Nieuws van de week. Frankryk. Besluiten en Benoemingen. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. i Scfirikkelylce brand in hel dorp Ninanc naby Chaudfontaine. spoedig mogelyk Daerzyn menschen die, ’savonds, wanneer hun een bifslek wordt aengeboden, liever naer huis gaen om er een pekelharing binnen te peuzelen. Elk zyne goesting, inner het meestendeel zouden ’t anders aen boord leggen. In verschelde inaetschappyen onzer stad is het do mode, wanneer een nieuw lid aenveerd wordt, van hem met roozenwater te doopen. Zaterdag avond doopte men eene nieuwe benaming met wyn. Daer zyn er vele die dit laetstc zouden verkiezen. gansche leven, zoo eeneu April dia gewoonlyk Grasmaend genoemd wordt, zou dezen jare wel te regt dienen Bloeimaand ge noemd te worden. Inderdaed, het is toch een wonder- lyk schouwspel, de velden reeds zoo jeugdig te zien, de peer-, abrikoos- en andere hoornen overladen met bloeijen en de hagen en andere gewassen van allo slach zich in hun groen kleed omhullen, die het liefste uitzicht oplevcrt, en na de dorre, regenaclitigo of sneeuwwitte winterdagen, den mensch als nieuw bloed in de adren giet en hem acnkondigt dat de zomer aen de deur staet. April, de lieve maend april, is niet alleenlyk de maend op welken de fruitboomen zich met bloeijen Jan, waerom komt gy altyd te laet op uw werk? ’t is d’horlogie, meester. Waerom zet gy u te vroeg by tafel? D’horlogie, meester. Waerom zoo laet opslaan? ’t Is d’horlogie, moeder. Waerom zoo vroeg in d’herberg? D’horlogie, moeder. Waerom zoo vroeg uit de kerk Meter,’t is d’horlogie. Waerom zoo laet uit d’herberg? Altyd d’horlogie, meter. Ongelukkig.1, als gy u, uw op onze horlogiezull moeten regelen, zult gy schoonen jongen zyn. Bah meetje,’t zal wel beteren met my, en met d’horlogie ook. Een voornacm peerdenkweeker dezer stad heeft eene belangryke ontdekking gedaan, die bestemd is om eene gansche revolutie in hel systeem van peer- detl voeden te weeg te brengen. Daer het hooi, deze winter, van eene buitenge- woone duurte was, heeft hy naer een middel gezocht om de peurden een voedsel te verschaffen dat ten minste dezelfde kracht bezat en tevens min kostelyk was. Welnu hy heeft in zyne opzoekingen gelukt en eene samenstelling gevonden die, niet alleenlyk de vereischte hoedanigheden inhoudt, maer nog ver zyne verwachting is te boven gegaen. Die samenstel ling is,... hutsepot. Wy zien van hier den lezer, op zynen stoel op springen en met verbazing uitroepen: hutsepot?!! Welja, lezer, hutsepot, niets anders dan hutsepot. Wy zyn gelukkig dat deze ontdekking ons ter ooreu zy gekomen, daer wy weten dat de Oneindige zedigheid van den uitvinder hem zou belet hebben die openbaer te maken en zulke voordeelige zack voor het algemeen zou verborgen zyn gebleven nu ten minsten, zal een-ieder cr zyn voordeel kunnen uit trekken. Onze landbouwmaetschappy, die altyd alle nuttige invoeringen, meer of min den landbouw aengaende, aengemoedigt cn getracht heeft voort te zetten, zal, er valt niet aen te twyfclen, deze uitvinding naer waerde welen te schatten. Mits zy nu gansch nutteloos zullen geworden zyn, zal men alle de maeigrazen omrydeu on omspitten, en in deszclfs grond zal men niets dan kooien, rapen, enz. meer ontwaren. bet kind zélfs geen twee dagen weórstand zou bieden aen den vromen middel. Dewyl meestal do dagbladen de onvoorzichtigheid gehad hebben bet recept van dit vergift te verspreiden, zal men on» ook toelaten het recept van het tegenvergift af te kondigen, en de konfraters te vermanen van geene kostelooze r»ed- gevingen meer te doen die zulke noodlottige gevolgen Uoudeii kunnen hebben, en de dood van meer dan een kind veroorzaken, zoo al» de doktor Broer» het met rede beweert. De mazelen hcerschcn geweldig te Thourout. Vele kinders zyn reeds aen de gevolgen dier ziekte bezweken. Een geuster die uit de schouw gevlogen was der lokomotief van den trein die ten 7 uer des aVond» uil Mechelen naer Gent vertrekt, heeft het vuer gestoken aen cenen met hoppe geladen waggon, ter In Ogte van Sl-GiIlis. Een deel dezer ware is verslonden geworden; het verlies wordt op 1000 franks begroot. Den 1 dezer, rond 7 1/2 uer de» avonds heefteen geweldige brand de hofstede verwoest, bewoond door den landbouwer Joseph van den Bossche, te Wichelen; de meubels en de oogst zyn mede verslonden. Men begroot de schade op 