9 I I’ is 1 i I Laiidboiiwnieuws. HI 11 1 II De Augsburger Zeitung meldt, volgens goed ingelichte bronnen, dat alhoewel men in Rusland komiteiten in den schoot van den adel gevormd heeft, het vraagstuk der vrymaking daerom geen slap vooruit gaet, dewyl een groot gedeelte van den ouden adel den tegenwoordigen toestand van zaken wil behouden, en over de ont- werpene hervormingen niet wil hooren spreken. Ten gevolge hiervan ontstaat er eene zekere gisting onder de boeren, en doedelen hebben met huugezinin de nabu- rigste steden de wyk genomen, zonder de minste toegeving te w illen doen. Zy vragen de bescherming van hel gouvernement, dat alles doelw atmogelvkis,omhen lot toe gevendheid te doen besluiten,daererophet grondbeginsel zelf der vrymaking niet meer terug te komen is. liet gouvernement belooft doedelen hen al de voordooien te verzekeren, overeen- slembaer met de vrymaking der laten, en van juist de diensten te doen schallen, waervan zy zullen beroofd zyn; het stemt zelfs toe om aen de edele grondeigenaars een zeker gezag in de gemeenten te laten. Indien de adel, voegt de Augsburger Zeiltuig er by, in zyn tegenstand moest blyven vol harden dan zouden de noodlolligste ge beurtenissen te vreezen zyn. De Currespundencia AulografavanMadrid, meldt volgenderwyze de verzending naer Cuba van nieuwe spaensche troepen liet gouvernement van 11., M. willende aen het behoud oude verdediging van het eiland Cuba alle verdiend aendachtwyden, heeft besloten de bezetting van dit eiland met dry duizend mannen te versterken. Hel heelt ook hel onmiddelyk vertrek naer Havana bevolen, van al de beschikbare groole schepen, te beginnen met de fre- galen: lsabel-la-Calolicu en Isabel II. Eene briefwisseling uit Haïti meldt dal de dominikaensche republiek zich in twee staten gesplitst heeft, waer van de hoofden Valverdi en Santana zyn. HET ZAED VAX HET JAEil. Eene zaek waarover niet gespoken wordt en die noglhans haer belang heeft, dit is de hoedanigheid van hel zaed dezes jaers. Zal hel zaed goed ol zal hel slecht wezen? Op dit punt zyn wy niet zonder ongerust heid. Als wy het zaed van 't loopend jaer by dal van het verleden jaer vergelyken, stellen wy mei spylde geringe hoedanigheid van hel eerstgenoemde vast. i)e planti n i hebben lange maenden (U rslgelud; helsap is achterwege gebleven en hel zaeddeeg heeft niet een genoegzaam voedsel genoten; dal is onbetwistbare. De upwordiug is niet met regelmatigheid geschied, in veel i gevallen zyn de uitwerkselen cener boven matige droogte verkeerdelyk beschouwd geweest als eene wezenlyke rypheid. Ook is ons zaed over het algemeen gebrekkig door deszelfsontwikkeling, door zynekl -ur en zyne doerschynendheid. Derhalve wordt hel noodzakelyk het zaed met oplettendheid uit té zoeken en vry le houden van eene te groote warmte, welke deszelfs misschien reeds verkreukt ontkieiningsvermogen zou kunnen in gevaer brengen. HET SUIKER SOHGHO ALS VOEDERGEWAS. De landbouwers zyn uiterst bezorgd de winter ligt voor ons met hare koude dagen en haer wit sneeuwen kleed, die hel vee zal dwingen opstal te blyven, er besiaelgebrek aen wintervoeder. Zoo die zakentoestand ernstige onrust moet baren, zoowel by bur ger als landsman, heeft zy toch ook haer nut medegebragt. Men weet dat vele land. POLITIEK OVERZICHT. Keizer Napoleon zal, by zyn vertrek uit Biarritz, dat op 22 of 25 dezer maend be_- paeld is maer vier en twintig uren le l\arys veiblyven. juist den tyd om eenen minis terraad voor te zitten. Hy zal zich van daer regtstreeks naer het kamp van Chalons be geven; dit toch veronderstelt men, omdat de keizerin niet ten zelfden lyde als hare echt genoot naer de hoofdstad terugkeert. De stipulatie van eene schadevergoeding in het vredeverdrag tusschen China en Frankryk, schynt bevestigd te worden. Hel totale cyfer aen de westerniogend- heden te betalen, beloopt tot45millioenen, aldus verdeeld 15 millioeneu voor Enge land, 15 millioeneu voor Frankryk, en 15 millioeneu voor byzondere schadeloosstel lingen, te betalen aen engelsche kooplieden van Canton, die verliezen geleden hebben. Daer er geene fransche kooplieden |e Can ton iets verloren hebben, zookan Frankryk natuerlyk uit dien hoofde geene schade loostelling eischen. Te Canton is de toestand nog altyd zeer slecht. Op 12 july hadden de bondgenoo- t au twee mannen per dag verloren, op laf hartige wyze vermoord. De chinezen hebben een midden uitge vonden, zoo wreed als vernuftig, om de soldaten te dooden. Zy hebben verschei dene schildwachten, dicop muren stonden, doen springen: zy verbergen eenen zak buskruid in eene plaets, over welke de schildwacht moet voorby gaen; zy hechten er oenen draed aen, die over den inner loopt, en in gemeenschap komt met eenen vuerpyl, die maer langzaam brandt. Wan neer deze in brand staet, ontploft hel bus kruid. Op oen toeken, door oenen inedc- pligtige gegeven, die al de bewegingen van den ongelukkige!! schildwacht gade sla steekt men hel vuer aen, en doel men hel buskruid springen. Men ziet dat de slimheid