hl Nieuws van de week. Kamer der Volksverlèffen- Veurne, 27 Augusty. Landbouwnieuws. Ingezonden Artikel. tl® if JJ i Men maekt in de omstreken van Aelst en in Braband over ’t algemeen meest al de aelputlen op zulke wyze, dat de ael van Ranselt de hoeve in eenen put verzameld wordt. Bit gebruik mag volkomentlyk goed gekeurd worden; wat echter niet goed te geuren is, dal is het gebruik van boven Jeze putten stallen of verkenshokken te jouwen. De heer Eylenboscb, landbouwer .e Neyghem, by A’inove, heeft door ver- icbeidene proeven ondervonden dat de ael Je hokken gansch doordringt van salpeter, :oodalmenergeene viggen kan in kweeken leze wordpn styf aen de beenen, blauw van el én moeten er van sterven. Zelfs kon by t geene groote verkens meer in vetten. )aerna v< rwyderdehy proefsgcwyzeccn hok an den put, en nooit is hy daer eenige iekte gewaer geworden. Op vier andere ilaelsi tï heeft hy dezelfdeverjtlaelsing doen itvoereu, en sedert de verkenshokken daer of o meiers van den aelput verwyderd, yn, hebben nog jonge nog oude verkens au plaeg of ziekte meer geleden. Mynheer ernstig ziek is, en dat, indien hy nu stierf, men voor onlusten vreest. Een postmael, uit Indien töegekomen, meldt dat lord Canning eenen dag bepaeld heeft, om den hemel te bedanken, voor de vernietiging en beteugelingvan de opstand; echter verneemt men ten zelfden lyde uit Tangor, dat de luitenant Roome nog 2000 opstandelingen, overschot van hel korps van Tanlia Topee, heeft te bestryden gehad. De opstandelingen zouden geklopt, en terug in de gebergten zyn geworpen. Men «egt dikwyls woorden zyn van eene wel, die zyn op ver ua. aen de volgende eene kleedercn ge- van 50 fr., en half. verleden vrydag ook g en Ken heer die over zynen dienstknecht ontevreden was, zei hem over eenige dagen, in een oogenblik van gramschap: «gy zult toch bekennen dat do meesters wei ongelukkig zyn van verpligt te zyn dienstknechten te houden. Dat is mogelyk, mynheer, antwoordde de an dere zeer koelbloedig, maar, myns dunkuns, zyn de •dienstknechten nog meer te beklagen van hunne meesters niet te kunnen missen. ook het beeld van de vryheid der ccrediensten de vryheid der vereeniging werd gemankt door Fraikin; de twee andere beelden, de vryheid van ondervvvs en van drukpers, door J. Geefs. liet beeld des konings is in de kanongictery tö Luik gegoten; het onderwys by den heer Ie (lerf. De balustrade in verguld brons komt uit de werk- plaetsen der maetschappy Cormann. Heel het monument heeft -40 meters (175 voeten) hoogte. liet standbeeld des konings meet 4 meters 20 centimeters; elke zyde des monuments ISméters. Het beslact dus eene oppervlakte van 1 are 63 centi aren (2135 voeten). O woordiffers. O In de zitting van den 18 augusty werd de beracd- slaging over de versterkingen van Antwerpen voort gezet. De heeren Keeler, Orts, alsook de minister van oorlog speken voor het wetsontwerp en do heeren Ansiau, Coomans, B. Dumortier, Desmai- zièies, Goblet en Guillery tegen. in de zitting van den 19 augusty zet de heer Guillery zyne redevoering voort; welke vervolgens door den minister van oorlog wederlcgd wordt. Een voorstel van verdaging des wetsontwerp, voorge dragen door de heeren Ansiau, Goblet en Guillery wordt met 58 stemmen tegen 43 verworpen. Verscheidene redenaers worden in de zitting van den 20 nog gehoord voor en tegen het projekt. Eindelyk wordt het artikel in stemmen gelegd en aangenomen met 57 stemmen tegen 42 en 7 onthou dingen. Vervolgens heeft de kamer beslist de dis- kussie der overige artikels van het wetsontwerp op de openbare werken te staken tot na de diskussio belrekkelyk de kiezingen van Leuven. Men heeft den trap van het stadhuis (dien waer- van wy dikwyl» spraken) hersteld, en men is bezig met het zelfde werk aen den grooten citern te verrichten. De nissen nevens den balkon van bet Paleis van justitie, zullen nog gedurende eenigen tyd onbezet blyven, en men zal nog een beetje wachten eer men er standbeelden zal in stellen. dat er in de vlaemscho tacl buitengewoone lengte; hé aen de byeengeflanste namen niet te vergelyken, welke men somtyds in den om trek van Petcrswald, op de Saksisch-Bohcemsche grenzen aentreft. VVj laten hier een koppel dier voorbeelden vol gen zoo dan, lezer, zet uwen bril aen en haeld uwen adem op 1b’uttermichelnezcnsfranzensklara. Dal wilt zeggen in ’tvlacmsch: Klara, echtgcnoote san Franz, die zoon van Innozens en kleinzoon van Michael is, welke lactstc in boter handelde; En 2.