5400 franks, doch alles was verzekerd. Dc oorzaek van den brand is onbekend; het vuer schynl begonnen te hebben in eene schuer acn gemelde hofstede palende cn gebruikt door cenen Wagenmaker. Zondag avond heeft een brand te Maeter, de schuer en stallen van de hofstede bewoond door de kinderen Vanderdonckt, in asch gelegd. Niels was verzekerd. De schade bedraegt 18,000 frank». Do oorzaek der ramp i» onbekend. bedekken, het is nog deze maend die aen eene soort van visschen, gemeen] yk genaemd aprilvisschev, den dag schenkt. Eenige onzer lezers hebben misschien goesting ons te vragen of er niet wat van die visschen zyn gevan gen geweest; wy zullen hunne vraeg voorkomen, met hun, beknoptclyk, eenige grappen of apriltrek- ken die zyn gespeeld geworden, mede te deelen. Iemand liep dry, vier huizen after opzoeking van het mondstuk eens triangels een ander poetste zich op om naer Nieuport te vertrekken, waer een brief, een onbekend handteeken dragende, hem riep; een derde liep gansch den dag rond, naer eeneu koop- m in te zoeken die in stad niet was gezien geweest, enz. Een merkweerdig feit, onder andere, die zondag lest plaets greep, mogen wy in stilzwygendheid niet laten voorbygaeh. Een onzer vrienden, wiens naera wyacn het publyk niet willen bekend maken, maer die, alhoewel veel yzer in zyne magazynen hebbende, nogthans geen hart van hetzelfde melael heeften geen zyner even- menschen in perykel zou kunnen zien zonder hem te helpen, heeft zondag lest, voor de tweede mael zyn» levens, zich op de woelende golven blootgesteld, en ditmael om de ekwipagie tegaen redd n >an een schip dat op een nar afstands van de Panne op... an ker lag, geen govaer liep en niet het minste noodsein gegeven had. Onze held denkt dat de kapitein van het schip hem hartelyk bedankt heeft, hem verzekerende dat hy op zyne eeuwige erkentenis mogt reken. Dit is zoo veel te meer te veronderstellen, daer de kapitein eene tael sprak wacrvan onze redder, noch geen zyner medegezellen, niet het minste woord ver stonden. GEBOORTEN. den 2. Carolus I.udovicus Pingeel, zoon van Sera- phinusen van Amelie Duchatelcz, Ooststraet. den 3. Carolina Debaenst, dogter van Ludovicu» en van Coleta Vandermeersch, biifnen palen. Laurent Vanhaecke, zoon van Petrus en van Clemence Degroote, zuidstraet. STERFGEVALLEN. den 1. Matilde Hellevoet', 2 maenden. den 3. Zenobie Bilckc, 11 maenden. David Capoen, werkman, 42jaren, geboren to Bulscatnp en woonende te Yeurne, man van Marie Bouckellijoen. den 5. Carolus Dehouck, landbouwer. 61 jaron, ge boren te Loo en woonende te Veurne, weduwaer van Joanna Caloone, nu man van Sophia Reynaert. den G. Josephus Vandcvivcr, werkman, 45 jaren, geboren te Elverdinge en woonende te Veurne, man van Marie.Vanbcleghem. Het fransch gouvernement gaet vyftien nieuwe regementen artillerie inrigten. Het fransch leger telde er reeds 17, met de twee regementeu der lyf— wacht. Binnen kort zal men dus over 34 regementeu artillerie kunnen beschikken. Voeg by die overgrooto ontwikkeling van dit wapen, dat de franschesoldaten geribde kanonnen ter hunner beschikking hebben van eene builengewoone dragt, en men zal overtuigd zyn, dat, zoo de oorlog uitberst, liet een der moord dadigste van onzen tyd zal zyn. liet blad la Franee Centrale zegt dat do spoor wegen in het land onophoudelyk een groot acntal militairen vervoeren, die met verlof afwezig waren en than» weder naer hunne korpsen geroepen zyn. Ook vervoeren de spoorwegen een aenzienlyk getal peurden, die alle bestemd zyn voor plaetsen; waer kavallerie aanwezig is. De koophandel-vloot van Frankryk, zegt do Uoniteur de la Finite, lelde den I January van dit jaer 14,000 zeilschepen, wacrvan, 1 1,690 den Oceaeu bevaerden, en de overigen de Middenlandsche-zee. Er zyn overigens 380 stoom booten, te weten 132 op den Oceaeu en 1-48 op de Middcnlandsche-zee. Het acntal officieren, die van 1814 tol 1852 met het legioen van eer zyn versierd, bedraegt byna 8000 daeronder 6600eenvoudige ridders en 13-a 1400 van hoogeren rang. Onder deze zyn 17 grootkruisen, 63 grool-officieren en 300 kommandeurs. ludien het ontwerp, om aen do officieren de ridderbezoidi ;ing toe te kennen, wordt aengenomen, zal de schatkist een nieuwen last hebben te dragen van 2,400,000 a 2,000,000 franks. Mun verzekert dat, het halfinaendclyksche rapport, dat door geherael Delarue, kommandant