I il r I n I E I fiiunst- en Letternieuws. Brussel 5 December. Merkt van Veurne, I December. Frankryk. Engeland. Nieuws van de week. I I 27 00 26-50’ 26-00 25-50 24- 00 23-50 23-00 00-00 00-00 00-00 00-00 00-00 19-50 18-25 15-50 25- 00 721 18 f I Ij BURGERSTAND DER STAD VEURNE. 48 97 116 223 164 151 37 14 00 00 0 00 00 924 Zakken Tarwe waren ter Markt AEN ONZE LEZERS. S RAED6EL UIT TERNEUZEN. Cl) door l' te ver- acnge- v'-'* xiiumi. xyn verkocht geworden 879 zakken te i l 18-00 tot 18-00 tot 1-4-00 tol 23- 00 24- 50 1G 'i GEBOORTEN. den 26. Norbertus Desmedt, zoon van Engelbertns en van Marie Teioperville, Spaensch-qnartier. den 1 dec. Laurentine Deetens, dogler van Flori- mondus en van Francoise Pilet, binnen palen. STERFGEVALLEN. den 11. Catherine Vanderbon, bezonder, 50 jaren, geboren te Calmphout, en woonende te Veurne, overleden te Clecken. den 26. Marie Deschacht, werkvrouw, GO jaren, geboren en woonende te Veurne, weduwe van Pieter Creweel. den 27. Leonie Sarrazyn, 7 niacnden. den 29. Joannes Dutoo, werkman, 56 jaren, ge boren en woonende te Veurne, man van Rosalia Sty 1. Mathilde Missuwe, 1 jaer. den 30. Victoria Cecilia Schillewaert, winkelierster, 63 jaren, geboren te Stavelc en woonende te Veurne, huisvrouw van Francisctis Crockey. den 1 dec. Leonie Schockaert, 6 maenden. Marie Decroo, dienstmeid, 44 jaren, geboren hr Steenkerkcen woonende te Veurne, jonge dogter. den 3. David Wydooghe, 10 maenden. Waervan weten 29 Zakken Tarwe aen 38 Zakken Rogge van 721 Sucrioen van Haver van Boonen van 22-09 tot De Deborat verhaelt dat een Israëliet uit de omstre ken van Selina, met name Alaba me, een zilveren sikkel bezit, over 1750jaren in Indien geslagen. Die sikkel heeft de grootte van een halve dollaer, doch geldt maer 15 cents. Ily is sedert 530 jaren in het bezit derzelfde familie. Toen die sikkel geslagen werd, was Indien eene romeinsche provintie, en het geld der kiezers had er koers. Echter hadden de Israëli ten het voorregt hun geld te slagen, daer het geld van het afgodendom in den tempel in den blok der offe randen niet mogt gelegd worden. Het in beslag genomen artikel van de Montalein- bert: Undébatsur l inde au Parlement Anglais, zal, doorden schry ver overzien, te Brussel op nieuw worden uitgegeven. ïlierby zullen de pleidooijen gevoegd worden van de hoeren de Berryer en Dufaure, waer van wy tot nu toe slechts cenige uittreksels kennen. 4Vocnsdag was het St. kloy. Dat is geen nieuws, zult gy zeggen, neen ’t, wy moeten dit bekennen wy zyn zelfs overtuigd dat cr in geheel Veurnambacht niet een mensch is die niet weet dat men woensdag lest den patroondag der landbouwers en smeden vierde. Onze lezers zullen ons derhalve de gemeene zin snede vergeven wacrmedc wy ons artikel begonden, deze diende zoo maer om in materie tegeraken. Nu ter zaek. Het feest van St. Eloy was sedert lang in Veurne op eene plegtige wyze gevierd. Van over verschelde Ja>cn, hadden de landbouwers van Beoosten- en Be- "«■•icrpoorl, de kaulakkers, de steeboeren, enz., Al wederom fricol. liet zyn nu de zonen van S." Barbara die van dezen avond inden lifter zullen vergaderen. Worsten en kleine broodjes is de menu dat een paeryverige chefs tan Rhctorika aen hunne mede broeders zullen aenbieden. Bon appetit. Tont ra la cruche a Peau qu’elle s» casse, zegt een franseh spreekwoord. Dat wilt zeggen in ’t vlaemsch als gy altyd booger en booger wilt, dan stelt gy u bloot eene cabiiool in hel zand te maken. r.; Dat de Engelschcn excentrieke gedachten en ma nieren hebben weet een-ieder. D’eenc loopt in ’t mid den van den zomer met eenedikke paletot aen als of hel brykedikke vroos; ecu andere vindt cr zyn vermaek in, van, in het midden van den winter, 'Ya n neer hel by lende koud is, zeebaden te nemen, enz., enz. Soms vindt men er ook andere, wiens karakter zoodanig vcranderlyk is, dat zy op eens het te klein zullen achten van by hunne vrienden in ’-‘enen wagon 3.