° Muttergottesschustermichelwenzelfranz In het vlaemsch Franz, zoon van Wenzel, klein zoon Michael, die schoenmaker was en by het stand beeld dor 11. Maegd woonde. Des anderendaags toen De ongelukkige is naer verzorgd te worden. Men verzekert dat de krygsverrigtingen van het kamp, onder bevel van K. 11. den hertog van Brabant, omtrent den 25 dezer inacnd zullen be ginnen; 26,000 mannen en 3000 poerden zullen er deel aen nemen. Den 20 oogst is een arme gryzaerd,een zestigtal jaren oud, te Oostende van het slakelsel in zee ge sprongen en versmoord. Men vermoedt dat het ecu bedelaer der gemeente Acrtrycke is. l’e Namen, op de Macs, heelt de proefneming plaats met eene springbom, uitgevonden door den ollicier de France, van de bezetting dier stad. De eigenschap van dit oorlogswapen is, ouder water te branden. Deze proef i» gelukt. [\’a negen jaren in het werk te zyn geweest, zil de Congres-kolom te Brussel eindelyk kunnen inge huldigd worden. Het voornaemste deel van het monument i» eene kolom van dorische orde, gebouwd in franschen steen, <>n steen voor steen gekapt, derwyzedatzy elkander kruisen. Het kapiteel behelst, aen zyne vier zyden, do zin nebeelden der Wy.heid, Ünsterfelykheid; Koem en Mart, liet is gekroond met eene balustrade en vier «phinxen, met ontplooide vlerken; elke der vier zyden draegt ’s konings naemcyfer, omringd van de burgerkroon. Een verguld voetstuk komt boven het kapiteel, en draegt hel reusachtig standbeeld des konings. Ónder aen het monument zyn4 standbeelden in florentynsch brons, verbeeldende de vier grond- wcttclyke vryheden te weten de Vryheid der Druk pers, der Vereeniging, der Eerediensten eii des On- dCDcy namen der leden van het Nationael-kongres zyn gegrift op marmeren tafels, die do dry zyden van den voetzuil uitmaken op de vierde zyde (naer de Koninglykestraet) leest men de dagteekening van de inwyding, en do regering, onder welke deze is CClk'kolom is gebouwd volgens de teekeningen des bouwmeesters Poelaert. Het standbeeld van den konirnr is door Geefs gebeiteld. Het half-vcrheven beeldwerk dat de kolom versiert, door Simonts, als- Het bestuer van den yzcren weg van Lichlerveldc icr Veurne brengt Ier kennis dal er, te rekenen van augustus, een byzonder konvooi ingerigt is d lend, g en woensdag van iedere weck, in korres- ndencie te Lichlerveldc met de treinen vcrlrek- nde uit Brugge en Kortryk ten 4 uer 30 minuten morgens. Dit konvooi zal stilhouden in al destatien en hall, n r linie, op de hierna bepaalde uren. Veurne (vertrek), 4 uer ’s morgends; Avccappelle, i, 07, Oosikcrke, 4 u. 15 min.; Dixmude, 4 u. 25 ni.; ssen, 4 ii. 35 m '/.arren, 4 u. 45 in.; Ilandzacmc, ter 55 in.; (1 irtemarcq, 5 uer. Aankomst te Liehlervelde ten 5 uer 15 minuten. Liehlervelde (vertrek), 6 uer 30 m. ’s morgends; rli niarcq, 6 u. 45 in.; Handzaeme, (i n. 50 min.; Ten, 7 a., Lessen, 7 u. 10 m.; Dixmude, 7 u. 20 in.; stkerke, 7 u. 30 in.; Avccappelle, 7 u. 50. ten komst te Veurne, ten 8 uer. Woensdag na middag, heeft er eene vechtparly, de herberg de Kooi stad, plaets gehad. De erfge- nen finer overledene vrouw waren aldaer ver en! om het nagelaten goed te declen. Zich over verd eling niet wel verstaen hebbende, begonnen met de stoelen naer malkaèrs kop te gooijen; dit Itje nam echter gauw een einde by het aankomen politie. - Een aanslag op de eerbaarheid is dezer dagen te mkirke gepleegd op een kind van 8 jaren. Dit ilmstuk is bedreven geworden met zulke af-rvs - 5 omstandigheden, dat men ipoeito zou hebben daera n geloof te echten. De pleger is vlugleling, r zal welhaest, hel is te hopen, in handen der cic geraken. De lossing van het op strand geworpen schip -duurt voort en zal binnen weinige dagen okken zyn. Men denkt echter dat het moeiielyk ezen om het weer vlot te krygen. Dynsdag aenstaende zal er "o