Boomvenditie Belangrijk Berigl. Nieuws van de week. Merkt van Veurne, 29 December. Spanje. Veurne, 1 January. Besluiten en Benoemingen. Frankryk. Engeland. Duitschland. Ingezonden Artikel. Te Rousbrugge-Haringhe. 1155 Zakken Tarwe waren ter Markt, Wacrvan zyn verkocht geworden 971 weten STERFGEVALLEN. ANDERE TYDEN, ANDERE GEWOONTEN. deze week. en «Ie herberg cn Engelbertus Carolus en zakken te Nieuport, om oktrooi, mogen 695 28 31 Alle de Veurnaers hebben zich dezer leste dagen, uitsluitclyk bezig gehouden met lukken te bakken tegen nieuwjaerdag. Daer is geen ander nieuws van Per 145 litttrs. Tarwe van Rogge Sucrioen Haver Boonen ’t geheel zeven persoonen, die welhacst razend dot werden, en gebonden moesten worden. Al de nabu rige geneeshoeren kwamen toegesneld, maer men wanhoopt de ongelukkigen te redden. Het volk komt van alle kanten naer die razerny zien. De diligencie, dienst doende tussschen Funf- kirsehen dn Szedevheny, in Hongarye, is den 17 dezer uitgeplunderd. Men heeft ongeveer 23,000 gulden in konvenliemunt geroofd Des anderendaegs werden het peerd en het rytuig in eene stri ct van Funfkirschen teruggevonden de postillon, die ver moord was, was met de teugels op den bok gebonden. Men leest in de Gazelle des Tribunaur Een feit, ongehoord in de kriminele jaerboeken, is deti 6 dezer te Alrazer, naby Valencien. gebuurd. Een jonge doktor deed des morgens ten 6 uerzyne visiten, toen eene vrouw hem verzocht naer hare wooning te komen, om er een zieke te bezoeken. Dedoktor volgde liaer en trad achter h or.iinnra. Toen hy den voet in de kamer zette, waer hy dacht den zieken te vinden, viel hy in teenen put van dry of vier meters diepte.üiuniddelyk werden er steeneii en aerde op hem geworpen met hel doel hum levend te begraven. De doktor weerde zooveel mogelyk do steenen en aerde van zich afen poogde op dezelve te klimmen, naer mate zy vielen. In weerwil hy zwaer gekneusd was, gelukte hy er in den boord van den put te be reiken. De vrouw ziende, dat hoer slagtoffer op het punt was te ontsnappen, vatte een brandend stuk hout, en bragt hem hiermee verscheidene slagen toe; op zyn geschreeuw kwam hem iemand ter hulp, en hy gelukte er in uit zyn graf te geraken. Men denkt, dat die vrouw zich van dien genees heer wilde ontmaken, ten einde eene verschrikke- lyke misdaed te verbergen, welke hy ontdekt had. De justicie zal ongetwy feld spoedig de ware oorzauk dier schuldige pooging ontsluij/ren. de werken van eer van 16-00 25-50 25- 00 24-50 24-00 23-50 28-00 22-50 22-00 21-50 21-00 20-50 20-00 00 00 19-00 18-25 16-00 26- 00 Graenpryzen dei' vorige week. 21 00 tot 27 00 18 00 tol 19 00 16 00 tot 18 50 IS 00 tol 16 00 22 00 tot 26 00 18 Zakken Tarwe aen 27 62 157 197 166 134 87 56 30 14 10 18 00 48 Zakken Rogge van 18-00 tot Sucrioen van 16-00 tot Haver van 13-00 tot Boonen van 23 00 tot BURGERSTAND DER STAD VEURNE. GEBOORTEN. den 21. Felix Rietvelt, zoon van Henricus en van Henrica Boonefaes, Duinkerkstraet. den 24. Carolus Deman, zoon van Cornelius en van Juslina Focquenoey, Vleeschouwerslraet. den 25. Marie Beulen, dogler van Constanliuus van Rosalie Canoo, Zwarle-Nonncnstraet. den 27. Ludovicus Josephus Courtois, zoon van Joannes en van Amelie l.egein, Bewesterpoort. den 30. Ludovicus Hancke, zoon van en van Brigitte Schopkaert, Ooststraet. Coleta Vandermeesch, dogter van van Sophie Coussemaeker, Pannestraet. IIUWELYKEN. den 29. Desiderius Dezwaene, werkman, 37 jaren, geboren te Steenkerke en woonende te Veurne, jong man, met Caroline llaelewyck, bezonder, 43 jaren, geboren en woonende te Veurne, weduwe van Joannes Deleu. Sedert verscheidt" dagen is men bezig met den waterput op de isclimerkt te maken. O .d.mks het slecht wed, r vorderen de werken snel en welhaest zal