Nieuws van de week. Ingezonden Artikels. Sterfgeval. Brussél 4 February. Frankryk. Engeland. Duitschland. Indien. .—25 —45 .—27 15 c. s. ge- het Pollinchove, 2 February 1839. Mynheer d« Uitgever, Yzcrcn plattn zoo dun alt papier. Mynheer BURGERSTAND DÉR STAD VEURNE. GEBOORTEN. den 31. Augustus Neckc, zoon van Carolus en van Sophie Couttou, Bewesterpoort. den 1 feb. Mathilde Hollevoet, dogter van Ednar dus en van Marie Francois, binnen palen. Vevrse 4 February 1859. —20 .—13 den goeden By bevel de Sekrctaris, (Gel.) Ch. Claeribocdt. Pruissen van eenen kind laet van represen- dykendelver. zoodanig veel de leden der kom- Maendag lest waren er inaer 50 ledun der Kamer van volksvertegenwoordigers, op hunnen post san de 10'd die er behoorden te zyn. Dat neu kt juist 58 te Lort. Daervan afgetrokken 5 leden die eenen congé gevraegd hadden, blyft58 representanten die zonder permissie van de president afwezig waren. Dat ze nog zeggen dat hel posljen tant niet gemakkelyker is dan dat van ten toon gesteld, bloootgesteld zyn, is dit genoegzaem om het nut van eene dergelyke maetschappy to Lewvzen. Do heer Parent, een der incest gekende uitgevers 'an Brussel, is in den nacht van donderdag overleden aen cene borstziekte, die gcene zoo verhaeste dood •ehcen te vóórspellen. Zondag hebben wy de gelegenthcid gehad, in het naburige Loo, de kundige looneellroep van den heer Verplancke te gaen bewonderen. Een talryk publyk verdrong zich reed» met den vroegen in de ruime zael van hel Stadhuis alwaer de vertooning geopend werd met hal schoon stuk van Van Peene; Siska tan Roosemael hetwelk gevolgd werd door het geestige blyspel de huiskrakelen. Als ik u zeggen zal, Mynheer, dat de vertooning door hel luidruchtig handgeklap der aenschouwers dikwyls onderbroken werd, zal dit u tot bewys dienen, dat wy alhier ook hel talent en de tooneel- kundige kennissen der troep van Mr. Verplancke weten te waerdeeren. Ook heeft de bevalligheid van juffer Cécile alsook liet geestige spel van Mr. J. Ver plancke niet weinig bygebragt om hun alhier een algemeen en by val te verzekeren. lieden hebben wy nog eene vertooning. Deze zal, er valt niet aen te twyfelen door een niet min tal ryk publyk bygewoond worden. Overigens zal ik u, Mynheer, ook denige regelen over dezelfde laten geworden. Aenveerd, enz. Dc Bohemers hebben een te>T vernuftig middel uitgevonden, om yzcr van cene goede hoedanigheid in dunne platen van ccnu uitnemende fynheid en zoo dun als papier, op te rollen, zond.it men z lis voor gesteld heeft, om in sommige gevallen hel papier door deze platen te doen vervangen. Hel is voorwaer geen gering blyk van vernuft der Boheem.clie industriëlen, de eersten Ie zyu geweest, die op hel denkbeeld zyn gekomen, het yzer tol dat einde dienstbaer te maken. Het gebruik dal van zoodanig gefabrikeerd yzer gemarkt kan worden, is aenmerkelyk. In Engeland en elders worth van deze uitvinding reeds veel gebruik gemarkt. 13. ’ Alsook bet geraffineerde zout, per 100 kilog 14. ’ Voor 100 kilog. gezouten en anderen visch te verwerken 15. ’Voor ’t verwerken van eene kuip boter, met uil en in de schael te doen, per 100 kil 16. * Alle verdere winkelwaren in vaten, balen, kassen, of gestort in de schepen zoo als kofFy, suiker, kaes, enz., per 101) kilog En alle deze voorwerpen, moetende slechts van het cene op bel andere schip overgeslagen zyn, alsmede de goederen dio niet veroverd worden, zullen alleen!} k on derworpen zyn aen helft van hel regt hier vooren. 17. * Voor het verwerken van een hecto liter bosch, of bakkerskolen ter markt ko mende hel regl van melen ten laste der bierwerkers) En als die kolen per schip zullen aen- komen, met gelyk regt van melen 18. ’ Over 't verwerken van cene riem papier05 10.’ Indien het gebeurde, dat van alle deze voor schreven goederen eenige derzelve moesten verwerkt worden, ’t zy van de markt, 't zy uil de inagazynen der kooplieden,’l zy op eenige bargien, schepen of wagens, zich bevindende binnen de stad, en welke moeten gelost worden, met vervoer naer huizen, ma- gazynen en schepen gelegen binnen de palen dezer stad banlieue), alsook naer de statie van den yzeren weg, zullen zy geen verder regt kunnen vereischcn, dan hetgenc bier vooren vermeld is. Eindelyk, alle goederen, die by meerdere of min dere hoeveelheid verwrocht en vervoerd worden, al» liet by den tarief bier vooren uitgedrukt staet, zul len hrt regt naer evenredigheid betalen. Gedaen in zitting van den Gcmeente-raed der stad Veurne, date als boven. De Burgemeester, voorzitter, (Get.) N. VA.NDIIIHI.YDE. Zondag had, zooals men weet, op het Stadhuis, de prysuitreiking plaats voor do leerlingen der tcekcu- akademic. By deze plegtigheid heerschtle er orde, dat de sladsraedshecrcn en missie, elk oogenblik stonden om met zetel en heel den boel omver gedroomd te worden. Waren dan gecn« politic agenten daér, om volk optehouden r vroeg er iemand. Ja wel, antwoordde een andsre, agenten ge noeg maer geen politie. Wy hebben in een vorig nummer opgehaeld welke zandwegen men zoude behooren te bewerkstelligen om de stad Veurne by dien middel aen de omliggende parochiën te verbinden, alsook het nut doen voort vloeien dat deze staet van zaken zoude te weeg brengen. Heden zullen wy handelen van de werken die in onze stad zouden moeten uitgevoerd worden, in het belang der openbare gezondheid; lerwyl h t gouver nement zoo welwillend is zyue medehulp lot dies te vergunnen. Wal vooreersten hoogst rjoodzakelyk dientgedaen te zyn, is: hel openen ran eene nieuwe straet in het midden der Klaverstraet, beginnende en gaende door hel zakkendragers huizeken tot aen het kwartier ge noemd: Fuilpotshaven, om de iuwooners van het zelve langst di Klaverstraet uit-en ingang te leveren, en aizoo de passagie al de wandeling aflcstaken en te beletten. Wie herinnert zich nietdetydeu dat onze sehoone wandeldreven, welkers weerga nergens is te vinden, zoo veelvuldig en blymoedig bezocht waren sedert dat men tocgclaten heeft daer eene reeks arm huizekens te bouwen, waer van den dóortogt op de dreve geeft, is ongelukkiglyk onze wandeling eenen opreglen vuilnishoek geworden. De wandclaers hebben er eenen afkeer van gekregen en sedert langen tyd is die gansch verlaten. ’l is waerlyk te bejammeren dat men de opeen stapeling dier huizekens bemagligd heelt. Nu dien misslag bestact, men hoeft slechts eenige heelmid delen tol verbetering toetebrengen en die schry'cn wy vooren. Het opcnbacr nut vraegt dat men dezen uitweg langst dc wandeldreef zoude vernietigen, om de dreven in hunnen vorigen staet te stellen. Het stof- felyk welzyn der iuwooners van Vuilpotshaven, zoude hier door grootelyk» winnen, dat is onbe- twislbaer. De onkosten benoodigd om deze nieuwe straten te openen, zouden geensints in evenredigheid komen met de voordoden dal deze uitvoering! werken zou den dragen. Er moeten alleenlyk eenige kleine gronden worden iugenomen, en liet zakkendragers huizeken in de Klaverstraet afgetrokken om dit oogwit te bereiken. Wy denken dat de hecrcn leden van onzen gc- ineente-raed onze opmerkingen niet uit het oog zullen verliezen, en dat zy dus geene moeite zullen sparen om dezen toestand te verbeteren. Wy zyn zeker dal de bewooners van dit gehuehte, alleenlyks ingezien hel voordeel dal dil aen hunne gezondheid zal bybrengen, hier vooren cene warme erkentenis aen onze agtbare bestuurders zullen dragen, en dat de Veurnaers algemeenlyk voor liet goed dat zy alsnu verrigt hebben en nog zullen vcrriglen, hun later ook niet zullen ondankbacr zyn. Dit werk is het eenigste niet die volgens ons, in het vak van openbare gezondheid moet uitgevoerd zyn. Van de andere werken zullen wy in opvolgende artikelen spreken. Een vriend do» vooruitgang?. Alle de burgers van Veurne, waren by brieve tot de prysdeeling van zondag lest uitgenoodigd. Alhoe wel dergelyke uitnodiging aen de straetjongens niet was gedaen geweest, waren deze noglhans dc eerste binnen en de beste geplaetst. Men kondigt de oprigting aen van een brusselscha maetschappy van Assurancien tegen het breken van vensterruiten en spiegels. Een dergelyk systeem van assurancien bestael reeds te Parys; daer