Ingezonden Artikels. Besluiten en Benoemingen. Nieuws van de week. Mynheer de Uitgever, X. geworden kan het schip dicvrygsestcn die zouden l van waker ver» i, twee vrienden van den lyder kwamen zich aen zyne sponde ^len vindt sointyds van De maelschappy 1 mei een I gelegenheid lu bben sulfer, up deze er eene der ge vette beesten, Ie Brugge, 24‘ klas, en de eerste aen de gebroeders Als men ergens aen een banket of iets Tu)ks deel neemt, leest men dikwyls op de maeltydlvst: jam bon de Hlayence, jambon de Hambourg of jambon des Ardennes, dat is te zeggen Meutzsche, Uamburgsche of Ardeensche hesp. Welnu die hesp dient meest om de tafel te ver sieren, uwen eetlust op te beuren en l’einden van het mael, tusschen gebraed en dessert, nog een overblyf- selkeu van uwen honger te komen stillen. Zoo als men hooger heeft kunnen zien, worden Wy moeten toch bekennen dat de leden van S." Cecilia van zekere voorregten genieten dat de an dere maelschappyen niet hebben, ja zelfs vele andere steden moeten missen. Schoon wy ver van Brussel, de kunstenaarskring afgelegen zyn, hebben wy noglans wekelyks de gelegenheid van d'eene of andere artist te hooren, of het eene of andere opera- stuk te zien aenleeren. Maendag laetst was het de buert van onzen jongen stadsgenoot M.’ César Lust, uit het konservatorium, welken ons dry nieuwe stuks voor de piano, van do grootste meesters, opgediend heeft. De algcmeene bewondering der liefhebbers heeft bewezen dat zy de studiën van onzen Veurnaer weten te waerdereu enwyzyn trotscli te mogen bestatigen dat, eiken ke. r hy ons de eer aendoet zich aen ons te laten hooren, wy moeten aenteekenen dat hy altyd meer en meer voortgang doet, meer en meer groote meesters stu deert en de grootste moeijelykheden met veel meer gamak weet uitteoefenen. Daer de kunstenaers, in kleine steden nog al raar zyn, zoo mag Veurne fier zyn dezau te bezitten. Uw toerrenegon, o De gouverneur van West-Vlaenderen markt bekend d.t wuuiitdag aeii.la. nde, 27 april, ten 11 ure juist, er in het gouveriiemenls iióiel te Brugge, zal over gegaan worden tot de openbare uenbcsieiling d r onderhoudswerken te doen aen het kan.iel van Plas- schendaelc langs Nicuport en Veurne, lot aen de fransche grens. Du begrooling en kohier '.ui lasten berusten onder andere te Mieuporl in ’iSlailnuis en de Papegaei; te Dixinude, in het Stadhuis; te Yper, in den Sultan en den gouden Arend, eu te \uuruc in de Noble Rose. Alleluia De winter is weg ’t Is Paesschen De zomer komt aen Alleluia Een-ieder zegt dit heden by zich zelve. Met de verryzenis krygen wy een nieuw, zoet, heilzamer genot van alles wat de algoede God ons dagelyks schenkt, zoo als: do zon en de maan die, boven ons hoofd, met zoo veel luister schynen, de sterren die in het duister schitteren, de zoele win den die onze zwartbrandendo aengezichten verfris- schen, de bloemen die, door de schoonheid harer kleuren, hel gezicht streelen, de gouden oogsten die onze scheuren opvullen, de fruiten die in onze hoven rypen, de bronnendio van de hoogten afloopen, da beekjesdie in de weide kronkelen, de grasjes die aen de boorden der rivieren groeijen,de vogelen die m da bosehjes zingen en de visschen die het water door schieten. De schaduw die ons’s middags verfrischt, de schoone morgenstond van de lente, de groote hitte van den zomer, de vruchtbaarheid van den herfst, derust van de natuerin den winter, hel ver- maek van oenen schoenen morgen, de vurkwik- deze hespen gewoonlyk uit Mcntz, Hamburg of de Ardennen overgebragl. Geen huwelyks maellyd, geen eerste-kommunie- tafel, geen banket aen ergens een persoonaedje aen- geboden of men ziet een dier hammetjes verschynen. Zelf» op het mael, den 30 oogst 18-17, door onza gemeente-raed aen graef de Meulenaere, loenmaels gouverneur dezer provinlie aengeboden, was er zulkdanig hespje op de tafelOp de spyskaert stond er wel is waer niets dan jambon décoré. maer dit was by misslag, wy zyn er van overtuigd, en er moest daer ten minsten jambon de Hambourg ol iets zulks opsla en. Helaes! alles heeft maer zynen tyd op deze wereld en de grillige mode verstoot heden wat zy gisteren lief koo-.de. De zoo ver geroemde hespen van Meutz, Hamburg, enz. staen om onlroond te worden; <y zullen van den heerentafel gebannen zyn geen hospes, die een diner van notarissen of waleringheeren moei be reiden, zal er van willen, en welhaest zal men ze niet meer achten dan eene oude cabriolet suspendu, de pompe van de merkt of eene