1 11 j Nieuws van de week. Frankryk. Veurne, 45 Augusty. Kamer der Volksvertegen- o woordieers. Antwerpen 12 Augusty. achtige dit her- /lij ?l I Het beste middel voor de groote meer derheid der dieren, die van eenige kwacd aengedaen zyn, is zonder tegenspreek de redelyk groenvoedering. Die behandeling is redelyk algemeen, doch is nog zoo zeer in gebruik niet gekomen als het zou dienen te zyn. Men zou dus niet te veel kennen aen- dringen op de noodzakelykheid, om dit slack van voedsel meer te gebruiken, dat de dieren zeer geerne eten, en, indien zy er niet altyd geheel van genezen, over het algemeen zeer krachtig medewerkt om bannen gezondheidstoestand te verbeteren. Peerden die op stal alle droog voedsel weigeren, werpen zich begeerig op het groen der meerschen, en wachten niet na eenige weken de uitwerkselen van stellend voedsel te gevoelen. Eene hooldzaek, en die men nooit uit het oog verliezen mag, is dat alle verbetering in de voeding en in de gezondheidbewaring der dieren, gedurig voor zekeren uitslag gehad heeft, om gevoelig het cyfer der sterften te verminderen, en van eene groote spaerzaemheid te verschaffen in de ver zorging en uitgaef, die te dikwyls den ondergang der landbouwers veroorzaken, die niet genoeg voordeel weten te trekken uit dit stelsel, dat zy echter gemakkelyk kunnen volgen. achtige meerschen, gemest, met asch of kalk, eensklaps planten groeiden, die men er vroeger niet had opgemerkt; zoo is het dikwyls met de witte-klaver gebeurd. He oorzaek hiervan is echter zeer eenvou dig: het slach, wiens tegenwoordigheid voor de me,sting niet was opgemerkt, be stond echter, doch was zoo weinig ont wikkeld,dathetna eenaendachtigonderzoek maer zichtbaer was; de mesting, eene over vloedige voedende stof leverende voor zyne wassing, zoo ontstond hieruit een krachti- geren groei, waerdoor die planten meer zichtbaer werden. I t wieling der ratten op hel land. Men doet in een treksel van eiken hout graenkorrels zwellen van geerst, tarwe of spelt; men laet cie korrels droogen, en legt die in nieuw gemaekte gaten, liet schynt dat de ratten die eten, en er onmiddelyk van sterven. De hinzaedhoeken beter dandekoolzaedhoelien. Men v. eet dat de voornaemste engelsche veel.weekers de lynzaedkockcu op die van koolzaed den voorkeur geven, al hoewel deze laetste scheikundig ontleed, byna dezelfde samenstelling opleveren, en byna eene gelyke hoeveelheid olie cn stikstollige be sta nddeelen inhouden. Professor Voelker verklaerl dien voor keur op de volgende wyze De koolzaedkoeken hebben eenen sterken en onaengenamen smack voor het vee, ter oorzaek hunner bitterheid, terwyl die van lynzaed zout en aengenaem zyn. Het vee kweekt voorspoedig aen, naer mate zyn voedsel goed van smack is. 2. Deolie,diedekoolzaedkoeken inhoudt, wordt eer ransiger dan die, welke de lyn zaedkocken beval. De koolzaedkoeken houden meer onver teerbare plantenvezelen in dan de lynzaed- koeken; de eerste bevatten er 20 p. c.; de lactsten enkel 9. 4. Be koolzaedkoeken zyn dikwylder vereenigd met ongezonde stoffen en worden meer verv tlscitl dandie van lynzaed, vooral by middel van moslaerdzaed, wat, indien bel de dieren geen kwaed doet, echter ongunstig op het zwaer vee werkt. Voordeelen van het groen voeder voor de. peerden. De keus van het voeder voor de dieren, dal byzondere zorg vereischl, moet hef voorwerp der grootste aendachl ten allen lyde zyn. Indien de voeding, die eene zoo ru.meplaets in dedierlykelevenswellcn nnodig is voor hel onderhoud des levens, en ter herstelling van hel verlies der krach ten, veroorzaekt door de vermoeijenis van hei werk, hoe zeer is het dan ook niet van bejang, dal betelen melde grootste omzich tigheid worde uitgekozen, en geschikt zy voor de behoeften, zelfs voor den smack der zieke of genezende dieren. I f I i, hl I Men zal er zaterdag aenstaende voorseertien