koopdag van WAGE N HARNAS KOOPDAG. Desluilen en Benoemingen. Kunst- en Letternieuws. Sterfgeval, o Nieuws van de week. Veurne, 22 January. B O O M E N KOOPDAG du BY UITSCHEIDING. J En ander root werpen, te Loo. 11 POLITIEK OVERZICHT. Zoo oorlogzuchtig de tydingen uit Parys de verledene week waren, zoo vredelie vend zyn zy nu geworden. Men meldt dat de redevoering van Napoleon III aen de wetgevende kamers zeer vredelievend zal wezenook wordt gezegd dat er een sekre- taris van het gezantschap te Londen, van den keizer afscheid nemende om naer zy- nen post terug te keeren, regtstreeks voor zending zou gekregen hebben aen het hof 'an Engeland le verklaren dat de keizer van de woorden, die hy op Nieuwjaer den heet von Hubner tocstuerde, geensins een oorlog-manifest had willen malen. Men treft in de parysche briefwisseling KOOPDAG van den Daily News eene belangryke tyding aen, die als stellig wordt opgegeven, en die, zoo zy door de feiten verwezenllykt wordt, van aerd is, om het fransch gou vernement ernstig le doen nadenken over de gevaren van eenen oorlog in 1 taliën. Ziet hier die tyding: Het gevoelen dat de keizer (Napoleon) een besluit zal nemen, is zeer algemeen geworden. Men weet dal het gouvernement van lord Derby uit alle de kracht van zynen invloed in de balans der vrede weegt. Ik verneem uit eene uitmuntende bron, dat een verdrag van aenvallend en verdedigend verbond tussehen Pruissen en Oostdhryk is vastgesteld, en dat het verdrag nog niet onderleekend is geworden, enkel omdat die mogendheden het voor het oogenblik staelkundig gelooven niets le doen dat Frankryk zou kunnen kwetsen. De gebeurtenissen van Italian hebben in Hongarien een diepen indruk verwekt. Men schryft uil Pesth, dat er in ai de klas sen der maetschappy een algemeen mis noegen heerscht. In den toestand, waerin zich de geesten in Hongarien bevinden, mag men verzekerd zyn, dal by het eerste teeken der vyandelykheden, er zich ge beurtenissen zullen opdoen, die ziel') niet gemakkelyk zullen laten onderdrukken. Het Court Journal meldt dat de koningin naer Londen zal terugkeeren op hel einde der maend, om in persoone den ziltyd van het parlement te openen. De vyf staten, die Midden Amerika sa menstellen, gaen stellig de oude confede ratie van Guatemala herstellen. Dit verde digend verbond, dat aen ieder dier repu blieken zyn gouvernementsvorm en wer king zal laten, is een uitmuntende maat regel in tegenwoordigheid der ontwerpen beraemd doordevrybuitersinde Vereenigde Staten. Tc Pollinchove. JLUMJL Knnada, yzeren assen, weduwenaers en weduwen öti- VIUEMDELVKKN 72 20 23 van Kinders en Gehuwde AVeduwenaers en weduwen Donderdag 2» Februarius 1859, ten negen uren ’s morgens, io beginnen voor het huis en herberg Van de weduwe sieur Francis Vroome, te Loo, by do Loobrug, Een blinde die ziet. Hoe dienstig het is voor en blinde van te kunnen zien, blykt uil hel tolgende Dezer dagen bedelde een blinde op den straatweg tussehen huubaix en Tourcoing; hy werd doo:een hond geleid. Een persoon, die hem ontmoette, gr.- j. den hond, sneed hel louw door en ging yiiugs op tl loop. De arme blinde echter opende zyne oogen, wreef ze eens goed uit, liep den schelm achterna, ontrukte hem den hond en gal' hem bovendien een ilink pak slagen. Daerna knoopte hy het touw weder vast, sloot de oogen en zette rustig zyne rol als blindeman voort. Even als Brussel, Gent, Veurne ook hare couferencieii. Die op de merkt, was zeer belangryk. Dialoog Wat schoon weder hebben wy toch se dert eenige dagen, niet waer, Karei Ja,’t is een hemelsch weder, Jan Wat goed brengt die regen aen onze velden niet Ziel eens hoe die tarwe reeds ópschiet Peuh dat niet Jan de tarwe schiet niet op, ’t is de grond die door den regen gezonken is. Antwerpen, enz. heeft van dondetdag, Vrydag namiddag is uit het water der Coupu.