de pracht- vensters meer en meer talryk worden en de vrees, welke aen de cigenaers ingeboezemd is door deonge. vallen, wacraen de kostbare voorwerpen in de winkels In een artikel van den Jout nael des chemins de fet' leest men dat de keizer op het laetste bal der lui- lerien aen cene groote krygsvermaerdheid zou ge zegd hebben, dat hy de vrede wilde, en hy wel wist dat zy voor den voorspoed van Frankryk noodig was, en dat, zoo hy er in gelukte om dien voorspoed te kunnen doen aengroeijen, hy dit zou achten als de roemvolste sack voor den vorst van een volk, aen het hooft der beschaving geplaetst. Men leest in de hidépendance Te Grenoble is er zulk eene beweging van troe pen, dat de stad denkt tol de tyden van hel eerste keizerrjk teruggekeerd te zyn; in het paleis der munt te Marseille zou men 35.000 ambulancie- bi'dden in magazyn hebben gelegd; in dezelfde stad zouden 40 vaerluigen, welke in de haven liggen, gehoerd zyn om tot depots de dienen de leger- bakkeryeu zyn ingerigl om dagelyks 45,000 rant soenen brood te leveren; eindelyk worden er 12 inillioen kardoezen door de militaire overheden verwacht. Te Toulon worden 52 vaertuigen uitgereed. In al de havens van Frankryk bestaet er geen enkel vaartuig, hoe slecht bet ook zy, dal niet in staet gebragl wordt om zoo spoedig mogelyk zee te kun nen kiezen; eindelyk heeft het eskader, dat zich thans onder het bevel van dett schout-by-nacht Jehenne te Cherbourg bevindt, het bevel ontvangen zich gereed te maken om naer de Middenlandscho zee te verlrokken. Men rekentd.it thans in en om Londen 50,000 Fransehen, 60,000 Duitschers, 15,000 Italianen en 3000 Spanjaerdcn en Portugezen woonen. Het getal Fransehen nam in den bietsten tyd het meeste toe. De tydingen uit Haïti van den 23 meiden dat keizer Soulouque onttroond is geworden en de re publiek uitgeroepen. Generael GcriFard is voorlopig tot voorzitter benoemd. II. K. II. prinses Frederik-Wilhelm van is den 27 january, korts na den middag, prins bevallen De toestand van moeder en niets te wenschee over. Men leest in eene byzondere korrespondencieuit Calcutta, geteekend 22 september Men begint ernstig te twyfelen aen den goeden uitslag der beruchte krygskundige berekeningen van lord Clyde, en volgens welke de oproerlingen in ecus zouden omsingeld en verslagen zyn geworden. Tot hiertoe hebben zy nog geen anderen uitslag dan de afmatting der engelsche troepen door marchen en tegenmarchen. De vyanden van den opperbevelhebber, en de zelve zyn talryk, verheugen zich te zien dat hy, gelyk zy voorzegd hebben, niet op de hoogte van den toe stand is, en zyne vrienden zyn zeer mismoedig. In weerwil de Engelschen geheele maanden ge bruikt hebben om de oproerlingen in Oude te om singelen, zyn Tanlia-Topee en Nena-Sahib, hunne hevigste tegenstrevers, er in gelukt in zuidelyk lu- dien te dringen, en dit juist op hel oogenblik, dat zy dachten hen in handen te krygen; men zegt dal zy by hun vertrek vreugdevuren hebben aeng. stoken om met hunne vyanden den spotte dry ven. Men voegt er zelfs by dat.Nena-Sahib zich miet' zyn vroeger verblyf van Uithoor heeft begeven, waer de Engelschen dachten, dat hy nooit meer den voet z m durven zetten, an dat hy van daer een grooten schal heeft meegenomen, dien hy vroeger had do.'it begraven. De toestand is dus niet verbeterd; eerder is de zelve verergerd. De toebereidselen, welke gedurende dc laetste maenden gemaektzyn, schynen dus van geen nut te zyn, en de opstand schyut zich verder dan hel koningryk Oude uit ie breiden. In vele streken van dit koningryk, is de prokla- matiu dar koningin van Engeland mot slyk be smeurd, terwyl die van de koningin van Oude, welke op de eerstgemelde antwoordt, overal geëerbiedigd wordt. Dit is slechts eene inlichting; doch dezelve is niet onbelangryk. HUWELYKEN. den 2. Arsenins Bril, deurwaarder, 48 jaren, ge boren en woonende to Veurne, jongman, met Vic toria Vandendries, landbouwster, 36 jaren, ge boren te Wulveringhem en woonende te Vettrite, weduwe van Arseuius Desehodt.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3