Nieuws van de week. Besluiten en Benoemingen. Kunst- en Letternieuws. Ingezonden Artikel. Brussel 25 Blaert. Frankryk. Rusland* Mynheer de Uitgever, nieuwe Gelief dit, Mynheer geëerd ges'agen heden Te Brussel, in de Warande, it er eene schoonc fontein die zomert de locht verfrischt. Te Veurne heeft men op de groote Merkt dry pissyneit of pis bakken die ’«zondags overloopcn en zoo eenen aengenamen en verfrisschenden geur in de loel.t verspreiden. dig en vlug wordt als in den oogenbhk waerop zy werd gevangen. De professor heeft die slang, gedu rende zes jaren, ineen toestand van verdooving ge laten, eer hy eene proeve nam om haer op te wekken. Onder de schynbaer levenloos geinaekte wezens in het kabinet van den heer van Grusselbach, bevindt er zich een die, in de hoogste maet, aller belang stelling wekt. Het is een jong zweedsch meisje, dat ongeveer 10 jaren oud schynl te zyn. Zy was ter dood veroordeeld wegens kindermoord, maer op bevel van het gouvernement, werd zy overgegeven aen den professor, voor zyne proefnemingen. Behalve eeno ligte bleekheid, dio op haer gelaet lag bedekt, scliyut zy in zachten slaep verzonken, hoewel zy volgens de opgave van den professor, reeds sedert twee jaren in dien toestand van volstrekte ongevoeligheid verkeert. Nog moeten er vyf jaren verloopet; eer het oogenblik daer is, waerop van Grusselbach haer wil opwekken om zyne merkweerdige ontdekking wereldkundig te waken. De volgende ondcrwyzers zyn tot den eed toegelaten geworden De heeren Evariste Vermecsch, geinecnte-school- onderwyzer te Werken; Camile Van Cam-ghem onder schoolmeester te Oostvleteren en Auguste Vermeesch, .dein te Zarren. 1 Twee jonge letterkundigen, de heeren E. van Ryswyck en B.-J. Mees, hebben het prospektus rond gezonden van een tydschrift getiteld hel Klaverblad, dat, te beginnen met 15 april acnstaende, alle veer tien dagen zal verschynen, en de inteekenaren te Antwerpen, tegen den prys van 20 centimen de af levering gerekend worden, telkens bctaelbaer by de ontvangst. Voor de overige steden des ryks, zullen de afleveringen met 3 centiemen verhoogd worden. De verbinding is voor een gehcclen jaergang. Men schryfl in te Antwerpen, by Th. Hamilton, drukker en uitgever, Sudermanstract, 11. Mailly werd op St. Alynstoren gesloten, onder de ieverige bewaking van twee schildwachten. Men had hem het leven gelaten onder voorwacrde dat hy dag en nacht de uren op de groote klok zou slagen. By de eerste verzuimenis, moest hy door de wachters aen een der zytorentjes gehangen worden. Alleen in zynen kerker gelaten, besloot Jacques- Marc, die in de werktuigkunde ervaren was, welke hy uit liefhebbery geleerd had op een tydstip dat deze kunst slechts aen hare eerste proeven w.is, hy besloot, zeggen wy, van zyne kunde gebruik te ma ken, om in vryheid te geraken. Zich dus het noodig allaem verschaft hebbende, verveerdigde hy, by middel van een vernuftig rader werk, een autoinaet van hout, denwelken in acht en veertig opgemaekt werd. Zyn werk voltrokken zynde, dan wachtlede hy tot dal den nacht zyne vlucht kwam beschermen. Omtrent 11 ure des avonds, het hart vol van eenen onbeschryvelykeu angst, steld hy naby de klok het stuk hout dat zyn vernuft levend gemaekt heeft en steekt het den hamer in de hand. Welhaest deden elf slagen, met juistheid en op maet geklept, de locht weèrgalmcn. Jacques- Marc was gered, de blydsehap die zyn hart be stormde, beschryven is dit wel mogelyk Zy was deze van een ter dood veroordeelden aen wie den strop reeds het bloed in de aderen heeft doen styven, en die verneemt dat de koninglykc genade hem leven, huisgezin en vryheid terug geelt. Hy waende zich op nieuw in hel kamp zyner broederen en met hun naer nieuwe gevechten snellende. Wanneer deze verrukking wat gestild was, besloot hy te wachten tot dat hel duister nacht was om te vlugten; en met ontroering aenschouwde hy zyn werktwintig keeren sloot hy het kind zyns ver- nufts in zyne armendan wilde hy hel kostclyk op- tooijen, en versierde het met zynen schitterenden mantel. Eindelyk zette hy zich, afgemat, op de vloer steenen neer en wachtte. Met den eersten slag van twaelf ure, terwyl de schildwachten, vol van eene ge rustheid, dat het geluid der klok nog kwam ver meerderen, zich aen die soort van sluimering over lieten, kwam Jacques-Marc voorzigtiglyk de trappen van den toren af, kroop door eene opening op drie meters van den grond en bevond zich welhaest in het veld buiten allo gevaer. Eenige dagen daerna, zag men hem nevens zyne broederen stryden en hun naer nieuwe zegepralen