-e te Bruggeopgevischt het lyk van den kapitein Boi.-- seau, van het voetvolk der bezetting aldaer. Sedert eenigen tydgifhy teekeus van krankzinnigheid, was reeds sedert eenige dagen vermist. Men verzekert dat er spraek is van een Belgisch gezantschap naer China en naer Japon te ze -det'. Mm gt dal het hooft van dit gezantschap de h. er Bi d. el-van Cuelenbroeck zal zyn. Zaterdag nacht, ten dry uer, is een brand uitge- borslen in de gemeente Manie (Üost-Vlaendere.;) en heeft ceue kleine vierwoonsl in asch gel gd, met alles wat zy bevatte, liet verlies word op 700 francs geschal. E n dagblad zegt dat de administratie van den zegel sinds eenigen lyd eene zeer slechte soort van papier gebruikt; indien men vyf of zes malen het z.gpapier vouwt, breekt men het letteriy k in stuk ken. De ernstigste aendacht van liet gouvernement dient gevestigd te worden op dit misbruik, dat de ge- wigtigsle gevolgen in de to. komst zou kunnen héb ben, indien er niet aenstonds in voorzien werd. Be lieer van Langenaecke.i, ontvanger van den brievenpost te Veurne, is in dezelfde hoedanigheid ic bint friiijen benoemd. By koninglyk b. sluit van 16 January, zyn de heeren De Libert en Ihotion, beide majoors by het 9." linieregement, de eerste werkelyk iitl en de tweed vervangend lid van den mtiilieraed voor he. ressort \eur c Utxii ntie beuomid. Een beeldhouwer van Parys eindigt op dit o»_,. blik een standbeeld, waervan hel onderwerp levendig de nieuwsgier! ,heid prikkelt, liet v. eeld reu jong meisje, bekoor.yk en lief van vormt n ceue weegscliael in de hand houdt. Eu w.u w i d u bevallig kind? llclaes men kan hel maer ai zuch tende z. ggen de liefde ouder de gtdaeitle van Cupido, en een zak geld Eu wal het wanhopigste is, de geldzak behaell het schrikkeiyk veel in gewigt op de helde, liet is waerschynlyk dal die hekeling in marmer d: i zeden van onzen lyd op de tentoonstel ling van 1859 veel by val zal ontmoeten. en welligt gansch de wereld, heeft den oudsten zyiier oadcrwjzers verlooren in den persoon van den heer P. Descombcs, overleden in de voorstad van 8. Kochus, te Queb-c, den 14 november laetsi- leilen, in den ouderdom van honderd en ell jareu in tien maenden. lij was geboren te Bordeaux, den 19 January 1746. I.actsil den zondag werd er le Charleroi hy den heer Strivel een bil gegeven waerop het volgende komieke voorval plaels greep: Twee zusters bevonden er zich; de jongste, niet tevreden over hare buiten gewoon breede arinolien had nog een bedde.aken rond hel lyf gerold. U igeluk.Jglyk leverde zy zich een weinig le veel aon den dans over, en te midden'Uur Lanrieis ging hel beddelaken los en viel op de i grond. Men kan geuiakkelyk raden wat het gevol; was hel juffertje wist niet waer zich te wenden; ai de aanwezigen borsten in eeilen schaterlach uit, en m ;.i eindigde met het beddelaken publiek ts verbrande.. 