de pomp kunnen d.iergesteld worden. Er is ook spraek van de sedert zoo lang buiten dienst gela- tenep_Qipp.it) hel midden der groote Merkt wederom bruikbaer te maken. i.Cu verzoekschrift is de regering toegek omen, vragende de inrigling eener muzy kschool. Een koninglyk besluit van 11 november ver vangt de schakos, nu in gebruik by de regementen jagers te peerd, artillerie, en in hel eskadron van den artillerietrcin, door modellen un ecu ligteren en min verheven vorm. - Men schryft uil Oostende: Een beweenelyk ongeval heeft woensdag tydens het vei hoor onzer koophandelrrgtbaiik plaets g'-had. Dc lieer Woud. roemer van werken, was bezig met in persoon verklaringen lu geven over een geschil, dat hy mei eenen lever.Ier had, wanne r hy eensklaps ineenzakte, en eenige minuten later, in weerwil der hulp door den geneesheer Verhaeghc loegediend, is hy inde verhoorzael zelve gestorven. De gebeurtenis heeft een diepen indruk te weeg gi bi agt, niet alleen op de tegenwoordig zynde per soonen, maer op de ganache bevolking, want de heer W.... was een goed en «chtbaer burger, die algemeen zal betreurd worden. Sedert 13 december heeft men de werken van den artesiaenschen borrelpul te Oostende hervat. Op 24 december, om zes uer des avonds, had dc pul reeds eene totale diepte van 260" 60 c. De heer Butseraen, pastor te Clcrcken, is pastor benoemd te Boesinge. Men schryft uil Lier, van 26 december: Heden is hier hel 26.* kind der echtgenoolen Wouters gedoopt geworden; 22 dier kinderen zyn nog in leven. Men schryft uit Brugge: De toren van Onze Lievevrouwe-kerk was de verledene week geheel bevlagd. Deze vreugde-belooning, als eene over levering by al de volkeren van het Westen in gebruik, beteekent dat de werken g heel voltrok ken zyn. De toren van O. L. V. kerk, die een der schoonste gedenkstukken van dien aert is, dient daerenboven, door zyne hoogte en ligging, als baek nen de schepen welke de Manche moeten doorvaren. By hel genoegen dat ons de herop- bouwing van dit gedenkstuk verwekt, voelen wy ’'ogtans een spyt, van dezen toren in zyneu vol komen voorgaenden luister niet herbouwd te zien, en wy kunnen ter dier gelegenheid maer den wensch ■vernieuwen, dio reeds voor hel herstellen der vier kleine zydetorenkens uitgebragt wierd, die voor heen dit schoon gedenkstuk versierden. Al onze medeburgers zullen niet voldoening het oogenblik siei) dat hel gouvernement voor die herbouwing zou tusschenkoineii. Water van zy, de werkingen voor de afbraek en herbouwing met eenen vlyteil eenen samenhang uit gevoerd, die eenen vurigen yver en eene groote be- knaemheid doen uitschynen, strekken tol den ervarea bouwmeester den beer Rudd. Maendag 17 January 1859, ten een uer na-inid- dag, op de landen der hofstede gebruikt by Ignatius Ganne, en op eene weide gebruikt by B. Uelanote, gelegen te Rousbrugge-Haringhe, van oosten en westen naby hel dorp en hel ge- huchle den molenwal. VEILING VAN 87 KOOPEN BOOMEN OP STAM, Beslaende in abeelen, olmen, wilgen, eiken, populieren en heulers, verscheidene van 2 a 3 meters omtrek. Op tyd van betaling voor het principal tnt den eersten july 1859, mits solvabele mvdekoopers den 10 p. en gereeden comptant te betalen. 6000 Jonge eiken, esschcn cn abeelen, en plant- boomen, goede soort, te bekomen by Lovis MORAEL te Alverilly hem, voor halve weerde te koopen. 