aktie aen depffrsder overledene maelschappy Wiihem-Tell. Door wat zullen zy dan vervangen worden zal men ons vragen. Door de hespen van de Panne. Van de Panne?!.,. Ja, zeker; dat is iel» dat u verwondert, niet waer? nogtans is hel zoo. In de Panne oogst men patatjes in, die de beste hoedanigheden bezitten om de zwynljes te vetten. By het rooken der hespen gebruikt men nu kruiden die alleenelyks in de duinen groeijen en aen het vleesch cenen geur en eeneu smack geven tot hier toe onbekend, en die alle inbeelding te boven gaet. Twee onderscheidene liefhebbers van Nienporl, die vanderzelver goede hoedanigheden hadden hooren sprek. n, hebben zich zoo een hammetje verschaft waermede zy zich voorstellen op Paesch-maendag, hunne vrienden in het Stadhuisaldaer te trakteeren. De builengewoone overtreffelykheid died, ze hespen op andere bezitten zal welhaest ver en mier bekend zyn.Een-ieder zal er van willen en de uitvoering der- zelve zal eene zóó groote uitbreiding bekomen, dat deaktien van onzer yzeren weg in weinig tyd op eene verbazende wyze zullen ryzen. By het delven van eene haven aen de Panne, zal dezen handel nog meer en meer aengroeijen en dia haven de gewigligheid van die van Nieuporten Gre- velingen doen evenaren. van Zannekin geeft op zondag konceri gevolgd door bal. Men Zal daer de van den heer C. Lust, onze jonge Veuruschc artist-pianist te hooren die sedert zyne laetste verschyning alhier, op nieuw oneindig veel gewonnen heeft. In den pryskamp van vet vee te Brussel, heeft landbouwer Fr. Ganlois van Leysele den 2.4,‘prys voor de ossen van 2.’ kla» enden 2.4" prys voor de ossen van 3 J' kla» b. komen. In den kampslryd van is <le 24' prys der ossen van dergeneu van V* klas, toegekend Vauhille, landbouwers te cessen. Dingsdag der verledens week heeft, te Gent, eene algcmeene vergadering plaets gehad der aktion- narissen van den yzerenweg van Lichlervelde op Veurne. Eea vyftigtal leden, verbeeldende omtrent duizend aktieti, waren er tegenwoordig. Uit het ver slag, algelezen door den lieer Goddyn, direkleur- gera.it, blykl dat de kosten vin exploitatie, van de maend mei tot 31 december 1858, bcluopen hebben lol de summe van I lO.Oüd franks, en de ontvangsten slechts lot 70,000 fr.; dus een te kort van 35.000 Ir. liet verslag vloei insgely ks kennen, dal het geschil, opgerezen tusschen de Maelschappy en de heeren Riche, rakende de betaling der interesten van 1’ January tul 8 mei (opening der lynie,) gewezen is in nadeel der Naetschappy die, uil dien hoofde, eene somme van 85,000 Ir. boven 3000 fr. kosten zal moeten betalen. liet voorstel der kommissie, by welk gevraegd wordt dat de aklionnarissen eenjaer interest (2U0,0J0 fr. zouden afslaen om de scnulden der Jlaeiscii .ppy te kunnen betalen, wordl met algcmeene stemmen, acnvecrd. Een aklionnaris, nogthans, niaekte de bemerking dat de algcmeene kosten overdreven zyn, dat er zuimnige jaerwedden van de helft kunnen ver minderd en andere geheel en gausch algeschaft worden, enz. 1 is te denken dal het bestuur den weg spaerzaemheid mul volle schreden zal inslagen. Hel laniaren-genoutsehap van Appels heeft be- slouten lydeus hel zoiucr-saisoen een festival voor muziekmaetschappyeu uil te schryveu. Den 16 dezer, om dry uer nanoen, werkten dry meter» te Moescroen aen do fabriek van de heeren du Sprei; het waeide zoo geweldig, dal de stelling waerop zy stonden, weggusiingerd werd en zy van eene hoogte van 43 voeten op den grond stortten. Hoewel sterk gekneusd, heeft geen van d.- dry, breu ken bekomen; men hoopt dal zy binnen cunige dagen zullen genezen zyn. Heugt acn de landbouwers. Du regtbank van enkele politie der stad iiiicneii komt Lu beslissen dal, volgens art. 8 der wel van 7 vunlose, jaer XII, de gespannen, dio gefn uikt worden tol hei labeuren der landen, liet vervoer der oogslvrucalen eu do exploitatie der p.ichihovun smalle wielen mogen heb ben, mils tie vracht, er in begrepen, niet du 4000 kilos overtreft. Hel buspoeder, dal thans het eenigo oorlogstuig is, gebruikt in de slagvelden, wierd voor de eerste mael gebruikt den 28 maert 1880 door de Veniticrs tegen de Geiiuëien. 