Ingezonden Artikels. Nieuws van de week. Veurne, 15 January. 4,74'3-43 2,361-73 2,030-20 10,014-72 1,009 88 100 92 3,316 00 1,568-28 296-84 5,516 25 3,090-44 5 85 hem de noodzakelykheid te bewyzen van gedurig in de zeeéngte eene vloot te be zitten van ten minste tien linieschepen, hebbende voor bemanning de beste ma- troozen van Engeland. Mynheer Ryckeboer, fr. ant- gevangeneming cn 49 <le overgroole snelheid en gevolgen th k doen Fr. 34,144-54 moest gy die openen, dan zou der reis u doen duizelen vallen. De man buigt zich, kruipt in de kas, huikt zich neder zyn hoed tusschen zyne beenen stellende, aen- hoort op nieuw de aenbeveling van de oogen niet to openen, en eindigt met te groeten zeggende Het is gelukkig dal de voyagie maer dry mi nuten duert, want ik ben in die houding niet straf op myu gemak. Dacrop wordt de deur gesloten, en alle de bellekens b ginnen op een nieuw te klinken. Let op, gy vertrekt, roept men ons reiziger toe. Een halve uer later werd de deur geopend, en een mmi dat onze reiziger by zyn vertrek niet gezien had ro -pi hem krquelinnes. My dunkt dat ik wat langer dan dry minuten op weg ben geweest, Z-gl hy zyne vermoeide en styve beenen uil de kas stekende. VVaer moet ik betalen? Degordynen waren toegeschoven. Onze reiziger zag niets dan werktuigen. Aen de deur der statie, antwoord de beambte. Dank u, zegt de boer, en hy gaet voort zyne armen uitrekkende. Men kan zich een denkbeeld vormen van het ge zicht dat hy trok zich nog in de zelve statie te Char leroi ziende, ma r hy nam een moedig besluiten ging zelf het voorval inde naburige koffyhuizen vertellen. Nu ben ik toch nog wyzer dan te voorcn, woordde hy aen deze die er mede lachtteden. Donderdag avond, in de verwarring van deu regen- tchenn en den wandelt lok, speelde Mr. Floncquart met zoo veel geestdriften vuer, dat hy dit leste aen den doek die den haerd verbeelde, mededeelde. Gu- lukkiglyk Floncquart, wist hy niet waerzynen re genscherm was gebleven, erinnerde zich nog wel dat hy deel van hel korps pompiers maekt, zoo had hy welhaest den haerd uitgesnakt, en het vuer gedempt. Stadsschouwburg is verzekerd door de mactschappy Algemeeue Assurantiën vin Brussel. Alveringhem, 11 January 1859. Ter gelegenheid van het huwelyk van jufvrouw Charlotte De Cae, met Mr. Milo De Cae, dat heden om elf ure heeft plaets gehad, ons gemeente was sedert gisteren morgen in haer feestgewaed gedorst Het gebuerte van de jonge echlgenoole was voor- treffelyk versierd. Van aen hare woonste tot aen de kerk was er eene baeg van yven geplant die met versiersels omzet was en waer boven eene menigte. Onze stad verfraeit van dag tot dag. Nieuwe en siurlyke gebouwen worden opgeregt, hier en daer legt men nieuwe en schooue plankieren of trottoirs en van lyd lol tyd werpt een neiringdoener zyne ouderwet,che en onziende winkelstagie af om zo door eene fraeijere en hedendaegsche te vervangen. Dergroole Uoststrael vooral - die ook wel da voornaamste slrael der stad is wordt van dag tot dag hel opzicht verbeterd. Builen de prachtige ge bouwen op de oud Vischmerkt, die deze straat ver luisleren, worden nog hier en daer nieuwe kassynen, nieuwe winkelsiagien, enz. ingestoken. Zoo heeft een inwooner dier slraet, over eeltige dagen eene verandering aen zynen voorgevel loegebragt, waar op vele menschen staen kyken. Al de maatschappyen van de stad vindon by elk een veel byval, een-ieder is ze genegen, een-ieder, groot en klein wilt ze aanmoedigen. Geen nogian» die hen liever hebben dan onze zwynenslagters Een zwynenslagter, ziet ge. zou door 't vuer loop-n voor eene maetschappy dienst ledoen. Spreekt nooit kwaed van eene gilde, in t genwoordigheid van eenen zwynenslagler, gy zoudt er slecht van af komen, tot de grootste buitensporigheden zou hy zich len uwen opzichte ko.inen overleveren; wat! hyisin slael u kortweg eene potie vette darmen te. weigeren, welke gy voor uw avoiidmael by hem had willen knopen. Zoo vi r gaet du aengekleefdheid van deze neiring- doeners aen onze genootschappen. Ziet hier nu wal de oorzaek van deze genegen heid is. Eerlydt in Cecilia gaf meii, na de Cecilia feesten somlyds nog een kaudeeldugje op welk men, met do zottebol, om worsten en franschbrood bolde die achterna door deaenwezige harlelyk werden binnen gepeuzeld. Wat cerlyds toevallig was. werd allengs- ke.is een