6000 Busscheu, boonpersen, erwetryzen fagoolen te knopen aen genadige pryzen. Men kan zich ook aenbieden in de Shulers by C. De Coussemoker by Vorthem. MEN ZEGGE HET VOORT. den 23. Sophie Mooto, 4 inaenden. den 24. Coleta Lahaye, werkster, 81 jaren, ge boren en woonende te Veurne, jonge dogter. den 27. Engelbertus Cornells, Bjaren. den 80. Adeleide Queslroy, bezonder, 72 1/2 jaren, geboren en woonende te Veurne, weduwe van Andreas Lust. Een koninglykbesluit van 18 december 1858 keurt goed. De beraedslaging des gemeenteraeds van strekkende ten einde de magtiging te bekomen gedurende 1859, het tariefreglemenl van tegenwoordig in voege in die stad, te behouden. De demissie van den heer Vanderstichele de Maubus, als burgemeester der stad Ypercn, is by koninglyk besluit van 29 december 1858, aenveerdt. Volgens een gerucht te Parys verspreid, zouden twee van de zeven regters, welke tydens het proces van den heer dc Montalembert zetelden, zich ten gunste eener zuivere en eenvoudige vryiprack ver- klaerd hebben. De Algerynen beginnen allengs dc franscho ge bruiken aen te nemen. Men noeind eenen notaris van Oran, die door cenige Kabylen gelast is met het plaetsen van goederen op hypotheek. Een besluit van den meijer van Beziers, door het prefektorael bestuergoedgekeurd, verbiedt in die gemeente de poule op den billard te spelen. Vrydag is het voor Liverpool tot vertrek gereed liggende schip leaac Wtigt, terwyl ruim 200 land verhuizers aen boord waren, in brand geraekt. Dc vlammen verkregen zoo snel do overhand, dat dc dryvende spuiten weinig uitwerking deden, en men dus ten spoedigste de emigranten aen wal bragt, waerna men tot het besluit kwam, om het schip in den grond te booren, hetgeen door eenige schoten van Hr. Ms. schip Hastings in weinig tyds werd be werkstelligd. De goederen der ongelukkige passa giers zyn nagenoeg vernield. De Wenderer verhaelt het volgende, te St- Veit- by Lelienelfd gebeurd De dochter van den bakker der plaets bereidde dezer dagen belladona-wortel in plaets van eene an dere plant en vergiftigde door de spyzen daer mede bereid, hare ouders, broeders en de dienstboden, ja Over eenige jaren, in de rusturen van den dag, ’s morgens, ’s noen), ’s avonds men kon geene strael doorgaen of men hoorde op iiiuziek-iusiruinenten spelen hier eene fluit, daer eene clarinethier ecu cor, daer een bas; nu een bugel, dan eene trombon zelfs leerde men de grosse caisse op den toog van een klein cofiewinkeltje en de cyinbalen op twee pot- hullen, by eenen melkboer. Helaes die tyden zyn vervlogen! men hoort nu niets meer; het enthon- siasinus is weghet element ervan is gebroken en alles slaept!Slechts hier en daer hoort men eene soort van vlaemsch karillon .genoemd pinno, tikken, en daermee is ’t al. Andere tyden, andere gewoonten. ’T is nu wat anders, *T is nu joep alhier, joep uldaer en joep, joep, joep, overal Ziel hier wat ik nu kortelings in eene avond wandeling hoorde, doorloopende de Oostslraten, den Hout- en Appelmerkt, do Klaver,- Zuid,- Kaei- en Nieuwslraet, de groote Merkt, de Panne, Noord- en Kapucyne-strael, en het Kerkhof, hief vader en moeder loerden een varsovienne; daer vader en zoon eene redowa ginter moeder en dochter eene ma zurkahier zuster en broer eene polka; daer twee zusters een galopginter twee broers, met hunne gebeurt, eene contredanse; twro buerv rouwen valslennichte en couzyn leerden de Lanciers; jongens en meisjes studeerden de Americaine; eene knecht sprong de stappen van eene engelsche gigue; een oude liefhebber hcrliaelde nog zyne jongere menueteene dame dacht op haer balkt, dikken Slyn gaf een pasrusseop; baes en bazin waren aen den danse-chinoisJoep alhier, joep aldaer, joep, joep, joep overal. De dansmeesters zyn niet meer toereikend om in alle huizen les tegeven. üok men leert nu maer vlug dansen dan om dc talryke feesten bylewoonen die, in dezen winter, in Veurne gegeven zyn. En deze oefeningen of vermaken, die andere ver vangen, zullen op hunne beurt, ook door andere vervangen worden. Wy weten wel door welke, maer wy mogen het nog niet zepgen. Andere tyden, andere gewoonten. Ie»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3