel weerdig is van dc aandacht van hel sledelyk Besluer. In alle gevallen hopen wy dal het al zal doen wal mogelyk is om onze kermis op le beuren en zoo luislerryk te maken als hel maer mogelyk is, en dat verscheidc trams de plaitir ons met duizende vreemdelingen zul len aenbrengen. Dikweri zyn er menigvuldige reklamalien ont staan, wegens do gebrekkige afsluiting langs onze spoorbaan. Een zwyn is onlangs door eenen trein vermorzelt geworden en overeen veertiental dagen waren drie koeibeesten uil eene weide by Avekap- pclle, misschien vyf minuten naer dat hel konvooi er was voorby gereden, zich op de baen gaen neder leggen. Dd zou ernstige ongevallen hebben kunnen te weeg brengen. Thans, verzekert men ons dat er maatregelen genomen zyn om eene sterkere afsluiting langs heen de weiden en meerscheit daerteslellen, om alzoo aen de reizigers meer veiligheid le geven en te be letten dal de rampen die, op de yzeren wogen Van het land van VVaes en van Monsop Manage, onlangs voorgevallen zyn, op onzen spoorbaen plaats zouden grypen. Maandag zal eene kommissie, bestaande uit eenige der rykstc ingezetenen van deze stad, zich vergaderen, ten einde maatregelen tc nemen nopens het banket dat, ter gelegenheid der herkiezing van burggraaf dc Nieuport als provinciaal raadslid, aen een aantal arme monschen dezer stad zal gegeven worden. Onzo jonge speldewerksters, ten getalle van honderd hebben, ter gelegenheid van klein II. Sakrament-dag, haer jaerlyksch feest, een uitstapju gedaen met den yzeren weg tot aen Lichtervelde. Woensdag aanstaande, 16 dezer, ten 10 1/2 ure voor middag, zal de maetschappy van land- en ho- vingbouw alhier, overgaen tol de kiezingeons voor zitters, in vervanging van den heor Vandevelde, ontslaggever. Wy hebbon over eenigen tyd gesproken van het ontwerp oin eenen yzerwag te leggen van Ypere, langs Dixmude, naer Oostende of Brugge. Zekere heer Adam, landmeter te Poelcappelle, heeft nu laten weten, dat hy eenen anderen bestudeert tusschen Ypere en Thourout, dat hy hem reeds gemeten heeft, en dal hy nog zal meten van Thourout naer Oostendo en van Ypere naer Belle of Ryssel. Men meldt uit Zulte,dat aldaerhet geruchtloopt dat twee arbeiders by het uilroden van eenen hout- kantin degemeente, eenen pot vol gouden en zilveren munt zouden gevonden hebben, volgens dc eene ter Een koopman schreef naer een zyner korrespon- denten hy heeft den tyd niet om zynen brief te a weerde van dertig duizend en volgens de anderen ter weerde van zestig duizend frank. Zoo dit geluk be waarheid wordt, dan wenschen wy den eigeuaer van den grond en de vinders geluk, want volgens do wet behoort de helft van een gevonden schat aen de vin ders en de helft aen den eigenaar van den grond waerop hy gevonden is. Hoe nadeelig overdaeden plotselinge verkoeling in dit warme saisoen kunnen teweeg brengen, bewyst het volgende. Een werkman te Hoorn die bezweet was en ter verkoeling eene kom botermelk dronk, is onder het drinken dood gevallen. De belgische postmail Diamant, kap. Hoed, is by den overlogt van Hoever naer Oostende aenge- klatnpl door een onbekend ainertkaensch schip, «lat hem eenige schade heeft doen lyden. De stoomer had 15 passagiers aen boord. De mist was zoo dik. dat men nauwelyks eenige stappen verre kon zien. Er is geen ongeluk te beweenen. Men vcrhaell «lat de heer Mahaut, van Mont-sur- Marchienne, die zich maendag op hel kouvo »i van Bergen naer Manage bevond, op eene wonderbare wyze van de dood bevryd is geworden. IIy was in het zelfde ryluig gezeten nevens den heer l'hiriar, zynen vriend. Aen de statie van Havré gekomen zynde, noo- digt hy den heer Thiriar uit om afie slappen en een glas te gaen drinken, l'hiriar weigert; Mihaut stapt alleen af, blyfl wat lange weg en komt eindelyk maer terug om hel konvooi zonder hem te zien vertrekken. Vyf minuten later was zyn vriend, dc heer l’hiriar, een lyk Men schryft uit Namen, 4jnny Dinsdag, om 7 uer’s avonds, is er gebeurt op den yzeren we~o tegenover den wal der S. Nikolaespoort. De huisvrouw f’yze was gaen wandelen langs da Maes. De zeventigjarige vrouw bevond zich tusschen de twee takken van den kruisneg, toen zy eensklaps door eene lokomotief omverre geworpen werd. Da r deze vrouw zeer doof is, had zy de verscheidc seinen noch de kreten der aanwezige persoonen niet kunnen hooren. l’oen zy het gevaar gewaer werd, wildezy vlugten, maer hel was te laet. Gevaerlyke wonden ontving zy aen het hoofd,den arm en liet been. Men