8 Brussel 18 Maert. Engeland. Ingezonden Artikel. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. Mynheer dc Uitgever, zondag lest dat ik hem het te GEBOORTEN. den 12. Octavie Demeulenaere, dogter van Pieter en van Barbara Vandaele, Ardoye. dat was een Heintje is een zeer klein manneke, die een zeer groot wyf heeft. Als men zoo klein is oneen zoo groot wyf heeft, kan men, onmogeh k, de broek niet dragen zoo dacht het Heinljens wyfook en daerom had zy haer zelven hiermede belast. Alhoewel een brave en neerstige werkman zynde, doch, heeft onze Hein ook al zyne gebreken, en is hy maer klem van gestalte, hy is, in tegendeel, groot van begeerte naer dim... Nu, over eenige dagen had onzeheld, meer dan het behoorde, van den zoeten Eessenschen nektar ge- proeld en was zoo met eene soort van ligte jenever- kooris, wal later dan naer gewoonte naer huis ge- gaen. Men kan wel denken, dal Heintje, don zyne groote wederhelft, met geenu suikerweordekens onlhaeld werd in tegendeel, zy ontving hem met de handen op de heupen en gaf hem eens ferm zyne zaligheid. Na langen tyd in stilzwygendheid de verwylscls xyner vrouw aenhoord te hebben, verloor Heintje eindely k geduld, en haer willende bewyzen dat do man n.r 1 is in een huishouden, regie hy zich fier en met ecu» houding aen lalma ontleend riep haer toe Een man, alware hy maer de grootte van een muis, Doch is hy meester in zyn huis. Wacht ik zal u gaen meesteren, snouwde hem zyne vrouw toe en greep den beezemsteel om hem eens goed afteranselen. Heintjens manhaftigheid kon het tegen dit argu ment niet volhouden en om aen de duchtige kasty- ding te ontsnappen, kroop du Meesler-in-zy n-huis onder hel bed. liet was maer langon lyd na dal do beezemsteel verdwenen en zyne vrouw bedaerd was, dal hy zich gewaegde uit zyne schuilplaels te komen. de natuerlyke vochtigheid eener kamer die sints meer dan eene halve eeuw niet meer bewoond ge weest wasj’lzy aen de naburigheid van eenen kleinen vyver, die legen de vensters lag en welks slilstaenle waters, door hunne besmettende uitwasemingen, de ziekteteekens konden voortgebragt hebben, waervan hy geleden had. Hy deed dus den vyver uildroogen en opvullen; de kamer werd ververscht en verlucht by middel van een groot vuer van steenkolen, dat men er dag en nacht hield branden, en, eene maend nadien, betrok de jeugdige lord op nieuw zyne groene kamer om er in te gaen slapen. Hy was nog geel: uer in slaep, als men hom hoorde zuchten; niemand durfde er binnen gaen en hem zorgen aenbieden, immers hy had er zich ingegren deld en strengel) k verboden dat er niemand achter hem mogt binnen treden. Echter, daer men hem des anderendags uil die rampzalige groene kamer niet zag komen, stampte men dedeurin, en men vond lord Mac-M.. zieltogend opzyn bed uitgestrekt liggen. Door een gelukkig toeval, doktor S. Taylor, pro fessor van wettige geneeskunde in hel hospita?! van Guy, bevond zich op dit oogenblik in Scholl md, en nog wel in de nabyheid des kasleels. In volle haest liep men halen, en hy vond den jongen lord hem re ds zoo slecht, dat hy hier de hoop opgaf van hem tot nog hel leven terug te kunnen roepen. Hel was slechts door te veranderen van verblyf- plaets en eenen anderen zyner eigendommen by Edimburg te gaen bewooneti, dal lord Mac-M... ein- delyk begon te genezen; en nog genas hy maer half, en langen lyd bleef hy gekwollcn door eene smer- tclykeeii wederspannige oogkwael, die men in de kunst blindvlicsontsleking noemt. De eigenaer van het slot vertelde aen doktor Taylor, dat hy, na gerustelyk in slaep gevallen te zyn, eensklaps, het zy in droom, het zy in dien staet 'au slaperachligheid,die noch slapet! noch waken is, voor hem een groen monster had zien verscbynen, dal hem met een onheil voorspellende oog aenslaerde. Toen wierp hel spook zich plotselings op hel bed, wroetlo zyne scherpe nagels lol in het diepste der borst van den jongeling, en deed hem langen lyd onverdragelyke folieringen ondergaun. Eindelyk verdween het, maer na de oogen des slaglofïers over- gaen te hebben mei de gloeijende vork, die hy in een zyner handen droeg. Milord, zegde doktor Taylor, indien gy wilt, zal ik, eer eene maend voorby is, den duivel bezwoeren, die u twee maul zoo wreed zyne magt heeft doun gevoelen Doktor, ik ga aen mynen intendent schryven, dal hy lellerlyk al de bevelen moet uilvoerun die gy item zult geven. Deze bevelen zyn uitnemende