Cortemarcq, ter 'cnheid der kermis, een koncert ten behoeve o men dier gemeente plaets hebben. Onze primus, .eer Lust, za zich aldaer laten hooren, alsook ;c Vcurnschc liefhebber» Den 15 dezer, rond 9 ure des avonds, heeft men yk der genaemde Franc.sca Missuwe, werkvrouw .0 jaren woouende te Ramscappelie by Nieuport e uabyheid harcr wooning uit euJue £ch >kken. 0 au spoor van geweld is op het lichaem bespeurd rden, hetgeen doet denken dat deze vrouw lliglyk in de gracht zal gedompeld en versmoord Gelieft ecu plaetsje te geven kleine opmerkingen. Als men alles wel nagaet, moet men bekennen dal het jaer 1859, een voordeelig jaer is voor Veurne. Is Veurne nu beter dan voorheen is Veurne onder eene voordeeliger luchtstreek dan hare na burige steden? is het Veurnesch ras beter dan ander? is er meer begaefdlicid by de Vcurenaèra dan by andere? is hun vernuft fyneris hun b'egryp vlugger? zyn zy diepgrondiger, vatbaerder dan andere? is het hunne "regelmatige levenswyze die daerop invloed heeft? is den grooten afstand der groote steden beter geschikt voor de studie? is het zyn, toen zy op weg was, om haren man enharokinders naer de gemeente te gaen afhalen. l’e VVoumen zyn »r by de tyflien honderd koorts zieken en te Dixmude acht a tien honderd. Onder de openbare bedienden der stad, is er slechts nog één die op zyne beenen is. In den nacht van 16-17 dezer, is eene diefte met beklimming begaen te Vladsloo ten nadeele van mulder Meesman; de dieven zyn in de slaepkamer der eebtgenooten Meesman gedrongen, en by middel van eenen sleutel dien zy uit den zak van het kleed der vrouw genomen hadden, lubben zy eene kas opengedaen waeruit zy eene som van rond de 590 fr. genomen hebben. Zaterdag laetsl zyn er ook dieven gedrongen in de wooning van zekeren Mahieu, werkman te Vormc- zeele, alwaï i /.y uit eenen kofl’er, dien zy met byl hadden opengebroken, linnen en roofd hebben, ter gezamenlijke weerde alsook een spaerpotje van 62 franks Eindelyk te Wylsehaete is er i in hel huis gebroken van zekeren Alexis Boudulle, werkman; de dieven hebben daer eenige kleedercn gestolen, eener weerde van 10 franks, en eene somme van 50 franks in gouden geld. Te Roussclaere is de typliys uitgeborsten; reeds zyn eenige persooneu van die ziekte gestorven. Naer men meldt heeft dezer dagen te Lichter- velde eene vechtparly plaets gehad, waervan een der stryders het met zyn leven heeft moeten b leien, liet parket van Brugge, vergezeld van genvesheeren, is ter plaets geweest om ecu onderzoek aen Ir vangen aen to van en de schouwing van hel lyk tc doun.Er ontbreken inlichtingen. Zondag lia.l te Blankenberge de inhuldiging plaets van de Kursaal, een grootsch gebouw, aldaer op den zeedyk nieuw gebouwd. Ter dier gelegenheid had aldaer een banket, by insci.l ving, plaets gedu rende hetwelk het muziek, der kurassiers van Brugge zich te Blankenberge bj’ het banket lieten hooren. Des avonds had een bal plaets in eene di r ruime zalen van dit gebouw, meteen prachtig voerwerk op hel zeestrand. Men schryft uit VVevelgem, van 20 dezer Gisteren i» hier brand ontstaen op den spoorweg in eenen waggon met hoppe geladen, behoorendc aen den koopman Holvoet, te l’operinge, de waggon is heel v rbr.ind; de schade brdraegt 3000 franken. lieden is er hier weder brand ontstaen. Een hoop koolzaed, behoorendc aen den landbouwer 1.annoy, is door het vtier vernield. De schade bedraegt 1ÜOQ franks. De fforzaek wordt aen kwaadwilligheid toe geschreven, en een dienstbode is aangehouden. Een hanoversch ollicier, die van eene badstad terugkwam en den nacht in een hotel van Hamburg doorbr .gt, had de onvoorzichlighejd zich zeer v< r- warmd te bed te begeven by een openslaande vemter. hy ontwaakte, was hy blind. Berlyn gevoerd, ten einde er ’t Einden de Nicuportstract, .ion don ingang der Dreef, ismen bezig meteen slach van miniatuur der versterkingen van Antwerpen te bouwen. De inwooners der huizekens daer agter, zyn cr niet partikulier tevreden over, zy zouden zelve lie ver dien muer daor niet hebben, en het weinige locht dat zy kregen mogen behouden 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1859 | | pagina 3