Landbouwnicuws. herstelling by de DE AERDPEER. Men leest in den Limburger: Mel moed en aanhoudendheid wérkende, ishetons stadsbestuur gelukt byna onmeet bare dorre vlaktens in de'anlwerpsche en te herscheppen tot bare dorre vlakten;, limburgsche heiden bouw- en weilanden, en aen allen is mis- zich meer om de belangen hunner volken bekreu men, uit al hunne krachten, degenen tegen te houden wie eene onverzadelyke hèerschzuchl in de rampen des' oorlogs mcdesleept. Men meldt dal het fransch gouvernement een memorandum gereed maekt, dat zyne grieven tegen Oostenryk z.al verloonen en zeer klaer zal zyn in zyne bcsluilscls. Het zou op nieuw de gevaren van den toestand vaststellen, en vragen, dat men zich vry- mpedig zou verklaren, terwyl het nog immer zou aendringen op hel gezegde in de troonrede van den keizer dal, indien Frankryk de vrede wil, het er ver al is van den oorlog te vreczen. De tydingen uit Londen melden de aan staande vereeniging der cönferencie van Parys, met hel inzicht om zich bezig te houden met de laetste gebeurtenissen der Prinsdommen. Alhoewel dit gerucht nog niets officieels bevat, beschouwt men het niettemin als zeer gegrond. Men gaet zelfs tot het bepalen van den dag der openings- zitting van de gevolmagtigden; die dag zou den 28 dezer maend zyn. Het is Ferad- Pacha, die de Porto, gelyk vroeger, in den schoot der cönferencie zal vertegenwoor digen. Zal de cönferencie zich nu uitsluitelyk niet de zaken der prinsdommen bezig hou den, of wel zal zy de gelegenheid harer ver eeniging te baet nemen, om over hel ita- liaenscli vraagstuk te handelen? Naer alle waerschynlykheid zal de diplomatie alle mogelyke poogingen aenwenden, om lot eene vriendelyke oplossing le komen, doch men is over het algemeen van gevoelen, dat alle poogingen toch mislukken zullen. Inmiddels worden de krygstoebereidsels voortgezet en het departement van hel krygswezen houdt zich onverpoosd bezig om groote bevoorradigen in hel zuiden samen te trekken. Men beweert dat gencrael Mac-Mahon hel bevel heeft ontvangen eene tweede afdeeling gereed te houden, om die van Renault, naer Frankryk terug geroepen, le volgen, en le maken datzy in staelzy op het eerst gegeven toeken scheep le gaen. Oostenryk neemt ook zyne voorzorgen langs de zyde van Duilschland en tracht 'zynen toestand te verzekeren, door de ondersteuning van de stalen van tweeden rang van den duitschen Bond. Het is heden bewezen, dal zy aen al die staten eene nauwkeurige verklaring gevraagd heeft overde houding, diezy zullen nemen, ingeval de verwikkelingen moesten eindigen met oenen oorlog te doen losbersten. De betoo- gingen in verscheidene landen gedaen, ter gelegenheid van den uitvoer van poerden, heeftd’e gelegenheiddaartoe aangeboden. In eene circulaire nota, gedagleekend van 3 january, en waarvan eene telegrafische depeche den inbond heeft doen kennen, stelt graaf von Buol aen de duilsche gou- vernemèntén de drvvóudige veronderstel- hngvan eenen oorlog, hetzy met Sardinien alleen, hetzy met Frankryk alleen, hetzy eindelyk met Frankryk en Sardinien ver- eenigd, en hy uit de meaning dal het van nu af aen benoorlyk is vast te stellen welke de inzichten zyn der duitsclie kabinetten, ten overstaan van die gebeurtelykhedun. Het gerucht bevestigt zich dal keizer Frans-Jozef Verone zal gaen bezoeken, al- waer hy de 25,000 mannen zal in oogen- schouw nemen, die het derde legerkorps vormen. Op de kusten worden de wape ningen met krachtdadigheid voortgezet. Men tracht de punten, die zouden kunnen aengerand worden, voor eene gewapende verrassing te bevryden. In de kamer der gemeenten heeft de heer Disraëli aengekondigt dat hy den 28 den bill van het gouvernement belrekkelyk de kies- en parlèinetils-hervorming zou voor dragen. Het budjet van het zeewezen is door sir John Packington, in de zelfde zitting voor- 1 gesteld. Volgens het ontwerp voordezitting aen al de leden uitgedeeld, beloopt hel in ’tgeheel tol 9,815,181 pond sterling (245,529,525 fr.,) dus voor het loopemle jaer eene vermeerdering van 1,220,217 p.. st. (50,506,175 fr.,) het is te zeggen een achtste gedeelte. Zy draagt vooral op de soldy der buskruidwerkers voor iels meer dan 500,000 pond (7,500,000 fr.) en op de werken van herstelling en bouwen van schepen voor by de 800,000 pond (20,000,000 fr.) De Pelersb. Zeitung spreekt de geruchten van krygstoerustingen van de zyde van Rusland bepaeldelyk tegen. Men heelt verscheidene malen de lyding aengekondigd en gelogenstraft van krygs- toebereidselen van Rusland, in hel voor uitzicht van mogelyke ernstige gebeurte nissen, die uil den legen woord igen toestand van Europa zonden kunnen ontstaan, zoo langs den kant der Alpen, als langs den kant van den Donau. liet schynl stellig dat de czar maatregelen genomen heelt ten einde door de gebeurtenissen niet overrasl te worden. Onlangs nog zyn twee leger korpsen uil den Krim en uit Taganrog naer de grens der Prinsdommen vertrokken. Hel is ongelwyfeld de bedreiging door de Porte