eenvoudig, hernam du doklor. Gy zyt vergiftigd geweest door arsctiiek- zuer-koperzoul {arseniate de cuivro). Wie heeft er dan op myn leven durven aen- leggeu Zeg my den naem van den moordtmaer, op dat ik hem aen hut geregl overlevere. De misdadiger hangt van hel assisenhof niet af. ’lis niemand anders dan het geschilderd papier zelve uwer kamer, dat met sohele-groen bereid is. Eer dat ik u naer Edimburg overbragl, heb ik de boeken uilgeklopt die sedert lange jaren in de ver vloekte kamer lagen, hel slof dal dezelve bedekte heb ik byeenverzameld; ik heb ook een stuk van het muerpapier afgetrokken, en het stol' en het stuk papier heb ik ae» eene scheikundige ontleding onder worpen. Hel papier alleen heed my 4150 greinuu (22 grammen) eener zekere sloffe opgeieverd, die arseuiek genoeg bevatte om met vyf greinen eene kopere plact van tien duim vierkant te kunnen overdekken. Met de groene kamer te komen bewoonen, hebt gy hel vergiftigend slof in beweging gebragt, welk sedert langen tyd op de meubels, boenen, behangsels, bedgordyiien en ook op den vloer lag. Het is langs uwen neus, uwe oogen, uwe keel lol in uwo longen gedrongen en aldus uw leven in dringend gevaer gesteld. Wat den groenen duivel betreft, de versmachting uwer borst en uwer hersenen waerop zich de koorts gezet had, hebben u dat alleenlyk ingebeeld. Doo alles wat in die betooverde kamer groen is afrukken en verbranden, en dan zuil gy zoo gerust en zoo gezond die kamer bewoonen als den schoenen witten salon waerin wy hier zitten te spreken. De groene kamer werd iuderdaed eene gele kamer, en van dan af kan men er den nacht doorbrengen, zonder te moeten vreezén van vergiftigd of door de mare bereden te worden. Dezer dagen heeft eeno locomotief, trekkende een zwaer geladen wagen, tot groote verbazing der wandelaers verscheidene stralen van Londen door gereden, waerby aen de moeijelykslc hoeken even als doorgewoone ry tuigen, zonder het minste gevaer of nadeel, werd omgezwaeid. vertellen, maer men zal u spreken van ’t verdriet dal men heeft, van de borzenziekle, enz. Gro. t S0 persoonen en. op de vraeg hoe vaert gy, vriend? zal er een zyn die zegt: best, allerbest, maelje, God dank Neen. De eene zucht, de andere weent, deze klaegt, die spreekt kwaed. Wal is dal gerimpeld voorhoofd? kommer. Die bloote schedel? kommer. Die doodsche oogen? kommer. Die spitsche neus kommer. Die ingevallen kaken? kommer. Die scherpe kin? kommer. Dat mager lyf? kommer. Die hangende armen kom mer. Die trage stap? kommer kommer, dal hel nieuw inaelschappelyk leven, met alle zyne nieuwe aengenaemhtden, medebrengt en u oplegt, vour uw zoogezegd welzyn. Nogal. Iemand werkt met handen en voeten om eene plaets te bekomen; hy krygt ze en straks klaegt hy om dal zy hem le laeg betaeld is, ol'hy werkt nog eens om enne nieuwe te verkrygen. In deze geldeeuw, hy, die de eerste 1000 fr. ge wonnen heeft, werkt en slaeft voor de andere 1000, enz. geheel zyn leven lang. Nog meer. Eene dame, te Parys hadl 7 mil Hoen inkomen. Zy hadt een hondje dat zy hoogst beminde en het wordt ziek. Ziet daer de dame, met hare 7 millioenen, die zich de ongelukkigste der menschen noemt I Nu, de vooruitgang! (de vooiuitgaug, waernaer geheel deze eeuw schreeuwt, maer terugkeer, waer naer een-ieder wenscht IDe vooruitgang, de ver betering, de welstand, de opvoeding, bet huiselyk leven, alles is thans op zoo hoogen trap geklommen dat men, in den buiten, te lande, in het veld moet gaen zoeken om een vol gelukkig huisgezin te vinden! Weg dan, weg, de kommer Lang leve De gulle vreugd, Is onze jeugd De gulle vreugd Hel hart verheugd! Zingt onze vlaemsche Teniers, en lustig kwantje. Werken wy dan allen, uit alle onze krachten, om wal meer vreugd, gapaerd met werkwat meer uit spanning en min kommer, onder de menschen le brengen; om de ondvaderlyke vrolykheid weer te krygen. Dit is geen vooruitgang dat ik preek, het is terugkeer dat ik, uit geheel myn hart en ziel, aen- prys, en ’t is de beste lovenswys. Ziel daer waerom do zollebol-dagcn dienen Cöt vermaek, verpooziug en uitspanning. Heeft het volk gelyk of ongelyk er gebruik van le maken Met zulke gedachten men roept uit Contentemcnt passe richesse Voila ma philosophic, Dit père Lajoie. B. B. Wal ongelukken en ongevallen kan een feilen westerwind al veroorzaken? Hy kan de oorzaek zyn dat eene boonvimme in brand geraekl, zoo als te Slype; Hy kan een oud stadskoiumiezenkot half