de? Chinezen zoo vernuftig is als de goedertierenheid van hunnen keizer. Men schryfl uit Parys, dat er tusschen Frankryk en Zwitserland nieuwe moeije- lykheden ontstaan zyn. Het kanton Geneven weigert krachtdadig aen den federalen raed de verwydering der uitwykelingen, die zich op zyn grondgebied bevinden. Men houdt zich te Berlyn veel bezig met het vraegstnk der regentie, en de nood a- kelykheid om er eene vaste oplossing aen loc te brengen. Men verzekert dalhelminis- terie verdeeld is tusschen de denkwyze Uk gunstig is aen het behoud der magliging in zynen tegenwoordigen vorm, en de denk wyze die den prins van Pruisseji bekieeden wil melde bediening en den titel van regent. I De meerderheid van het ministerie schynt echter besloten het regentschap van den prins in te stellen, doch het schynt ieder een noodzakelyk daarover de toestemming van den koning te bekomen: nu terwyinieii langs de eene zyde verzekert, dat de prins van Pruissen die toestemming by geschrift ontvangen heeft, bevestigt men langs de andere, dal nog niemand den koning over dit ernstig vraegstnk heeft onderhouden. Men verzekert dat het oostenryksch gou vernement, opaendringenvan den minister van financiën, tot eene nieuwe verminde ring van het leger zou besloten hebben, die de schatkist tw intig millioeneu zou laten sparen. Brieven uil Stockholm spreken over eene nieuwe leening van tien millioeneu marcs bonco (by de twintig millioeneu f anks), die Zweden op het punt zou zyn aen te gaen. Dit ware de vierde leening, welke dit land in den loop van dit jaer zou sluiten. lieden eene vooringenomenheid hebben tegen alle nieuwe landbouwwerkingen en vreemde gewassen. Ilewel, zal de schaerte van voedsel voor het vee, veroorzaakt door eene uitzouderlyke droogte, waervan nie mand ooit de weerga zag, hun nu niet doen begrypen dat men hulpmiddels legen der- gelyke kwalen moet zoeken, met zich ge wassen te verschaffen, die meer gestaan zyn tegen bovenmatige hitte dan deze voed- sels van welke den landbouwer sedert onheugelyke tyden gebruik maekt tot het onderhouden van zynen stal Het suiker Sorgho schynt het gewas te zyn, dat den landm an een kostbaer voedsel moet verschaffen voor zyne beesten. Vol gens wy vernemen zyn er in het vierde landbouwdistrikt dezer provincie, proefne mingen van suiker Sorghobouw gedaen. Deze buitenlandsche plant, onlangs in ons land gebragt, is geplant by verscheidene landbouwers der gemeenten Boerst, Vlads- loo en Couckelaere, die dezelve voor eene kostbare focragie voor het vee aenzien; by eenige dezer landbouwers is thans dit ge was in vollen bloei, zy koesteren de hoop daarvan het zaed te kunnen inoogsten out het aenstaende jaer de proefnemingen te vermeerderen. Het Sorgho wordt geplant in reken op 30 lol 55 centimeters vierkant. Volgens beriglen uil hel noorden van Frankryk, levert dit gewas op zeer ligte zandgronden, eigenlyk roggegronden, by behoorlyke bemesting, 50 lol 55 duizend kilos groen- voeder, van de voort rcflelykste hoedanig heid, per hectare. Hel word t door de koeijen,' na lol een grof haksel gesneden te zyn, met de grootste gfetigheid gevreten, terwyl zy by hel melk geven op eene in het oog vallende wyze in vleesch toenemen, lid Sorgho behoeft eerst omstreeks St. Jan gezaeid le worden, daer voor dien tyd de warmte niet voldoende is om de plant tot eene snelle ontwikkeling (e brengen, zoo- dat men ruim en breed een spurricgewaS voor dien tyd van den grond hebben kan. Daer hel in den omlrek van Reims geble ken is, dat dit gewas op een uiterst schra len en heelen balkgrond, waerop in den zomer ieder ander gewas verbrandt, zeer goed gelukt, zoo schynt men hel kalken althans opeenigzins koude gronden de ver- beleringsmiddel hiervoor te mogen be schouwen daer het zeker is, dal hierdoor de warmte van den grond bevorderd wordt. Hel voornaamste bezwaar, hetwelk zich in noorderlyke streken legen het telen van dn gewas opdoet, bestael daerin, dat het zaed daer niet tot rypheid komt ten ware hel blyken mogt, zoo als men hel er voor meent te mogen houden, dal het Sorgho onder noodige voorzorg, namelyk door In t dekken met slrooryke mest, den winter mogt dooi slaen. en waardoor men althans kleine hoekjes lot hel winnen van zaed zo*1 kunnen over..ouden. Men scht ,ft uil Watervliet, 1” seP' tembar: Unze landlieden benuttigen thans het schoonc weder voor hel inzamelen der aardappelen. Deze voor den burger en den werkman onmisbare vrucht is dit jaer bui tengewoon wel gelukt en levert eene op' brengst op, die over ’talgemeen wordt schal op eenen vlaemschcn zak per ‘>r^ brugsche roeden. De aardappelenzyndoor- gaens zeer groot en van de beste hoeda nigheid. Wel is waer, treft men er cenigen onder aen die door do ziekte z\n besmet', doch dit is slechts in eene onbeduidende maet, en dan nog kan men de besmette aerdappelen voordeéligïyk voor zwynen- kost gebruiken. De boekweit en de rogge niet ducr en overvloedig van aardappelen bevoorraad I I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1858 | | pagina 2