leiden. Dé twee wachters werden opgehangen aen de galg die voor den ketter beschikt was en het volk geloofde aen eene tusscheu- koinst van den duivel. Onto held werd twee jaren later in hot beleg van Graulhcl dood geschoten. Later, in 1898, wanneer het edikt van Nantes een einde aen allo deze beweenclyke geschillen kwam stellen en dat de vcrschillige partyen hunnen hacl weglieten en zich de hand gaven, de katholyke* hadden maer eene stem om hel vernuft van J.icqucs- Mare uil te bazuinen, üm hclaendenken van ileze.i kunstenaer te vereeuwigen, gaf men zynen naem aen den autoraact, en men wapende hem, om de uer te slagen, met de byl dal zynen meester in de stry den droeg. Heden bestacl Jacques-Marc nog en hoewel hy kreupel is en maer een arm heeft, doch blyfl hy al- tyd aen de inwooners van Lavaur het uer bekend maken. Men heeft dikwylsgeklaegd over de onregelmatige gang onzer sladstiorlogie. Een onzer Veumaers stelt voor, om hierin te voorzien, van horlogie, toren wachter en geheel den boel af te schallen en dit alles te vervangen door twee mannen die malkander zouden allossen, belast zouden zyn tic ure en half ure te kleppen en ter zelve tyde over stadsveiligheid zouden moeten waken. Jadis zeide hy, jadis werd dit alzoo gedaen en dit was beter dan heden. Later had men werktuigmensehen of automaten die deze bewerking regclmatiglyk verrichtten. Gelyk of Jan van Nyvel nu door hel branden van den toren en het smelten zyner klok op vakantie is, zou men hem kunnen doen komen om, in afwagting dat onze mannen geoefend zyn, alhier de ure en half ure te komen kleppen.» Deze klucht op ce ie zeer geestige wyze uitgebragt deed de omslatmders lachen en nalueriyk kwam het gesprek op de werktuigkunde en werktuigmensehun of automaten. Men sprak van Vaicinsonen zyn automaet die op de fluit speelde, enz., enz.. Aen onze 1 zers willen wy hier nu tie oorsprong van een dier automalun-ujrklepptrs verleden, welken heden nog Lavaur, eene stad niet ver van Toulouse, in hel zuiden «au Frankryk, deinwooners met het uer bde ui inaekt Het was onder tie regering van Karel IX, in het jaer 1572, daegs na do slagting van de Saint- 11a rthèleniy. Te Lavaur waren er ook twee magligc partyen, nogtans bevonden de hugenoten of kalvinisten zich er in meerderheid, en de oude godsdienstgeschillen, nog maer half uitgedoofd, ontvlamden met eene nieuwe hevigheid. De twee partyen wapenden zich, hitsten zich open eindigden meteen gevecht aen te gaen die het opperhoofd der hugenoten, Jacques- Marc de Mailly, in handen der katholyken deed vallen. Een oorlogsraed werd aenstonds by een vergaerd om over het lot van den gevangen te beschikken: hy werd met algeineene stemmen ter dood verwezen; maer men moest eene trage, wreede pyniging uit vinden, die den lyder de slagting van vyftig’broe deren, dat de hugenoten onlangs voor den kop hadden geschoten, zoude doen boeten. Messire do Een débutl eene proefrolDat is gewoond yk groot nieuws in eene groote stad en nog grooter nieuws in eene kleine, vooral onder de lettervrienden. Zondag S april, Lalare of halfvasten, zal de maetschappy van Rhetorika in eene barer letter kundige vergaderingen, liet vermaek hebben eene proefrol te zien geven in twee vermakelykc bly- spelcn Kruiskensdag en Thxjl Uilenspiegel. Men zegt dat de jonge looneellief hebster, die deze moeijelyke taek op zich heeft genomen, veel by val zal vinden by het talryk en kundig gezelschap die thans de Rhetorika uitmaekt. Ook zullen er weinig aen de bycenkomst ontbreken en allen van dit aen- genaem tydverdryl willen genieten. Men heeft my verders gezegd dat verscheido nieuwe letterkundige eerleden hunne medewerking beloofd hebben, om de winterscho oefeningen, die beslaen in eene maendelyksche- en eene kamer- vraeg, deftig en boertig deklameeren, enz. te doen herleven cn herbloeijen. Aldus zal wederom het aengename cn het nuttige gepaerd gaen. Gelief dit, Mynheer een plaetsje in uw blad te geven. Uw toegenegene, D. V. K. P. S. Op het punt van mynen brief te sluiten ver neem ik dat, tusschen de twee blyspelen die zondag zullen opgevoerd worden, de luisterryke prysdeeling zal plaets hebben voor de jonge liefhebbers die medegedongen en pryzen gewonnen hebben in den letterkundigen kampstryd van Vlaemscho opstellen joor M.' Dehoon en andere liefhebbers uitgeschreven. Wie in de loting voor do milicie het hoogste num mer trekt is zeker vry van dienst, zou men zeggen; ja, behalve te Hemixem. lieden morgend werden op het stadhuis de loteliugen dier gemeente gekeurd. Op de 14 miliciancn was 16 hel hooge