doen invallen Hy kan de pannen van den hangar van den yzeron weg afwerpen Hy kan eene jonge wel gehoepelgerokte jouf- vrouw opliglen en eenige meters verder neèrzetlen Eu eindelyk kan hy eenige min gekrinoliseerde juffers, die in eene der byzondersle straten onzer stad wandelen, in de Ooslstraet, by voorbeeld, ferm in du war brengen. Dit al heeft de wind die zaterdag en woedde, le weeg gebragt. De kerk en de huizen welke over eenige dagen Nyvel door den brand verslonden zyn, waren verze kerd. Ziel hier, voor de kerk, de verdeeling der as- surancien de spits was verzekerd voor fr. 98,600; het voorname timmerwerk, de beuken en de ka pellen voor fr. 166,000; het gebouw der kerk daer- onder begrepen de dry torens, voor 170,000 Ir.; het portael Ir. 26,000; de klokken fr. 28,000; hel uur werk fr. 2,650. Voorleden jaer, ’t is te zeggen in 1858, erfdo een jonge lord, in Schotland, in het midden van het gebergte, een ouderw tsch kasteel, in welk eene groene kamer was, waer niemand den nacht durfde doorbrengen. Men vertelde dal twee of dry verme- telen,diede stoutheid gehad hadden er in te gaen slapen, er slechts dood of in eenen Crbarmlyken slaet uilgeliaeld waren; deze laetste hebben alleenlyk na verloop van verscheidene weken hunne vol.c gezond heid terug bekomen Den dag zei ven dat hy bezit nam van zyn kasteel, gebood lord Mac-M... dat men hem de groene kamer moest gereed maken, un kondigde hel voornemen aen, dat hy dezelve wilde bewoonen, zoolang hy op hel kasteel zou verblyveu. Aldus doende, wilde de nieuwe eigenaer aen de dieestknechten en pachters laten zien dat hy den spot dreef met alle die dwazig- heden, welku men gewis maer uitgevonden had met het oogwit om er de meesters van verwyderd le hou den, en aldus onder hun opzicht niet te moeten verkeeren. Eerst viel hy gerustelyk in slaep in do groene kamer, diemaer klein was en, zoo als haer naeiu het aenduidde, teenemael groen was: muren, behangsels, gordynen, plafond, bekleedselen en tapyten, alles was groen. Na eenige uren slapens, gevoelde hy kolieken in zynen buik, onverdragelyke maegpynen, hoofddra. ijingen, die slechts na verscheidene dagen ophielden en na dat men hem in eene andere kamer gedragen had. Dez« zware onpassclykhcid schreef hy toe, ’tzy aen Men vroeg aun duu vermoeddun opsteller van karnaval-arlikel, waerom hy zoo vrolyk, zoo geestig geweest was gedurende de vastenavonddagen Geen antwoord. Maer ik zal voor hem antwoorden. Hier is hel Als men, een geheel jaer door, van niets anders hoort spreken als van 5 van 300 gemeten land, 60,000 fr. l/i, miliioen inkomen, van d’aenstaende “■lezingen, nieuw menschen verdriet, misères hu- maittes que l'hornme so crie lui-même,) van den twist 6cr gazellen uit groote sleden, die elkander du eerste de bestu scheldwoorden naer den kop werpen dan van den landbouw, het peerdenras,administratie, cnz. en dat alle deze dingen u niet veel aengaen, men geeft dan zyn hart lucht de vapeur vliegt er uit als uil eene lokomotief, en iedereen is dan ver wondert dat men, in eenen vriendenkring, by het glaskenende pyp, onder hel vriendelyk gelach der weerdin, dry dagen lang uitvalt in kwinkslagen, schertsen, wederwoorden, puntspreuken, geestige invallen, woordenspel, zinspelen of verbloemingen, en dat men naer den weerlicht schikt den calcul, de dividende, de hebzucht, du eerzucht, dun gedut igeu kommer van vele, ja zeer vele sukkclaers! Voorheen, de burgers gingen by elkanderen du inwooners eener wyk vergaderden dikwyls, vooral, ’s zondags. Alle huizen stonden opun. Nu het huis van eenen burger is gelyk een for- teres drydubbele sloors en gordynen, matte ruilen, leiboomen en hooge muren, die u het gezicht der hoven of agterplaetsen gansch benemen. Nu, vader, moeder, broeder of zuster zyn niet mi er ••*>«,- allen zyn van een andet gevoelen, zoo over po itiek, beoordeelittg of verdienste der amble- naers famd.u-zakenen andere. In t c toe vu, leest 100 verhalen, slechts l> zullen u vermaken. Van 15 schryver», slechts één zal u wat doen lachen 50 boekwerken zyn doorgaens vol jeremiaden. Alle man klaegt over hel kwaed dat hem overkomt, eri, de Ondankbaren denkt alleenlyk niet on het goed dat hy dagelyks, ja elke minuet, geniet! Leest een geheel jaer lang de nieuwsbladeren, er lyn geen 10 artikels die u zullen doen glimlachen. Komt 20 menschen tegen, getn i*l u eene poet»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3