* klas op den yzeren weg te zitten Andere keere'n zyn zy zoodanig ootmoedig en be leefd, dat zy tol voor tenen ezel toe hunnen hoed zullen afnemen. enz. zich in eene soort van maetschappy gevormd, die op den patroondag zich plegtiglyk op een banket vereenigde, waerna een misterieele stoet, uit een vyftigtal rytuigen bestaende, de genoodigden naer de Panne voerden, alwaer deze in speachen, toasten, liedekens, enz. den dag geestig overbragten. Nu, nu is ditalles verdwenen. Sedert 3a4 jaren is die maetschappy uiteengescheiden de politiek heeft het banket ingezwolgen en den stoet om zeep gezonden. Wat men hedendaags slechts nog ziet van het eertyds plegtig gevierde St. Eloys feest, is eenige boeren knechten en smeden die op dezen dag een lustig pinljen ter eer van hunnen patroon drinken. Ook nemen cenige herbergiers deze pleg.ligheid waer om hunne habitués met pumekoeken te trakteren; krygen zy op dien dag geen melk, dan stel len zy het uit lot ’sanderdaegs. De plaets van apotheker in het bedelaersgesticht van Ter Kameren is open, en de toeziehtsraëd zal eerlang voorzien in de benoeming van eenen nieu wentitularis. Do voordeelen aen deze plaets gehecht bestacn in eene jaerwedde van 1900 franks, boven wooning, vueren licht. Er is teParysop nieuw kwestie van het betoek van den keizer van Rusland. De werken in de russische kapel, welke inde voorstad S. Honoré wordtgebouwd. worden verhaest. Men delft op dit oogeblik den grond op in de hallo van Bernay, vroeger de kerk der Bene liklytjer- abtdy, om er het graf op te zoeken der stichters dier oude abldyJudith, dochter van Gonon, en zuster van Siegfried, hertog van Bcrtaniendie Richard 11, vier hertog van Normand ion, huwde. Deoudste persoonen in het koningryk Napels herinneren zich niet ooit aldaer zulken harden win ter gevoeld te hebben als dit jaer. Eene dor bezorgdheden van prins Napoleon isdo landboiiwkolonisatie van Algeriën. Verschillende en belangryke belangen» zyn doordit vraegstuk in het spel gebragt: cr is spraek van de landverhuizing naer Alg tien zooveel mogelyk aen te moedigen aldus zal dit strekken te voordeele van een geheel franseh gesticht, in plaets van ten voordeelt van overzeesche landen. Deze laetsle zou men overigens zoo mocijelyk mogelyk zien tu maken. Eene droevige lyding is uit Lyons aengekomen een huis in aonbi uw,dal reeds vyf yerdiepen hoogte had, is zondag, lusschen twee en dry ner des namid dags, ingeslortop de werklieden, die pr aanwerkten. Men heeft zes lyden van onder het puin gehaeld. Men verzeket t dat cr nog zoo veel onder liggen. o Eene nieuwe maetschappy heeft den Great-Eastern aangekocht voor den prys, zegt men, van 169 duizend ponden; 100 tot 120 duizend ponden zyn nog noodig om het schip in slael te stellen de zee te kunnen be varen. Men denkt dal Great-Eastern zyne eerste reis omtrent liet midden van den aenstaenden zomer zal kunnen doen. Men denkt dat het schip eerst besten d is voor de lyn lusschen Engeland en Canada, doch dal het later zal gebruikt worden voor de gemeen schappen tusschen Engeland en Indien. Serfyn heeft slechts, van den woensdag middag tot den zaterdag volgende ’s morgens, zonder eten of drinken, in de bors van Charels par-ilessus gezeten, zonder dat zy hel beide wisten. Raed hel wie het raden kan. Men verzoekt ons het volgende uit de Bode van Nisuport, overtenemen. Wy kondigc-a onze lezers aen dat ÜE BODE alhier uitgegeven sederd 2''“ April 1846, met nieuwjaeraen- slaende niet meer verschynen zal en dat de eenigsle reden daervan bestaet in de tegenkantingen die wy van wegens de stedelyke overheid ontmoeten. De opbrengst der abonnementen en aankondigin gen is altyd toereikend geweeslom alle onze onkosten te dekken, cu alzoo geene eigenbaet maer alleenelyk ’s lands welvaren in het algemeen en dit van Nieuport in het byzonder ons doei was, hadden wy voorgeno men het overschot dier opbrengst tot verbeteringen aen ons blad te gebruiken. Eenieder weet dal in andere steden, en wy zullen lot voorbeeld de vier naburigste nemen als; Oostende Brugge, Dixmude en Veurne, in die steden dan un in alle andere, bekomen do lokale nieuwsbladeren mede- dealing van het dagorde en van den uitslag der zit tingen van de gemeenteraden, als ook der beweging van den burgerstand en tevens verkrygen zy de aen- koudigingen door de stedelyke