Nieuws van de week. Engeland. O 1 taliën. Besluiten en Benoemingen. Brussel 18 February. Frankryk. Veurne, 49 February. youtlig middel gevonden om de slokken te vernietigen, en byzonderlyk de akkerslek, aen de mocsplanten zoo schadelyk. Men legt te midden groenselplanten kleine lioopen vochtig boommos. De slok ken gaen er zich in groot getal in verschuilen. Iedereen dag verplettert men de slokken, die er in gekomen zyn, en men legt het mos op zyne plaets terug, dal op nieuw slokken aenlokt, en toelaet al degenen te vernietigen, die in den hof gebleven zyn. I dal liep, gegaeu t van Brussel Wy hebben reeds gezegd, dat de Cliincezen ten oorlog gaen met eenen parapluie en eene lanteern, en dal ze, by het albranden van het geweer, het hoofd oinkeereit om het vuer niet te zien.Eene kon espondencie der Pah ie van Parys meldt een an der geval, dat nog liet aardigste van al is. Alvorens de dappere Chineezcu beginnen te vech ten, doen zyraed ecus wat doen zy de bioek uit! Inderdaed, men moet minder gegeneerd zyn in zyn vaen, dan wel in het tegen-overgestehl geval. Daerby als men ecus moet gaen loopen, dan hebben de ongebroektcn, zonder twyfel tien voor op de ge- broekten. liet moet wel komiek zyn, zoo een slagveld te zien... Verbeeldt u daerby, dat ieder ongebroekte soldaat zynen parapluie en zyne lantecrn draegt! De ko: respondent denkt dat de Chiueezen dien inaelregel nemen, om inde vlugt des te gemakke- lyker de rivieren te kunnen over/.wemmen, die in grooten getalle het keizcrryk doorsnydeu. Dynsdag lest hebben de koorzangers van Zannekin op nieuw een muzykael avondmael genomen. Die heerkens beginnen al meer cn meer eeue goede stem te krygett om te.... eten. Eene dame vroeg aen een doktor dat liy haer een middel zou aenwyzen om eene ton zeer lekker bier te bewaren, en te beletten dat hare dienstboden er van zouden drinken liet middel is zeer eenvou dig, antwoordde haer de doktor; doet er een stuk Bourgogniewyn nevens leggen. Over den staet van zaken in Indien sprekende, zegt een brief in den Times dienaengaende het vol gende: Twintig maenden geleden werden wy, on voorbereid, aengevallen door een leger van honderd duizend man, dat geheel geacclimateerd, van volle tuagazynen en van een bykans ongeloofeiyk getal kanonnen voorzien was en alle groote steden, op twee na, in zyn bezit had. Gedurende 20 maenden hebben wy gevochten, en zulks in een saisoen, dal buitengewoon ongunstig was. Wy hebben onze gansche inlandsche armee, benevens -40,000 Euro peanen verloren en in de 20‘‘" maend van den worstelstryll hebben wy alle verloren gewesten her wonnen, alle garnizoenen hersteld, alle vyandelyku legers geslagen, alle uiteengejaegde ovei blyfs.-len doen vervolgen, de telegraphiselie gemeenschap her steld, op al. de rivieren nieuwe stoomboolcn inge voerd, een nieuw leger van 1-40,000 inlanders ge organiseerd en buitendien eene europesche magt vi tzameld, viermael groolerdan het leger, dat oor- spronkelyk het hoofd aen den opstand bood. liet weder in het l\ ooi den van Engeland. De vtrledene week heeft men in do bergen, by Stan hope, grarfschap Durham, een man dood van koude op den sneeuw gevonden. De zelfde week hadden jagers in de heiden van Northumberland by Falstone, het lyk ontdekt van. een man, bekend onderden naem van den amerikacnschen profeet, die ook van koude gestorven was. Nog dezelfde week plukte men lentebloemen by Stockton, Durham, en violieren en andere meerjarige planten stonden volop in bloemen in de parken en hoven der sleden van de Norlhum- berlandskust. Gedurende het beleg eener stad, werd het order gegeven, aen alle de inwooner», van met eenen lan- teeru uit te gaen. Den zelfden avond, een burger stapt uit zyn huis, een lanteern in de hand. «Uw lanteern 1 roept hem de schildwachtUier is hy. Er is geen koers in Men heelt niet gezeid dat er eene moest in zyn.» ’s Amlerdaegs morgend, nieuw bevel dal men ’s avonds niet mogt nitgaen zonder lantecrn waerin eene koers was. ’s Avonds de zelfde mensch komt uit zyn huis met een laulecrn waerin eene koers is. Waer is uw lanteern Hier zoo.En de koers? Ziel daer.Zy brand niet Men heeft niet gezeid dat zy moest branden. Ver dort gy hebt het maer beter uitteleggen ’s Ander daegs deed men aenkondigen dat het verboden was uiitegaen ten zy met een lantecrn waer in eene brandende koers was. A