Landbouwnieuws. Veurne, 10 July. goeden uitslag y Verscheide dagbladen hebben gemeld dat in eenige streken de plantluizcn op het koolzaed gevallen zyn en’ schade acn 'het zelve hebben toegebragt. By deze gelegenheid heeft een landbou wer ons een middel bekend1 gemankt dat i wy vermoenen aen onze lezers te moeten medi ilcek'n. Hy had bemerkt dal de par tyen koolzaed de naerste van de straten J gelegen, door dit insekt niet aangetast wérden, terwyl het zyne verwoestingen op verder afgelegene verrigtte. Ily besloot d^eriiit dat het slof der straten, door den wind op de nabygelegene bloeijen gedre ven. voor deze tot behoedmiddel diende en nam eene zekere hoeveelheid van dit stof hetwelk hy op zyn koolzaed strooide. De uitslag was zoo als hy dien gewenscht bad. Later, zich geen stof meer op de straten kunnende verschaffen, nam hy asschen, in poeijer gestampte plaester, enz. en kreeg hierhy de overtuiging dat alle stofachtige materie de eigenschap bezit om dit vernie lend insekt te verjagen of te doodigen, Tien jaren beproeving en goeden uitslag laten geen twyfel meer over de krachtda digheid van dit middel. Voor één hektaro gebruikt hy tien hekloliters slof dal hy op de bloeijen van het kóolzacd werpt. POLITIEK OVEBZICUT. De koningin van Engeland heeft de uit- noodiging aenycerd, haer door niaerschalk, PelissicT overgebragt, oin de inhuldigings- feeslen van tien dok van Chet burg by to woonen. Aldus zal zy door hare tegenwoor digheid medewerken, oni het misnoegen te stillen, dal die groote zeewerktm, op eenige uren van Engeland uitgevoerd, in dal land hadtlèn doen onlslaen, omdat het daerin een begin zag eener aeuvallendo staetkunde, door Frankryk tegen hetzelve ontworpen. De aenslaende conferentie zal woensdag plaels grypen, doch ditmaci zullen de ge- volmagtigden, op de uitnóödiging,' die zy ontvangen hebben, zich te Eliolles, op hel buitengoed vangraef Walewski véreenigeu. Eenebriefw.isseling uit Petersburg zegt dat de opstand in een tier russische provin ciën van de Ballische zee, een waer feit is, j doch enkel veroorzaekt is geworden, door de overdrevene eisc.hen en de hardvochtig heid vaneenen groolen grondcigeiiaer, die misbruik had gcmaekl van zyne region op de boeren. De keizerlyke troepen zyn er moeten tusschetikomen, en er is een ge vecht geleverd geworden, dal, langs w«der- zyden moorddadig is geweest, doch alles heelt zich hierhy bepaeld. n Éené briefwisseling uit Bombay, van <lén 4 juny, meldt, zoo als de Vroegere dene- chen, (lal de toestand der Eugelschen in Indien op verre na niet .schitterend is. Op menigo punten zyn deEugelschen met de opstandelingen handgemeen geweest; en hebben1 zy zich met meer of min geluk uit den slag getrokken, doch men heeft geen beslissend wapenfeit aen te stippen. Do opstandelingen ontvouwen voel magt en bieden hardnekkigen wederstand, en do i Eugelschen zyn niet lalryk genoeg, om in al do beboelien van de toestand te voor- zien. De stoomer .l.vm iszondag laelsl te Liver pool aengekomen, met tydingen uil Aew- Vork, van deii 25 juny. Dè ve'rkï.aring:,n, door hel kabinet van Sint.lames, nopens do engelsche belecdigingen gegeven, zyn door het gouvernement der Vcfeenigde-.5tatcn voldoende geoordeeld geworden; Engeland heeft voorgenomen, de poogiiig niet meer te vernieuwen Öin de schepen te onderzoe ken, die de amcrikaensche vlag dragen. Lil Spanje meldt men dat niaerschalk O’Donnell besloten heeft de Cortes te ont binden, en men twylell er te Madrid niet aeit, of (h* nieuwe kiezingen zullen voor- afgegaen worden, van eene gewetensvone herziening der kioslyslen. Desardinisehe kamer der afgeveerdigden heeft zich voor onbepaelden tyd verdaegd. 