overheid te doen, dit alles zonder onderscheid onder die lokale nieuws bladeren welke hunne stedelyke overheid voor of tegenspreken of aen welke gezindheid die nieuwsbla- dere behooren. Maer hier lezers, hier ter stede bandeld men op eene ganseh tegenovergestelde wyze. Alhoewel men on» stelliglyk beloofd had mededeeling te geyen van het dagorde en van den uitslag der zittingen van den gemeenteraed, hebben wy niets daervan bekomen, byna geene aenkondigingen hebben wy verkregen en de mededeeling van den burgerstand word ons sederd eenige weken geweigerd. Durende ons bestacn hebben wy als politieke wyze denkwyzo de liberale grondsteisels of vryheids- gezindheid ondersteund en verdedigd, en voor wat de eigenbelangen onzer stad betreft, dachten wy het voordeelig onze haven, scheepvaert, handel, nyver- heid en andere aenbclangende zaken zooveel mogelyk alom bekend te maken en in zekere gevallen daerop aennierkingen voortehouden, verzuimiugen aen te wyzen en verbeteringen op te geven. Doch daer degene die zekerlyk gekozen en stcld wierden om de plaetselykezaken en belangen te bestieren, waer te nemen en voortestaen, ons het meest tegenwerken, hebben wy besloten onze uitgaef te sta ken en bedanken mids deze onze geabonneerde» als ook alle persoonen die onsgeholpen ca aengemoedigd hebben, insgelyks deschryvcrs met wie wy in botrek- kingwaren en die ons by uitwisseling hunne nieuws bladeren loezonden. Een blad meldt dat, op bevel van het ministerie 'an oorlog, het effectief der linieregeinenten lot op '-<3 mannen zal gebragt worden. In de. gemeente \Viers(arrondissement Doornyk) >s eene kolenlarg ontdekt, voor welke reeds aen het g'iuiernemcnt konc ssie is aengevraegd. (i.iael <le l.iedekerke, lid van de kamer der 'wlksvcrlegenwoordigees, beeft in den llonileur eene brief afgi-koudigj, in antwoord op dien van den hecrl’. Davaiix. Den 1 december isle Cruibeke ee ne twee-woonst •'fgebi add, bi wooud door den kloef kapper B. Ver- gaiiwen en den dagloon.t Fidelis Aclilergael. Da schade bedraegt 3200 franks. Het gebouw was ver- xekerd voor 2000 franks. Men meldt ons, zegt een dagblad van Namen, dal er op den yzeren weg van Luxemburg eene in storting gebeurd is een weinig boven Grupont. De IP'iueenschappen zyn niet onderbroken, maer de reizigers moeten een weg van vyf minuten te voet •■’Heggen, op de plaets der instorting om een anderen trein t bereiken, liet ingestorte gedeelte zal spoedig hersteld worden. Iets toor jagtlie/hebbsrs. In Amerika bezigt toen een zeer gemakkelyk en schrander uitgedacht middel om hazen te vangen, dat ook nog liet voor deel opleverl, van volstrekt geen kruid of hagel te kosten. Men gaet daer namely k midden in den winter, als hi t zwaer vriest, in den nacht op de hazen-vangst. Men neemt eene brandende lanlecrn en gaet daer- mede op een veld, waer veel hazen zyn. Daer /cl men de lanlecrn op den grond neder verbergt zich schier hel boschgcwas. Op het lien van het licht denken de hazen by zich zelven wal duivel waer komt die lanteern van dacn?» en komen nieuwsgierig naderby. Zy plaetsen zich in ee» kring rondom de lanteern en kykon in het licht. Aaerdien1 zy nu niet gewoon zyn om in het licht te zien, loopen hun deoogen over; en tranen druppelen langs hun liehaem op den gronden door den strengen vorst vriezen zy vast... Als zy vast gevrozen zyn, komt men te voorscliyn, trekt zefos ên steekt ie in de weitasch Voor eenige dagen had cr voor de regtbank tc Ly on hel volgende, koddige incident plaets. Er werd iiaiuelyk een proces gevoerd over den eigendom van een pul. Toen nu een der advokalen het eigendotns- regt van zyn cliënt in eene lange dreigende inleiding begon tc beloogen, mnekte de president dc acnmer- king dat hem de gvhecle kwestie, over bet bezit van slechts een weinig urater loopenile zeer onbelang- ryk voorkwam, wiicr.ip de pleilor zeer koeltjes ant woordde: Zoo mag het u voorkomen, mynheer de presidentgeheel anders echter is het met ons ge steld, want gy had niet behooren uit hel oog te ver liezen, dat myn eliënleen wynkooper is

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1858 | | pagina 3