heeft die ongelukkige terstond naer S. Jacobs-hospilael vervoerd, alwaer zy 's avonds overleden is.» Wy lezen in een blad Reeds eenige jaren geleden ontving een inetscrs- knaep eenige deeltjes kalk in eenezyncr oogeti terwyl hy bezig was niet den zalven te blusschen, en sinds dien was hy aen dit oog blind gebleven. Met het zelfdo werk bezig, heeft die ongelukkige werkman heel on langs nog cens het zelfde ongeluk bekomen aen het ander oog, zoodanig dat hol weinig of niets scheelt of hy is hedendaags stok blind. Wy geloven het onze pligt, hier het middel aen tc duiden dal de wetenschap ons aenwysl om derge- lyke ongelukken te voorkomen; men moet namelyk het binnenste van het lydeud oog baden met water dal sterk gesuikerd is, en dal met druppel voor druppel onder de oogschedel» doen glydeu. riet sui kerwater heeft de eigenschap den kalk te doen smel ten en op te nemen, en by gevolg van de bevveenelyko wanorders le voorkomen welke die bytendc zelfstan digheid in dil zintuig veroorzaakt. Wy zouden de werklieden, de bazen, de onder nemers, en elkeen niet genoegzaam kunnen aanbeva len van een zoo eenvoudig hulpmiddel uit hel zicht niet te verliezen. De wytigaerdeniers en liefhebbers van landswyn zyn dit jaer opgetogen van vreugd. Nooit heeft zich de oogst onder een schooner vooruitzicht aangebo den het weder is voor den bloei allergunstigst, en alles laet verhopen, dat dit jaer de landswyn zoo uit muntend als overvloedig zal zyn. Voegen wy er by, dal de wyn, het verleden jaer in de wyngaerden der provincie Luik ingeoogst, en na melyk in de omstreken van Hoei, van de beste hoeda nigheid is. 7,oo wy eenige wynliefhebbers mogen ge looven, voor goede beoordeelaars gekend, dan zou do wyn van het jaer 1857 voor geen der vroegere beste wynjaren moeten wyken noch voor 1046, noch voor 1834, noch voor 1825, noch zelfs voor 1811 niet, het beruchte jaer der komeet; ongelukkig was het, dat do hoeveelheid niet aen de hoedanigheid heeft beant woord. Ten gevolge van do opeenvolgende slechte oogsten der vroegere jaren, ten gevolge der meer of min aen- zienlyke uitbreiding, die de fabriekatie van schui menden wyn namelyk te Hoei neemt, zyn er in de wynkelders byna geene tonnen meer met landswyn. Ook heeft die wyn, de goede, wel te verstaen, buiten gewoon hooge pryzen bereikt. Men kan er zich geen aenschaffen aen min dan van 200 tot 250 fr. het stuk. Het is te verhopen, dat do overvloedige oogst van dit jaer, de ledige kelders zal komen vullen. AZeute). Verkent van klein ras, ten hoogsten twee jaren oud Premie, 25 fr. plaets moeten ten toon gesteld worden. De stieren, veerzen en melkkoeijen zullen in de eerste openbare wandeldreef, op de Beestenmarkt, geplaatst worden, en de andere huisdieren zal men inde tweede wan deldreef (linkere kant) ten pryskamp aeubieden. De uitbetaling der premien voor de veerzen zal maer geschieden na dat de pryswinnaer, by cerlifi- caet van hel plaetselyk besluer zyner wooning, zal bewezen hebben dat liet bekroonde dier een kalf heeft voortgebragt. By «le loevvyzing der premien voor melkkoeijen, zal de jury beoordeelen ingevolge den lichaams bouw en de ontwikkeling dacr by in aandacht nemende de schynbare tcekens van melkbaerheid. Dc pryswinnaren zullen, alvorens hunne premien te ontvangen, moeten bewys doen, dat zy van de maetschappy van Land- en llovingbouw van 't arron dissement Veurne deel maken. Gedaen in algcmcene vergadering, te Veurne, den 7 april 1858. Neiricn van een tot twee jaren, gezegd aclitticn- m.'Ciiders: 1" premie, een verguld zilveren eermetael en 75 Ir.; 2’ premie, een zilveren eermetael en 50 fr. Mcriien van twee tol dry jaren 1‘ premie, een verguld zilveren eermetael en 75 fr.; 2.' premie, een zilveren eenuetael en 50 fr. kiemen met veulen. 1’ premie, een verguld zil veren derin'efael en 74 fr.; 2* premie, een zilveren eermetael en 50 fr. OSSEN-GESLACHT. Stieren van alle ras, hebbende niet meer dan twee tanden, beslctnd «oor de voortteeling 1" premie, een zilveren eermetael en 75 fr., 2' premie, een bronzen eermetncl en 50 fr. Veerzen niet meer hebbende dan vier tanden, bc- •leind voor de voortteeling: 1’ premie, een zilveren rmelacl en 75 fr.; 2* premie, een bronzen eerme- laè) en 50 ir. Melkkoeijen van allen ouderdom en ras: 1» premie, een zilveren rm« tael en 40 fr.; 2‘ premie, een bron zen eermetai-l en 80 fr.; 3‘ premie, een bronzen eer metaal en 20 fr. ll

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1858 | | pagina 3