Ingezonden Artikel. Nieuws van de week. Besluiten en Benoemingen. Veurne, 6 November. f I - weg der vryzinnige gedachten en der vry- inoedige grondwettelyke leeringen te zien inslaen. Men spreekt nog altyd over eene verandering van kabinet, doch hierover be- staet er nog niet zekers. De openbare denkwyze is het grondwet- telyk regentschap zeer toegenegen. Men ver wacht zich, als een natuerlyk gevolg aen de gebeurde verandering, aen eene volledige wyzigingvan helkabinet en men gelooft reeds aen de vorming van een ministerie van overeenkomst niet meer, uil mannen der beide partyen samengesteld. De verzendingen van troepen naer Cuba duren nog altyd voort, liet schynt dal het spaenschgouvernementzichatn prnslige ge beurtenissen van dien kant verwacht, want de expeditie, die eerst was bepaeld gewor den op 2001) mannen, zal worden gebragt op 0000 met 20 kanonnen van zwaer kali ber, en 4 veldbatteryen. POLITIEK OVERZICHT. De fransche Moniteur bevat nu het sedert eenige dagen verwachte dekreet over de Jfrrigling van Algerien. liet bekrachtigd de instelling der algemeene raden voor iedere pioyiiitie. Het nummer der C.orrespondantbevat tende een artikel van den heer de Monta- lembcrt, is aengeslagen. De uitgever dier licvue en de heer de Montalembert zyn ver volgd vooracnval legen het algemeen stem- fegt «ui tegen het gezag van den keizer, Vóór aenhilsing tol haet en verachting Vcor het gouvernement, enz.’ He? in beslag nemen en vervolgen van d< n C rresponaant heelt te Parys eenen in druk Aèrwekt, die ligt te begrypen is. Een ieder weel, dal de heer de Alontalembcrt, al w«i«| hy maer tot honderd franks boet veroordeeld, krachtens de wet van alge- ineene Veiligheid, van het fransch grond gebied kan verdreven en naer Algerien Vervoerd worden. De zaek van den Charlcs-Geortjes mogt over eeltige dagen als geèindigl beschouwd worden, nadat de Moniteur univcrsel de verklarende nota had afgekondigd, mel dende dal het portugeesch gotivei nemenl, door een ander onderzoek tot billyker ge dachten gekomen, de vertegenwoordigers van het fransch gouvernement had gelyk gegeven, en «lat «lit besluit ongelwyfeld voor uitwerksel zou hebben, alle spoor van oneenigheid te doen verdwynen. Dit schynt echter de uitslag der zending van den heer de Paiva te Lissabon niet ge weest to zyn. Zoo men den Journal do Coin- niercio gelooven mag, dan zou hel portu geesch gouvernement maer het gekaeple schip hebben teruggegeven, omdat het aen het geweid niet wederstaen kon, en het heeft de bemiddeling, betrekkelyk de scha deloosstelling van de hand gewezen, omdat het fransch gouvernement de bemiddeling eener derde mogendheid verstooten had, over het regelen der reglspunten. De kieswoeling duert in Engeland altyd voort, en neemt zelfs iederen dag nog toe. Eenige heethoofden bepalen zich niet meer by het vragen eener vooruitgaende hervor ming, maer willen het algemeen stemregt. In eene redevoering, donderdag laetst door den heer Bright te Birmingham uitgespro ken, heeft deze zich op een praktischer grond geplaetst, doch het zal hem echter moeijelyk zyn hel kabinet langs zynen kant te krygen hy heeft de uitbreiding van het kiesregt en de geheimestemming gevraegd. Londen is bedreigd in eenen omgevings- muer van oktrooi ingesloten te worden, en die gèbeurtenis doet den Times krachtda dige protestatien ontvallen. Volgens tydingen uit Rome zou Z. H. de Paus besloten hebben de schikkingen te wyzigen van de kanonischo wetten, die den doop der israelietsche kinderen betreffen. Deze maetregel zou genomen zyn ten ge volge der vertoogen ontstaen ter zake van den jongen jood Morlara. Alle datren wordt te Berlyn de hoop ipening Wat is het grootste affront «lat men iemand kan aendoen Van hem’s morgens vroeg te vragen hoe gaet hel? als men weet dat hy daegs te vooren zonder eten is slapen gegaen. op de verkooping hoornen zich zynde nevens de Loovaert, en den steenweg, zal den transport nevens de Men zegt dat de sphinx uit zync asch herboren wordt. Zoo ook wordt de^Aamóre/iTMrazre die alhier, sedert meer dan 15 jaren, begraven was, op nieuw hersteld en hervormd. Dank aen de koninglyko maetschappy van S.'