propos van moden deed iemand, woensdag lest, de volgende nog al vieze bemerking; Eene gekri- noliseerde dame, reide hy, wanneer zy hare armen open slaet, gelykt aen eenen steenen olie-molen; doet zy de armen toe, zy gelykt acn eene kaesklok heeft zy gcene krinolicn en weinig rokken aen, zy geijkt aen eenen ouden wilg. Sardinien aen zyne dochter, bedraegt 130,000 fr., rente. Door den keizer wordt aen prinses Clotilda eene douairie van 200,000 fr. toegekend, die zy bui tenlands zal kunnen verleeren, voor het geval dat zy als weduwe kinderloos mogt aeliterblyven. Verder wordt aen de prinses, haer persoonlek gebruik, aen juweelen en verdere kostbaarheden, aen het geslacht toebehoorende, eene wcerdye van 350,000 franks toegewezen. Ziethier eer, feit, dat wel weerdig is gemeld te worden. Te Bénerville Frankryk hebben er gedu rende het jaer 1858, noch geboorlcns, noch over- lydens plants gehad er zj n ook geene huvvelyketl g< sloten. De Globe meldt, dat in den loop van dit jaer acht r. gemcntcn uil Indien naer Engeland zuilen k muien terugkeeren. Blieven uil Londen melden dat de prins van Joinville zich nog al ernstig gekwetst heefi, lerwyl hy te peerd reed. Door zyn rydier legen eenen inner gepraimd, is een yzeren ha. k tamalyk diep in het been van den prins gedrongen. Het is niet van belang ontbloot, dat alhier byna geen enkel uitgever is, die eene vredelievende bro chure, ol iets dat gunstig luidt voor het in stand houden van den stall* quo, in het licht wil geven. De keizerlyke pakketboot de j\il heeft den 11 te Marseille een half bataillon van het 23.' voetvolk aengebragt. Morgen zullen de andere balailloi.s van dit regemenl aenkomen, dal deel maekt van de af- decling Benault, waervan de regeinenlen binnen kort allen te l.yon moeten vereenigd worden. Er is kwestie van vier nieuwe fransche mis* sionna.risseu naer Cochiuchina te zenden. Heeds zyn er zusters van liefdadigheid naer die gewesten v ertrok k en. Ie Annonay is eene papiennakery afgebrand, liet verlies wodt oppervlakkig geschat op 500,000 Ir. Men leest in den Join nal de la Corse Eene ongelukkige zeeramp is in de omstreken van ons eiland gebeurd. De oostenryksche drymaster Algiers, kapitein Logouris, metende 1400 tonnen, en hebbende 27 persoonen aen boord, den 27 laetst uit Livorno in bestemming van New-York vertrok ken, bevond zich by een zeer slecht weder in de golf van Lyon. Hy trachtte eene schuilplaats te zoeken op de oostkust van Korsika, wanneer gedurende den nacht van den 3 tol den 4, dooreen onstuimige:: wind overrast, hy geworpen werd op de plaets van het strand, Punta d’Arco genaemd. De kapitein, zyne vrouw cn zyne twee kinderen, het eene twee jaren en het andere twee maenden oud,zyn verdronken het overige van het scheepsvolk heeft zich al zwem mende gered.» Een engelsch reiziger is, volgens men uit Napels schryit, het slagtoffer van een beweenelyk en tragisch voorval geweest. Op den Vesuvius gegaeu zynde, om het uitwerksel der uitbarsting te zien en zonder op de vermaningen zyner gidsen te letten, te digt by een lavastroom die in een dal liep, gegaeu zynde, deed hy een misstap en werd door dia vuer- rivier medegesleept. liet lyk van tien ongelukkigqn, slagtoffer zyner nieuwsgierigheid en bovenal 'zyner stoutheid, is naby Residia, gansch verkoold gevonden. O By koninglyk besluit van 4 february 1859, de kerkfabrieken van Steenkerke, Raniskappelle en Üostvleteren, alsook de bureelen van weldadigheid van Clercken en Ooslvleteren, zyn bemagligd om versehillige immeubele goederen uit ter handle verkoopen. De heer Delahaye, kontroleur van 3.* klas der douanen te Veurne, is in de zelfde hoedanigheid be noemd te Eecloo. Onder de jicht-of flerecyngasten hoort men van niets anders meer spreken dan van eenen onfeilbaren middel om deze kwael te genezen, liet zyn namclyk voetbaden van water, waerin men dry uer lang eene mengeling van gelyke deelen esschen- en vliender- bloemen heeft doen koken. Na twee dagen tyds, of vier ten hoogste::, is het jicht teeuemael verdwenen. Men schryft uil Sl-Iluibrecht, 10 february Ecu schrikkelyke ramp heeft heden om 4 ure 's morgens in deze stad plaets gehad. In het voorge bergte van Fays, zyn dertien wooningen door do vlammen verslonden en doktor Henrolin, schepen der stad, is onderdo brandende puinen van een in stortend huis begraven