der gendarmerie, aen den keizer is aengeboden, do verzekering bevat, dal men zich in de provinciën volstrekt niet met hét dekbeeld van oorlog kan vereenigen. Maerschalk Bosquet, die zegt dat de maerschalk geen bezit Het dorp Ninane, gelegen op twee uren afstand van Luik, op de hoogten die de Vesdre behoerschen, na by Chaufontaine, is den 30 maer.t het toonecl geweest eciicr schrikkelyke gebeurtenis, waardoor velo men- schen in de diepste armoede zyn gedompeld. Vier- cn-twintig huizen en twee pachthoeven, het grootste gedeelte van het dorp samenstellende, zyn op eenige uren tydsde prooi der vlammen geworden. De brand borst omtreeks half elf des morgen» uit; de vlammen nengewakkerd door den wind, welke buitengemeen hevig was, maekten schrikwekkende vorderingen; de daken der huizen en pachthoeven, meestal met strooi gedekt, gaven voedsel aen de vlammen, die op minder dan eene uer een groot getal wooningen hadden aengerand. Er worden onmiddelvk persoonen naer du nabu rige plaetsen afgezonden om hulp te vragen doch hel was eerst na den middag dat men te Luik kennis der ramp kreeg. De sergeant-majoor der pompiers en dry mannen van dit korps ontvingen onmiddely k bevel om met eene der stadspuiten naer de plaets der ramp te snellen, waer zy ten half vyf aenkwamen. Alatoen was het reeds te laet om de vorderingen van den brand tegen te houden; van al de naest elkander staende huizen des dorps bleven er slechts nog puinhoopen over. Hoe kan het anders! er was schier geen water te vinden om de spuiten te laten "erken, en men was verpligt in de reeds half ledig gemackte bornputten te dalei om er het weinige nog üv;rBebleven water uit te halen. e iu p werd zoo goed en zoo spoedig mogelyk ingengt; doch nen den branJ meester te woróen viel niet te tenken; men moest zich vergenoegen om de andere huizen van hel dorp trachten te be- veiligeiij die door de vurige glensters, welke de wind op een grooten afstand door de lucht voortjoeg, alle oogenblikken met eene totale vernieling waren bedreigd. Hierin mogt men, God dank gelukken doch er lagen reeds 24 huizen en pncbiOev< n in’ assche; vele huisgetinnen waren ten gronde gerigt o By koninglyk besluit van 6 april is luilcnant-ge- ncrael baron Chazal aide-de.-kamp des koning», minister van oorlog genaemd in vervanging van den generael Berten, die zyn ontslag heeft ingediend. Du minister van openbare werken laet weten dat er eerlang zal overgegaen worden lot de openbare aen besteding dwr te doeno werken aen liet lossing- skanael der watiren van de waleringue van Vladslou cn Camerlynck Ambacht. Du heer gouverneur dezer provintie, in wiens by- zyn dezo aenbesleding zal plaets hebben, zal er wyder» den dag en het uer van doen kennen. By koningly k besluit van 23 niaert, worden de volgende sommen uitgeloofd, om verdeeld te worden als belooningen aen da leerlingen der leerwerkhuizen te weten Fr. 1403-49 c. in de provincie Oost-Vlacndercn; Fr. 2088-60 c. in We»t-Vlaeaderen; Fr. 302-00 in Henegouwen. Du heer E. Fraeys, kandidaet-notaris te Brugge, is benoemd tot notaris ter vcrblyfjilaets van Moesereen, in vervanging van wyluu den heer van Overschelde. Maerschalk Bosquet, dio nu geheel hersteld is, gaet eenige dagen te Parys komen doorbrengen. Men c, --ll van zyn bevelheb berschap nemen zal. cn meer dan 100 persoonen hadden geene schuil- plaets meer. Na dien schrikkelyken brand bood het dorp een yzingwekkend tafereel aen mannen, vrouwen, kin deren, meubelen, vee, alles liep en stond ondereen rond de nog rookende puinen der vernielde woo ningen. In dien toestand moesten zyden nacht door brengen, blootgesteld aen een hevigen stortregen, welke niet heeft opgehouden te vallen. De kinderen alleen vonden eene schuiljdaets, dank aen den iever van eenige liefdadige persoonen, wier wooningen waren gespaerd gebleven. Gelukkig heeft men geene menschenlevens by deze ramp te betreuren, doch de stouelyke schade is zeer aenzienlyk. Behalve het verlies der wooningen, hebben vele persoonen hunne meubels en een ge deelte van hunnen oogst verloren. Het vee is alleen kunnen gered worden Al» de waerschynlyke oorzaek dier rnmp wordt opgegeveu, dal er uit de schouw eens bakkers-oven glenstwrs op een strooijen dak zonden gevallen zyn die, na deze in vlam te hebben gezet, den brand zouden hebben veroorzackt.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3