143 45 33 221 42 htiwelyken zyn gesloten geworden, te welen *- ■- 5- 21 8 2 42 Do inwooners van Eggwaertskappellu klagen over den slechten stael van den zandweg leidende van de Waesbrug naer hunne dorpplaels. Inderdaed het eind wegs op ’l grondgebied van Eggewaerts- kappelle is goed, terwyl datgene die gemeen is Ins tellen Steenkerke en Avecappellu zich in zeer slechten toestand bevind. Er diende daer naer zien te worden. Wy geven verder een gedeelte van het verslag doorliet kollegie van burgemeester en schepenen opgetnaekl, nopens de aenvraeg door de ’s lleer- willemskajipellenaren gedaen, om van Veurne afge scheiden te worden. Op 6 February aenstacnde, zal de S.u Cecilia aen I bal, geven. In haer zevei tiende jaer vraegt een meisje met het oog op een minnaer hoe is hy in het twintigste jaerverlangt zy meer en zegt wat is hyOp vyf-en- twintigjarigen ouderdom heeft de ondervinding ge leerd en zy zegt: wat heel! hy? Op derligj.irigeu leef- tyd vraegtzy in hare wanhoop: waer blyft hy Ziel hier de beweging onzer bevolking gedurende 1858 Er zyn alhier 141 kinderen geboren, waervan 80 van hei mannelyk en (J1 van het vrouwelyk geslacht. Onder deze geboorten zyn er 4 onwettige, 2 tweeling geboorten hebben 4 kinderen voortgebragt, waer van 1 mannelyk en 3 v rouwelyk. 10 kinderen zyn doodgeboren; 4 mannelyke en 6 vrouwelyke. Er hebben 221 sterfgevallen plaets gehad, waer- onder 104 van hel mannelyk en 117 van het vrouwe lyk geslacht. Die worden verdeeld als volgt: Man. vrouw. Totael. ongetrouwde 71 25 8 Tussehen jongmans en jonge meisjes Jongmans en weduwen weduwenaers en jonge meisjes Von een grooten en een kleinen wagen, beide met breed beslag, een l rieli.nl, 4 dnitsche wynden, drie schuiten, w.icr onder twee groolc en een k leine, trek- lynden, peerdek- ens. recpe.i, ilderh.inde so rten van gez icgd hout, abeelen bard, valeijen, rvepen en meer ander voorwerpen, bemiodigd aen cenen koopman van hout. Op drie mnendeii lyd van betaling, voor de koopen boven de 20 franco onder borgstelling, de koopen bene len de 20 francs met gereed geld. maetschappy hare leden, een concert gevolgd van Den 17 dezer heeft men te Handzame in eenen gracht het lyk gevonden van Pieter van den Berghe, ood 63 Jaren, wever; men denkt dat die ongelukkige er by ongeluk in den nacht zal in gesukkelt zyn. Te Gullegem, by Kortryk, is den 17 dezer eene tweewoonst afgebrand, bewoond door de weduwe Tiibaert en lleudrik Dumorlier. De schade bedraeg 2500 franks. Dynsilag 8 tier maend Februarius 1859, ten een uer naer midtlag, op de hofstede bewoond door sieur Bonoit Pil, te Pollinchove, langst de steenweg lei dende van Veurne naer Yp.-ren, tussehen het gehugte de Qoogslade-Lynde en de herberg den Gaepaerd, 74 koopen Olmen, wilge en andere boom-o, dienstig voor constructie, brandhout en klomp’kappers. Up lyd van betaling tot 1 Junius 1859, mils te stellen"begoede en bekende borg en de gewooue be spreken comptant te betalen. Op Maendng 7 February 1859 en volgende dagen, nootiig zynde, telkens ten 9 uren \s morgeus, ter hofstede le Hoogstaedc op vyf minuten zuid-oost van tie plaets, laelst gebruikt door tic wrduwu Pieter I'agoo, zal’iT oicrgegacn worden tot tic openbare Verkooping van alle du meubelen, kuip- keeru in akkt rallaem, zool- en w.igenharnas. iouragien en bcesliulvn, immers al wal do Hofstede is be- kleetlcmie. D<- beeslialen bestacnde in 2 inerriepeerden, een van 5 jaer en een van 8 jaer, 8 melkkoeijen, een be- kalfde jaerlingveerse, 2 leege teersen en 6 drinkling- kalvers, lullen verkugt worden den Maendag l.“dag ten een ure na middag, en daer de fouragien, be itsende in circa 13,000 schoven terwe, 2000 schoven haver, 3000 schoven bootten, 800 schoven r‘>ggc, 1000 booten klaverhooi van 1.* en 2.d* snede, 1000 bundels rauw vlas, 1000 roggen bouweels en 2000 terwen bouweels; voorts hel wagenharnas, be- staende in 2 wagens smacl beslag en 2 karren, etc. Up gewooue voorwaertlen on lyd van betaling, mits stellende voldoende borg ten genoegen van den Notaris CAPE1.LE, te VVatou. Men make hei rnchlbaer.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3