gedaen, van troepen naer den Donau te zenden, om de dubbele kiezing van kolonel Couzo te doen verbreken, die Rus land zal hebben doen besluiten troepen te verzenden, om in geval van aanranding, de Donauprinsdommehte beschermen. Wal die veronderstelling schynl le verregtvevrdigen is, dalde moskovietsche troepen, met de snelste vervoermiddelen naer de plants hunner bestemming worden gebragt. Tydingen uil Cochinchina melden dat in hel begin van december 400 Spanjaarden en 400 Franschen het geallieerd kamp had den verlaten en te scheep waren gegaen, om met vyf kanonneerboolen het lort Sai gon, by Cambodge, aen le randen Men verzekerde dat een der koningen van hel onafhankclyk Cambodge, de Engelschengc- magligd had een geslicht le vestigen te Campot, eene haven van de golf van Siam en hel center van eenen aeniienlyken kust handel. Vit Mexiko meldt men, onder date 19 January, dal de spaensche vloot van Vera- Cruz naer Havana teruggekeerd was, maer dal de fransche en de engelsche vloten ge dreigd hadden Vera-Cruzen Tampico in te nemen, byaldien er eenen bepaalden tvd, geene schadeloosstelling van een millioen dollars belaeld werd om de ruklamatien der nationalen van beide landen le dekken. Miramon had verklaord dat hy het voor zitterschap zou weigeren, maer dal hy de plannen van Zuloaga zou aanklevenHet paleis des gouvernemenls was in de lucht gesprongen by gevolg eener ontploffing der magazynen, onmiddelyk na hel vertrek van Miramon, en 200 persoonen hadden by deze ramp hol leven verloren. Men zegt niet ot deze onplolling toevallig heeft plaels gehad. schien bekend wat aenzienlyke rykdoin ten voordooie van 's lands welvaart en van de eigenaers, uit de ontginningen en bewate- ringen is voortgevloeid. Doch niet alle heigrond is geschikt om in vruchtdragende aerde veranderd te wor den; vele duizcmle heklaren zyn voor alle verbeteringonvatbaer gebleven namely kdie welker laeg, aen ophooping van door wind gedreven vlugzand blootgesteld is. Dezen II i zandgrond benuttigen is bet voorwerp van I dit artikel. 4 au omis hééft men de kruimen der zandbergen beplant met dennen, om het zavelslof zoo veel mogelvk legen te houden, en het te beletten zich op afgelegene akkers le werpen; dan ook. nog zyn breed® nog en diepe groeven langs de akkers gegraven, om hel dryfzand in die bakken le ontvangen, ten einde de vruchtbare gronden er van vry le houden; verder nog worden de grenslynen van de beplante stukken, voor meer veiligheid, bezet met heibrem. Ditzcllde kan gedaen worden om dn zandvlaktens, die geweigerd hebben hoC- genaem cenig nuttig kruid le dragen, en die men kan dwingen een voor beesten heilzaem voedergewas op le leveren, namc- lyk de aardpeer. Deze is de ruwste van alle planten, geene kan beter tegen de aenhoudemhï droogte, geene vraegt zoo min bewerking, zelfs on gemest levert zy eene groote hoeveelheid voeder op; zy blylï; ronder belooning in denzelfden grond, en het vee er eens aen gewoon, vreet de aerdpeer zeer gretig, en bevindt er zich zeer goed bv. De Stengels leveren in de heeto maeixlcil een kostelyk groen voeder op; goed ge droogd, dienen zy 'swinters tol voedsel voor lioornve(', schapen en Diet haver ge mengd, ook voor poerden. De aerdpeer, in den grond stekende, kalfde felste koude verdragen, hetgeen onlslacl van er kuilen voor aen te leggen. Wal de bebouwing dezer plant nog meer aenbeveell, is dat zy het minste 1090 kilos aerdpeêren per hectaer oplevert; (h'ze ge distilleerd naer «Ie wvze van Champonnois, geven tot 7 per cent alcoid, veel kostclyker dan die van den beetwortel. De afval dient nog zeer goed voor hol niesten van vee. Wy hebben hier l»y le voegen, dat het vorenstaande berust op gedano proefne mingen; dus wanneer de beplanting der aerdpeer in zandleiden in het groot wierd atmgelegd, zou er eene gh-vóelige winst uit ontstaen voorde ve 'jogdende eigenaers. Een engelsch blad, the Globe, duidt een eenvoudigen middel aen om de ratten uit de scheuren en tan de zolders te' doen verdwynen; ziet hier hoe dit blad zich uit drukt: Een landbouwer verzekert ons dot hy zyn zolders van de rallen verlost heeft met een goed hamlvol ha/ruii af te snyden, dezelve in den lommer te drongen te leg gen en ze vervolgens aen de' balken te hangen in de plaetsen waer zyn oogst la?" lol dan toe was zytr koorn verwoest worden door menigieratten, tegen dewelke hy vruchteloos alle mogelyke middelen gc' bruikt had om ze te vernielen. Sedert dt'^ hy dezen bietsten middel werkstellig g®“ maekt heeft is hy deze st liadelyke knacf' dteren niet meer gewacr geworden, en *.s hy overtuigd dal de slank alleen van de hen had gedwongen hunne matten °P op le rollen en te verhuizen. Hy heeft ook verscheidene ratten dood gevonden die ya” dn kruid geölen hadden, nadat hv er eenigc hadnvollen van aen den ingang zyncr sch^r geworpen had. l.en landbouwer van Leedles. zegt‘i‘_ Juurnal den Cullhatcurn, heeft een zeer ce0 4 w lcnu.ï.oiafE:riT.r3i-J«-' I -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 2