gebruik, de andere maetsc.happyen volg den Cecilia na, en heden is er geen feestje in Veurnu mogelyk meer zonder de worslenbolliiig. Men ver- stael dal dit gebruik de goedkeuring van alle de zwynenslagters bekwam, van daer de genegenheid die zy onze gilden loedragen. Dcrgelyk feestje heeft dynsdag lest wederom plaets gegrepen in de Rhetorika, en men heeft er zich zóó wel vermaekt, dal hel nogmaals 2 ure was, vooraleer den hosprsmogt slapen gaen. Iets dat de inwoouers van Charleroi veel heeft doen lachen, is hel volgende, de 'erledene week aen een landbouwer der fransche grenzen voorgevallen. Die persoon kwam iu sehuiui en zweelde statie van Charleroi bitinengeloopen, juist op hel oogeublik dal de expres-trein van 3 ure op Erquelmnes ver trokken was. Bedroefd om dat hy le lael was geko men, jammerde hy op de hariroerendste vvyze. zich een heelen hoop scheldwoorden naer hel hoold wer pende, wanneer eensklaps een goed gedacht hem scheen binnen te schieten. 11 y gaet by een beambte der statie. Mynheer, zegt hy, ikhebdikwyls hooren spre ken van den telegraef, zou ik langs daer lot Erque- linnes niet konneii raken? Al nioeslik nog zoo veel betalen dan met den yzeren weg ik zou er niet naer zien, want'k zou donders geern t’huis zyn om het avoiidmael der dry Koniugen gereed te maken. De beambte glimlachte, en wees met dan vinger naer hel burael van den telegraf. Elk een goeden dag, zegt hy binnen tredende, ik heb het kenvooi van Erqueliunes gemist, en ’k zou geern met den telegraf gaen. Hoeveel is’t De beambten hadden de groolsle moeite der wereld om hun te onthouden van lachen en een hunner antwoord Zet u in die zetel neer, mynheer, de telegraf zal by vyf minuten vertrekken. Hoe lang zal ik op weg zyn? Dry minuten. Sapritti! dan zal ik vóór het konvooi aenko- men. Maer hoeveel is ’t? Gy zult te Erquelinnes betalen, En ter zelver tyde hoort men alle de bellekens in de bureelen klinken. Het ia het sein om te vertrekken, zegt men tot onze reiziger. Gelief u te plaetsen. Hy staet op en laet zich by eene kas geleiden waer van de deur open is. Gaet daer in, zegt men hem, het is de wagon van den telegraf, maer sluit wel uwe oogen, want Wau af gekrankt 1. * Over gcdeeltelv ke wedergave der reg- ten ontvangen op ingebragt en gefabri- kcerde goederen, die dacrna uit stad ge voerd zyn geweest 5,604 87 v 2. ’Over kosten van adminis- 8,615-06 tralie3,010 19 Blyitdus voor zuiveren opbuengsl fr. 25,529-48 In vergelykiug gestelt met 1856, is er in 1857 eene verhooging van ontvangst van 8648 francs, voortko mende namely k van de 10 opcenten geheven gedu rende dit h sie jaer, op alle de artikelen van den tortel uitgenomen op het vleesch, de wviien en sleen- kooien. De heer Vcrplancke cn zyne tooneeltroep zyn alhier uit Ni< upori aeiigekomen. Du vlacmselie loo- ncelspelers zyn voornemens in onze stad eene reeks vertooningeii te geven, waervan dc eerste, morgen avond z.il plaets hebben. De goede laem door welke de heer Verplanckc met zyne troep alhier zyn voorgegaeu, zal, wy hebben er de verzekering van, hun alle avonden een groot getal aenschouwers, en by gevolg eene goede ontvangst verzekeren. Morgen, ten 11 ure voor middag, zal de maet schappy S.’* Cecilia, eetiige muzykslukken op het stadhuis uitvoeren. Gedurende de maend december 1858 zyn 3451 brieven niet kunnen besteld worden, wier adressen onk-esbaer, onvolledig ol'onnauwk> urig waren. Den 11 «lezer is te Lombaerdzyde de woonst iifgebraud van den liiivinerniau Jan II <ekelboom, met al wat zy bevatte. De schade bedraegt 3DU Iranks; alles Mas verzekerd. Men ichryft uit Knocks: «In den worgend van den 11, is de engelsche schooner Unity, kap. German varende met eene lading gom en puimsteen uil Lon den nai r Au l werpen .in hel zicht dezer gemeente ge strand. ier tnalroozen en de vrouw van den kapitein zyn gered. Do lossing der sterk beschadigde lading naer u« kusl wordt voorlgezel. Hel schynt dal niets verz. kerd was.» Men schryfl uil Oostende E.in gevecht met messen heeft plaets gehad tus- 'achen dry visschers, de gebroeders Neirings, op de visscherskaei. Een van hen is gevaerlyk gekwetst aen bet hoold Een persoon heeft willen de visschers scheiden, tnaer is zelf mishandeld geworden. De wet heelt de za-k in handen. Eender baldadigen isaengc- houden. Een groot ongeluk is donderdag nlhier gebeurd. De heer Sweetlove, zoon, lag op hel uiterste; zyn vader stond aen het bed, benevens vrouw en kinders van den stervenden. De gryzaerdis eensklaps inéén gezonken en overleden op hel zelfde oogenblyk als zyn zoon. Men kan oordeelen welk schrikkelyk loo- neel de lalryke daer tegenwoordige familie voor oogen had, en welk hare wanhoop is, nu dat haer hare beide ondersteuners in ecus zoo wreedelyk ontrukt zyn. Eene stoute diefte is begaen dynsdag avond ten Nadeele van den heer Pladdya, eigenaer van het ntp-Hótej te Oostende. Juffer Pladdy-, was in de keu ken bezig mei in dezorgen te voorzien, welke een huis als l hare vereischt.