geworden. Gansch verbrand en erg gewond, is hy er van onder getrokken. Men verneemt thans eenige byzonderheden omtrent het huwelyks-kontrakt van prinsen prinses Napoleon waeruit blykt, dat de keizer aen prins Napoleon als kleedinggeld (vestiaire) geeft een bedragvan 100,000 yr. De bruidschat, gegeven door den koning van Een smarlelyk verlies komt op nieuw onze stad te treffen. De heer August Ollevier, agent der natio nale bank en schepen onzer stad, is gisteren avond, na eene langdurige en pynclyke ziekte, in den Heer ontslapen. Woensdag lest heeft men, in de Panne, eenen arend van de grootste soort, koninglykc arend ge noemd, ges< boten. Het beest meel omtrent drie cn half voet van aen den bek tot t’einden de klauwen, cn de vlerken opengebreid, meten van 8 lot 0 voet. De aktionnarissen van den yzerweg van Lichler- vcldc op Veurne, zyn byeen geroeper, te Gent, legen 8 maerl, voor bel hooren der mededceling van den Bilan der Socivliet. De belast:.igvcrschuldigdcn wier namen niet op de lyst zouden zyn gebragt der kiezers, en die de vcrcisehte hoedanigheid zouden bezitten, om kiezer tezyn, moeten er zich doen op schryven in den loop der maend maert Zy moeten zich ten dien einde be geven op het sekretariaet van hel stadhuis. Gedurende de maend january, hebben de algc- meedc ontvangsten van den yzeren weg van het land vai: Waes beloopen tol 68,304-57. Die uitslag «luidt eene vermindering acn van fr. 13G3-26 op de zelfde maend van 1858 en eene vermeerdering van fr. 1297 04 op de zelfde maend van 1857. De yzeren weg van den staet heelt gedurende de maend december 1838. de som van2,l 18,987 Ir.80c. opgebragt. Dit is 280,961 fr. 18 c. meer dan in die zelfde maend van 1837. Gedurende de maendjanuary 1859 zyn 4151 brieven niet kunnen te regio komen, ten gevolge van slechte of onleesbare adressen. Onder dit getal zyn 2672 terug kunnen gestuerd worden naer de sehryvers, ten gevrdge hunner opening. 1479 zyn onverzonden moeten blyven. Wj vernemen, zegt dc .Veuse, van Luik, dat al de pruissisehc onderdanen icons land verblyende, en die deel maken van den eersten band der lundwehr van hun gouvernement bevel hebben ontvangen om onmiddcljk naer Pruissen terug lo keeren, en de rcgcmenlen te gaen vurvoegen, hy welke zy ingelyfd zyn. Hunne reiskosten worden door het pruissisch gouvernement belaeld. De persoonen, welke zich in die kalegorie bevinden, zyn in onze prov incio nog al taleyl., en allen bereiden zich om den hun ge- danen oproep te beantwoorden. Men leest in de Union Commerciale De Belgische en fransche grenzen in de omstreken van Givet worden door eene bende kerkdieven afge- loopen. De boosdoeners bieden zich in de pastory aen, in het gewaed van pelgrim, om den sleutel der kerk te vragen; indien men ze vergezelt, bepalen zy zich tot lange gebeden aen aide altaren; maer als men ze alleen iaet, ledigen zy op eene behendige wyze ineen oogenblik al dc offerblokken hy middel 'au een stokje met teer bestreken. Zy hebben de kerken van Vireux, Givet en Gimuce bestolen. De senael is byeengeropen op 22 february, ten 2 uer. Een dagblad van Douai beweert dat dc vlamscho werklieden in Frankryk werk komen zoeken wan neer zy het gvmakkelyk in Belgien zouden kunnen vinden; inner hunne voorkeur om in Frankryk te gaen werken wordt zoo verre gedreven, dat zy zich dikvvyls blootstellen getroffen te worden door de besluiten van uitdryving, die reeds drymnel ten uit voer zyn gebragt. Dit alles is onnauwkeurig en een blad geeft ilaeroverde volgende uitleggingen. De fabriekanten van het Noorder-departement loopen met de vlaemsche werklieden zeer hoog op, en om ze aen te lokken, bieden zy hun dikvvyls dag huren met prentten. Wanneer nu onze werklieden vernemen dat zulke schoone voorstellen aen eettigo van hen gedaen wor den, dan verlaten zy hun land verlekkerd door eene hoop die zich niet altoos vervvezenlykt. Daeruit vol gen vruehtdooze verhuizingen, mits zy gevolgd worden door betreurlyke misrekeningen. Wy noodigen de werklieden van Vlaenderen uit op hunne hoede te zyn te^eti die gelegenheden, die maer tydelyke voordeelen opleveren, en waerdoorzy zich vroeg ol Iaet zonder bezigheid kunnen bevinden. Er is in Vlaenderen geen enkel bekwaem werkman in welk ook, die hier thans geen werk kunne vinden tegen tauielyke dagloon.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3