nummer, en het getal dat dienen moest, het kontingent, bedroeg 4. Nu wilde het geval, dat van de 14 loteliugen er dertien werden afgekeurd, dus bleef er slechts één over, en die had had juist het hoogste nummer en.... moet soldaet worden. Er bestaet ecu datum, waerop weinig acht wordt en die toch inde tegenwoordigeomstandig- van hoog gewigt is; het is namelyk ('e 21 maert. Op dien dag is het de vervallyd van het lus- schen Oostenryk en Sardinien, na den slag van Novnrra gesloten traktael; daerby was een wapen stilstand van tien jaer bepaeld, en sedert weinige dagen hebben dus beide mogendheden, zonder haer woord te schenden, de wapenen tegen elkander kun nen opvatten. Hel is bekend dat Abd-el-Kader eene soort van Memorie geschreven heeft. Door tussahenkomst van een voormaliggenerael van het leger in Afrika iiet de exemir aen den heer D.langle hel voorstel doen, die gedenkschriften om te werken en met den franscheu smaek in overeenstemming te brengen doch op dit verzoek volgde een weigerend antwoord. Thans heeft de heer André D... zich met die taek gelast. Een hnwelyk is te Roucq (Noorden) in bui tengewoon zonderlinge omstandigheden voltrokken. Twee Belgen waren overeengekomen zich duor het hnwelyk te verécnigen deformalileiten waren ver vuld, en de huwclyks-afkondigingen hadden plaets. Woensdag den 2 maet. zegt de Indicateur de Tour- coing, begaven de toekomende echtelingen zich naer de kerk, om de voorafgaendclyke godsdienstige pligten te vervullen, doch toen zy dezelve verlieten, ontmoetten zy eenen jongeling, insgelyks een Belg, die beweerde vroegere regten op de jonge verloofde te hebben; deze laetste loochende dit niet. Hierop volgden uitleggingen en men kwam over een, dat het jonge meisje tot haren eersten minnaer zou terugkeeren, op voorwacrde dat hy al de kosten zou betalen, welke voor het mislukt hnwelyk gedaen werden; men kwam hierin onmiddelyk overeen. Toen vertrok het gelukkige paer naer Belgien met de snelheid der zwaluwen, welke na eene strengen winter naer haren nest terugkeeren. Men zou kunnen denken, dat alles hierby bleef. In het geheel niet. De mislukte bruidegom, die den nacht in philosophischo overwegingen had doorge- bragt, was niet weinig verwonderd toen hy des an- derendags zyne vroegere verloofde, welke insgelyks overwogen had, tot hem zag terugkeeren en ver- klaerde dat zy zyne vrouw wilde zyn. Onze man acn- veerdde, en was verrukt te zien, dat hy kosteloos kon trouwen, dewyl hy zyne schadeloosstelling ont vangen had. De bruidskleeren werden aengelrokken, de getuigen geroepen, het huwelyk ingezegend, en het leest was des te gulhertiger, daer zy die dansten, de viulfen niet betaeld hadden. Ziet hier een middel tegen den krop (croup), verschuldigd aen den heer Billard, geneesheer t) Nièvro Zoodra men spekachtige vlekken in den mond heeft bemerkt, ofzoodra men aen den aert van deu hoest, vermoedt dat het de krop is, doet ami h t kind van uer tot uer, nachten dag, een geslagen wit van ei in een glas gesuikerd water nemen, en d:.t een lepel iedermauj. Voor drank een ei, het wit en het geel, in eenen litter lauw water, naer wil gesuikerd. Na twee of dry dagen zullen al de kentcekenen der ziekte verdwynen. Zondag kst heelt de kcizereenewapcnschouwing gehouden over de keizerlyke wacht, die door een heerlyk weder begunstigd en eene talryke volksme nigte bygewoond werd. Luidruchtige kreten van Leve de keizer! lieten zich by het defileren hooren. De keizerin, tie kroonprins, de prinsen Hieronymus cn Napoleon vergezelden den keizer. Do kroonprins was in uniform van kaporael der grenadiers. Do menigte heeft 1111. MM. luidruchtig toegejuicht. De Courtier de Paris schat het getal toeschouwers op 400,000 en beweert dat onder de aengcheven kreten, men dien hoorde van Leve llalien! Men schryfl uit Parys, 18 maert Gisteren was de keizerlyke prins dry jaren oud. Al de schouw burgen zyn versierd en zullen heden avond verlicht worden. Het regement grenadiers der garde, waerby Z. K. II. by zyne geboorte was ingeschreven, heeft hem een bouquet en tevens zyne benoeming tot sergeant gezonden. Heden avond is er feest in de kazerne; ol de prins echter met zyne nieuwe kame raden feest zal vieren, is te twyfelen. Een koopman van Berdianski heeft onlangs den verkoop in zyne magazynen van Odessa, Nicolai', v en Sebastopol acngekondigd van 7,351,300 kilogram- Zaterdag avond, hebben een achttal vrienden, een oesterpartytje gedaen in het hotel de Kroon, cn de twaelf apostelen hebben geen appetyl meer.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3