üp ditoogenblik dringt een kerel binnen, by steelt deu pa|rtot van den hotelhouder en de plaets, do heer Pladdys op het geroep van oir/, 'dief! door zyne vrouw komt toegeloopen en vervolgt met haer den misdadiger. Zy hebben hem uil hel zicht verloren omtrent <jo parochiale kerk. Eenige dagbladen hebben in hunne kolommen een gerucht overgenomen, waervan men noch de bron noch de aenleiding kent, en dat tot niets minder ■zou strekken; dun om aen de genaking eencr mini». teriële wyziging te doen gelooven. Men is zelfs zoo vergegaen dat men den naem der toekomende titula rissen voor de verschillende porleleuillen genoemd heeft, en er zou van niets minder spraek zyn dan van eene volkomene verandering van het kabinet. Wal ons aengael, wy houden dit gerucht, dal ver scheidene onzer konfralers gewillig herhaeld hebben, voor l’eenemael onnauwkeurig. Wy zullen er met eene voldoening, die door geheel bet publiek zal gedeeld worden, byvoegen, dat de gezondheid van den achtbaren minister van binnen- landsche zaken nu gansch hersteld is. (lnd<-pendance'). Men verzekert dat dc koning, op het voorstel van den minister van binnenlandsche zaken, den schryver van (juenlin Huiivaid tot officier der Leopoldsorde!! benoemd heeft. De heer Gevaeri is reeds sints jaren ridder der Leopolds-orden. (Echo de lirnxelles.) Men leest in den Ceurrier de Charleroi Een dezer dagen bood eene pachteres van Masci- nelle die eene vette koe had, die aen verschillende vleeschhouwers te koop; de meestbiedende wilde er maer 105 fr. voor geven; nu zy vroeg er 120 voor. Dien prys niet kunnende bekomen, besloot zy die ▼oor hare rekening le slaglen. Na eeu goeden voorraed voor eigen gebruik te hebben gehouden, en een geschenk va.i de schoonste stukken aen hare bloedverwanten le hebben gedaen, besloot zy hel overige te verkoopen aen 90 e. den kilo. Tol hare groote verwondering bragt die ver- rigting haer 208 franksop,zonder de huid te rekenen. «Dal de vleeschhouwers nu nog zeggen, dal zy maer weinig winst hebben, wanneer zy het vleesch 1 fr. 40 c. den kilo v.-rkoopen. Te Parys en Brussel worden thans, in plaets van caoul-chouc-overschoeneo, overschoenen van gevlochten slroo gedragen die veel ligter zyn en de uitwaseming niet beletlen. Inden Colkevriend vindt men eene opgave der jeneverrampen, die in 1858 in Nederland zyn voorge vallen, welke zyn als volgt: 17 gevallen van moord, 53 van verwonding, 69 van gevangeneming en 49 zelfmoorden. de gouverneurs der provinciën hebben aen dc gemeente-besturen, die meenen regl tc hebben op subsidien van het fonds van twee millioenen,ge- vraegd door het gouvernement aen de kamers voor het verbeteren der buurtwegen en den openbaren gezondheidstoestand, de noodige stukken gevraegd, vereischl om deze vragen te ondersteunen. De stukkei bestaen uil de plannen en bestek ken der ontworpenc werken, en de beraedslaging vandeii ge- meenteraed, die ten laste der gemeente de twee der den en ingeval van volstrekt gebrek, ten minsten de helft der gtinsche uitgave aenneemt. Volgens ontvaiigene beriglen uit Jerusalem, verneemt men dat dc koepel van hel II. Graf, bouw vallig ilact. Men vergaert vrywillige giften om ze te herstellen. Volgens het jaeriyksch verslag over den toestand van zaken dezer stad, gedaen door hel schepenen- kollegie aen den gciiieenleraed iu zitting van 13 October 1858, heeft het Oclroo voor hel jaer 1857, eenen ruwen opbrengst van fr. 84,144-54 c.’ gegeven, tu weten Eetwaren Gedistilleerde dranken Wyn en wynazyn Bieren in stad gebrouwen Idem in stad gebr.igl Bier-azyn Vee en peerden-voeder Brandhout Buschkolen Steenkolen Meubels en bouwstoffen Opbrengst timbers kwilantien

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3