7 July 1838. on io Qcwoono do kappello Do Veurnschc aloudvcrmaerde Processie, niet tegenstaande eenige onversohillen, en Volgens de ona gegeveno verzekering, zal dit jacr, niet haren ge wonnen luister, en ten naesten jaro met vele verbe teringen nitgesteld worden, Het ware te wenschen dat de burgers van allo standen," elkander de hand leenden, om aen dezo Godsdienstige-plogtighcid hare aloude pracht w.'der tegéven, want, hoe meer verbeteringen er aen loe- gebragt,'hoe meer de vreemdelingen zullen genegen zyn dié te komen bewonderen; daeruit verkoop voor do neerinjplocners, dus welstand voor onze burgcry, - ‘30 Muzykun zullen den festival van Gent by- woonen! ‘Onze konmklyke maetschappy van Si. Cecilia is ook dezen avuiid, mol het konvooi van 3 ure, vertrokken; en alles voorspelt, voor onto Veurncnarcn, eonen goeden uitslag, door de moeite dal zy zioh gogeven hebben voor du beste uitoefening. Het muziek bestaet uit een vyftigtal werkende leden. VYy hooped goed nieuws van hen te vernemen, 1 Wy vernomen dat eenige leden tier kuning- h ke maetschappy van oine Rhetorica besloten heb ben deel te nemen in don kampstryd van docla- imtlie te péren. Ilelaes, nog een van onze ouden is uit de wereld gerukt!.... De onverbiddelykc dood sleept alles niedo en spaert niets!.... Zy dompelt maer geheide huisge zinnen, vrienden en magen in droefheid Illodiè tui hi crus tibi! Tot vertroosting, willen wy geern eenige burger- lyke deugden doen kennen van onzen geliefden vriend. 1 Men mag van hem zeggen dat hy een der beste vaders was. Te huis, omringd van alle de zynen, zag hy iïietsdan liefde, eerbied en verkleefdheid rond hem.Ook geheel zyn leven was besteed om hen allen geluk te bezorgen. Opvoeding, onderwys, kunde nioeUtoii ry bezitten. A Wie Pieter Ryckebocr voor vriend hadt, vondl in hem dun besUni der meiischen. De aengcnaenistu omgang was mén zeker met hem. 1 roostende vriend ih onheil, voorzichtige man by raadgeving, vrolike vriend in voorspoed. Wpiiiige ecbtteden meer prys, dan hy, aen het ondut’"ys. In de vérsehilligu sleden welke by be- woonde, overal uii dikwyls bezocht by, in zyne wan delingen, de onderscheidene schooien <1 i.;r plaatsen, on de nuttige opmerkingen welke hy ahhier deed, beeft hy luier altyd aen ouzo bier omliggende oiuler- w yzers geprn medegedeeld. ’s Avonds wie was het die onze uitspanning ver- makelyk maakte? Onze Pieter. Verhalen, anekdoten, dubbele zinsneden, punten en knepen, alles wierp hy op ons en vervrolykle daermode, gedurende vele jaren, on» gezelschap. Byzvn afsterven verliezen wy nog oen van die typen of afbeeldsels van onze oude burgers, op wiens voorhoofd nfels stond dan work en vreugd, ilelaes, weinigen blyven or nog over, en de nieuwe burgers komen )til cetien anderen vorm, want, sedert dat do politiek, do hebzuchten tie zelfliefde .ons overmees terd lo bben, leest men op elks gezicht niets meer dan kommer. Ongelukkige eeuw slechts in het huis van eenige burgers of van geringe workmensohen vindt men nog soms die openhartige vrolykhcid on zer goede voprouders. Ouzo overledene was nog een vriend van kunst, wetenschap en vooruitgang. Alle nieuwe ontwerpen vonden by hem by val. De opofferingen dip hy altyd, en ii> allen gevalle deedt, zyn hiervan een klaer be- wys, en die met hem omgingen, kunnen dit getuigen. Maer hetgeen hem by ons, by het nageslacht, dner- baermaekten hem onderons nog lang zal iiqon leven, is wel de stichting vanhet Advertentie-blad van Veurne en het arrondissement, het eerste dal hier in stad en in hel omliggende verscheen. Hy heelt den weg gebaand tot het verspreiden en verbeteren der zoo lang vergeleno vlaemsche tael, onze moedertaal. Hy heeft zyn blad geleend aen vele jonge schryvers dezer stad. Door zyne eigene vrypostigc tael liet hy, in zyn blad, alle de burgers hunne gedachten uiten, die dikwyls misbruiken wegnamen en verbeteringen te weeg br.igten, ten voordeelc van het zedelyk en het slolfelyk welzyn der burgert".En welen wy niet wal al onaangenaamheden een uitgever van een dagblad tegenkomt? In het geheim, wat heeft de goede man niet al moeten versmoorun Weel dat men toch nooit, hier ter stede, voor iemand wel schrylï En dan, wat beknibbelingen, wat eene hagel bui van observaties valt er u niet op den rug Die goede man heeft dat alles geern verdrogen, met het edel gedacht dat hy tot de verbetering, tot den voor uitgang wrochte. Ja, letterkundig gesproken, hy