dage» hebben. De ooitenrykiche kaaon* in Italian veroverd, zyn te Parysaonjjekomen eu in het uiuieum dor artillerie geplaetit. Een onweder gelyk men «r nooit gezien heeft, is vrydau losgeborsten over Enlzhein, Duppighcim, Blasheim, GeispolsheiniIllkirch, Graffenstaden (onttrek van Strasburg). De op voet staende oogst is schier geheel vernield in die gemeenten, door do scbroonilyk groote hagelsteenen welke neergevallen zyn. Alles werd door de yskloiupen, waaronder uien er gezien heeft van 6 tot 7 centimeters dikte, ter neder geslagen. Al de bewooners welke in de velden werkten en dio den tyd niet hadden eene schuilplaets te zoeken, zyn min of meer gekwetst geworden. In het hospitaal van Strasburg heeft men verscheidene persooiien aen- gebragt, welke door de hagesteenen erg gewond waren. In de weiden van Entzheim zyn meer dan 200 gan zen doodgeslagen. In de yzergielery van Graffenstaden heeft het onweder groote schade aengerigt. Men schat op 4000 het getal ruiten door den bliksem verbryzeid. Het onweder is over den Rh'yn getrokken naer Offenburg toe. Hel meestendecl der slaken van den tclegrafvan Baden zyn aen stukken gaslagen, even als de bootnen welke neèrgeworpen liggen. Ziel hier, zegtde CKarente napoléonnienne, eenen vond gedaen in zeer merkwaardige omstandigheden. Zaterdag, in den namiddag, wandelde een inwooner van Saint-Roch, in het bosch gezegd les Blanchette*, by Angöuléme; van wandelen moede, zette hy zie t aen den voet van eenen boom neder om wat uit te rusten. Hy liet den blik in het rondo dwalen eu vestigde dien eindelyk op eenen molshoop, waeriku de nerdc aen zync zyde versch geroerd was, en op welks oppervlakte hy twee ronde stukken metael geloofde te bemerken. Hy stond aanstonds op, en erkende d*t het inderdaed bronzen penningen waren Door die eerste ontdekking aengeiuoedigd, begon hy de geroerde aerde te onderzoeken, en hy vond er nog verscheidene andere. Hoe verder hy zocht, hoe meer zyn klein# schat vergrootte. IIy was weldra bezitter van vier-en-dertig penningen van brons eii koper, en van vyf-eii-veeriig zilveren, van verschillende rotneinsche keizers, en andere, allen zeeroud. Onze man, die geen penningkundige was, trachtte weldra voordeel uit zynen vond te trekken, en bood hem te koop aen. Maer de policie, van het feit verwittigd, kwam hier tusschen, nam de penningen in beslag,’ en begaf zich ter plaets alwaer nieuwe opzoekingen onder hareoogen werden gedaen. Men vond nog een-en-twinlig andere pen ningen, zoo bronzen ais zilveren. Men veronderesielt dal die penningen op die plaets zyn gedolven geworden, alwaer hel toeval hen heelt doen ontdekken, ten gevolge eener dielte, begaen, zegt men, over eenige jaren by eeuea liefheb ber van oude munten. Dynsdag aenstaende, ten 2 1/2 ure des na middags, zal de plegtige prvsuitreiking voor de leerlingen van het bisschoppélyk kollegie, op het stadhuis alhier plaets hebben. Ter dezer gelegenheid zullen er, door de leerlingen verscheide kooren gezongen en een looneelstukja gespeeld worden. Maendag lest kwam den veldwachter van Buls- camp, bygestaen door twee werklieden, naer Veurne, drie kerels naer hel gevang leidende, wanneer in de dreef komende, degevangenen, die men verwaarloosd hadt te binden, eensklaps hel hazenpad kozen, Men gelukte echter twee van hun in te halen; maer de derde loopt nog. Wy vernemen met genoegen dat het besttier van onzen yzeren weg, in zyne laetsle vergadering, beslist heeft, eene proef te nemen om den maendag en woensdag, wekeiykschc marktdagen, te Dixmude en Veurne, een vierde konvooi in te rigten. Dit konvooi zou vertrekken uit Veurne, ’s morgens omtrent ure, ten einde de reizigers van onze linie voor het inwendige van ons land, te Gent, Antwer pen, Brussel, enz., in den voormiddag te doen aan komen. En, wederzydsch de koopman» van Brugge tot aen Kortryk, de