“ Cecilia, die er eene letterkun dige afdeeling van hare harmonische van gemaekt heeft. Zondag avond, om 7 ure. wordt er de plegtigo opening van gedaen, in hetbyzyn van een tachcn- tigtal leden en eerleden der maetschappy. Zondag lest is, op het Stadshuis alhier, door da maetschappy Ste. Cecilia, eene groote repetitie ge houden geworden van nieuwe muzykstukken. Dacr waren veel toehoorders. Morgen ectmael voor de twaelf. Hel is Jakobus n.*2 die nu zyne broeders een dinar n.’ 1 gaet aenbieden. Onfeilbaer middel tegen de indigestie. ’s Na mid dags men vespereerd niet; men doet eene wandeling naer Coxyde of Adinkerke; men weigert een pas aan geboden avondmael van lekkere visch, in afwachting van beloofde wafels die men u niet opdient. Om 11 ure gaet gy dus met eene ydele maeg slapen en de wafels worden ’s anderdaags door uwe vrienden opgeëten. Wel moge het u bekomen. Eiken, esschcn, olmen, klemmers, hollander», abeclen, populieren, wilgen en keerselaer hoornen. Onder dete hoornen, die in het algemeen zeer zwaer zyn, bevinden zich onder ander een essebe di 2 meters 20 centimeters, en vele abeelen, olmen, klemmers, hollanderspopulieren en wilgen van - nieters 29 centimeters tot 2 meters 50 centimeters onttrek. De landen waer bevinden gelegen in de nnbyheid van gemakkelyk zyn. Men zal vergaderen in do Maene-weide, Maene-slraet, by de Loobrug. Aen een der poorten van Brugge stom! een kom mies, wiens beenen zoo scheef waren dat er gemakke- 1 yk een hond zou door gesprongen hebben. Deze vroeg aen eenen boer of hy niets voor de reg ion had ja zeker, Mynheer, antwoordde deze, ik heb iets voor de regten, maer gy zyt een kromme en hy gevolg hebt gy niets te pretenderen. Als de inuzyk ergens een uittogt doen moet, is het altyd goed voor de muzykanten van, alvorens, hun speeltuig een» nauwkeurig te onderzoeken, want daer blyven soms muizen in steken, die het slechtste ef- fekl by de uitvoering te weeg brengen. Un tien taut mieux que deux tu l'auras, zegt Lafon- taine in een zyner fabels. Dit wilt in ’tvlacnisch zeg gen als gy lekkerevisch vóór u hebt, laet hem niet staen voor beloofde wafels. De heer P. C. de Center, inspekteur der doua nen van 2.“ klas te Arlon, is in dezelfde hoedanig heid benoemd te Brugge, invervanging van wylon den heer Rahier. VERPACHTING DER BARRIEREN. Op dc hierna volgende plaetsen, zal er worden overgegaen tot dc verpachting, voor het jaer 1839, van de ontvangst der regten aen de hierna aengc- wezen barrieren, tc weten Te BRUGGE, op Zaterdag 13 November 1858, om verneinent. Provincialen weg tan Wynendaele naer Dixniude barrieren.0 1 te Couckelaere.Pro vincialen weg van den Moerdyk naer Leke barrière n" 1 te Moere. Te VEURNE, Maendag lo November 1838, ten elf ure ’s morgens, in het Stadhuis.W eg van 1’ klas n.° 8 van Oostende naer Arlon: barrieren n" 4 te Schoorbakke; n“ 5 te Pervyse, te zamen met n' 1, op den weg van Pervyse naer Dixniude; n’0 te Vcurm n' 7 en 8 te Adinkerke; n' 9 te Krouunevaerl; n' 10 te Alveringhein n' 11 te Elsendammc.Keiweg van Nieuport door Veurne naer Duinkerksbarrière n" 1 te Oosldnynkerke; nr 2 te Torreele by Veurne; n' 3 te Veurne; n'4 te Adinkerke.Wegtan Peivysenaer Dixniude barrière n“ 2 te Caeskerke, vereenigt met n“ 1, op den weg van Dixmude naer Loo. U'eg der 1' klas tan Dixniude naer Rousselacre barrière n“ 1 te bessen; n’2 te /.arren Weg der 2* k/as tan l.oo naer den weg van Dixniude op Pervyse,: barrière n” 2 te .Nieucappelle, n' 3 te Loo. Provincialen weg van St. Pieterseuppelle, door Dixniude naer ïpere barrière n° I te Leke; u“ 2 te Beerst.Provincialen weg tan IVijnendaele naer Dixniude: barrière n’ 2 te Vladsloo. Te YPEREN, Dynsdag 10 November 1858, om 10 ure en halfmorgens, in hel Stadhuis. Weg der 1' klas van Dixniude naer Rousselaere barrière n’ 2, aen Clerekensmisse, omtrent 500 nieters langst den kant van Houthulst van den weg die naer den Preekboom leid, niet eene toelating van 50G meters van beidezyden; n* 3, te Houthulst. Provincie!in weg van Sl. Pietcrscappelle, door Dixniude naer Ypereu barrière n° 3 te Woumenn" te Merckem; n“ 5 te Boesinghe n" G tc Brielen. De veemerkt van heden was redelyk wel voorzien van hoornbeesten2-»9 koppen werden te koop ge steld. De zwyns integendeel waren in kleiner getal; slecht» 125 werden ter merkt gebragt. Dynsdag aenstaeiide zal de opening der wetge vende Kamers plaets hebben. Donderdag niorgerid, omstreeks 4 ure, heeft eene vrouw, eene hooiun t in brand gestoken, toebehoo- reude aen den genaemden Godderis, kleine land bouw r te OoslduinUerke. De schuldige is nog dun z ;lven dag door de jutlicie gevat geworden en heeft reeds alles bekend. Het schynt dat wraek haer tot deze misdryfzou bewogen hebben. De heer Rent), notaris te Ypereu, heeft zyn ontslag gegeven. Men schryft uit Korlryk, 31 October Een brand is dinsdag morgend ten 11 ure uitge borsten in eene hofstede toebehoorende aen M. den baron de Bethune en stavnde nevens zyn kasteel te Marcke, by Kortryk. Deze hofstede wa» bewoond door den genoemde Dumortier. De muren alleen zin blyven staen. Het ineeslendeol van dun huisraed en al hut vee zyn gered geweest, maer dacrentegen is eene g. oole hoeveelheid vlas de prooi der vlammen geworden. Men schat er de weerde van op 18 duizend franks, en tol overmaet van ramp, schynt het dat dit vlas tegen brandgevaer niet verze kerd was. Het scliynt dal er «ver twee of drie dagen sprake is geweest van verzekering, maer niet overeen gekomen zynde met de maetschappy had de boer het uitgesteld tol het toekomende jaer. Volgens dc verklaringen van den gebeur, zou het vuer in de vlasmyten gesteken geweestzyn door kin- ders met fosfoorstekjes. De brandspuiten en de pompiers van Kortryk, ver gezeld van een groot getal Kortryzanen, hebben zich ter plaets begeven; in weerwil hunner pogingen, heeft men niet het minste van de hofstede kunnen redden. ’8 avonds brandden du puinhopen nog. Als een bewys van den goedkoop der levens- Iliiddclan, mag men aenhalen dat langs de Polder- kanten do aerdappel» dermate overvloedig zyn, dat de beste soorten niet boven de 5 fr. per honderd vier kilo», verzet kunnen worden. Dit is de gewone prys van voor 1845, wanneer de ziekte zich in juny Teerst vertoonde. Ook de pry» der granen ondergaet de invloed van den overvloed der weldadige knolvruclit. De tarwe tegen 18 fr., de rogge aen 11 fr., de boekweit aen 1 1 fr. 50 cent, per iiektoliter, zyn normale pryzen. Maer niemand zal begrypen hoe het vleesch zoo duer kan blyven, by den goedkoop der voedscls voor de beesten. Den 27October is de stad Hasselt met do gaz ver licht geworden. Er hebben ter dier gelegenheid fees ten plaets gehad. Men schryft uit Luik, dat een oude en dappere vaderlander, «ie heer Dubois, grondcigenaer, over eenige dagen gestorven, aen de burgerlyke hospicien der zelfde stad eene som bezet heeft van twintig-dui- zend franks, om toegewyd te worden aen vier bedden in gezegd hospicie, ten voordcele van Luikenaers, die in 1830 de stryders van Brussel gingen helpen. Die dapperen, voor het grootste gedeelte werklieden, zyn voor het oogenblik nog met een twintigtal. 9 ure en half in het hotel van

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1858 | | pagina 3