heeft ook wel bet zyne bygebragt aen do vlaemsche beweging. Nu dan, beste vriend, al wat gy hier gezaeid hebt, zult gy hier boven, hoop ik, maeijen, en gy kon geen beter oogenblik kiezen om, juist op de solemniteit van St. I’ielcr uw hooggeëerde patroon, in den Hemel wel ontvangen te worden. Vaerwel, l’ieler, vaerwel goede vriend, tot weder- ziens. Uw oude en toegenegen vriend, C-L. G. De volgende regelen, lactstc hulde eons vriend van wylen de heet' Ryckebocr acn de gedachtenis van den overleden, zyn ons toegestuerd geworden; vol- geernscheuken wy hen eene placts in onze kolommen. Laulste woorden aen onsen vriend Pietor Ilyckeljoer- In afwachting dcr officiële programma van Veurne kermis, kondigen wy dit af van do leestenen vermaken die er jaerlyks plaots bobben. Woensdag, voorde kermis,stelt men de kappelle op de merkt; dit zegt aen du landlieden dal het Zondag kermis is. Donderdag ochtend, haelt men de beelden af, un s’avonds hel Bampje luidt aenkondigende het gebed van -lü uren. Men ontsteekt en proeft dan het kermis- vat. Vrydag, expositie van alle slach van eetwaren, groenten» en fruiten. Zaterdag, zelfde werk voor het vloesch, vtseh, koeken, taarten en andere gebakken. Alles wordt to huis bezorgd. Avonds Concert, op de Merkt om do kermisgasten te verwelkomen. Dubbele estaminetdag ook op de merkt. Zondag morgen, opening der grooto jaarmarkt of foire. Om middag Concert in den hof van Mr. Despot. Om 3 ure ure uitgang dcr wydvermaerdu prooessio. sA'ouds vergadering overal. Maendag morgen renfeest of ringsteking by Pietjo met zyne peordetjes. Konkours van maogbilter, absin the, bcijersch, schiedam, parfait amour, eau de gro- soilles, enz. ’s Middaegs bal champètro in gezegde hof van Mr. Despot, 's Avond» op Stadsschouwburg of wandeling me< de vrouwen. Dynsdag lichtend, overzigt der kykkasse en ander» wonderen der natuer. ’s Na middags Bal ia den achoonun hof der Fabriek, ’s Avond» gelyk du maendag. Woensdag, grooto Merkt, 's Na middags ringstc- kiug op de Kaai, en ezelloop in de Drove. En nog bal in de Fabriek oin 2 ’s na middags. Donderdag morgen Concert van koorzangon in den schoonen hof van Mr. Ollevier en course van peerden, ezels, yzerwegen, koetsen, wagens en ballons. ’8 namiddags naer de Panne. Vrydag «chicling by do gilde van St. Jooris. Zaterdag’, bal champèlru in de stalieplact» en tot Pier Nobnis. Zondag, sohieting by de gilde van St. Sebastiaen en nog ecus naer de Panuo. Maendag, een nilstaptjo naor Coxyde, naer do k> ulles om hesp te eten. ’S avonds vroeg naor het bed, om alles uitteruslen. N.“ Er is grooVbiil op het stadhuis on inzovon andere phietseu. Dit alles zal in het byzonder aen do ingczeleneii afgekomligd worden. In <le zitting van den 9 july dor Provinoialo Raden is men overgegaan tot do stemming voor do voordraging.van twee kandidaten voor de plants van Voorzitter des reglsbanks van cerslon aanleg te Veurno in vervanging van Mr. Vandevoldc, tot andere func tion geroepen. I r waren GO stemmers. Mr, 1-eplae be kwam 47 stemmen on Mr. Despot, lift. Diensvolgens werdt Mr. Leplae, instrukticregter to Veurne, l.’ kan- didaet uitgeroepen. By de stemming voor de tweedo k indidaet waren er nog 53 stemmers tegenwoordig; 27 witte briefljes bevonden zich in de bus, en Mr. Despot bekwam 22 stemmen op de28 geldigebriefljes die zich in de. kiesbus bevonden; dus werd Mr’ Despot, regter te Veurne, tweedo kandidaat uitge roepen. Zondag morgen, by do aankomst van den plei- zier-trein te Oostende, is het lokomolief, den treirt voortslepende uit de rails goloopen, waerdóor oeu hevigen sohok aen alle de rytuigen veroorzaekt werd.Gelukkiglyk zyn geene ongelukken te betreuren slechts eenige persoonen zyn ligtelyk gekwetst. Een omzendbrief van den gouverneur der pro vincie van West-Vlae’nderen,‘met dagteekening van 21 juny, behelst, dat om aen de eigenaers van ge- doode beesten, uit oorzaek van besmcttclyko ziekte, de ontvangst der schadeloosstelling to verzekeren,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1858 | | pagina 3