gelegenheid te geven de merk ten van Dixmude cn Veurne te bezoeken, alwaer zy voor 8 ure ’s morgens zouden aengebragt zyn. Weekbladvan Dixmude. De stremming der schcepsvaert op de vaert van Plasschendaele naer Nieuport, zal plaets hebben van 15 augusty tot 27 september. Ter beurs van Gend, 8 dezer, waren de stukken van 20 fr. gekwoleerd, 19 90 en de aktien van den yzerweg I.ichtervelde op Veurne, 180 fr. Te Brugge zyn ongeveer 6000 vrouwen meer dan tu.innen. Er is echter geeue enkele gemeente school voor meisje. Van I jttny tot I july zyn er te Oostende in 1839, 22,579 baden genomen, en in 1858, 15,237. De werkingen van den borrelput te Oostende zyn vrydag laest herbegon oen. Zy voorderen langzaem, een haek inden put gevallen zynde. Men heeft de diepte bereikt van 244 meters. De kalklaeg is nog niet gansch doorboord. In den nacht van den 4, is tc Couckclaerc do tweewoonst afgebrand, in gebruik by trans Sogghe en I’h. Claeys. Al de meubelen, de oogst, 2 geiten, 50 konynen enz. werden vernield. De schade bedraegt 4900 franks; niets was verzekerd. Den 7dezer is te Knesselaere de schucr afgo- brand ven Eugeen van den Kerckhove, «riet al het graeit en het hooi dat er in was. De schade bedraegt 1500 franks. Op het einde van 1858, bestonden er in West- Vlaenderen 244 gemeenle-scholen, welke te zamen 22,134 leerlingen hadden. Dit onderwys was gegeven door 230 meesters, 119 ondermeesters en 8 meeste ressen. Er bestaen ook aengenomene cn bezoldigde scholen, ten getalle van 220. Het getal leerlingen beliep lot 29,075 |)e brusselsche briefwisseling der Meute meldt dat hel gouvernementby hel ministerie van financiën eene byzondere kommissie ingerigt heeft, voor het onderzoek van den omloop van hel fransch gouden geld. De heer Cogels maekt er deel van. Volgens die briefwisseling weet men nog niet wat de kommissie zal voorstellen. Een blad geeft het volgende middel op om onze kamers van de kwellende vliegen te verlossen. Men stelt in de kamer eenvoudig een mengsel van een lepel melkroom, eenen halven koffylepel zwarten peper en eene gelyke hoeveelheid melksuiker, en weldra zal men van de vliegen bevryd zyn. De Journal de Charleroi meldt dat men in de koolmyn van Appaumée en Rausart, op eene diepte van 280 meters, een ryken kool-ader van eenen meter kracht ontdekt heeft, dien men sedert dry jaren zocht. Kanonschoten verkondigden die blyde lyding aen de inwooners. Men gaet seffens eene nieuwe uithael-machicn van 220 peerdenkracht en andere benoodigde werktuigen plaelsen. De eigenaers dier koolmyn zyn de heeren Lebeau, volksvertegenwoor diger; markies de Rodes, senateur Lr ba in Drassier, grondeigenacr, Huwart, advokaet en vrouw weduwe Bricourt. Do kamer is tegen dynsdag aenstaende byeenge- roepen. De eerste kwestie aen het dagorde is die der vestingen van Antwerpen. Wy zullen den uits'ag dier beraedslaging, in ons aenstaende nummer, aen onze lezers kenbaer maken. Men schryft uit S. Nikolaes aen het Ilandelsblad, het volgend wonderlyk nieuws By het delven van eenen put voor het nieuw gazge- sticht, heelt men eenige beenderen opgedolven, welke van eene buitenmatige grootte en zeldzaamheid zyn. Eenige liefhebbers en geleerden, verklaren dat zy voortkomen van een gedrocht dat voor de deluvie zou bestaen hebben. Daer hel schynt dat die ge beenten tot het zwemmende geslacht belmoren, zou het niet heel onwaerschynlyk zyn, dat hy eene dier menigvuldige overslroomingen des beruchlen Otlo- graehts of Boute het monster herwaarts is gezwom men en by eene plotselinge of langdurige watcr- zakking of ebbe,de dood er zou gevonden hebben. Dit zyn louter veronderstellingen. Kennis is er van gegeven aen de koninklyke kommissie van oudheden enz. enz., welke men in ’t kort alhier verwacht oiu eene meer bepaeldc uitspraak er over te hooien.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3