11 -l uitwerksel, welk hel had, buurde meer verwondering dan schrik. De ontdekking van hel poeder wa» tou te schryveu acn het geval. L n duitsche pater, mei name Schwartz, ervaren schei kundige, had eene mengeling gemarkt van salpeter en houtkool; eene sprank vuer mengeling hebbende laten vallen, ontstond ontplulliug. Hel buskruid was gevonden. willen honden staen dat er geen spoken meer zyn. Daer zyn er maer al te wel, en tot bewys ouzes ge zegden» willen wy hier eene geestenhistorie ver tellen, die over eetiige dagen te Nieuporl plaets greep. Een man was ziek en zoo erg, dat men hem niet een stond verlaten mogl en hy dag en nacht moest bewaekt worden. Wie zou nu de moeijvlyke post vullen twee geburen, namen het aen en neérzelten. Zy waren door de werkingen van den dag wat ver moeid en hadden dus de grootste moeite van de wereld om tegen den vaek ie worstelen; eindelyk, het niet meer kunnende volhouden, vielen zy in slaep en ronkten dat de ruiten er van daverden. Terwyl zy daer zoo zaten hun draelje te spinnen, kwam de zieke wakker en aen zekere noodwendig heid moetende voldoen, zocht hy onder het bed naer een objekt dal daer gewoondyk voor sommige omstandigheden gesteld wordt. Hy vond het niet en ziende dat zyne wakers bezig waren met eenen bul te lagen, stond hy op, ging naer de vaute waer hy het objekt in kwestie vond en zette zich by den trap neder. liet toeval wilde dat de waker die regt over den trap zal en van niets anders dan van spooken en geesten gedroomd had, nu juist wakker werd. Al op ecu keer, dat wil gedaente voor zich ziende, springt hy verschrikt op en vliegt zynen makker omver naer builen schreeuwende tjeéses tdaiia, geest! moord! biand! luchefer in 'l huis! Kortom hy maekle daer een lawyt, genoeg om geheel het garni zoen onder de wapens te helpen. De geburen kwamen toegesueld, men trad hel huis binnen en men vond er waker n.* 2 in be- zwyming en aen welken de zieke verzorgingen toe diende. De arme waker was door hel zicht van het gewaende spook zoodanig verschrikt geweest, dat hy het bewustzyu had verloren en in de plaets dat do oppasser de zieke zou verzorgen was het nu de zieke die de oppasser hulp toebragt Of er niet deze klucht is gelachen men wel deuken. Een projekt dat wel niet tou dienen in't water te vallen. Een uitstekend muzyklicfhebber uil Pope- ringhe heefl uitgevonden van zyn mnzykkurps, geza- mcnllyk met dal van Veurne een reisje naer Parys en Londen te doen aengaen. Lacht nicll dat i», al.es wel ingezien, zoo onuit- vOerbaer niet als dat wel denkt. \V y zullen ’t u gaen uitleggen. Een muzyk, in eene kleine stad vooral, is samen gesteld uit menschen van alle standen. Welnu de niet- doenerswy willen daerby verslaen de leden die pecuniums hebben en er niet weten wal mede doen de meedoeners kunnen er niet by verliezen en hel moet hun onverschillig zyn waer zy hun geld verleeren. Voor de neinnydoencrs en ambachts liedencn daerdoor verslaen wy degene die gc- uiakkelyk weten wat doen met bungeldis dit wat moi ijelyker, maer bah door de tusschenkomst van den proprielaris, de boer lal ’lal betalen; men sluit den winkel voor een drylal weken op, pakt een schoon hemd of drie inden reiszak en: au pluitir save»! Pietje met zyne iroinboniie gaen op voyagie. Men zou nogtans wel moeten zorgen dat alle do muzykanten vim hun reispas voorzien zyn want te Parys gekomen, zouden zy wel voor een bende llali- aensche bannelingen kunnen genomen worden en m plaets van voor Londen in te schepen, gemak- kelyk naer zekere stad van Zuid-Amerika gezonden worden. Dal reisje zou, denken wy, meer dan drie weken duren. Te Parys zou men eenige koncerten geven en dan naer Londen oversteken. Onze muzykantenzouden op het dak van het schiiderachligste schouwspel opleveren. Te Londen zouden zy door alle de melomanen der hoofdslad ontvangen worden, die hen zouden ont halen met de vriendelykste woorden, zoo als good moi ning sir, how do you do H elcome, sir, i am very glad to see you with us, enz., enz. Onze muzjken zouden te Londen insgelyks eenige koncerten geven en l’einden de drie weken met het nieuw belgi»ch koninglyk vuerschip Emeraude, kom. Hoed, te Oostende aenkomen. Wy herhalen het, dit is eeu projekt dat wel niet zou dienen in 't water te vallen. Dynsdag lest was de Duinkerkstracl gausch em- baumeerd. s Morgens regt over het Wil Peerd, viel de tap uit hel haelvat van M.’ en de koslelyke vloeistof liepop <le slraet. Aengename en verfrisschei deguerl! Op den zelfden dag, s lla middags, kwam nog een wagen met soortgeiyke specie aangereden. Ecnagter- wiel loopt tegen een arduiueasieen en pardafitem beide stukjes op den grond. Dilmael mogl men zynen neus wel mei beide banden toenypen, sulle, want de hael rouk buiten gewoon straf naer bowdt.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3